Novopoddvorovská potulka aneb s Harlekýnem v patách
V dnešním článku se dozvíte, jak vše probíhalo při Putování po sklepích v Novém Poddvorově o sobotním dni 25. června 2011, co se nám líbilo, co mě osobně zaujalo a hlavně, co vše jsme ochutnali.
Letos jsem tak nějak tušil, že mi putování po sklepích Nového Poddvorova už neujde. Což se také naštěstí naplnilo. Ale že půjde o akci, na které téměř vše vyjde podle mých představ, to jsem zase nečekal. Celou akci opět zaštítil Pepa Kotík, jakožto výchozí základna z Kyjova a organizátor, za což mu velmi děkuji.
Tak předně nás již od rána trápilo počasí, kdy nás cestou do Poddvorova zastihly i kroupy, které zaskočily i taxikářku, zřejmě společně s Pepovou hláškou, že „Prší přece jen nad Starým Poddvorovem, takže jedeme do Nového..." Už jsme se smířili s tím, že budeme celí promoklí, nebo že strávíme celou akci v jednom sklepě, ale jakoby cosi kouzelného drželo nad naší sklepní ulicí ochrannou ruku. Okolí bylo pod černou peřinou, ale my jsme si užívali téměř po celou dobu hezký, suchý den a občas i sluníčko vykouklo. Takže jsme se při chvilce oddychu mohli pokochat i krásným výhledem z poddvorovské rozhledny, včetně nezapomenutelných úryvků a replik z divadelních představení našeho „nejmenovaného" :-), veselého spolupachatele, působícího v brněnských divadlech Radost a HaDivadlo, kterými nás provázel po celou akci.
Úvodní a kulturní vložka proběhla, ale co víno? Ano, bylo ho dostatek a dá se říci, že poměrně kvalitního. Co se popisu týče, už to někde nastínila Eva i Jarda, že dělat si poznámky při podobných akcích a následně je věrohodně poskytnout do textu širokému spektru lidí, je značně problematické, ale jak se říká - „něco mám". :-) Přesto uvedu pouze vína, která mě něčím zaujala, nebo ke kterým jsem dělal poznámky.
Původně bylo avizováno otevření deseti sklepů, žel, nakonec bylo otevřeno „pouze" osm statečných, což bylo nastíněno i v poskytnuté mapce s prezentovanými víny jednotlivých vinařství, která mimo jiné také nebyla všechna k dispozici, takže absence některých sklepů a vinařů zase nebyla na poslední chvíli. Po zaplacení vstupného ve standardní hladině čtyř set korun českých, obdržení nezbytné skleničky s logem akce a zmiňovanou mapkou, jsme zamířili k nejnižším sklepům v ulici, pana Mrkvy a Veselského. Pro lehký deštík jsme nejdříve doběhli ke sklípečku Vinařství Veselský, s venkovním posezením, krytým stanem a započali ochutnávat. Nabízená vína byla všude převážně ročníku 2010, výjimka nebyla ani zde. Veskrze všechna nabízená vína působila dojmem poctivé a skromné práce vinaře, což umocňoval a starostlivost i ochota přítomného pana Veselského. Budiž mu ke cti, že vinaření není jeho hlavní složkou obživy. Ochutnal jsem zde tato vína:
Chardonnay 2010 - vůně působila hravě a vesele, s lehce travnatou lehkostí a svěžestí, připomínající provoněný vzduch po dešti, s náznakem exotického ovoce. Chuť podpořená vyšším zbytkovým cukříkem, kontrující kyselinkou, plným tělem a hutným závěrem. Krásné letní pití. (barva, vůně, chuť) - 8,7,7.
Veltlínské zelené 2010 - s jasnou barvou a plnými mosty, chlebnatou vůní a říznější chutí, podpořenou výraznější kyselinkou. Lehké a jednoduše pitelné víno. Dovedl bych si jej představit i ve výborném střiku při parném dni. 8,6,6.
Sauvignon 2010 pozdní sběr - vůně těžší, zemitá a uleželá, se složkou herbálnosti a medovosti, v chuti šťavnaté, ale cosi nepopsatelného mi zde vadilo - 8,6,5.
Muškát moravský 2009 - velice povedené víno, které učarovalo i mým kolegům, velice intenzivní, voňavé, šťavnaté a svěží víno - 8,8,8
Jediným ochutnaným červeným byl Cabernet Moravia 2010, který mi zřejmě pro svou nedozrálost suroviny neučaroval. Ve vůni jsem objevoval tóny brambor a řepy, s trochou aromat barev a laků. Chuť byla lepší, kompotová se znatelnou kyselinkou. 8,5,5.
Zbývající vína i analytika naleznete na fotografii pod článkem.
Jak deštík přišel, tak i ustal a my se vydali k poslednímu (prvnímu) sklepu v ulici, pana Mrkvy. Zde bohužel nebyla všechna avizovaná vína k dispozici, ale zase byla jiná. Bohužel se musím přiznat, že mi styl pana Mrkvy nesedí a vína co jsem ochutnal, mi nezapadala do mých chuťových, odrůdových škatulek. Snad někdy jindy.
Třetí zastávka byla u sklepa pana Hnidáka, bodrého, postaršího vinaře, kde rodinné vinaření a tradice sahá až do 30. let minulého století. Vína se zde vyrábí výhradně z hroznů vlastní produkce. Odrůdová i ročníková skladba byla více, než široká. Osobně jsem se zde zaměřil zejména na červená vína, kde mě velice zaujala vína z odrůd ne zcela typických, Cabernetu Sauvignon a Merlotu.
Cabernet byl k dispozici i ročníku 2008 a v barikové verzi, který mě oslovil velice. Jemná práce se sudem podala své a já se mohl kochat velmi jemnými aromaty vanilky a jemností skořice. Nikde nic netrčelo a ani nevadilo. 9,8,8
Merlot byl také hodně poutavý, zejména jeho malinová ovocnost a aroma, což je docela nezvyklé a možná bych to přisoudil kvasinkám, pokud se používají. Trochu vyumělkované. 9,7,7
Další zastávkou byl sklep Krásné Hory a Marka Vybírala. Zde něco popisovat, je jako nošení dříví do lesa. Popsána toho byla již spousta, zejména zásluhou Evy, která se zde mimochodem stavovala zásobit vínem ke svým oblíbeným steakům. Ačkoli tajně, ale byla přistižena :-). Rohatější a říznější mladá vína, ochutnaná dříve, se nyní krásně kulatí a vybrušují. Zde bych vypíchnul zejména hezké, odrůdové, svěží a lahodné Chardonnay 2008 (8,7,7), čistě subjektivní problém se sklepními aromaty jsem měl u Sauvignonu 2010 (8,6,6), asambláž Ryzlinku Rýnského 2008 a 2009 (8,8,8) s vyšším zbytkovým cukříkem, přesto šťavnatá, se náramně povedla. Nejvýraznější posun jsem však zpozoroval u Cuvée Viktoria 2009 (8,8,8), které zraje postupně do krásy, podobně, jako její „předloha" malá Viktorka :-). Chardonnay a Rulandské bílé posílilo ještě větší množství Rulandského šedého ze sudu, než v předchozí šarži, což zajistilo následnou plnost, těžkost a hutnost vína, se znatelnějším projevem petrolejových tónů. Náramně mi zachutnalo rosé Zweigeltrebe 2010 (10,9,10), plné, aromatické a svěží. Nádhera. V červené variantě Zweigeltrebe reserva 2010 (8,6,5) jsem však bojoval s výraznějším selským projevem a slabým tříslem, na to, že je dosti políbeno sudem, je však mladé a určitě se ještě projeví. Cuvée Bernety 2009(8,8,8) a Pinot Noir 2009 (8,9,8) myslím není třeba dlouze představovat. Klasické vlajkové lodi vinařství. Dle mého soudu je na tato červená vína ještě příliš brzy. Je škoda je otevírat. Celkově spokojenost.
Ve sklepě pana Blažka z Kostice, ulice Tvrdonská, na stránkách Vinařů z Poddvorova ulice Kostická z Tvrdonic, pak si vyberte, mě zaujal hlavně těžší a herbální projev Ryzlinku vlašského 2010 (8,7,6), standardní, dobře zvládnutý Tramín červený 2010 (8,7,6) a klaret Zweigeltrebe (7,7,7) plný malin.
Na dvorku a ve sklepě rodiny Sůkalů je vždycky veselo a fajn. Zejména, když při tom hraje cimbál. Zde jsem si smlsnul na bezva Veltlínském zeleném, bezvadném Rulandském šedém 2010, s vyšším projevem kyselinky, přesto osobním a odrůdovým. Také jsem zakusil nadprůměrný Tramín 2010 o cukernatosti 23 °NM. Konečně jsem se „zakousl" do řádného a typického Cabernetu Moravia 2010 a rozplýval se nad cuvée Krásná hora 2010 a Pinotem Noir 2008. Třešničkou na dortu byla klasická hláška veselého a usměvavého Milana mladšího při přesunu o dům dále - „Šak klidně ostaňte na rožku!!" . Ta mě prostě uchvátila!
Nakonec jsme tak nějak propluli sklepy Tomáše Bařiny a Vladimíra Kašíka, ale zde jsem bohužel poznámky nedělal. Doufejme příště. Budu se těšit na shledanou.
Co dodat, většina bílých vín byla v režii vyšších kyselin, což mi nečiní zásadní problémy, právě naopak. Prostředí Poddvorova je příjemné a komorní, něco kolem tří set platících vínomilců je jako balzám na duši oproti třeba megalomanské bílovické akci. Což nahrává i možnosti konverzace s vinaři, a to je k nezaplacení. A spojit prostě vinařský požitek s něčím tak astrálním, jako je divadlo, je prostě skvělá věc. To vám ostatně mohou odpřísáhnout třeba v Boleradicích. Za sebe mohu jen dodat - Bezva akce. Díky Pepo a Jirko! Nezapomenutelný zážitek!
Věnováno Jiřímu M. Valůškovi.