Dvojí návštěva vinařství Gotberg
Nedlouho poté, co jsem se o novém vinařství se sídlem v Popicích dozvěděl, rozhodl jsem se jeho produkci prozkoumat. Naštěstí to není nic obtížného, přes sezonu jsou brány vinařství otevřeny pro návštěvníky každý den. Vína ročníku 2009 jsem chutnal loni v říjnu a zopakoval si to letos v červnu.
Vinařství bylo založeno v roce 2003, ale právě ze sklizně roku 2009 spatřila světlo světa první ucelená kolekce vín. 80 tisíc vyprodukovaných lahví mělo být v následujícím roce navýšeno, celkově špatné podmínky v roce 2010 ale zapříčinily, že produkce bude nižší, přibližně o objemu 60 tisíc lahví. Sídlo vinařství, oceněné jako Stavba roku 2009 Jihomoravského kraje, vyrostlo paradoxně na protějším kopci ne nepodobného projektu vinařství Sonberk. Veškerá produkce pochází z vlastních vinic v katastru obce Popice. Jedná se o cca 43 ha v režimu ekologického zemědělství.
Ročník 2009 byl velmi bohatý na sluníčko, a protože se hrozny sbíraly dosti pozdě, vyzrálá surovina dala vzniknout vínům s vyšším obsahem cukru i alkoholu. Ročník 2010 má být v tomto vyváženější, vinařství plánuje rovnoměrné rozložení odrůd do různých kategorií dle zbytkového cukru (už nyní vychází Ryzlink rýnský a Sauvignon v suchém provedení). Začal jsem tedy Sylvánským zeleným 2009 pozdní sběr (Popice - Sonberk; 12 g cukru; 5,6 g kyselin; 13 % alkoholu). Nutno poznamenat, že je to škoda, protože při obou degustacích patřilo k tomu nejlepšímu, co jsem zde chutnal, a je mi líto, když si člověk „vystřílí" žolíky hned na začátku. Vůně nejprve po sladkém tropickém ovoci, později kořenatí a objevují se bylinkové tóny. Chuť působí oproti očekávání z vůně sušším dojmem, je ale ovocná s patrnou mineralitou. Výrazná dochuť lékořice až mírně do kovových tónů. Velmi plné a šarmantní víno. Ještě vyšší známkou jsem musel ohodnotit Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr (Popice - Svidrunk; 27,2 g; 6,3 g; 13 %). Vůně je jako chameleon a měl jsem pocit, že každým zakroužením skleničky se mění. Od sušených meruněk postupně přibývají zajímavé herbální tóny. Tepláním trochu vystupuje alkohol, ale i kořenitost (zde bych použil „typicky gotbergovská" lékořice), trochu citrusové linky. V chuti převažují sladké vjemy s příjemně zakomponovanou, nečnící kyselinkou, teplou alkoholickou dochutí a minerálním závěrem.
Další tři vína byla sice pěkná, osobně mě ale vždy z různých důvodů neoslovila. Chardonnay 2009 výběr z hroznů (Popice - Panenský kopec; 26,4 g; 6,1 g; 13,5 %) je krásnou odrůdovou záležitostí. Jemná vůně tropického ovoce banánu a manga přechází do oříšků, v druhé linii pak ovocnou složku podtrhují citrusové tóny. V chuti je ale hodně těžké s patrným alkoholem. Výborné na zimní večery, ale v létě únavné. Sauvignon 2009 výběr z hroznů (Popice - Svidrunk; 27,8 g; 6,1 g; 13 %) je na tom podobně. Vůně musí dostat hodně času se projevit, je hodně medově přezrálá, až na konci se projevuje trochu svěžejších angreštových tónů, které ale také postupně kořenatí. V chuti mi přijde víno spíše plytčí bez výraznějšího odrůdového projevu, zaznamenávám spíše sladkost doplněnou alkoholem. Stejný pocit prázdnější sladkosti ve mne zanechává i Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů (Popice - Panenský kopec; 39,4 g; 5,1 g; 13,5 %). Vůně je zde ale zvláště při správné teplotě mnohoznačnější, od kandovaného ovoce, přes šťavnatější jablíčka, citrusové tóny až k mandlovince. Na konci medové chuti se alespoň objevují trochu minerálnější tóny zakončené pikantním alkoholem.
Jestli se mohou na Gotbergu něčím pochlubit, pak jsou to Pálavy. Už Pálava 2009 výběr z hroznů (Popice - Panenský kopec; 52,9 g; 5 g; 12,5 %) má hodně vysoké cukry, u této odrůdy mi to je ale plně k chuti. Vůně je zprvu trochu zastřená, nejprve nastupují spíše ovocné tóny, citrusy, později se projevuje typická květinovost, fialky. V chuti překvapí jemnou, avšak ne fádní kořenitostí s minerální, ale i mírně bylinkovou dochutí. Pálava 2009 výběr z bobulí (Popice - Panenský kopec; 81,8 g; 5,2 g; 11,5 %) je pak už jen takovým bonbónkem, který je potřeba konzumovat pouze po malých doušcích. Vůně je mohutně medovo-pylová, cítím sušené růžové lístky, trochu slámy, ovocné želé. Chuť je výrazně sladká s jemnou lékořicí, dochuť je zajímavá citrusovo-růžová.
Z obou degustací si vína odnášela téměř stejné známky (jen Pálavami už jsem podruhé nebyl tak unesen jako při první návštěvě, kdy mne bezmezně nadchly), nicméně celkový dojem byl zcela jiný. Zatímco v říjnu jsem si v nečase liboval nad sladšími víny s vyšším alkoholem, v horkém červnovém dni byla degustace hodně únavná a marně jsem hledal svěží letní vzoreček. Toto bílé místo by ale měl zaplnit ročník 2010, takže se nechme překvapit. Osobně nejsem moc příznivcem vzniku vinařství „na zelené louce", nicméně raději zde uprostřed vinic, než ve Slušovicích... Navíc, buďme rádi, že kapitál proudí do takových příjemných produktů. Velmi vysoko hodnotím i zmiňovanou celotýdenní pracovní dobu, díky které není problém Gotberg kdykoliv navštívit. Na „desítku" se tam určitě opět vypravím...