O Víně

21.06.2011 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.06.2011 07:00

Pálavské jarní sklepy

Sklepy našich vinařů se v posledních létech otevírají častěji a stále početnější návštěvníci těchto příjemných akcí mají možnost poznat nejenom sklepy, prostředí výroby vína, promluvit se samotným vinařem, ale samozřejmě ochutnat vína pro mnohé milovníky v atraktivním prostředí. Třetí ročník Festivalů otevřených sklepů, který pořádá Nadace Partnerství, zahájil letošní sezonu v pěti vinařských obcích v severní části Mikulovské vinařské podoblasti. O víkendu 16. a 17. dubna 2011 bylo možné navštívit 28 vinařství a sklepů v Pavlově, Strachotíně, Dolních Věstonicích, Horních Věstonicích a v Popicích.

Nejsem přílišným příznivcem velkých masových vinařských akcí, ale navštívit a podívat se během víkendu do téměř tří desítek sklípků a později je případně navštívit zvlášť je vždy docela lákavá představa, které nakonec podlehnu. O organizaci festivalu mám určitou představu, protože jsem byl na obdobném jarním Festivalu otevřených sklepů v roce 2010 ve Znojmě a čtyřech přilehlých vinařských obcích. O svých „znojemských" dojmech jsem psal v článku Otevřené sklepy v pěti obcích Znojemska.

Jenomže letos nastalo několik překážek, které málem zhatily naši účast. Nejprve jsem podcenil termín akce a teprve koncem února začal mezi známými hledat někoho, kdy by se obětoval jako řidič. Nikdo neměl volno (to jsou kamarádi)! A tak jsem zkoušel hledat ubytování. Desítky emailů, telefonátů bylo zbytečných, protože všude bylo beznadějně obsazeno. No nic, tak se pod Pálavu nepojede a voňavou Pálavu si ochutnáme doma, zajedeme si tam na známá místa sami podobně jako minulá léta. Navíc jsem dostal od syna „náhradní" pozvání do Kleinriedenthalu do sklepa k degustaci místních vín a tak jsme se rychle přeorientovali na Rakousko. Jenomže tři dny před sobotou, jsem obdržel email z Horních Věstonic, že se jim na poslední chvíli v penzionu, který jsme dříve také oslovili, uvolnil pokoj. Sláva! Obratem jsem odpověděl, poslal zálohu a v sobotu ráno jsme vyrazili do centra vinařské obce Pavlov ke kulturnímu domu, kde byla registrace účastníků. Kolem postávala snad stovka či dvě nedočkavých návštěvníků. Tam po obdržení tašky s pěkným katalogem, skleničkou a reklamními letáky jsme ujížděli do Horních Věstonic, kde po delším hledání až za vesnicí objevujeme náš penzion, ubytovali se a rychle na náves, kde byla jedna ze zastávek festivalového kyvadlového autobusu. Sluníčko svítilo, modrá obloha naznačovala, že bude nádherný den jako stvořený pro turistiku někde po stezkách Pálavy - ale co, jsme na vinařské turistice a pod Pálavou na kterou je od všech sklípků pěkně vidět.

Jestliže vloni ve Znojmě zpočátku poněkud vázla doprava, tentokrát byl „malý" problém v tom, že přejezdové vzdálenosti byly docela velké a tak se z autobusu někdy nahrnula spousta lidí a pokud vinaři nenalévali na více místech, muselo se občas čekat ve frontě. Ale dalo se to přežít, dočkal se každý. Vše se srovnalo v Pavlově, kde je hodně sklepů a všichni jsme se tak nějak mezi ně rozptýlili a bylo všechno OK.

Autobusy jezdili přibližně po 30 minutách z označených zastávek s podrobným jízdním řádem po dvou trasách s přestupem na náměstí v Dolních Věstonicích. Naším cílem nebylo přechutnat všechna vína, ale jenom některá... Manželka jasně preferovala Pálavu, co také jiného, když jsme pod Pálavou, jak několikrát podotkla. Nakonec podle ankety účastníků prvních pěti míst obsadila právě Pálava. Nevypisuji vína nabízená jednotlivými vinaři, bylo by toho docela hodně (jsou vypsaná ve festivalovém katalogu, kde jsou představena i jednotlivá vinařství), ale jen nějak zajímavá, o kterých mám velice letmé, ale přece jenom poznámky.

První zastávka byla za Popicemi v prastaré viniční trati Sonberk v moderní budově známého stejnojmenného vinařství navrženého architektem Pleskotem (http://www.sonberk.cz/) s nádherným výhledem na Pálavu. Vinařství vlastní asi 40 ha vinic, kterým kraluje vinohradník Ing. Roman Slouk. Sonberk je pěkná viniční trať s nadmořskou výškou 210 až 260 metrů, orientací na jih až jihozápad, vynikající spraší s vysokým obsahem Ca, K atd. a navíc v blízkosti vodní hladiny nádrže. Stěžejními odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín červený, Sauvignon a Rulandské šedé. Roční produkce je asi 150 tisíc lahví. Řadu dalších informací jsem nestačil zapsat, ale jsou jistě na jejich webu. Nabízeli k ochutnání pět vín, z nichž nás doslova okouzlila Pálava 2009 výběr z hroznů s nádhernou vůní, plnou, dlouhou příjemnou dochutí. Já si ještě pochutnal na Ryzlinku rýnském 2009 v pozdním sběru. Takový typický ryzlink od Pálavy, paráda.

Z prosluněného Sonberku jsme přejeli pár set metrů na nedalekou viniční trať se stejně velice moderně vystaveným vinařským areálem dvou budov uprostřed vinic do Vinařství Gotberg, a.s. (http://www.gotberg.cz/). V Gotbergu začali s výsadbou 43 ha vinohradů v chráněné oblasti ve vyhlášených popických tratích. V létech 2004 až 2006. Jsou zapojeni do významného česko-rakouského projektu Ecowin. Produkují asi 300 tisíc litrů vína. Na trh vstoupili v roce 2010 převážně s bílými víny. V pěkném prostředí vinařství opět s překrásnou vyhlídkou na Pálavu, okolní vinice podtržené hladinu Novomlýnské nádrže, nabízeli na dvou místech k ochutnání 11 vzorků - všechny jsem je projel, žena jen některé. Mimo Muškátu moravského, to byla převážně polosladká vína. A opět i zde v našem pomyslném žebříčku zvítězila u manželky, ale i u mne Pálava výběr z hroznů 2010 s hodnotami 12,5 % alkohol, 52,9 g/l cukr a 5,0 g/l kys. Opravdu skvělá sladká tečka. Jak jsme se později dozvěděli, zvítězila i v anketě účastníků festivalu před Pálavou ze Sonberku. Ovšem já byl příjemně naladěný ze Sylvánského zeleného v pozdním sběru s hodnotami 12 % alkohol, 12 g/l cukr a 5,6 g/l kyseliny s nádhernou vůní, plnou chutí, prostě jsem si šel několikrát...

Na kraji Popic za hřbitovem jsme vystoupili z autobusu přímo u rodinného Vinařství Stanislava Málka (http://www.vinarstvimalek.cz/), hospodařící v duchu integrované produkci na 4 ha vinic v tratích Svidrunk a Mitrberk. Produkují asi 10 tisíc lahví ročně. Konečně jsme sestoupili do normálního pěkného sklepa, kde bylo možné si sednout a ochutnat deset vzorků vín. Pochutnali jsme si na Veltlínském zeleném 2009 pozdní sběr, Chardonnay 2009 pozdní sběr a na dobrém Zweigeltu 2009 pozdní sběr. Po příjemném ochlazení ve sklípku jsme prošli sklepní uličkou k rodinnému vinařství Žídek (http://www.vinozidek.cz/), kde byla docela fronta ochutnávačů čekajících na vzorky. Fronty nesnáším a tak jsem ochutnávali skvělý chléb se sádlem a po chvíli i na víno došlo. Vinařství v dnešní podobě vzniklo v roce 1996 prvními výsadbami na tratích Svidrunk v Popicích. Zpracovávají hrozny i ze Sonberku. Nyní obhospodařují v integrované produkci 30 ha s produkcí 200 tisíc litrů vína. Bílá a červená asi tak na polovinu. Z nabízených 12 vzorků vín jsem ochutnal jenom čtyři, protože se muselo stát na každý vzorek dost dlouho ve frontě a to mne opravdu nebavilo. A tak jsme ochutnali Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů, který manželka ocenila, já potom pěkný Cabernet Moravia 2006 kabinet, Zwegelt 2006 výběr z hroznů a společně opět dobrou, voňavou Pálavu 2006 výběr z bobulí.

Ve Strachotíně jsme navštívili pouze PPS Agro, a.s. (http://www.ppsagro.cz/), které vzniklo v roce 1995 z původního JZD. Obhospodařují 72 ha vinic na tratích Mitrberk, Kolby, Sonberk, U hřiště, Nad sklepy a Šusfeldy. V této ploše je zahrnutá nová výsadba 30 ha odrůd Irsai Oliver, Rulandské šedé a Neronet. Zaměstnávají 12 lidí, archiv vín mají od roku 1963. V malé vinárničce se opět natlačilo plno lidí, někteří zabrali místo u pultu, popíjeli, diskutovali o vínu a vůbec nebrali ohledy na nás ostatní, kteří by si také rádi něco ochutnali. Takové borce mám „nejraději" - na výstavách to je bohužel častý jev... Tolerance, ohleduplnost a slušnost jim asi nic neříká. Nakonec jsem se probojoval k pultu a postupně si odnosil ze 14 nabízených vín na sluníčko ke stolu před vinárnou nějaké vzorky. Zajímavé a dobře vychlazené bylo Veltlínské zelené 2008 jakostní, ale překvapivě dobré bylo cuvée Ledová královna 2008 z Veltlínského zeleného a Pálavy.

V Dolních Věstonicích jsme přestoupili na druhou linku vedoucí do Pavlova, kde jsme strávili po tři roky parádní dovolenou a mnohé sklípky tak docela důvěrně známe. První zastávka byla v malém vinařství Ing. Kršky - Palavia vinum (http://www.palavia.cz/). Hospodaří asi na 0,5 ha vinic a další hrozny kupují od kolegů z Pavlova. Roční produkce se pohybuje kolem 3 000 litrů. Zaměřil se především na Ryzlinky vlašský, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Rulandské bílé a šedé, Sauvignon, Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Rulandské modré. Z ochutnaných vín mně docela zaujal Sauvignon 2008 v pozdním sběru, svěží s vyššími kyselinkami, ale dobrý stejně jako Rulandské šedé 2008.

Česká sklepní ulička byla plná návštěvníků, svítilo parádně sluníčko a pozdní odpoledne bylo jako vyšité a řada dobrých vín nás ještě čekala. Před vinařstvím Viléma Topolanského (http://www.vinarstvitopolansky.cz/, stály kolem zdi lavičky a bylo příjemné se posadit a ochutnávat vína, donesená z protějšího sklepa. Ze sedmi vzorků bylo velice dobré Veltlínské zelené 2009 jakostní, Sauvignon 2009 výběr z hroznů a Cuvée 2009 pozdní sběr z Rulandského bílého a Chardonnay.

Ve sklípku Vinařství Jiří Šilinek (http://www.silinek.eu/) na konci vesnice jsme strávili v minulosti nejeden velice příjemný večer při našich pobytech v Pavlově. Ovšem nyní jsme popošli jenom pár desítek metrů od Topolanských a vešli do velké lisovny navazující na rozsáhlý výrobní sklep, kde vyrábí asi 100 tisíc lahví vína ročně z vlastních viničních tratí Pod Pálavou, Stará hora, U Božích muk a Sahara. Sice se zaměřují především na bílé odrůdy, ale mají i Zweigeltrebe, Frankovku, André a Svatovavřinecké. Mimochodem pravidelně se zúčastňují svými nejlepšími víny i tradičního květnového „Miroslavského koštu" v městečku Miroslav nedaleko Prosiměřic, kam řadu let jezdíme. Nabízeli šest vzorků, z nichž nám nejvíce chutnalo Chardonnay 2009 pozdní sběr, Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr a Ryzlink vlašský 2009 v pozdním sběru.

Vinařství Pavlov, spol. s.r.o. (http://www.vinarstvipavlov.cz/) se zaměřují pouze na bílá přívlastková vína odrůd Chardonnay, Sauvignon, Pálava, Rulandské bílé, šedé, Müller-Thurgau a Tramín červený. Vína pocházejí ze skvělých tratí Sahara, Stará hora, U kapličky a U třech panen (zajímavé jméno trati, že?). Moc nám chutnal krásný, plný Müller-Thurgau 2009 pozdní sběr. Prošli jsme také mohutnými sklepy s řadou krásných sudů a vydali se k sousednímu vinařství Reisten, s.r.o. (http://www.reisten.net/). Vinařství vzniklo v roce 1999, v roce 2001 vysadili nové vinice sazenicemi dovezenými z Francie, Německa a Rakouska v tratích U Božích muk, Pod Pálavou, Valtická a Nad Nesytem. Hospodaří na 28 ha osázenými odrůdami Rulandské bílé a šedé, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Tramín, Rulanské modré, Merlot a Svatovavřinecké. Vína produkuji ve dvou řadách: Maidenburg a Classic. Strávili jsem tu delší dobu a s chutí vychutnali všechny vzorky... Skvělým byl například Pinot noir 2007 v pozdním sběru. A několik lahví z řady Meidenburg jsme si koupili domů k přechutnání v klidu s přáteli.

V podvečeních hodinách, kdy se slunce sklánělo nad jezerní hladinou a ztrácelo se za siluetou Pálavy, jsme se v Dolních Věstonicích zastavili v malém rodinném Vinařství Ladislav Langr (http://www.ulangru.cz/) fungujícím od roku 1995, specializují se na přívlastková vína a produkce je asi 2 500 lahví ročně. Pěkné bylo jakostní Veltlínské zelené 2009, žena se opět rozplývala nad krásnou Pálavou 2009 výběr z hroznů. Do ostatních sklípků a vinařství jsme již nešli, ráno jsme museli brzo odejet, takže někdy jindy...

Strohá festivalová statistika uvádí, že návštěvníků bylo prý 1650, počet otevřených lahví 2436, prodaných lahví 17568 a nejvíc prodaných vín bylo z vinařství Moravčík. Toto vinařství bylo podle anketních lístků vyhlášeno mezi návštěvníky jako nejoblíbenější. Počet spokojených návštěvníků nebylo statisticky podchyceno, ale podle našich dojmů byli spokojeni snad všichni. Byla to určitě pěkná, příjemná a vydřená vinařská akce s patřičným poučením pro nás (ale určitě i pro ostatní): Co nejdříve si zajistit ubytování na letní Festival otevřených sklepů v Modrých horách poslední víkend v červenci.

P.S. Stalo se, ubytování máme rezervované a jedeme tam!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6936x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5