Žernosecký košt
Dne 21. května 2011 se v kulturním domě ve Velkých Žernosekách uskutečnil již 5. ročník oblíbené akce, Žernoseckého koštu. Pochopitelně jsme nemohli chybět.
O akci jsem psal již loni a nic se, naštěstí, nezměnilo. Jedná se o regionální akci v nejlepším slova smyslu, vystavovatelé se dělí na tři skupiny: domácí (letos 8 vinařů), hosté z blízkého okolí (2 vinaři) a tři oficiální vinařství. Respektive 4, protože vinařství pana Kupsy je hned za rohem. Před kulturním domem se nachází též stánky s občerstvením, dobře vybraným doplňkovým zbožím a cimbálovka.
Vstupné na akci činí příjemných 150,- Kč, v ceně je pět žetonků, další lze dokoupit po pětikoruně. Dokoupil jsem ještě deset a úplně to stačilo. Nebyl problém dát žeton za menší počet degustačních vzorečků, případně jsme si jednu „porci" rozlili mezi více lidí. Všechny podrobnosti lze dohledat v příjemně udělaném katalogu.
Akce nás každý rok překvapí, jak hezká vína se zde dají najít a to mnohdy vyrobené na zcela amatérské bázi (většina vystavovatelů byli v podstatě „zahrádkáři"). Loňský ročník 2010 byl i zde poznamenán vysokými kyselinami, s nimiž se vinaři vypořádali různým způsobem.
Následující ročník Žernoseckého koštu nebude možná, vzhledem k mrazu, který zdecimoval 80-100 % pučících vinic, vůbec. Podobné úvahy panují i okolo podzimního vinobraní, zda jej vůbec organizovat, protože většina vinařů skoro nic nesklidí. Ale zpět ke koštu.
Vzhledem k menšímu množství vzorečků každého vinaře není problém ochutnat prakticky vše. A opět si lze potvrdit, jak rozmanitý nápoj to víno vlastně je. Velkým kladem je rovněž to, že s vinaři máte možnost si popovídat, žádný spěch, dozvíte se cokoliv, co vás zajímá.
Mě, jako loni, zaujali především dva vinaři.
Doktor Pavel Bulín z Malých Žernosek získal cenu za slámové cuvée, jehož součástí je odrůda Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Velmi hezky udělané víno, 12 % alkoholu a „pouze" přes 80 gramů zbytkového cukru. V chuti marmeláda, med a hezká kyselinka. Druhým, námi velmi kladně oceněným vínem, bylo Rulanské modré. Víno poplatné regionu, mělo nezvykle tmavě fialovou barvu a krásnou ovocitost, podtrženou školením na použitém barikovém sudu. Víno bylo hezky harmonické a vyrovnané.
Nejlepší kolekci měl, alespoň podle mě, Slávek Schoř z Podřipska, který si s vínem doslova hraje. Jeho vína jsou odrůdově čistá, bez cizích pachů, technologicky dobře zvládnutá a dobře pitelná, člověk se nestačí divit, co vše lze udělat takříkajíc na koleně. Zajímavě se popasoval s vyšší kyselinkou, kterou zakulatil příměsí sladkého vinného moštu.
Dále se zde můžete setkat s vinaři, kteří jinak otvírají svůj sklep pouze pro přátele a známé. O tom, že produkce je velmi omezená, též asi psát nemusím. Řadu vzorků jinde než zde prostě neochutnáte.
Akce se mi velice líbí. Má příjemnou, domácí atmosféru a vínomilcům, zajímajícím se o vína hlouběji, jí vřele doporučuji. A pokud jste z rozumně blízkého okolí, letos se zúčastnilo asi 450 platících návštěvníků, přidejte se příští rok i Vy.