Ochutnávka vín Libora Veverky z Čejkovic
Moje první pořádné setkání s víny Libora Veverky z Čejkovic bylo moc příjemné. Vzácně vyrovnaná přehlídka 12 vín z produkce tohoto mladého vinařství mi zajistila opravdový vinný zážitek. Která vína jsem ochutnala a jaká vlastně byla, se dozvíte v dnešním článku.
Že je v Čejkovicích Veverků asi tolik jako v Bílovicích Osičků, to je fakt. Že dva z nich, Libor a František, jsou známí a úspěšní vinaři, je taky fakt. Ale že jsem dosud znala jen Františkova vína s větrným mlýnem, to je moje blbost. Jméno Libora Veverky jsem znala z katalogů různých soutěží a výstav, ale tu čest něco od něj ochutnat jsem měla jen jednou - jeho Sauvignon 2007 pozdní sběr byl pro mě nejzajímavějším objevem Velkého podzimního koštu vín 2008, akce, kterou pořádá každoročně Branko Černý, jako součást soutěže nyní nazvané Král vín. Navzdory okouzlení tímto jediným vzorkem jsem od té doby nic od Libora Veverky neochutnala. "Irenko, já sa ptám, proč?"
To potěšení mi dopřál Luboš Maštalíř a jeho e-shop Anovino.cz. Ochutnávky pořádané v karlínských kancelářských prostorách jsou bohužel bez účasti vinaře, Luboš je ale na ně obvykle docela dobře připraven a hlavně je vždycky jasné, že se s vinaři dobře zná, takže je obecenstvu občas ochoten dopřát i perličky ze zákulisí. Ale abych pravdu řekla, tentokrát jsem moc neposlouchala, spíš jsem si vychutnávala jednotlivé vzorky, protože už se mi dlouho nestalo, že by všechna vína byla tak vyrovnaná, na takové úrovni a bez nějakých výrazných kiksů. Jedinou výtku bych k panu Veverkovi měla, a to je nedostatek informací na etiketě. Chybí název viniční tratě a uvítala bych i množství kyselin. Veškeré analytické údaje jsou sice k dispozici na internetových stránkách vinařství http://www.vinoveverka.cz/, o tratích ale ani zmínka.
Hned první vzorek, Sylvánské zelené 2008 pozdní sběr (suché, zbytkový cukr: 4,1 g/l, kyseliny: 7,1 g/l, extrakt: 24,3 g/l, obsah alkoholu: 13 %), byl parádní. Bohatá vůně zralých hroznů, usušené kytice, pampeliškového medu a citrusové kůry byla okouzlující, stejně jako výrazná, šťavnatá, ovocná chuť s příjemnou kyselinou v závěru. Sylván je pro mě spíše vzácnost, takhle dobrý a elegantní sylván hotový poklad.
Ryzlink vlašský 2008 kabinet (suché, c: 4,7 g/l, k: 7,4 g/l, e: 20,8 g/l, a: 12,5 %) svou jemnou vůní evokoval podzim - tlející listí ořešáku ve vlhké trávě, zralé ovoce, rozinky. Příjemná mandlová chuť byla doplněná dost výraznou limetkovou kyselinou, sousto tučnějšího uzeného, které pan Veverka k vínu doporučuje a které jsme si mohli k tomuto vzorku nabídnout, ale ostřejší kyselinu ohladilo a vlašák tak působil harmonicky a kulatě.
Třetím vínem bylo Chardonnay 2008 pozdní sběr (suché, c: 3,6 g/l, k: 6,6 g/l, e: 23,2 g/l, a: 13,5 %). Není to zrovna moje oblíbená odrůda. Ani Veverkova "šardonka" mě nepřesvědčila - mix vůní tropického ovoce a banánu mi připomínala především takové ty jedovatě oranžové nápoje s příchutí "multivitamin" a sladké a kyselé chutě na jazyku jsem pořád vnímala jaksi odděleně. Soudě podle reakcí ostatních účastníků, víno se prostě netrefilo do mého vkusu - postrádala jsem v něm určitou eleganci a nadhled, ale jinak jsem viděla docela spokojené až blažené tváře.
Rulandské šedé 2008 výběr z hroznů (polosuché, c: 8 g/l, k: 6,8 g/l, e: 23,1 g/l, a: 13,5 %) vonělo nečekaně výrazně po ananasu a mangu. Od rulandy šedé vždycky očekávám jemnou, spíše nevýraznou vůni, tahle až téměř bonbonová vůně mě překvapila. Ale byla pěkná. Chuť byla adekvátní: sladká, lahodná, banánovo-ananasová. Chyběla mi výraznější kyselina. Určitě podařené víno, ale bohužel to taky není úplně můj styl.
Pátý vzorek byl parádní. Sauvignon 2008 pozdní sběr (suché, c: 3,2 g/l, k: 7,2 g/l, e: 20,6 g/l, a: 13%) voněl jako keřík černého rybízu, bohatě olistěný a plný přezrálých plodů. Lahodná, šťavnatě ovocná chuť naplnila pusu a příjemná, středně dlouhá dochuť vyzývala k dalšímu napití. Výborně pitné víno, bohaté, plné vůní a chutí, moc povedené.
Náš vztah s tramínem je velmi jednoduchý: nemáme se rádi. Bohužel ani Libor Veverka a jeho Tramín červený 2008 pozdní sběr (polosuché, c: 11,5 g/l, k: 5,8 g/l, e: 22,4 g/l, a: 13,5 %) mě na víru neobrátí. Nemohla jsem si pomoci, ale při prvním přivonění se mi vybavila úděsná socialistická voňavka "Živé kvety", nezbytná součást kosmetické výbavy každé pracující soudružky, a téhle představy už jsem se nemohla zbavit ani při ochutnávání. Kolegyni se pro změnu, taky z dětství, vybavila "černá mast na exém" a bylo vymalováno. Je to můj problém, je to zkrátka mezi mnou a tramínem - musel mi v dětství udělat něco strašného. Nikdo jiný s ním neměl problém, manžel a kamarád, kteří taky nejsou bůhvíjací vyznavači této odrůdy, potvrdili, že je to mimořádně dobrý tramín. Jsem nemožná.
Bílými vítězi (není v tom nic rasistického, proboha) vyhlašuji sylván a sauvignon, lahodná vína, která se výborně pijí, nenudí a povznášejí (do určitého množství, samozřejmě, ne že jich vypijete 2 litry a pak mě obviníte, že kecám). A sylván popostrčím ještě trochu výš, protože je to vzácně dobré víno ze vzácné odrůdy (z dvou stovek vín, z kterých bude vybrána finální stovka pro Salon vín ČR 2010 jsou sylvány jen dva - za to Chardonnay hned 15 kousků!)
Veverkova červená vína se skvěle uvedla hned prvním vzorkem. Frankovka 2008 pozdní sběr (suché, k: 2,6 g/l, k: 4,9 g/l, e: 22,7 g/l, a: 13 %) voněla velmi intenzivně po brusinkách, přezrálých třešních a koření a stejně hutná, ovocně-kořeněná byla i její chuť. Ze všeho nejvíc mi připomínala vychladlý svařák. Nebyla to typická frankovka, ale bylo to moc pěkné, lahodné a výrazné víno, které se výborně pije.
Modrý Portugal 2008 pozdní sběr (suché, c: 3,2 g/l, k: 4,5 g/l, e: 24,2 g/l, a: 13 %) byl ve všech směrech jemnější a méně výrazný. Vůně nebyla tolik intenzivní jako u frankovky, byla květinově-hroznová, po chvíli jsem cítila vůni lesního medu. Chuť připomínala smetanový višňový jogurt, byla kulatá, harmonická. Taky moc dobře pitné víno.
Výborný byl i Neronet 2008 odr§dové jakostní (suché, 12 % alkoholu, 7 měsíců v dubovém sudu). Ovocná vůně obsahovala stopu propolisu a když se po chvíli otevřela, připomněla mi všechny vůně staré půdy v dřevěné chalupě. Chuť byla ovocná s čokoládovou příchutí, příjemnou trpkostí a lehkou hořčinou v závěru. Plné a bohaté víno, které se otvíralo pomaleji, o to ale zajímavěji. Moc pěkné.
Cabernet Sauvignon 2008 pozdní sběr (suché, c: 2,8 g/l, k: 4,6 g/l, e: 25,4 g/l, a: 13 %) měl velmi jemnou vůni borůvek a černého rybízu s lehkým štychem maďarské papriky. Libor Veverka doporučuje toto víno k naloženému masu, zvěřině a steakům. Kousek steaku jsme taky dostali, bohužel to asi nebyla správná volba, maso chuť vína úplně přebilo - jemné ovocné víno na kořeněné maso prostě nestačilo. Z toho důvodu jsem ohodnotila toto víno jako nejméně zajímavé z červených vín, věřím ale, že to bylo jen vlivem nešťastné kombinace.
Červená vína byla všechna výborná, Frankovka opravdu zajímavá, portugal výborný, Neronet kouzelný... Zkrátka nevím, které bych zvolila jako nejlepší.
Na závěr nás čekaly hned dvě sladké tečky. Nejprve slámové Chardonnay 2008 (sladké, c: 144 g/l, k: 7,6 g/l, e: 37 g/l, a: 10 %). Vůně medu a zlatých sultánek byla přímo omamná, samozřejmě velmi sladká chuť byla doplněná pěknou kyselinou. Vzorek mi tak akorát stačí, víc bych vypít nechtěla, ale jde o opravdu povedené slámové víno, které poskytuje víc než jen sladkou chuť. Moc pěkné, navíc za fajn cenu, láhev o objemu 0,2 litru prodává anovino.cz za 385,- Kč. Za stejnou cenu lze pořídit i poslední víno, které jsme ochutnali, Cabernet Sauvignon 2008 ledové (sladké, c: 203 g/l, k: 8,3 g/l, e: 42,6 g/l, a: 9,5 %). Ledovka nabízela krásnou vůni ostružinové marmelády a povidel, chuť už ale pro mě nebyla tak zajímavá, jako u vína slámového a množství cukru přesáhlo moje rozlišovací schopnosti.
Celkově to byla přehlídka moc pěkných vzorků, s vyrovnanou, vysokou kvalitou. Děkuji panu Liborovi Veverkovi za skvělou práci a přeji mu další úspěchy v podobě takhle výborných vín.