O Víně

12.08.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.08.2009 07:00

Neuburky z První znojemské aneb Co přineslo vrcholné léto

Šestice různorodých vín, mezi nimiž určitě zaujmou dvě Neuburská 2004 pozdní sběr z první znojemské (Lahofer), ale třeba i Pinot Meunier nebo Chenin blanc.

Vrcholné léto mi k domácímu koštování přineslo šest pěkných vín, která vesměs docela potěšila, zvláště pak dva Neuburky stejného ročníku i vinařství, ale jiné šarže byly určitě zajímavé.

Neuburské 2004 pozdní sběr První znojemská vinařská (Lahofer) Znojmo, trať U Hájku. Zelená lahev typu bordó bez etikety (přímo z vinařství), uzavřená 40 mm korkem (plátek-drť-plátek). Šarže A 5/04. Přesné hodnoty neznám, ale asi 13 % alkoholu a přes 6 g kyselin. Sytá zlatožlutá barva, nižší viskozita. Středně intenzivní příjemná vůně malin. Plné tělo, příjemná kořenitá chuť, středně dlouhá dochuť. Hodnotím 8 body (z 10 možných).

Isabella 2008 Galeria Migdal Kišiněv, region Cojushna, Moldávie. O zvláštní odrůdě Isabella jsem již psal, naposledy v článku Méně známé odrůdy 1. Lahev uzavřená 38 mm korkem z drti. Obsah alkoholu 11 %, polosladké, záhadný údaj 30-50 g zbytkového cukru. Neobvyklá rezavě červená barva. Nízká viskozita, lehká vůně lesních jahod, totéž v chuti, která nepůsobí nijak zvlášť sladce, příjemná kratší ovocná dochuť. Dávám 6 bodů.

Pinot Meunier 2005 Qualitätswein, Weingärtner Willsbach, Würtemberg, SRN. Odrůda nese též německý název Schwarzriesling a český Mlynářka. Je příbuzná s Pinot Noir a přidává se do pravého šampaňského. Hnědozelená bordó lahev uzavřená 45 mm korkem. Obsah alkoholu 13 %, viskozita střední až vyšší. Barva měděná, velmi jemná vůně hodně sladkých jahod. Středně plné tělo. Chuť sametová a přitom kořenitá, delší dochuť. Dostalo 7 bodů.

Neuburské 2004 pozdní sběr První znojemská vinařská (Lahofer) Znojmo, vinařská obec Dobšice, trať U Hájku, panenská sklizeň. Právě tuhle lahvičku vychválil nedávno J. až do nebe. I mně se velmi líbila, i když v bodovém ohodnocení jsem byl přece jen trošičku skromnější. Zelená bordó lahev uzavřená 44 mm korkem. Šarže B 10/04. Obsah alkoholu 12,7 %, Zbytkového cukru 2,8 g, kyselin 5,7 g. Sytější zlatá barva, vyšší viskozita. Vůně se uvolňovala dosti pomalu. Zpočátku byla sice příjemná, ale ne dost výrazná. Po vydýchání se ale rozvinula do velice příjemných tónů tropického ovoce, ananasu a citrusů. Plné tělo, v chuti citrusy, delší dochuť. Doporučená archivace byla 4-5 let, víno bylo zatím ale ještě ve velmi dobré kondici. Ocenil jsem ho na 8,5 bodu.

Chenin blanc 2006 Special Late Harvest (odpovídá pozdnímu sběru), Bovlei Winery, Wellington, JAR. Lahev z průzračného skla s kovovým šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 11 %. Tato odrůda se pěstuje hodně na Loiře, ale patří i nejlepším v JAR, kde se jí říká též Steen.Velmi světlá, skoro vodová barva, viskozita nižší až střední. Jemná nejasná ovocná vůně, v chuti trochu sladší, dochuť středně dlouhá. Dal jsem mu 7 bodů.

Beaujolais-Villages 2007 Appellation Beaujollais-Villages Controlée. Louis Jadot, Combe aux Jacques, Francie. Mladé Beaujollais (Nouveau), kterého jsou na podzim plné obchody, zná asi skoro každý, ale v této apelaci se vyrábějí i „normální" vína, která se nechají zrát delší čas a nemusí se hned vypít, i když ani ta nejsou většinou určená k dlouhé archivaci. Stejně jako ta mladá se vyrábějí z odrůdy Gamay. Označení Villages znamená o trochu vyšší úroveň než pouhé Beaujollais, mohou ho používat výrobci z několika vesnic v severní části regionu. Tmavozelená burgundská lahev uzavřená masivním 48 mm dlouhým korkem z drti. Obsah alkoholu 12,5 %. Viskozita vysoká, barva granátová, lehká vůně jahod. Tělo poměrně plné, ovocná chuť, ve které opět dominují jahody. Dlouhotrvající dochuť. Dostalo 7,5 bodu.

Alespoň drobné postřehy na závěr. Zatímco Neuburky se od sebe docela lišily, jisté (jahodové) shody jsem našel u Isabelly a Beaujollais.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3384x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5