Den otevřených sklepů v Novém Poddvorově, pátý ročník
Jak se povedly páté Otevřené sklepy v Novém Poddvorově a co dobrého jsme ochutnali si můžete přečíst v dnešním článku.
Atmosféra loňských otevřených sklepů v Novém Poddvorově byla opravdu tak kouzelná, jak ji popisuje Flouro ve svém úžasném článku "Poddvorov 2008 aneb Otevřené sklepy počtvrté". Už tehdy, ještě ten krásný den ani neskončil, bylo jasné, že si další ročník nenecháme ujít. Jak se 20. červen 2009 pomalu přiblížil, objevily se ovšem obavy. Nejprve z toho, že žádný další ročník nebude, protože Nový Poddvorov měl být jednou z několika obcí účastnících se hromadné dvoudenní akce Festival otevřených sklepů. A potom, když jsme si ověřili, že vedle této "masovky" bude v Poddvorově probíhat tradiční otevření sklepů, z toho, že návštěvníků bude díky souběhu akcí příliš. Nakonec ovšem bylo všechno jinak, hlavně kvůli počasí přišlo lidí naopak velmi málo. Jako návštěvníkovi mi to velmi vyhovovalo - nikde nebyly fronty, posezení před vchody do sklepů byla volná, nikdo se netlačil, lahve si mohl člověk prohlédnout, s vinařem promluvit, případně mu nakouknout do sklepa, zkrátka vínonadšencův ráj. Vinařů mi ovšem bylo líto, takovou bídnou návštěvnost určitě nečekali a rozhodně si ji nezasloužili. Vy, kteří se bojíte deště, si můžete přečíst, oč jste přišli, v zápiscích z letošního Poddvorova.
Lehce po poledni přestává pršet, takže v Dolních Bojanovicích sedláme naše bujné bicykly a vyrážíme na pouhých několik minutek dlouhou cestu. Loňské průvody pěších i cyklistů na silnici mezi Starým a Novým Poddvorovem tentokrát chybí. Do zdánlivě opuštěné vesničky přijíždíme sami, jen bílé přístřešky a vystavené lahve před prvními dvěma sklepy naznačují, že se cosi děje. Zaparkovat, vybrat mouchy ze zubů, zkulturnit své větrem rozvrkočené účesy a můžeme zamířit ke sklepu pana Václava Mrkvy. Řízný, suchý, výrazný a k pití vyzývající kabinetní Ryzlink rýnský 2007 je přesně to, co celí udýchaní a rozhicovaní potřebujeme. Sedí mi ještě o trošku víc než taky příjemný, ale méně výrazný Sauvignon pozdní sběr stejného ročníku. Rosé Cabernet Sauvignon 2008 láká krásnou teplou barvou. Lahodná, plná, ale přitom osvěžující chuť ovšem za krásou barvy rozhodně nezaostává. Moc příjemné překvapení. Výborné. Ještě koštneme obě červená, manželovi více chutná zemská Frankovka 2007, veselejší, vstřícnější, ovocná, mě se líbí víc jakostní pinot 2007 z trati Remíze, který má zemitější, více selský, ale komplexnější projev. Pan Mrkva nám dovolí nakouknout do sklepa, nepříliš dlouhý sklep je impozantně vysoký, z červených cihel, s půlkruhovým zakončením působí jako chrámová loď. Vítězem tohoto sklepa vyhlašujeme... koláčky paní Mrkvové! Dělám si prču, samozřejmě. Je jím nečekaně dobré růžové.
Koláčky, které si bereme na cestu, sotva stihneme dojíst a už jsme u dalšího vinařství. Pan Pavel Veselský, stejně jako pan Mrkva člen sdružení Císařův vinohrad, nás vítá příjemným a nekomplikovaným jakostním veltlínem 2008. Pozdněsběrové Chardonnay 2008 je docela fajn, nejsem ale zrovna fanouškem této odrůdy, takže vzorek přenechám s lehkým srdcem manželovi a s povděkem přijímám doušek Cabernetu Moravia. Ovšem to je lahůdka! Jakostní víno ročníku 2008 je vzorem pro všechny morávky. Tedy aspoň vzorem, jak já si jej představuji - víno granátové barvy, s cabernetovým aroma, s dostatečným šmrncem maďarské papriky, na jazyku hutné a bohaté, harmonické, ovocně kořeněné. Prostě takové, jak má podle mě být. Říkejme tomu třeba Cabernet Moravia, vzor Evas. Návštěvníků je tu málo, takže sympatický a řečný pan Veselský má čas, aby s námi sešel dolů z kopce kousek po dědině do modernější části svého vinařství a ukázal nám, co a jak. Obdivujeme keramické nádoby na víno, které připomínají obří vodnické hrnečky na utopené dušičky, a sami se při tom utápíme v pikantní, chuťově plné a v závěru lehounce nahořké rulandě šedé 2008. Mňam.
Pro srovnání začínám Rulandským šedým i v následujícím vinařství, u pana Jaromíra Hnidáka. Po Veselského výživné a šťavnaté rulandě působí Hnidákovo víno ročníku 2007 trošku jako chudý příbuzný. Manžel, člen sauvignonového fanklubu, se bez okolků vrhá do toho, čím se pan Hnidák proslavil. Jedním z hned několika Sauvignonů (pozdní sběr 2007) je vyloženě nadšen, ostatní více či méně chválí. Lehký kopřivový šmrnc, který jen vedlejší rolí doplňuje hlavní ovocnou, především broskvovou hvězdu, ráda uvítám. Tato vína jsou však na mě příliš "zelená", příliš chlorofylová a vyvolávají ve mně vzpomínky na řezání kopřiv pro pašíka ve chlívku. Bohužel, tady jsem se nenašla. Chuť si tu ovšem můžu spravit lahodnou Frankovkou 2007. Ta vůně! Zavřu oči a ponořím nos do sklenice - ježišmarjá, vždyť to je domácí jahodová marmeláda naší maminky! Vidím plný hrnec horké sladké směsi s kusy zrníčkovatých jahod, barva spíše nahnědlá, ne ta chemická rudá kupovaných džemů, bílou pěnu při okrajích hrnce mám sbírat a vyhazovat, místo toho ji tajně olizuju... Pěkné. I když je návštěvníků letos málo, u Hnidáků mají příliš úzký vstup. I těch pár lidí tady, včetně dvou Japonců, kteří se chtějí o víně něco dozvědět, ale bohužel mají tlumočníka, který o víně neví zhola nic, takže sám se ptá, proč je tramín bílý a jaká že odrůda je ten klaret, dokáže vytvořit mírnou tlačenici. Popojedem.
Ve vinařství Krásná hora se toho dne zjevujeme ještě několikrát, možná i víckrát, než by bylo vhodné :-) Jenomže projděte jen tak okolo, když víte, že uvnitř mají ten nejlepší muškát na světě! Muškát moravský 2008 jsem poprvé pila přímo ve sklepě v Ratíškovicích už někdy kolem sv. Martina. Dostal mě už tehdy a dostává mě pořád. Velmi suché víno, harmonické, lahodné, osvěžující, lehounké tak, že se vám chce létat. Jiskří ve sklenici i na jazyku, zahání chandru a povznáší ducha, i když máte splín, činí vaše kroky a těla lehká, i když máte metrák čisté váhy. Pohádka prostě. Sauvignon 2008 je ten typ, co mám ráda - ovocný, hlavně ty broskve, voňavý, s lehkou kyselinkou, vybízející k pití. A tramín je prostě tramín, a ty já jaksi nerada. Pak dostanu od Marka Vybírala sodu, že prý jsem tu loni držkovala kvůli růžovému vínu. No, trošku přeháňka, určitě jsem nebyla tak kritická! Prý mám letos příležitost změnit názor. Tak to ovšem ochotně, nad něčím takovým jako je Pinot Noir Rosé 2008 z trati Krásná hora. Suché, moc příjemné víno krásné růžové barvy, je prototypem růžovky jako letního pití. Výborné, Marku, opravdu. Docela fajn je i Ryzlink rýnský 2007 z trati Nácestky, s lehkou pomerančovou vůní, a nepříliš složitou příjemnou chutí. Zdá se mi, že trošku s despektem (nebo je to spíš skromnost :-) k těmto svým vínům nabízí Marek Vybíral Modrý Portugal 2007 z trati Krásná hora a Svatovavřinecké 2007 z trati Nácestky. Zbytečná skromnost, jsou to pěkná vína, nekomplikovaná, ale typická, zdravá, dobrá. Pinot noir 2005 a 2006 z trati Hrubé pole (Ratíškovice) známe a máme rádi, takže se jen letmo ujistíme, že jsou pořád výborná, ale moc rádi ochutnáme Pinot 2007 z trati Nácestky. Jiná trať a tím pádem zcela jiné víno. Lepší? Snad. Spíš určitě. Je mladé, ale výborné. Chci ho ochutnat za dva roky, za tři. Už teď ho má člověk plnou hubu, zatím je jásavě ovocné, veselé, jiskřivé, ale dosti hutné a tělnaté. Výborné. Těším se. V Krásné hoře je to prostě jako v ráji, spousta mladých hezkých kluků nalévá dobrá vína, jídla jak na svatbě, tekoucí voda k dispozici, no nevracejte se tam zas a znova!
U Tomáše Bařiny nás čeká zpočátku liduprázdno a hlavně úžasné kabinetní Sylvánské zelené 2008. Řekněte mi někdo, jak má vypadat typický sylván a zvu vás na pivo! Já to prostě nevím. Vím ale, že tenhle je parádní. Lehký, osvěžující, šťavnatý, voní a chutná hlavně po hroznech, se slaboučkým dotekem mentolu ve vůni. No lahůdka. Tleskám panu Bařinovi. Taky jakostní Chardonnay 2008, ač me tahle odrůda zrovna neoslovuje, je fajn. Napsala-li jsem si to správně, Chardonnay pochází z trati Noviny. Vůně velmi decentní, slabší, ale díky tomu asi příjemnější. Pěkný tu mají taktéž jakostní Dornfelder 2008 z trati Krásná Hora. Víno temné fialové barvy je pěkně kulaté s pikantní kyselinou, příjemně pitné, na dlouhý večer.
U Vladimíra Kašíka je plno. Lidí přišlo málo, ale kdo přišel, aktuálního růžového mistra nevynechal. Polosuché Rulanské modré rosé 2008, které už je vyprodané, chce ochutnat každý. Já taky. No, co říct? Je to dobré. Ale zázraky se nedějí. Že by zapracovala příliš velká očekávání? Možná. Navíc je víno tak ledově vychlazené, až to potlačuje veškeré vůně i chutě. Najednou dostávám chuť srovnat tohle rosé s růžovým Kašíkova kolegy z Císařova vinohradu. Vrátíme se na začátek, k panu Mrkvovi. Ještě ale ochutnáme nasládlé Rulandské bílé 2008. Jakostní víno, dobře pitelné, přívětivé. Fajn. Taky docela sympatický Sauvignon 2008 kabinet, který pěkně voní po citrusové kůře. Tipovala bych nejspíš, že je to milerka, sauvignon bych nejspíš nepoznala, ale pití je to příjemné. Ovšem taky všechna bílá vína trpí zbytečným podchlazením, mám k takovým teplotám trochu nedůvěru, často dokáží zamaskovat lecjakou neřest. Červená jsou vychlazená ideálně, zemský Cabernet Moravia 2008 voní paprikou, na jazyku mírně drhne, dobře se pije. Lidí je tu ovšem dost, docela tlačenka, takže se vracíme vesnicí dolů zpátky k Mrkvům.
Totéž koňské spřežení, které několikrát potkáváme v protisměru, ale nikdy nás nepředjede, si v dědině o jedné ulici dokážeme vysvětlit jen přemírou alkoholu. Úvahy o tom, že bychom se nad sebou měli zamyslet, berou za své, když potkáváme pana Skleničku, který nás posílá k Milanovi Sůkalovi na dosud nenalahvovaný Pinot Noir 2007 ve výběru z hroznů. U pultu se vytvořil hrozen ochutnávačů, už řádně rozveselených. Nemůžeme si přes ně pořádně prohlédnout, co se nabízí, takže volíme, co je nejblíž. Müller-Thurgau 2008 kabinet, je docela dobrý, má však dosti silnou, zvláštně větrovou, mentolovou příchuť. Růžové cuvée z Rulandského modrého a Zweigeltrebe 2008 pozdní sběr má pěknou barvu, ale podivnou živočišnou vůni, která by mi v červeném víně nejspíš vyhovovala, v růžovém mě ale spíš odpuzuje. Že prý tu máte něco moc dobrého ve džbánku, říkám panu Sůkalovi v okamžiku, kdy ze skupinky lidí vystřelí ruka se skleničkou a hbitě odlévá jakýsi vzorek přímo do výběrového rulandského. A máme po ptákách! Pan Sůkal je pěkně naštvaný a nadává, my jsme otrávení, jaksi se nám nechce tu dál zůstávat. Určitě k naší škodě. Jste-li škodolibí, napište mi, oč jsme svým předčasným odchodem přišli :-)
Mrkvův růžový zemský Cabernet Sauvignon je fakt úžasný! Poprvé překvapil, teď při druhém ochutnání se mi potvrzuje myšlenka, která mě napadla při ochutnávání Kašíkova rosé - pan Mrkva má prostě lepší víno! Víno má lehce přes čtyři gramy cukru a okolo šesti gramů kyselin. Je opravdu lahodné, plné a kulaté, žádná vodička, ale komplex ovocných a hroznových chutí. Já vím, odpoví mi pan Mrkva s úsměvem na můj kompliment, že má rozhodně nejlepší rosé v Poddvorově. To by to ovšem nesměl slyšet pan Veselský, který kontruje tím, že jsem ještě neochutnala jeho. Takže se vracíme i do jeho sklepa, kde můžeme ochutnat růžový Modrý Portugal 2008 z trati Vinohrádky. Lahev je bez etikety a pan Veselský přesné analytické údaje nezná. Tipuji podobné jako u Mrkvova Cabernetu. Ten se mi zdá přece jen maličko lepší, výrok o nejlepším rosé nezměním. Veselského portugal má taky krásnou hřejivě oranžovorůžovou barvu, ale je méně bohatý a plný, je lehčí, velmi osvěžující a strašně příjemný. Ke svému překvapení musím konstatovat, že obě vína se mi zdají mnohem přitažlivější než proslavené rosé pana Kašíka. Císařův vinohrad jako celek ovšem opravdu stojí za pozornost, podle letošní ochutnávky v Poddvorově nabízí každý z tří členů vedle konstantní vysoké kvality alespoň jeden výjimečně zajímavý kousek.
Pomalu na nás padá únava. Ještě pomůžeme Markovi Vybíralovi od zásob sýra a uzeného, co si nachystal před sklepem k večeři, pokecáme, zanadáváme na krizi, slíbíme si příští rok zas a vyrážíme zpět směrem na Dolní Bojanovice. Bylo to celé strašně fajn. Příjemné, sousedské, přívětivé. Všichni, kdo jste nejeli, bijte se do hlavy a litujte. Fakt.