O Víně

03.07.2009 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.07.2009 07:00

Degustace vín firmy Klimeš z Hrušek 11.6.2009 ve vinotéce U Divadla ve Žďáře nad Sázavou

Opět jsme měli příležitost ochutnat pár vín, tentokrát z Vinařství Klimeš z Hrušek. A rovnou vám sdělím, že byla víc než dobrá, ostatně, můžete je o víkendu zajet zkontrolovat.

Na tuto degustaci jsem dorazil samozřejmě pozdě a první tři vína jsem propásl. Doháněl jsem tedy, jak se dalo, ale o prvních třech vínech jsem toho prostě slyšel i zapsal méně. A protože tam přišlo pár známých, které jsem už delší dobu neviděl, uteklo mi pár dalších informací. No, ale alespoň něco jsem pro vás snad zachytil.

Pan Marcel Klimeš hospodaří v obci Hrušky, v úrodném Podluží, jedné z nejteplejších oblastí jižní Moravy. Jde o malé vinařství s výměrou 6,5 ha, ve kterém mu vypomáhá jeho otec. Provozní halu nemají klimatizovanou a tak jsou všechna jejich vína suchá s cukrem do 4 g na l. Červená nechává naležet kolem dvanácti dní při teplotě 12 až 20 °C v otevřených kádích a potom zrají v nerezových či plastových tancích. O sudech jsem zmínku neslyšel, ale nejspíše také nějaké má. U těch vín, kde jsem slyšel výrobní postup, bylo použito dlouhé ležení na kvasničních kalech, ovšem bez promíchávání. To zvyšuje plnost a extrakt vína, neboť vlastně co si kvasinky z vína vzaly, tam tímto způsobem vrátí. Navíc při tom přirozeně proběhne odbourávání kyseliny jablečné. Ročník, který jsme mohli ochutnat, prý nebyl příhodný na vyjednávání s komisařem, takže i když by přívlastek mohlo mít vín víc a v budoucnu tomu tak i určitě bude, vína jsou deklarována jako zemská, pouze Rulandské modrého je výběr z hroznů.

Vína mi přišla nabitá sluncem a chutí, je znát, že užili dostatek sluníčka a červená se mohou směle postavit i vínům z dalekého jihu. Přišlo mi vhod, že patří mezi ta poctivá, "selská" vína, ze kterých je cítit, že si je hospodář dělá s velkou péčí a především pro sebe. Dokonce jsem nejapně vtipkoval, že se mu musí v Praze špatně prodávat, protože pánům jistě chutnají, ale manželky tahle "chlapská", pro ně příliš silná vína nebudou chtít. Ale když jsem se na konci dozvěděl, že kromě Rulandy za 150,- Kč jsou všechna vína za 110,- Kč, bylo mi jasné, že prodávat se budou víc než dobře.

Tak co jsme ochutnali:
Müler-Thurgau Příjemné lehčí víno s dominatní hořčinkou. Určitě příjemné osvěžení v létě, ale právě v té chvíli mne nenadchlo. Ale když se na konci kamarád rozhodoval co z bílých koupit, vzal si ho dvě lahve. Toto víno pravděpodobně pochází z předsběru, části úrody sebrané ještě před úplnou zralostí, aby se zachovala zajímavá kyselinka. Ten se právě často stihne ještě před podzimními dešti, které na hnití citlivé Milerce nijak neprospívají.

Chardonnay Příjemné neutrální víno s jemně vyváženou kyselinkou a lehkou květinovou vůní. Určitě vhodné na příjemné celovečerní posezení.

Tramín červený Panenská úroda. Pěkný, lehký a květinový v první chuti a hutný a těžký v dochuti. Příjemě hřeje.

Rosé Frankovka 2007, 22,6 °NM. U tohoto vína jsem už začal ostatní dohánět, takže jsem měl na víno více času a mohu se i více rozepsat. Barva téměř lososová. Vůně živočišná, která po chvilce zmizela a převládla květinová, i když jsem z něj cítil i trochu kvasnic (u dva roky starého vína!?) V chuti lehké, ovocné, sametové, ale zároveň i těžké vzadu na jazyku, snad až příliš glycerinové. Je nasládlé, červený rybíz a jahody, i znatelná tříslovinka, víno je svěží, dlouhé a hřejivé. Všiml jsem si, že když jsme ho měli ve sklence, byly jsme mnohem hovornější.

Svatovavřinecké Plná, těžká, přitom ovocná vůně, plná ovocno-dřevitá chuť! Tříslovinka je vysoká, ale příjemná, v chuti jsou cítit povidla, navíc ze silně přezrálých švestek. Víno opět příjemně hřeje. Podle mne víc "chlapské" víno než následující, i když pan Klimeš to viděl obráceně.

Zweigeltrebe Dozvěděli jsme se, kromě jiného, že Zweigltrebe je odrůda s velkým hroznem a až příliš úrodná. Musí se redukovat, to znamená hrozny před dozráním prostříhat. Víno mělo spíše neutrální, příjemnou vůni, plnou chuť, která mi připomněla starý švestkový kompot a závan kouře. Je to pevné pití, typem až silného cabernetu. Tříslovinka určuje dochuť, svírá dlouho a příjemně. Víno bylo teprve 2 měsíce v lahvi.

Cabernet Moravia je ještě úrodnější odrůda. I při dost krátkém řezu na pouhých 10 oček na hlavu, běžně dá 5 kg hroznů. (takže víc než polovinu úrody musíte shodit na zem!!) Víno zrálo do léta na jemných kalech bez promíchávání. Vůně jemná, ovocná, se znatelnou paprikou. Velmi plné víno s vyrovnanou chutí. Ale v dochuti se ukáže dost ostrá paprika a trvá tak dlouho! Ale nemusíte mít strach, nic nepříjemného. Tak výraznou a přitom příjemnou chuť červené práškové papriky jsem ještě v Cabernet Moravii nepotkal. Jeden z návštěvníků jejich sklepa si prý (po tolika vínu) nemohl zapamatovat název odrůdy a tak si k tomuto dobrému pomohl slovy: "Kde máš to gulášové koření?"

Rulandské modré, výběr z hroznů, 25,2 ° NM, 13,5 A, 150,- Kč. Rulanda prezentovaná po cabernetu? Kdepak, opravdu se její chuť s předchozím paprikovo-pepřnatým cabernetem snadno vyrovnala. Intenzivní ovocná vůně, v chuti lesní jahody a červený rybíz. Lehké, kvalitní, velmi příjemné víno, s příjemnou nasládlou dochutí, kterou zakončí jemná, plná a kulatá tříslovinka.

Neronet Uvádí se, že Neronet je "plný, hutný, nevýrazný", ale já s tím posledním nemohu souhlasit. Tento zrál na kalech půl roku, přidány byly i barikové štípy. Nebyl v barikových sudech, takže nemůže být uváděn jako barikovaný. Vůně je hutná, živočišná, chuť dost neutrální, barik jen lehký, lehounce nakyslé. Dochuť opět neutrální. Ale určitě bych nenapsal nevýrazný. Jak se říká: "Máte toho plnou hubu!" Však už ho prý je jen posledních 100 lahví. Dozvěděli jsme se také, že Neronet nelze použít na vaření. Leda by jste něco chtěli obarvit na fialovo, maso při pečení obarví zcela do černa. Zato vinný střik v poměru 1:10 (tolik se dává sirupu) vypadá jak červené víno a přitom ho můžete s čistou hlavou popíjet celý den!

Vína jsme prochutnali poměrně rychle a zbylo dost času, tak jsme se vrátili ještě k Cabernetu Moravii, Zweigeltu a Rosé Frankovce, netradičně od silnějšího k slabšímu a taky to bylo dobré! Vína si bez větších problémů poradila se silnějším předchůdcem, ba z něho možná i trochu vytěžila. Rozhodně bylo o čem mluvit, i když tématem nebylo jen víno. 4. července 2009 pořádají v Hruškách Otevřené sklepy, takže jsme byli pozváni, otevřeno bude 15 sklepů. Jenom ten slogan by si měli změnit, "Ochutnejte víno z Hrušek" mi vnucuje představu, která by nemusela mít s vinařstvím nic společného. ;o))

I počasí se vydařilo, byl teplý letní večer, takže i u nás jsme si mohli výjimečně dopřát, vyjít se sklenkou na ulici, a potěšit se s vínem v pozdním sluníčku. Teď na to rád vzpomínám, protože tu už 14 dní skoro nepřetržitě prší a je zima. Ale co čert nechtěl, i když jsme byli všichni v dobré náladě a do zpěvu nám bylo, všichni jsme tenkrát někam museli, takže jsme se rozprchli a byl konec.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3685x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5