O Víně

07.07.2009 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.07.2009 07:00

Gran Gala del Vino Italiano 2009

Přehlídka velkých italských vín v Praze za účasti více než 20 majitelů vinařství, enologů či exportních ředitelů z různých oblastí Itálie.

Již pátým rokem, byť teprve podruhé v příjemném prostředí Villa Richter (na Svatováclavské vinici) v blízkosti Pražského hradu se konala 11. června 2009 v Praze v době od 13-19 hodin reprezentativní přehlídka italských vín nazvaná Gran Gala del Vino Italiano (velká slavnost italského vína). Během krátké doby se tato událost stala významnou specializovanou akcí svého druhu na českém trhu a především jedinečnou příležitostí pro setkávání se s italskou kulturou, láskou k půdě a k vínu jako ušlechtilému produktu s tisíciletou tradicí. Společnost B. Chovan & Partners zastoupená osobností Braňo Chovana je připravena tradici Gran Gala dále rozvíjet a vedle toho, že pořádá jednou ročně tuto souhrnnou degustaci, připravuje s vybranými restauranty pravidelně každý měsíc, specializované večeře s prezentací italských vinařství často za účasti jejich majitelů a správců. Stále větší okruh milovníků dobrých vín se díky tomu setkává s nejlepšími produkty z Toskánska, Piemontska, Sardinie a z mnoha dalších proslavených regionů Italie.

Letos se Gran Gala zúčastnilo 25 vinařství z celé Itálie a profesionálové i zapálení milovníci vína zde měli příležitost ochutnat přes 130 různých druhů a značek vína ze slunné Itálie. Osobně přijeli významné osobnosti (majitelé či manažeři vinařství), často patřící mezi špičkové reprezentanty italského vinařství.

Přehled vinařství a degustovaných vín:

Nicola Bergaglio Gavi (Al), Piemontsko
Historické vinařství Bergaglio není nijak veliké, obhospodařuje cca 15 ha vinic, nicméně je považováno za jedno z nejlepších v DOCG oblasti Gavi. Nachází se v malé vinařské obci Rovereto asi 5 km od Gavi.V rodinné posloupnosti je dnešním vlastníkem Gianluigi Bergaglio se svým synem Diegem. Dva vzorky bílého vína ročníku 2008 (Gavi del Comune di Gavi) byly prezentovány sommeliérem.

Spumanti VALDO Valdobbiadene (Tv), Benátsko
Vinařství VALDO vyrábí šumivá vína v malebném městečku Valdobbiadene už 80 let. Je to zejména velmi populární Prosecco, které se značkou VALDO je největším pojmem v šumivých vínech jak v Itálii, tak i celé západní Evropě. Pět vzorků Prosecca prezentoval exportní ředitel vinařství Paolo Oliviero. Osobně jsem si vybral Prosecco - metodo classico No-10 (VSQPRD). Víno vyrobené pouze z odrůdy Prosecco (100 %), přestože mají povoleno do kupáže přidávat až 10 % odrůdy Verdisio. Velice příjemná a intenzivní vůně se slabším perlením bez patrného řetízkování, vyrovnané a intenzivní ovocné chuti (cena u dovozce 600,- Kč).

Elena Walch Tramin (Bz), Jižní Tyrolsko
Jedno z nejprestižnějších vinařství oblasti Horní Adiže (jižní Tyroly), jehož vinice se nacházejí v srdci této krásné krajiny, na svazích kolem města Tramín. Je to nejsevernější italská vinařská oblast s velmi příznivým mikroklimatem, domovské místo slavných tramínů. Nebylo možné neochutnat z 8 vzorků alespoň jejich tramíny, kde Gewürztraminer Alto Adige DOC 2008 měl na můj vkus až příliš vysoký zbytkový cukr a nízký obsah kyselin, naopak Tramín Kastelaz (770,- Kč) ze stejné oblasti i ročníku byl výrazně plnější ve vůni i chuti, kde však byl na můj vkus příliš vysoký obsah hořčinek. Dokonce ani starší červené víno z odrůdy Cabernet Sauvignon Castel Ringberg, riserva 2005 (1.100,- Kč) nebylo tím, co jsem od jižního Tyrolska zvyklý očekávat. Víno sice zrálo 18 měsíců ve francouzských barriquových sudech, mělo vysoký obsah tříslovin, ale dosud působící velice svíravě. Možná jsem měl zkusit ještě stylový Pinot Nero(typická burgundská odrůda) ze staré vinice Ludwig, ale nikdy není možné ochutnat vše.

Canoso Monteforte d‘Alpone (Vr), Benátsko
Mladý vinař Massimo Canoso postavil rodinné vinařství na nové základy a se svými víny se postupně propracovává do nejužší kvalitativní špičky vinařů v klasické oblasti Soave. Z nabídky 5 vzorků jsem si vybral rosé Bardolino Chiaretto 2007, ale vínu chyběly kyselinky, které by podpořily vyšší obsah zbytkového cukru. O to více mne příjemně překvapilo sladké víno Recioto di Soave 2002 DOCG (pouze 565,- Kč), což je jakási analogie s našimi ledovými víny, neboť hrozny byly lisovány až v únoru.

Poliziano Montepulciano (Si), Toskánsko
Bezpochyby mezi nejlepší vína z Montepulciana se řadí vína od skvělého a oduševnělého vinaře, Dott. Federica Carletti, kterému patří vinařství Poliziano. Z 6 vzorků, kde nechybělo Vino Nobile, Morellino di Scansano, Mandrone di Lohsa - rosso Maremma (2005) či dokonce Le Stanze 2005 ochutnal jsem pouze relativně vyrovnané a harmonické cuvée Chardonnay a Sauvignonu Ambrae -bianco di Toscana 2007 (340,- Kč).

Castello del Terriccio Castellina Marittima (Pi), Toskánsko
Hrabě Gian Annibale Rossi di Medelana uskutečnil svůj životní sen. Původně nadšený chovatel koní, když jej ale před 30 lety kůň shodil a hrabě ochrnul vzal to jako životní výzvu a začal se věnovat vinařství, odkud dnes pochází nejexkluzivnější toskánská vína, která dosáhla na ta nejvyšší ocenění Vína jsou dělaná ve stylu Bordeaux, jak je už v oblasti Bolgheri zvykem. Vína (3 vzorky) přijela prezentovat exportní ředitelka paní Bettina Berthaeu. Vybral jsem prestižní víno Lupicaia 2004 (3.250,- Kč), kde byl název odvozen od legendární Sassicai. Víno je cuvée 85 % Cabernet Sauvignon, Merlotu (10 %) a Petit Verdot. Bohatý buket s převládající vůní černého rybízu, višní a hořké čokolády zrálo 18 měsíců v nových barriquových sudech z francouzského dubu. V chuti lehce mentolové bombóny, minerální tóny a silné taniny (až takové drsné a neučesané).

Villa Russiz Capriva del Friuli (Go), Frulánsko
Z historického hlediska je Villa Russiz zakladatelem moderního vinařství ve Friuli. Dodnes vína z Villa Russiz se řadí nejen do italské, ale i celosvětové špičky. Převážně bílá vína (5+1) přijel prezentovat ředitel vinařství pan Dott. Gianni Menotti. Ochutnal jsem Gräfin de la Tour Chardonnay Collio DOC 2007 (1.040,- Kč) - příjemné barriquované (10 měsíců) víno s výrazným buketem čerstvého másla a 15 % alkoholu a Graf de la Tour Merlot Collio DOC 2006 (1.195,- Kč) - rovněž dozrávalo v malých barriquových soudcích ale 20 měsíců, což dává vínu silné taniny a ušlechtilost.

Ercole Velenosi Ascoli Piceno, Marky
Velenosi je jedno z nejlepších vinařství regionu Marky, na východním pobřeží u Jadranského moře, kolem města Ascoli Piceno. Dělají se především tradiční vína jako Falerio, Verdicchio a Rosso Piceno, avšak i některá velmi zajímavá vína z místních odrůd jako Pecorino, Passerina, Lacrima di Moro (více http://www.velenosivini.com/eng/prodotti.asp).

Cusumano Partinico (Pa), Sicílie
Bratří Diego a Alberto Cusumanové patří k nejlepším vinařům Sicílie. Jejich vína dobyla celý svět, zejména svoji kvalitou při velmi příznivých cenách. Vína(8) přijel představit spolumajitel vinařství pan Diego Cusumano. Cenová relace u dovozce (B. Chovan s.r.o) je od 250 až 825,- Kč. Zaujalo mne příjemné a jemné bílé víno 100 % Chardonnay JALÉ Sicilia bianco IGT 2007, které zrálo 6 měsíců v barriquových sudech.

Agricoltori del Chianti GEOGRAFICO Gaiole in Chianti (Si), Toskánsko
V roce 1961 založilo 17 malých a středních vinařů z historické a nejprestižnější oblasti Chianti Classico družstvo, aby mohli zlepšit výrobu použitím nejmodernějších technologií a zefektivnit obchodní činnost. Dnes družstvo združuje přes 200 vinařů a je známo především svými velmi kvalitními víny za relativně příznivé ceny. Vína (7) přijel prezentovat exportní manažer družstva pan Angelo Dalbello. Vybral jsem si nejprodávanější Chianti classico v ČR díky dobrému poměru cena/kvalita Contessa di Radda DOCG v ročníku 2005 (353,- Kč), pak Brunello Tricerchi DOCG 2004 s ratingem od Wine Spectatoru 82 b. Rodina Tricerchi je poměrně známá ve vinařském světě a víno (odrůdy Sangiovese) bylo skutečně zajímavé ve výrazu (černý rybíz, taniny (převážně z francouzského dubu), perzistence), ale v chuti spíše průměrné.

Mastroberardino Atripalda (Av), Kampánie
Slavné vinařství z Avellina je nejlepším představitelem klasických vín z Kampánie, jak bílých tak i červených. Slavné vinařství z Avellina prezentoval pan Stephan Moccia, exportní manažer známého vinařství, které se proslavilo zejména dlouholetým projektem na obnovu původních vinic Pompejí. Od roku 2003 to bylo poprvé, kdy návštěvníci měli možnost ochutnat "Pompejské víno"od doby, kdy město kypící životem pohřbil v roce 1979 příval lávy a popela z nedalekého Vesuvu. Snaha o napodobení technologie antické výroby vína trvala téměř 25 let a výsledkem je produkt, který před více jak 2000 lety velebil římský dějepisec Plinius. Víno zvané Villa dei Misteri je údajně robustní v chuti s trpkou příchutí vyrobené ze dvou odrůd Piedirosso a Olivella vypěstovaných na čtyřech místech původních vinic v době osudného výbuchu Vesuvu. K dosažení co nejpřesnější chuti starobylého moku pomáhaly badatelům archeologické nálezy, fresky popisující kultivaci vína, i zrníčka vína a kousky dřeva vinných keřů, které se dochovaly na místě. Révu vinnou obdělávali vědci stejně, jak se to dělalo tehdy. Také kvašení nápoje postupovalo přesně podle návodů, které se zachovaly v knihách antických autorů. Jak tvrdí vedoucí projektu pan Piero Mastroberardino bylo přesnou simulací dosaženo nejautentičtější možné chuti vína, jaké se pilo v antických dobách. Tehdejší vína byla silnější, neboť chutě byly otupené následkem běžného užívání olova například při rozvodu vody nebo v nádobí. Staří Římané si navíc víno ředili silně osolenou vodou nebo jej ochucovali medem či různým kořením. Proto prvních 1721 lahví silného vína s trpkou příchutí nazvaného podle jedné z nejslavnějších pompejských památek "Vila tajemství" šla do dražby v Římě a peníze získané na aukci posloužili k restaurování starověkého vinného sklepa. Plinius ve svých záznamech tvrdil, že pompejské víno dosahovalo plné zralosti až po deseti letech a protože první řádná sklizeň Villa dei Misteri proběhla v roce 2001 můžeme se dočkat tolik opěvovaného moku ve vydražených lahvích nejdříve v roce 2011 (současné ochutnávky vyznívají velice rozpačitě a žádné velké nadšení, které by odpovídalo vynaloženému úsilí zatím z chuti vína nikdo neprojevil, snad až čas ukáže). Přestože toto unikátní víno zde nebylo, ochutnal jsem řadu Lacryma Cristi del Vesuvio 2007- bianco (odrůda Coda di Volpe de Vesuvio) bylo minerální s ovocitou vůní do ananasu i chuť byla komplexní ovocitá a příjemná (310,- Kč), ale i rosso z odrůdy Piedirosso, tak vychvalované Pliniem s bohatým buketem ostružin a borůvek s lehkou hořčinkou v chuti. Víno z odrůdy Greco (Novaserra 2007) přivezenou do Itálie před více jak 2000 lety z Řecka mělo sice příjemné a intenzivní aroma čerstvě posečené trávy, připomínající odrůdu Chardonnay, ale bohužel mělo málo kyselinek a působilo fádně a unaveně.

Vie di Romans Mariano del Friuli (Go), Frulánsko
Rodinné vinařství vede od roku 1978 Gianfranco Gallo. Prosadil řadu podstatných, často velmi bolestivých změn, aby zavedl do pěstování révy a výroby vína nejnovější poznatky světové enologie. Nevšední urputnost a pečlivost i v nejmenších detailech dostala vína z tohoto vinařství na nejvyšší světovou úroveň. Bílá vína (6) prezentoval sommeliér, jednalo se o vyrovnaná vína v ceně (kolem 700 až 800,- Kč), kde zaujal Sauvignon Pierre Friuli Isonzo 2007, příjmené vůně i chuti, leč silnější v alkoholu (14,5 %).

Cantina SANTADI Santadi (Ca), Sardínie
Cantina Santadi je jedním ze dvou nejlepších sardinských vinařství a je pojmem i v celosvětovém měřítku. Typická vína pro toto vinařství je skvostné bílé Vermentino a červené Carignano. Vinařství (7 druhů vín) přijel prezentovat exportní ředitel pan Raffaele Cani (prezentoval i vína Agricola Punica), kde nejstarší byl ročník 2005 (Rocca Rubia Carignano del Sulcis riserva) a nejdražší Shardana Valli di Porto Pino IGT 2006 (825,- Kč)

Agricola Punica Santadi (Ca), Sardínie
Nové vinařství Agricola Punica je společným projektem vinařství Tenuta San Guido (proslavené vínem Sassicaia) a Cantiny Santadi. Na prezentaci dodali víno Montessu 2006 a Barrua 2005 obě v apelaci IGT z Isola dei Nuraghi.

Petrolo Mercatale Valdarno (Ar), Toskánsko
Toto malé toskánské vinařství z oblasti Chianti vyrábí netradiční vína, avšak v té nejvyšší možné kvalitě. Vína (2 vzorky - Torrione r.2006 a Galatrona) představil přímo majitel vinařství pan Dott. Luca Sanjust. Ochutnal jsem pouze Galatrona IGT 2006 (2.400,- Kč), ale soudě podle toho, že na výstavách se dekantuje 6 hodin před podáváním a tady bylo prezentováno přímo z lahve musím s lítostí hodnotit toto víno sice zajímavé intenzivní vůně višní a ostružin ale v chuti cítit posečený trávník, trpkost a sice dlouhý vjem leč drsný a hrubý.

Michele Satta Castagneto Carducci (Li), Toskánsko
Oblast Bolgheri je jednou z nejmladších apelací DOC i když už přes půl století se zde vyrábějí špičková a nejprestižnější světová vína. Michele Satta hospodaří na 30 ha nejlepších vinic v blízkosti moře a patří mezi nejdůležitější výrobce regionu. Ostatně vína přijel prezentovat přímo majitel p. Michele Satta. Z 5 vzorků jsem zkusil i mladé bílé víno Costa di Giulia bianco di Toscana IGT 2008 (550,- Kč) vyrobené z odrůd Vermentino (65 %) a Sauvignonu, které bych si uměl představit k typickým italským těstovinám. Z červených jsem dal přednost vyšší řadě, kde Piastria - Bolgheri rosso DOC 2004 (1.110,- Kč) je vyrobená jako cuvée Merlotu, Cabernetu Sauvignon, Sangiovese a Syrah (á 25 %).Víno zrálo 12 měsíců v dubových sudech, bohužel nebylo dekantováno a reziduální buketní látky po odbouraných kyselinách mi pokazili vrcholný zážitek. Překvapilo mne však víno IGT Cavaliere 2003 (1.630,- Kč) pouze z odrůdy Sangiovese, které sice postrádalo výraznější třísloviny, ale zato mělo velice elegantní buket vanilky a kakaa až tabáku a v chuti velice hutné a robustní.

Tenuta di Capezzana Carmignano (Po), Toskánsko
Vinařství Capezzana a jeho vína mají velmi dlouhou tradici a působivou historii 1200 let starou. Od začátku minulého století je usedlost v majetku staré šlechtické rodiny Continy Bonacossi. Její vinice jsou součástí jedné z nejmenších DOCG oblastí - Carmignano, znalci ovšem velmi oceňované. Vína (6 vzorků) prezentovala spolumajitelka vinařství hraběnka Serena Contini Bonacossi, vnučka hraběte Uga. V současnosti toto vinařství vede a zároveň je i prezidentkou Konsorcia výrobců vín Carmignano. Vybral jsem oceněné toskánské víno (93 b.) časopisem Wine Spectator Ghiae della Furba IGT 2003 (965,- Kč), které zrálo 14 měsíců v barriquových sudech a je cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot (30 %) a Syrah (10 %). Ve vůni typická zelená paprika s ovocnými tóny, víno s dlouhou perzistencí a bohatými taniny.

Barale Flli. Barolo (Cn), Piemontsko
Historické vinařství Barale Flli se síclem v samotném centru Barola se dědí z generace na generaci. Vinař Sergio Barale vede vinařství v autentickém klasickém stylu a vína prezentovala jeho dcera slečna Eleonora Barale (7).

Badia a Coltibuono Gaiole in Chianti (Si), Toskánsko
Prestižní vinařství ze srdce klasického Chianti, s důrazem na biologickou výrobu vína. Určitě skvělá Chianti, ale mne zaujal Cultus Boni 2004 nejen z pohledu ceny za organické (bio)Chianti classico (745,- Kč), ale hlavně nádherným buketem do přezrálých višní, lékořice až čokolády a harmonickou chutí (14,5 % alkoholu). Víno je cuvée z 80 % Sangiovese, Colorino, Ciliegiolo a Merlot, kvašení proběhlo bez přidání čistých kvasinek (jen přírodní) a zrálo 24 měsíců, částečně ve velkých dřevěných sudech a část v barriquových nových sudech. Jeho starší bratr (2003) získal četná ocenění od místních soutěží (zlatá Vini d´Italia Bio 2007) až po mezinárodní hodnocení a soutěže.

Ciacci Piccolomini d‘Aragona Montalcino (Si), Toskánsko
Jméno rodu Piccolomini, jenž nese toto skvělé vinařství, je význačné v italských dějinách a svým způsobem se zapsalo i do české historie. Nynější vlastník Paolo Bianchini vyrábí špičková Brunella. Šest vzorků červených vín přijela prezentovat exportní manažerka vinařství Angela Biagiotti. Vybral jsem nejžádanější Brunello di Montalcino a sice Vigna Pianrosso DOCG v podání ročníku 2004. Jedná se víno z odrůdy Sangiovese rosso, které zrálo 36 měsíců ve 20 až 62 hl dřevěných sudech ze Slovinských dubů a min.8 měsíců na lahvi. Příjemný a intenzivní buket lesních plodů (ostružiny, borůvky), v chuti perzistentní s jemnými taniny, víno hodnocené 90 body (podle 100 bodové stupnice) časopisem Wine Enthusiast (leden 2009).

Castello di Ama Gaiole in Chianti (Si), Toskánsko
Vinařství leží v srdci oblasti Chianti classico a patří do nejužší špičky toskánských, italských i světových vín. Osobně přijeli Marco Pallanti vinař a prezident Consorzia Chianti Classico a paní Lorenza Sebasti, spolumajitelka vinařství (63 ha v apelaci DOCG ve výšce 390 až 530 m.n.m, kde pěstují kromě Sangiovese (téměř 80 %) i Canaiolo (8 %), Malvasia Nera (12 %) a Merlot. Top v Chianti classico je určitě La Casuccia (4.100,- Kč), kde jsme měli možnost ochutnat ročník 2004. Víno je cuvée Merlotu a Sangiovese, které malolakticky kvasilo v barriquových sudech, z nichž 40% byly nové či max.1 rok staré. Výsledkem je mohutné Chianti se silnou tříslovinkou, ale vyhlášenému ročníku 1990 blížící se strukturou do Brunella nesahá ani na paty. Dalším vzorkem (z 5ti) bylo o rok mladší víno L´Apparita IGT 2005 (stejná cena jako předchozí vzorek), kde byl i shodný bezcukerný extrakt přes 28 g/l, ale mělo vyšší obsah kyselin (5,1 g/l). Výrazně odlišná byla odrůdová skladba, neboť toto víno je pouze 100 % Merlot (klon 342), který rovněž dozrával v barriquových sudech z 50 % nových, kde se i odbourávala malolaktickým kvašením kyselina jablečná. Výsledkem bylo silné víno (13,4 % alkoholu), dosud poněkud drsné a svíravé, ale mohutné se silnou perzistencí.

Brigaldara San Pietro in Cariano (Vr), Benátsko
Vinařství Brigaldara se nachází na malebných pahorcích nad Veronou. Vinař Stefano Cesari se proslavil zejména svým vynikajícím Amarone, ale určitě i Valpolicella v jeho podání je krásné víno. Vína (4) přijel prezentovat majitel vinařství pan Stefano Casari.

Bruno Rocca Barbaresco (Cn), Piemontsko
Bruno Rocca sklízí se svými víny úspěchy v celém vinařském světě a bezesporu patří nejen v Barbarescu k vinařské špičce. Někteří experti jeho Barbaresca řadí dokonce před nedotknutelná vína guru z Barbaresca, Angela Gaji. Osobně mne přišel zajímavý Chardonnay Cadet Langhe 2008 čistou vůní manga, liči, melounů a svěžestí.Z červených Barbaresco (typické etikety s peříčkem) 2006 v řadě Coparossa (1.750,- Kč) z odrůdy Nebiolo, kde 80 % produkce zrála v nových barriquových sudech. Víno intenzivní vůně vanilky, bílého pepře a tabáku, v chuti čokoláda, silné taniny a plné (14 % alk.)

Domenico Clerico Monforte d‘Alba (Cn), Piemontsko
Pan Domenico Clerico patří mezi nejužší špičku vinařů v Langhe, ač hospodaří teprve 30 let na 11 ha a pěstuje 3 základní modré odrůdy (Barberu, Nebiolo), z nichž ročně vyrobí kolem 100 tisíc lahví vína. Zejména jeho Barola si získala znalce vína z celého světa a přijel osobně představit svá vína (mladý muž působí rozverným až provokujícím dojmem). Určitě pikantní, už jen proto, že se jedná o nejlepší z TOP 100 vín celého světa začínám řadou Pajana Barolo 2005 , pak Ciabot Mentin Barolo a vrcholem je Percristina Barolo 2003.

Azienda Agricola BEA Pinerolo (To), Piemontsko
Malé rodinné vinařství založeno před 7 lety Francescem Romanem, hospodaří na 1 ha a dělá jenom 2 druhy vína, Barberu z Pinerola (Merenda con Corvi 2006) a Merlot z Piemontu (2006).

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6350x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5