Degustace vín Petra Skoupila
Páteční den 15. května 2009 jsem po delší době navštívil Zámeckou vinotéku ve Velkých Hošticích u Opavy, za účelem degustace vín Petra Skoupila, vinařem oceněným titulem Vinař roku 2008. V reportu se dozvíte, jak na mě Petr Skoupil zapůsobil, jaká byla jeho vína a jaký dojem na mě udělalo tradiční skloubení vín a pokrmů.
Po delší odmlce, přibližně třech propásnutých degustacích v hoštické vinotéce, jsem se letos rozhodnul zúčastnit první degustace pod taktovkou vinaře Petra Skoupila. Můj hlavní důvod nebyl ani samotný pan Skoupil, ani věhlasná ocenění jeho vín a dokonce ani získaný titul Vinař roku 2008. Měl jsem osobní zájem ochutnat jeho vína bez předchozích vjemů a bez toho, abych měl ústa ovlivněná jinými víny, jako se mi to stalo loni na Putování v Bílovicích. Jednalo se tehdy o poslední navštívený sklep a vína mi přišla fádní, vyumělkovaná a netypická. Přisuzoval jsem to únavě a „zalepení" chuťových pohárků z předešlých vín. Zařekl jsem se, že takový věhlasný vinař si nic takového nezaslouží a taková vína nedělá, proto mi přišla květnová degustace náramně vhod. Posoudit Vinařství Skoupil ve formě, bez předsudků, a na ostro.
Představení a hodnocení jednotlivých vín si nechám na později, nejprve se zaměřím na samotného pana Skoupila. Dle mého pozorování a poslouchání trochu roztržitého výkladu, jsem dospěl k názoru, že jde bezesporu o dobrého, vlídného a příjemného vinaře a člověka, který je bohužel ovlivněn spíše prodejní politikou, než výrobou osobitých a „terroir" vín, kterými by propagoval své vinařství a oblast původu vín. K tomuto názoru jsem dospěl po proslovu pan Skoupila, kde zmínil mimo jiné ironicky fakt, že „Lidé na jeho degustacích vykřikují, jak pijí pouze suchá vína a nakonec vykoupí ta sladká!" Tento postoj, zaviněný pouze odběrateli vín, nikoli vinařem, mě zklamal. Naneštěstí je to holý fakt, se kterým se setkávám dnes a denně. Víno, které není sladké, není dobré a není dobře udělané. Při pohledu do degustačního plánu chápu vinaře, že zasadil více vzorků sladších. Co už ale nechápu, bylo zařazení polosladkého Muškátu moravského 2008 v kabinetu!! Co to má prosím být? Myslím, že to i pan Skoupil celkem takto cítí a ani jeho obhajoba, že „...se nám to takto povedlo a surovina velmi vyzrála..." mě nijak neuspokojila, zejména pak při pohledu na obsah alkoholu ve víně. Podobnými „přehmaty" ve mě vinařství vzbudilo jakousi nedůvěryhodnost a zatrpklost, za což se omlouvám, protože se to vše projevilo i v mém hodnocení. Ke každému vzorku jsem vzhlížel s novým zaujetím a odhodláním dát mu opět šanci, většinou mě však srazil zpět na kolena. Již nyní, před samotným hodnocením, bych rád odhalil mého vítěze a favorita degustace, kterým se stalo Rulandské šedé 2008 kabinet (suché). Naopak zklamáním pro mě byl již výše jmenovaný Muškát moravský 2008 kabinet (polosladký) a v závěsu Zweigeltrebe rosé 2008 kabinet (polosladké). Více se dozvíte u popisu samotných vín. Analytické a další informace naleznete v tabulce pod článkem. Vína jsou prý vyráběna bez jakékoli chemie, kromě síření. Šarže se lahvují vždy naráz, jako celek. Vinařství má dobré zkušenosti s plastovými uzávěry (nomacorc).
Ryzlink vlašský 2008 kabinet suché (20 °NM) - pěkný úvodní, zavíňovací vzorek v podání jemného a lehkého vlašáku v buketu a herbálními, ovocitými tóny v chuti s říznějším závěrem. Dle poznámek jej ve vinařství pěstují na 1,5 ha. Cena v akci 129,- Kč (ve vinařství 149,- Kč)Hodnocení *** Víno bych si zakoupil.
Rulandské šedé 2008 kabinet suché - krásné, odrůdové víno se subtilnějším tělem, šťavnaté s příchutí máslových hrušek, mladé, přesto hravé a vyrovnané. Pěstováno na ploše 2 ha. Cena v akci 149,- Kč (ve vinařství 169,- Kč)Hodnocení **** Toto víno mě velmi oslovilo a zakoupil bych jej.
Veltlínské zelené 2008 kabinet polosuché - tady bylo již u mě vše špatně, víno působilo neutrálním a stereotypním dojmem, velmi obecné a špatně specifikovatelné s peprnou dochutí. Cena v akci 129,- Kč (ve vinařství 149,- Kč)Hodnocení ** Víno bych si nekoupil.
Muškát moravský 2008 kabinet polosladké - pro mě nepochopitelné a zřejmě nepochopené víno. Sladkost zahltila odrůdové znaky, které jsem ve víně nemohl i přes veškerou snahu nalézt. Vůně neutrální, parfémová s broskvovým nádechem. Chuť se nesla v podobném duchu. „Voňavka". Cena v akci 149,- Kč (ve vinařství 169,- Kč)Hodnocení * Víno bych si nekoupil.
Chardonnay 2008 pozdní sběr polosladké - víno vysoké viskozity a slámovějšího odstínu. Vůně opět nespecifická, neutrální a hřejivá. V chuti nasládlé s pikantní, kontrující kyselinkou. Harmonické víno k dezertům. Cena v akci 185,- Kč (ve vinařství 209,- Kč)Hodnocení ** Víno bych si nekoupil.
Nejstarší vinice má stáří 45 let, vysazuje se zde Frankovka. Bohužel jsem nezaznamenal, o jakou vinici jde (předpokládám, že Přední hora). Bohužel se to nedozvíme ani ze stránek vinařství, které jsou jinak přehledné, leč neaktuální.
Zweigeltrebe rosé 2008 kabinet polosladké - bohužel ani rosé mě nezaujalo, bylo by dobré, nebýt toho lepivého cukru, který se do letních dnů příliš nehodí. Spíše k dezertům a ovoci v poklidu domova. Jahodovo-malinové aroma s říznější, střední dochutí. Cítím podivné octové aroma. Cena v akci 135,- Kč (ve vinařství 149,- Kč)Hodnocení ** Víno bych si nekoupil.
Rulandské modré 2007 pozdní sběr barrique suché (23 °NM) - vůně výrazná, mohutná, s tóny přepáleného toastu a dřeva, vanilku jsem hledal marně. Vůně i chuť jsou ostřejší, pikantní, postupně však otevírající. V pozadí rozeznávám odrůdové aroma lesního ovoce a lanýžů. Víno bylo buď pozdě otevřeno a nestačilo se rozdýchat, nebo bylo v sudu ponecháno příliš dlouho. Cena v akci 195,- Kč (ve vinařství 219,- Kč)Hodnocení *** Víno bych si nekoupil.
Frankovka 2007 pozdní sběr barrique suché (23-24 °NM) - 12 měsíců v sudu zanechalo na víně výraznou, černofialovou barvu, podivnou bonparovou vůni, prolínající i do chutě, s vyšším znatelným alkoholem. Vymícháním se objevují konečně ovocné tóny peckového ovoce. S podávanou gastronomií bylo víno ideální, na běžné pití se však moc nehodí, leda by potřebovalo ještě více vydýchat. Cena v akci 195,- Kč (ve vinařství 219,- Kč)Hodnocení **(*) Víno bych si nekoupil.
Svatovavřinecké 2007 odrůdové jakostní (kolekce Exclusive) suché - označení kolekci mi bylo vysvětleno tak, že víno dozrálo do nízké cukernatosti a bylo jej třeba tedy dosladit na 21 °NM, což je těsně pod hranici pozdního sběru. Je to takové osobní označení pana Skoupila. Moc tomu sice nerozumím, ale budiž. Vůně opět alkoholová, s tóny černého peckového ovoce. Chuť svíravější, celkem harmonická s vyšší pálivostí a chuti po povidlech. Cena v akci 145,- Kč (ve vinařství 159,- Kč)Hodnocení *** Víno bych si nekoupil.
Cabernet Sauvignon 2007 pozdní sběr suché (22 °NM) - po kanonádě barikových vín zařazen „normální" vzorek. Odrůda, která potřebuje slunečné klima, předvedlo na mé předsudky o těchto odrůdách u nás velmi dobrý dojem. Opojná, výrazně ovocná vůně, přecházející do stejné ovocnosti v harmonické, lehčí, ne příliš opulentní vyzrálé chuti. Pociťuji nádech kouře a bariku. Pěkné, dobře pitelné víno pro každou příležitost. Muselo by však stát podstatně méně. Zde bych rozebral úvahu, kterou myslím načal J.Č, zda má u nás smysl trápit se s takovými odrůdami, s nejistým a draze vykoupeným výsledkem. Cena v akci 349,- Kč (ve vinařství 399,- Kč)Hodnocení ***(*) Víno bych si koupil za cenu poloviční.
Zweigeltrebe 2006 pozdní sběr barrique - starší ročník, opět sud (14 měsíců). Ležení vína udělalo své - barva cihlová s vyšší viskozitou, vůně krásně rozleželá, harmonická, s tóny vanilky. Pěkná kompozice barikového sudu. Chuť je pikantní, lehce kořeněná, dlouhá a harmonická, s hřejivým, dlouhým závěrem. Cena v akci 255,- Kč (ve vinařství 289,- Kč)Hodnocení **** Víno bych si koupil. Problém je opět vyšší cena. Snesl bych tak 180,- Kč.
Tramín červený 2008 pozdní sběr polosladké - na závěr sladký bonbónek, který však cukr opět zahlušil, a přesto nebyl schopen kontrovat punčovému řezu, který byl k tomuto vínu podáván. Vinu vidím v příliš přeslazené bílé polevě. Omluvou budiž polevové tóny i ve víně, s citronovým aroma a vůní po růžích. Cena v akci 199,- Kč (ve vinařství 229,- Kč)Hodnocení ** Víno bych si nekoupil. Možná jednu lahev na mlsání bez dezertu.
To je vše a máme tu konec degustace i článku. Obrázek si udělejte sami. Na závěr uvedu ještě svého favorita ve vínech červených. Ano. Stalo se jím Zweigeltrebe. Poznatkem je, že červená vína pana Skoupila chtějí prostě uležet. U bílých si nejsem jistý. Servírováním to nebude. Pan Hahn takové „školácké" chyby nedělá, na to má víno moc rád. Takže je chyba ve vínech, nebo ve mě. S tím už se nějak smířím.