O Víně

15.01.2009 b. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.01.2009 07:00

Bordeaux vs. Morava naslepo

Degustaci může neuvěřitelně oživit prvek hry. Hravé je už to, pod jakým klíčem se snažíte do své soukromé degustace vína vybrat. A když už nemáte neomezené možnosti výběru, snažíte se aspoň najít mezi adepty nějaké společné jmenovatele, vazby, posloupnosti, gradaci. Ty potom zkoušíte potvrdit při ochutnávání. Někdy je ale přání motorem (auto)sugesce. Zkuste u lahví jejich obalením zastřít jejich rodné listy, uvidíte, jak pevný základ mají vaše teze a teorie, jak neohrabaná je schopnost spojovat vše do souvislostí.

Začalo to opět nevinně. Přerovnával jsem archiv a selektoval kandidáty na vypití. Bordeaux je prostě lepší vypít okomentovaně s někým, kdo má nachutnáno víc než já. Posílám tedy J.Č. alias Belcarnenovi dotaz, kdy načnem můj Kirwan 2001 (výhra v soutěži Víno&Styl přibližně dva roky zpět)? Nabízí obratem porovnání s Cantemerle a Les Alées de Cantemerle stejného ročníku. Přemýšlím, jakým nultým vzorkem vyrovnat skóre v počtu lahví. Napadá mne Skale 2004 od Springerů. Shodneme se na chutnání naslepo à la Decanter (lahve zanonymizované zabalením do černých igelitových pytlů). Ještě si zafilosofuji, jestli bych neměl přihodit i Durfort-Vivens 2003 kvůli tomu, abych si naslepo zjistil, do jaké míry je preference ročníku 2001 a lehká zášť k ročníku 2003 jen předsudkem. Ale to jsme na konec uznali, že už by bylo přehnané.

Nakonec když je natěšení, jde zařídit všechno, takže i když předvánoční časové plány vypadaly nezkombinovatelně, stejně se to povedlo v rekordní době jakoby zázrakem prolnout.

Vytemperované lahve jsem načal bez očichávání korku. Korky visuelně v pořádku, Kirwan o centimetr delší, Skale jediné promáčené skoro skrz. Pak jsem zabalil lahve do igelitu, u hrdla přilepil lehce odlepitelnou černou páskou tak, aby jednak nevykukoval ani kousek cínových záklopek, a také abych nevyrobil z pásky nebo igelitu nějaký rozpoznatelný artefakt. Pak naše ženy dostaly za úkol v naší nepřítomnosti zabalené lahve promíchat a označit papírky z čísly. Rozlévání do sklenek (Riedel Sommelier Bordeaux Grand Cru  4400/00) mohlo začít. Tichá souhra zaručila, že i bez nějakých hlasitých proklamací byl až do odtajnění během degustace klid indiánsky kamenných tváří.

Číslo 7: Malinová, dosti temná barva. První dojem ve sklence bez kroužení: suché nevypálené dubové dřevo, kartónová krabice, trochu i mléčný karamel. Zamícháním vystoupí zemitost a hlína. Čím víc míchám, tím víc zemitosti. Semtam malinový bonbón. Celkově ve vůni decentní, uměřené. V chuti klasický francouzský dub, málo až středně vypálený, mohutnější alkoholová hřejivost, ta ale když pomine, tak je odhalená menší plnost a relativní jednoduchost. Celkově nic složitého. Stěží ***˙(*). Odhad na druhé víno Cantemerle.

Číslo 2: Víc do rubínu barva. Těžko separovatelná vůně trochu do minerality i kůže, ovoce méně. Zamícháním už nazrálé tóny, přezrálý hrozen, v náznaku to, čemu říkám zvadlý karafiát (včetně té zahnívající vody ve váze), levný tabák, plast. Karafiáty časem zesílí a pak zase zeslábnou do vůně normálních řezaných květin. Celkově jemnější solidní stařinka. I v chuti ta karafiátovitost a navíc i překvapivě docela znatelné suché tříslo.  **** Předpokládal jsem Kirwan.

Číslo 100: Barva opět víc malinová, temnější. Komplexní, jemně zvířecí vůně, která až zamícháním ukazuje i vybraně ušlechtilou vůni bobulového ovoce. Chuť plná třísla, suchého, přiměřeně strukturovaného. **** Tipuji Skale - kvůli tomu nesrovnanému tříslu a ovocitosti.

Číslo 1: Temná granátová barvička. Sympatická smyslná vůně lidské kůže, zamícháním do toho vpluje i sud. Lehká karamelovitost). Moc hezký komplex, který není postaven na primárním ovoci - a tak to mám rád. V chuti opravdu to, čemu říkám „inteligentní tříslo", sametové, ještě ne úplně slehlé, perspektivní. Tři roky v pohodě, nejspíš i po pěti bude co obdivovat. ***** Tohle musí být Cantemerle.

Vše je víc než jasné - mám z toho dobrý pocit. Záhadovitost degustace mne přinutila se vínům věnovat daleko soustředěněji než obvykle. Baví mě to. Odhalujeme své odhady s Belcarnenem. Shodujeme se v číslech 1 a 2, ale on dodatečně prohodil 7 a 100. Sedmička mu přišla jako lehce korkové Skale, stovka prý se víc podobá jasné jedničce - Cantemerle. Uznávám, že by mohl mít pravdu a znejistím. Demaskujeme. V prvním kroku má pravdu: Sedmička je opravdu Skale. Hm, v tom případě se Morava moc nepředvedla (oteplením se demaskuje i taková ne zrovna příjemná neharmonická... lascivnost. Dalším prochutnáním už oteplenějšího vína musím dát za pravdu i ohledně toho korku. Je to znát. Tedy ze dvou mých archivních Springerů druhý korkovitý. Náběh na depku. Druhé víno ale šokne oba: žádný Kirwan - je to Les Alées! Ovšem oteplením dekadence karafiátů zmizela a víno je daleko přístupnější (ovšem ty jemnější nuance samozřejmě odvanuly). Číslo 100 je tedy potom ten Kirwan - kroutíme hlavou. Aspoň že Cantemerle - jasný adept na to, co bychom eventuelně rádi ochutnali znovu - se dalo rozpoznat. Oteplením ovšem i ono přijde o ten jemný ušlechtilý pel a tváří se sice dokonale, ale poněkud hladce, až příliš nekonfliktně.

Závěr: Na mladém Bordeaux mi vadí drhnoucí tříslo a trochu předvídatelná ovocitost. Takto uleželé, kdy ovoce ustupuje na úkor živočišnosti a „minerality" (zřejmě spíš výraz „slabšího" ročníku) tedy mohu. I když... pinot je pinot - vyváženější, s lepším sklonem k vytváření celého spektra harmonií. Druhé víno se může prvnímu i překvapivě dost nepodobat. A Morava si na své zrovnoprávnění s ušlechtilou Francií ještě bude muset počkat - drahá sudovina a nízký výnos zřejmě nejsou úplně všechno. Třeba je to i ve stáří keřů, půdě, její úrodnosti, drenáži... Degustujte naslepo! Je to poučnější.

Jinak Belcarnenův pohled bude dnes i na jeho stránkách zde.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3230x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5