O Víně

09.12.2008 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.12.2008 09:00

Geologie a víno

Geologie a víno - to jde docela dohromady. Proto podnikáme s mými polskými kolegy-geology Andrzejem a Bertou - cesty za geologickými zvláštnostmi i vínem. Tentokrát jsme se vypravili na sever Maďarska, do regionu Egeru a pohoří Mátra. Pár poznatků z cesty nabízíme v dnešním článku.

Náš maďarský přítel Laczi nás tentokrát pozval na mineralogickou burzu do městečka Mátrafűred v pohoří Mátra. Cestou z polského Brzeska, přes východní Slovensko, jsme přes Miskolc dojeli do Egeru, proslulého to střediska maďarského vinařství. Jen letmo navštěvujeme sklípky v obci Novaj včetně ochutnávky místní Frankovky u sympatických vinařů. Před vjezdem do Egeru se zastavujeme na malý košt místních vín v jednom ze sklepů vysekaných do měkkého bílého vulkanického rhyolitového tufu, chtíc nechtíc jsme museli u starého vinaře okoštovat i místní térkelypálinku, neboli 60% vínovici, zvláště, když jsme vzorně odrecitovali těžce naučené přísloví: „Lengyel Magyar két jó barát, eggyűtt harcol s issza borát", neboli volně přeloženo: Polák Maďar dva bratři, i k šavli i k vínu. Pokračujeme dál přes Eger (stojí za to se zde zastavit-krásné město) do krajiny poseté vulkanickými kužely, až do vinařské obce Noszvaj, asi 12 km od Egeru, kde sídlí Vinařství Thummerer. Nebyli jsme předem ohlášeni, přesto jsme byli vřele přijati, prohlédli jsme si prostory pro hosty vinařství-právě byl očekávám příjezd výpravy ze Slovenska, sklepy a samozřejmě ochutnali několik vín z produkce firmy. Vinařství Vilmose Thummerera bylo založeno v roce 1984 a je to střední rodinné vinařství hospodařící na 80 ha vlastních vinic v okolí Egeru směrem na Noszvaj. Asi 80% plochy vinnic tvoří červené odrůdy, hlavně Frankovka (Kékfrankos), Cabernet Sauvignon, Merlot, Kadarka, Pinot Noir, Blauburger, z bílých odrůd jsou to hlavně Chardonnay a Királyleanka. Vína z modrých odrůd vznikají tradičními metodami se zraním 1,5 až 2 roky na dubových sudech, následně minimálně půl roku na láhvi, než opustí zdejší sklepy. Část červených vín zraje v barikových sudech. Vilmos Thummerer získal v roce 1995 prestižní ocenění za nejlepšího maďarského vinaře, každoročně jeho vína získávají řadu ocenění na maďarských i zahraničních přehlídkách vín. Staré sklepy z konce 19 století, které dnes slouží jako archivní, působí zvenčí dosti zašle, jsou vysekané do bílých tufitických hornin, jako ostatně všechny zdejší vinné sklepy, novější část působí přívětivě a teple, na Slováky zde určitě čekala skvělá vína i vyhlášená maďarská kuchyně. Z produkce vinařství jsem si zakoupil 3 láhve:

Egri Kadarka 2006, suché
Kadarka - odrůda v Bulharsku nazývaná Gamza, v Rumunsku Cadarca, v Albánii, odkud patrně pochází, Kallmet, se v Maďarsku pěstuje na 17 % povrchu vinic, často se v oblasti Egeru používá do kupáží s Frankovkou k tvorbě proslulé egerské byčí krve-Egri Bikavér. Kadarka z produkce Vilmose Thummerera je ideálně čistým vínem s pěknou cihlově červenou jiskrou a velmi intenzivním slzením, což je zřejmě způsobeno vysokým jakostním stupněm a vysokým obsahem alkoholu - 15,5 %! Barva je spíše světlejší, cihlově červená, při malém množství vína ve skleničce spíše tmavě růžově oranžová, připomíná barvou Pinot Noir. Barvu je však možno označit za odrůdovou. Ve vůni je víno výrazně ovocité, vůně je intenzivní s akcenty drobného červeného ovoce, černého rybízu, s trochou kořenitosti a medovostí. Celkově dobrý dojem trochu kazí částečně probíjející etanol. Chuť vína je docela originální, s nižší kyselinkou a téměř neznatelnými tříslovinami, ty jsou zřetelnější jen ve střední dochuti. I když se jedná o víno suché, budí dojem polosuchého a možná i polosladkého. Harmonie je částečně narušena vyšším alkoholem, který se v chuti projevuje agresivněji. V chuti lze rozeznat červené drobné ovoce, peckoviny, třešňový kompot a připečenou chlebovou kůrku. Dosti výrazná je i minerálnost. Cena vína v přepočtu činí cca 250,- Kč za lahev 0,75 l. Zajímavé víno, které může mít své příznivce, ale i odpůrce. Můj názor: ochutnal jsem-poznal jsem-stačilo. Moje hodnocení: 79 bodů.

Egri Királyleánka 2007, suché
Odrůda známá třeba ze slovenských vinic pod názvem Feteasca regala neboli Pesecká leánka (Feteasca alba x Grasa de Cotnari), v oblasti Egeru velmi populární a hojně pěstovaná odrůda. Další názvy, se kterými se můžeme pro tuto odrůdu setkat v literatuře nebo na etiketách: Fetjaska korolevskaja, Fetjaska muskatnaja, Dánosi leányka, Danesänä, Dunnesdörfer Königsast, Königliche Mädchentraube. Vzhledově je víno moc pěkné, čisté, s pěknou jiskrou, slzení není příliš četné. Barva je zeleno žlutavá s bronzovým nádechem. Vůně je široká, krásná, s vyčnívajícím aromatem zeleného jablka, kdoule, zralých hroznů, s příjemným nádechem muškátovým. V chuti zaujme pěkná svěží kyselinka, udělující vínu živost, víno je osvěžující, příjemně pitelné, chuť koresponduje s vůní. Dobře zharmonizované víno s docela dlouhým ovocitým finišem. Alkohol: 12,5 %. Cena v přepočtu cca 140,- Kč za láhev 0,75 l. Víno bych určitě doporučil. Ocenění bronzovou medailí na Challenge International du Vin-France 2008. Moje hodnocení: 85 bodů.

Tekenőháti Merlot 2003
töppedt szőlőből- különleges minőségű bor (...ach jooo-snad si to někdo přeloží a řekne mi, jaké je to vlastně víno). Já jenom vím, že se jedná o mohutné, krásně vyzrálé víno, které ve skleničce vypadá opravdu aristokraticky, bohatě slzí. Barva je velmi hluboká, temně rubínová, s tmavě fialovým meniskem. Vůně je opravdu ohromující, vznešená, krásně nasládlá. Ihned rozeznávám přezralý černý rybíz ve směsi s ostružinou, malinou, třešní, švestkou... je to prostě bohatý ovocný koš. Chuť vůbec nezůstává pozadu, ovoce vyplňují ústa a já jsem nadšen. K ovocitým tónům se přidává hořká čokoláda, káva, je v tom ještě spousta něčeho moooc dobrého (píše se o chutích cedru a lanýžů, jenže jak chutná cedr a lanýž opravdu nevím, ale snad je to ono), vše je hutné, hodně extraktivní. Víno odhaduji na polosuché i když působí sušším dojmem vlivem dosti výrazných, avšak hebkých tříslovinek. Alkohol 15,5 % se nijak negativně na tomto víně neprojevuje a zapadá do bohatého těla vína. Jelikož podle etikety moc nevím, o jaké víno se jedná a na místě ve vinařství jsme se taky toho moc nedověděli (mám podezření na nějaké speciální víno - a to i podle ceny kolem 600,- Kč za lahev 0,75 l), takže jsem poněkud zmaten. Pátrat nemám čas, jelikož mně J. tlačí, abych mu článek dodal co nejdříve :-), ale moc by mně zajímal původ tohoto extrovního vína. Jedno je jisté: docela jsem se při ochutnávce tohoto vína hezky pobavil. Moje hodnocení: s klidným svědomím 90, a to jsem možná krutý. Můj maďarský kolega mi pomohl ujasnit, o jaké víno se jedná. Tekenőháti: to by měla být viniční trať, töppedt szőlőből označuje, že víno pochází z cicébových bobulí, különleges minőségű bor: víno výjimečné kvality.
Internet: www.thummerer.hu

Tolik setkání s víny v Thummerer Pince v Noszvaji. A jedeme dál směr ZJZ do pohoří Mátra. Zde v Mátrafűred se koná nazítří mineralogická burza na střední lesnické škole-závidím studentům takovou krásnou školu. „Burziáni" jsou s pověstnou maďarskou pohostinností přijati na slavnostní večeři doplněné o mátranská vína, pálinky, k tomu všemu nám zatančily lepé břišní tanečnice. Tak tady budeme jezdit častěji ! Průběh burzy pominu (byla velmi pěkná a pro nás úspěšná), v průběhu burzy jsme se krátce přenesli do vinařské vesničky Farkasmály, kde ve sklepě č. 24 se nachází Regélő Borház-Csárda pana Imre Nagy. Zde máme možnost ochutnat něco z vín z Mátry. Prostředí přívětivé, vše jak má být, obsluha vzorná a pozorná. A co jsme ochutnali:
Ryzlink vlašský 2007, suchý (Olaszrizling 2007, száraz) - pěkně bukétní, chuťově zajímavý, minerální, ale dávám přednost jednoznačně těm moravským vlašákům. 80 bodů.

Mátraaljai Chardonnay 2002, suchý - již dobře vyzrálý, velmi pěkný ve vůní i v chuti, ovocně-květový, docela exotický, všem chutnal. 82 bodů.

Nagyrédei Leányka 1998, suché - asi se stanu příznivcem odrůdy Királyleánka, chutná mi na Slovensku, chutná mi i tady. Tato působila opravdu znamenitě, velmi jsem si jí vychutnal a ocenil jsem i přes archivní zralost pěknou a svižnou kyselinku, ovocné chutě a širokou vůni. 86 bodů.

Mátrai Kékfrankos Rozé 2007, suché - tak tohle mně neoslovilo. Vzhledově sice krásné, ve vůni ale ploché, nevýrazně ovocité-maliny, lesní jahody. V chutí taktéž slabší, s dosti probíjející kyselinkou, ostřejší. 74 bodů.

Mátrai Cabernet Sauvignon 2007, suché - zde jsme byli spokojeni - krásná hlubší barva, vůně zajímavá a široká po černých třešních, černém rybízu, se špetkou paprikových tónů, kyselinka nižší, výrazné, ale příjemné třísloviny. V chuti ovoce s trochou dřevitých tónů a dávkou minerality-tuha, křemen. Po vyzrání to bude ještě lepší. 85 bodů.

Ochutnali jsme ještě několik dalších vín, která jsou i cenově zajímavá, s dobrou relací kvality a ceny (viz info na netu). Internet: www.regeloborhaz.hu. Pro nás byla tato cesta poučná s možností srovnání vín místních s těmi moravskými či slovenskými.

A pokud to ještě někoho zajímá a pro úplnost reportáže, tak na zpáteční cestě jsme navštívili v jižních výběžcích Zemplínských vrchů moc zajímavou lokalitu skelných opálů - hyalitů v Monoku. Všechny milce vína pozdravují účastníci výjezdu: Lech, Andrzej, Berta a Laczi.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3873x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5