O Víně

12.12.2008 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.12.2008 07:00

Devatenáct vín s pěti korunkami

Neodolal jsem a přihlásil jsem se na akci Devatenáct vín s pěti korunkami. Jak vypadala přehlídka nejlepších vín z třetího dílu Malé encyklopedie českých a moravských vín?

Neodolal jsem a přihlásil jsem se na akci "Devatenáct vín s pěti korunkami". Do Prahy na košt to mám z ruky a tak jsem navštívil právě jen přehlídku 19-ti nejlepších vín z třetího dílu této encyklopedie. Akce se konala ve sklepních prostorách Vinotéky u sv. Vavřinca a Branko Černý ji, stejně jako jiné po celé republice, řídil osobně. Na akci se sešlo přibližně 40 osob. Pan Černý řekl pár úvodních slov o encyklopedii a šli jsme na vzorky.

1) Bohemia Sekt Prestige 2006 demi sec, Bohemia Sekt, a.s.
Alkohol: 13,2 %, cukr: 38,6 g/l, kyseliny: 8,0 g/l, šarže: L6063D
Perlení jsem nemohl dostatečně pozorovat, ihned se mě orosila sklenička. Vůně byla ovocně broskvová, s trochou máslové sušenky. Dál hrozinková chuť, příjemná kyselinka doplňující zbytkový cukr. Mě jde a moc. Svádělo mě to myšlenky k jahodám se smetanou. Nicméně Černý se pohoršoval nad tím, proč je nejlepší sekt v kategorii demi-sec. Říkal, že uznává pouze brut. Ale současně jedním dechem dodal, že vedoucím komise, která sekty hodnotila, byl Libor Nazarčuk jehož degustátorské schopnosti uznává také. Několikrát jsem se už vyznal, že mě tento sekt opravdu sedí a tento obzvlášť, dal bych také 5 w.

2) Chardonnay 2007 pozdní sběr, Templářské sklepy Čejkovice, v.d.
Podoblast: Slovácká, alkohol: 13,5 %, cukr: 5,3 g/l, šarže: 716
Víno světle žluté barvy. Ve vůni silný nádech připáleniny, se zápachem gumy. V chuti to samé, v závěru hořčina, vystupující kyselina, celkově neharmonické. Zřejmě nějaká chyba zasíření. Co to má být?!
Hned jsem položil přímou otázku: „Pane Černý, dal by jste tomuto vínu, tak jak ho pijeme 86,5 bodu?". „Nedal!", odpověděl a mě odlehlo. Jenže jen na chvíli: „Co potom tady to víno dělá?". Řeč se stočila na číslování šarží a teoretizování, jak k tomu mohlo dojít. Pan Černý říkal, že jisto jistě nejde o omyl degustační komise, ale víno dokoupené později je prostě jiné. Ještě že se to stalo u tohoto vinařství. Etiketám s červeným křížem a dvojicí pokřivených bubáků po stranách se cíleně vyhýbám. A teď mám zase o důvod navíc. Vzorek si nezaslouží ani korunku - 0 w

3) Rulandské bílé 2006 výběr z hroznů, EKO Hnízdo, s.r.o.
Podoblast: Znojemská, obec: Vrbovec, trať: Waldberg, alkohol: 14,3 %, cukr: 17,3 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, šarže: 246
Žluto-zlaté v barvě. Vůně žlutého melounu, hruškového kompotu, spíše šardonkového typu. V chuti harmonické, s příjemnou kyselinkou a dlouhým dozvukem. Vyšší alkohol lehce vysušuje ústa a vybízí k dalšímu napití. Velmi pěkné víno. Souhlasím s 5 w.
U tohoto vzorku jsme si vyslechli i něco o vinařství, protože se stalo vítězem soutěže o nejlepší kolekci vín. Vítězství to bylo velmi těsné, na druhém místě se ztrátou pouhého 0,04 bodu, se umístnilo Vinařství Štěpán Maňák. Zde došlo k velmi komické situaci, kterou zmíním až v závěru článku.

4) Aurelius 2006 pozdní sběr, Ing. Jaroslav Vaďura
Podoblast: Slovácká, obec: Polešovice, trať: Staré hory, alkohol: 13,5 %, cukr: 4,6 g/l, kyseliny: 6,1 g/l, šarže: 604
Žluto-zelená barva. Jemná vůně, travnaté, květnaté, tóny. V chuti hezká kyselinka, citrusově limetkové. Působí suše. Souhlasím s názorem co zazněl, velmi vhodné ke gastronomickým účelům. Dal bych 4 ½ w.

5) Enotrion 2007 české zemské víno, Mělnické vinařství Kraus
Podoblast: Mělnická, alkohol: 13,0 %, cukr: 6,9 g/l, kyseliny: 6,8 g/l, šarže: EN007
Zlatá barva se zelenkavými nádechy. Příjemná vůně podobná sektům. V chuti mohutné, těžké. S nádechem kvasnic podobným sur-lie. Zajímavé. Perzistentní závěr zajišťují hořčinky. Cítím perspektivu, ale ještě bude chtít poležet v lahvi. Dal bych 4 ½ w.

6) Ryzlink vlašský 2006 výběr z hroznů, EKO Hnízdo, s.r.o.
Podoblast: Znojemská, obec: Ječmeniště, trať: Dolina, alkohol: 13,3 %, cukr: 25,0 g/l, kyseliny: 5,9 g/l, šarže: 286
Žluto zlatá barva. Ve vůni čajové tóny, přeslazeného čaje s citronem. V chuti výrazná mineralita ala pálavský, přímo mikrosácký charakter. Velmi hezké, ale pro mě už dost sladké. Hodnocení 5 w.

7) Sauvignon 2007 pozdní sběr, Libor Veverka - Vinařství
Podoblast: Velkopavlovická, obec: Čejkovice, trať: Noviny, alkohol: 12,5 %, cukr: 6,8 g/l, kyseliny: 6,2 g/l, šarže: 102007
Žlutavá barva. Představitel broskvové větve Sauvignonů. Velmi příjemná ovocná vůně, žádné kopřivy. Chuť medově angreštová, se příjemným zbytkem cukru. Velmi povedené, harmonické. Opravdu krásný Sauvignon za 5 w.

8) Irsai Oliver 2007 kabinetní víno, Vinařství Vladimír Tetur
Podoblast: Velkopavlovická, obec: Velké Bílovice, trať: Zadní hora, alkohol: 12,0 %, cukr: 4,1 g/l, kyseliny: 4,9 g/l, šarže: 401
Vůně mýdlová, kořenitá, na IO umírněné aroma, nic agresivního. V chuti zůstal i dojem kyselinky, bez těkavek, bez hořčiny, lehoučké, příjemné. Krásný svěží kabinet. Nepotkat Iršaje pana Teura, myslel bych, že s této „burčákové" odrůdy nic podobného nejde vyrobit. Právem si zaslouží 5 w.

9) Cabernet Sauvignon rosé 2007 kabinetní víno, Václav Mrva
Podoblast: Slovácká, alkohol: 11,0 %, cukr: 6,6 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, šarže: 14
Lososové s přídavkem barvy cibulových slupek. Smetanovo-malinové ve vůni. V chuti ovocný (lesní jahoda, červený rybíz) jogurtový nápoj nebo ovocný pohár se smetanovou zmrzlinou. Bude to znít jako klišé, ale hezké letní pití. Jen možná už trošičku ztrácí dech - 4 ½ w.

10) Merlot 2007 pozdní sběr, Vinařství Beneš
Podoblast: Slovácká, obec: Hrušky, trať: Hastrmany, alkohol: 13,5 %, cukr: 1,6 g/l, kyseliny: 4,5 g/l, šarže: 2107
Barva střední intenzity. Vůni ovládá barrique. V chuti kyselkavé, vystupující ze suchosti vína. Nádech vanilky a přepálený toast. Takový typický moravský barrique se středním tělem. U mě 4 w.

11) Neronet 2007 moravské zemské víno, Vinařství Esterka
Podoblast: Velkopavlovická, obec: Čejkovice, trať: Novosády, alkohol: 13,0 %, cukr: 5,1 g/l, kyseliny: 6,4 g/l, šarže: 1307
Černo-černá barva. Ve vůni až moc přezrálé tmavé ovoce. V chuti plné, hutné, kyselinka v nasládlých tříslovinách nejde znát. Perzistentní, koncentrované, povidlové. Ideální pro nějaké pikantní pokrmy. Zaslouží si 5 w.

12) Dornfelder 2007 pozdní sběr, ČEBAV, s.r.o.
Podoblast: Slovácká, obec: Tvrdonice, trať: Nové vinohrady, alkohol: 12,5 %, cukr: 2,4 g/l, kyseliny: 4,1 g/l, šarže: 6707
Purpurově temná barva. Vůně zastřená, patrný selský dvorek. Chuť koncentrovaná, hutná, s ozývající se kyselinkou. Docela by šlo, nebýt toho nádechu brettanomices. Ten já nemusím dávám pouze 3 ½ w.
U tohoto vzorku jsme si trochu popovídali, jak kdo tyto tóny nesnáší, toleruje nebo přímo vyhledává.

13) Cabernet Sauvignon 2007 výběr z hroznů barrique, Helena Glosová
Podoblast: Slovácká, obec: Moravská Nová Ves, trať: Stará hora, alkohol: 13,4 %, cukr: 1,7 g/l, kyseliny: 4,5 g/l, šarže: 73
Tmavě červená barva. Vůně komplexní, slibná ovocno-bariková. Chuť neskutečně harmonická, marmeládový výraz. Suchoučké, na pití už příjemné a přesto velmi perspektivní. Celosvětově rozšířené odrůdy z Moravy odsuzuji, máme sílu jinde. Barikování příliš nevyhledávám. Ale tento vzorek je famózní. Ihned si dělám poznámku, koupit. Mé nadšení zvadlo po oznámení velikosti šarže, 250 ks lahví. Tak této mlsky je jen jedna bariková bečka. Dopíjím zbytek sklenice bez odlévání a hlasitě vyzvu ostatní, aby tak učinili také. Tohoto vína se už asi nikdy nenapiju. Škoda nejlepší červené akce 5 w +.

14) Dornfelder 2007 pozdní sběr barrique, Vinařství Štěpán Maňák
Podoblast: Slovácká, obec: Šardice, trať: Kameny, alkohol: 11,5 %, cukr: 3,2 g/l, kyseliny: 4,8 g/l, šarže: 2507
Velmi temná barva. Vůně intenzivní kávová, mám asociace na mlýnek na zrnkovou kávu v předrevolučních samoobsluhách. Také čokoláda Kofila, zřejmě zcela nový sud. V chuti naprosto to samé, káva přehlušuje, je agresivní, ježaté. Jinak táhlé, dlouze perzistentní. Pro mě je toho bariku příliš a víno chce určitě poležet, získá. Zatím jen 4 w.

15) Tramín červený 2007 výběr z bobulí, ZD Sedlec - Sedlecká vína
Podoblast: Mikulovská, obec: Sedlec, trať: Nad Nesytem, alkohol: 13,0 %, cukr: 44,9 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, šarže: 0608
Velmi příjemná, růžičková vůně šmrncnutá citrusy. Nasládlé s, pro Tramín, vzácnou kyselinkou. Svěží na ten cukr velmi dobře vyvážené. Olejovité. Další poctivý zástupce řady podařených sladkých Tramínů ze Sedlece. Velmi dobré 5 w.

16) Pálava 2006 výběr z bobulí, Ing. Richard Tichý
Podoblast: Slovácká, obec: Hrušky, trať: hastrmany, alkohol: 13,5 %, cukr: 64,0 g/l, kyseliny: 5,7 g/l, šarže: 1306
Vůně citrusové sušené kůry s tóny stojaté rybniční vody. V chuti příliš výrazná sladkost ovocného chlebíčku, kyselinka cukr nedovažuje. Závěr mírně pálí na jazyku. U mě jen 4 w.

17) Chardonnay 2006 výběr z bobulí, EKO Hnízdo, s.r.o.
Podoblast: Znojemská, obec: Ječmeniště, trať: Lampelberg, alkohol: 14,6 %, cukr: 25,0 g/l, kyseliny: 7,2 g/l, šarže: 316
Vůně vanilky, žlutého melounu a pudingu v prášku. V chuti uváženě sladké, s cibébovým nádechem, bon-pari, papája, kompotovaný ananas, punčový řez. To vše za přispění dostatečné kyselinky. Opravdu příjemné a harmonické. Jasných 5 w.

18) Chardonnay 2006 slámové víno, ZD Sedlec - Sedlecká vína
Podoblast: Mikulovská, obec: Sedlec, trať: Stolová hora, alkohol: 8,0 %, cukr: 297,0 g/l, kyseliny: 9,2 g/l, šarže: 4207
Zcela jantarový vzhled. Naprosto hrozinkové, ve vůni i chuti. Odrůdově prostě nečitelné. Při této cukernatosti už bych ho neposuzoval jako víno, ale jako zákusek. Na ročník 2006 je zde až neskutečná kyselinka, kterou bez náhledu do analytik přes množství cukru ani neregistrujete. Krásné pochutnání, ale pozor nepředávkovat! Jasných 5 w.

19) Ryzlink vlašský 2006 ledové víno, ZD Sedlec - Sedlecká vína
Podoblast: Mikulovská, obec: Sedlec, trať: Zátiší-Hliník, alkohol: 7,0 %, cukr: 309,0 g/l, kyseliny: 8,0 g/l, šarže: 4107
Sytá zlatá barva. Voňavý košík přezrálého žlutého, čerstvého ovoce s medem. Minimální stopy odrůdovosti. Mimořádně plné, nektarické, přesladké, ale nejen to, kyselinka to lehce dochucuje. Opravdový balzám. Pít to moc nejde, ale mlsá se to nádherně. Pravý šampion 5 w++.

Degustace jsem si hezky užil. Připravená byla výborně. Častý ruch nepozorných, hlučících návštěvníků, se dařil panu Černému mírnit. Vynaložených peněz jsem nelitoval, ale 400,- Kč je asi tak maximum, co bych za akci tohoto typu dal.

A závěrem veselá historka z natáčení. Při třetím vzorku, kterým bylo první polosladké víno, došlo k zábavné situaci. Jeden návštěvník se hlasitě nechal slyšet, že taková vína se zbytkovým cukrem mu opravdu chutnají. Že pokud se vinařství EKO Hnízdo bude ubírat touto cestou, tak směřuje správně. A že se v hodnocení kolekce těsně za tímto vinařství umístnil Maňák, s tím souvisí. Před pár lety prý, byl v dnešní vinotéce na degustaci vín pana Maňáka. Začal nám vyprávět, jak ta vína byla úplně hrozná a nedalo se to vůbec pít. Protože neměla cukr. Údajně osobně přítomného Maňáka úplně hnali. No prostě hrůza! V místnosti nastal mírný ruch. Ale pán pokračoval. Vínům od Maňáka se dál vyhýbal, jenže po čase začal Maňák dělat vína sladší a to se už pít dalo. Ruch v místnosti se výrazně zvýšil. Náhle do monologu řečníka vstoupil přítomný majitel vinotéky pan Karbula. Přerušil onoho „vínomilce" a zeptal se pana Maňáka co by k tomu řekl. Pan‚ Maňák s manželkou totiž seděli na druhém honci dlouhého stolu. Ruch přítomných propukl ve smích. No není to nádherné faux-pas?! :o)))

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3262x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5