O Víně

29.10.2008 Zed Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.10.2008 07:00

Vinný sklep Monarch: Roztržený pytel a bude více

Koštování je v této roční době mnoho a některá vína jsou nezapomenutelná. Snad každý den jsou alespoň tři ochutnávky ve stejný čas daleko od sebe a nemůžete je stihnout. Vybrat si tu nejlepší je problematické, protože pravdu se dozvíte až tam. Co vinného sklepu Monarch v Praze 1 se týče, povedla se prezentace odrůd například Chardonnay a Malbec z Moravy i světa vezdejšího. Ta první byla jemná, hebká, jiskřivá, hravá, plná i mohutná, lehká i těžká, živá i opulentní, hravá i vážná, bez sudového zrání i s ním, broskvová i máslová. Ta druhá zase lehčí i těžší, rubínová i temná, smyslná i poutavá, nezapomenutelná.

Ochutnávek je v této roční době mnoho a některé jsou nezapomenutelné. Povedla se nám prezentace odrůd Chardonnay a Malbec. Bílá burgundská Chardonka z Moravy i světa vezdejšího byla jemná, hebká, jiskřivá, hravá, plná i mohutná, lehká i těžká, živá i opulentní, hravá i vážná, bez sudového zrání i s ním, broskvová i máslová.

Věrnost této odrůdě ještě v českém národě nepanuje. Jsme příliš zvyklí na veltlíny, vlašáky a milery, nehledě na to, že skutečně vynikajících vín ze Chardonnay mnoho nemáme. Počasí je u nás na dokonalé dozrání těchto hroznů přece jenom chladnější, než v Burgundsku, Kalifornii či Austrálii, nebo dokonce i v sousedním Rakousku.

Červený (spíše černý) Malbec byl samozřejmě z Argentiny, a jeden z francouzského regionu Cahors, Château Haut-Monplaisir. To byl ten původní, mocný, sušší, střídmý a připomínající vesnického šlechtice s dotekem vůně zvěřiny, zatímco argentinský bohatě halekal v křišťálově čistém vzduchu věčně zasněžených And, plnoštíhlý, se sladkými tříslovinami, a harmonický, jak jenom vína z dvanáctisetmetrové nadmořské výšky mohou být. A potom, vysoký a štíhlý, předvedl úchvatné tango se svými 14,5 % alkoholu. Plné tělo a sladké třísloviny způsobily víno hladké až sametové, které lnulo k patru jako stvořené jenom pro něj. Pro co jiného, napadlo mne.

Byl to obsažný Malbec z vinařství Pascual Toso, Reserve 2005 od dovozce pana Kšány, (jaroslav.ksana@gmail.com), který vyvolal docela senzaci svojí temnou, hebkou silou; ušlechtilý 2003 BenMarco od calibra-vino.cz byl z velmi vzácných, starých rév, ručně dělaný od vinohradu až do sklenky, zatímco energická Argentinka Carla Mizzau od dovozce nestar.net ze Žižkova prezentovala (téměř perfektní češtinou) úžasnosti vinařství Felipe Rutini z 50 let starého vinohradu v kilometrové nadmořské výšce, zrovna tak jako tajemná firma vino.k2t.cz; dovozce, který neinzeruje, protože je prý tak dobrý a levný, že si to lidi řeknou. Tak si to prosím řekněte. Nicméně bodega Salentein od dovozce monarch.cz představila Malbec nejprodávanější, protože za méně peněz dodala sice méně krásy, ale za ty peníze ne zas až tak málo. Mizelo z obchodu rovnou po kartonech. Lidé se už konečně naučili nakupovat víno jako vajíčka: po šesti.

Odrůda Malbec bývala podstatnou součástí nejlepších vín z Bordeaux. Do Argentiny ji přinesli francouzští osadníci dříve, než evropské vinohrady zcela zničil mšička révokaz a jsou tedy na původních kořenech, zatímco evropské mají americké podnoží. Bylo to velmi poučné srovnávání.
 
Kouzlo bublinek
Následující úterý jsme s radostí přežili bublinkový maraton katalánského šumivého vína CAVA v rámci volné ochutnávky úřadu Institut del Cava z Barcelony, za organizační pomoci jejich pražské kanceláře, COPCA. Byly k dispozici i ročníkové sekty nebývalé krásy vyrobené metodou tradičního druhotného kvašení v lahvích z původních odrůd vinohradnické oblasti D. O. Penedès (Macabeo, Xarel-lo, Parellada) a bílá i červená tichá vína nejvyšších kategorií. Z nějakého důvodu se cava přirovnává k šampaňskému (odrůdy Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay). Sice od roku 1986 se francouzské odrůdy mohou částečně používat také, příliš velkou roli zde však nehrají. Cava je ovocná, s nižšími kyselinami, obvykle měkčí a vyjadřuje rozdílné středomořské prostředí, zatímco šampaňské je zcela odlišný produkt severního Burgundska, s jinými vlastnostmi, prvky a chutěmi.

Od jednoho návštěvníka přišel zajímavý komentář: "...ještě jednou bych rád poděkoval za skvělé vedení včerejšího namáhavého večera. Bylo to dokonalé propojení informací a humoru s velmi zajímavými víny a vinaři..."

Frankovka a Cabernet Sauvignon
Předminulé úterý jsme ochutnávali ruměnou krásku Frankovku s dolíčky ve tvářích, a hrdý Cabernet Sauvignon, snad nejváženější a nejoblíbenější červené víno na světě.

Frankovka je modrá odrůda s intenzivní červenou barvou, voní po třešních a bývá sametová. Ochutnali jsme moravskou z vinařství Botur, a nebarikovaná chutnala snad všem daleko lépe, než barikovaná, kde svírající a mírně nahořklé dubové třísloviny připravily víno o ovocný prvek a nás o požitek z pití. Ale napravilo to víno pana Michlovského; Vinum Palaviense Frankovka pozdní sběr 2006. Také prošlo dubovým zráním, ale daleko šetrněji, bez rušivých dřevitých vjemů. Vůni lesních plodů doplnila chuť švestkových povidel, samet perníku v čokoládě a zajímavá, čistá a protáhlá dochuť.

Cabernet Sauvignon má dlouhý a ušlechtilý rodokmen, provokuje boháče i chudáky už po staletí a stále nemá nástupníka. Je plný a tajemný, považuje se za jedno z nejvíce fascinujících červených vín a dosahuje velmi vysokého věku. Pokud se podaří, barva, vůně, chuť a třísloviny jsou skutečně pozoruhodné. Ty naše v úterý nabízené se podařily - moravské (Vinum Palaviense Cabernet Sauvignon pozdní sběr 2005 opět od pana Michlovského, bez dubového polibku), francouzské, jihoafrické i argentinské. Argentinský Salentein 2003 a jihoafrický Laibach 2005 si odnesly nejvyšší pochvaly; kromě všeho toho, co má dobrý Cabernet Sauvignon mít, měly ještě zvláštní měkký výraz na patře, pyšnily se zároveň mladou svěžestí a mírnou stařinkou z odborného archivování. Tato vína prošla jen hrubou filtrací a zachovala si veškeré kouzlo původních vůní a chutí.

Jihoafrický klenot z vinařství Laibach splnil všechna očekávání, včetně cenového. Dováží monarch.cz.

Kromě vína jsme také měli různá vědomostní rozptýlení. Například MUDr. Nádassy vysvětlil několik medicínských tajů vztahu vína a zdraví: „Příznivé množství konzumovaného alkoholu se pohybuje od 2x2 dcl až po litr denně (jižní národy - Španělé, Francouzi, Italové, Chorvati - pijí půl až litr denně a jsou zdravější, než středoevropské pivní národy jako Německo, Belgie, Holandsko a Česko). Alkohol v přiměřeném množství pomáhá při prevenci ischemické choroby srdeční, při odbourávání cholesterolu a souvisí s pocitem hladu. Muži snáší větší množství alkoholu, ženy méně. To závisí na množství enzymu v žaludku; mužský ho vyrábí více, než ženský. Druhý den po pití alkoholu, nebo předtím, než se jde spát, je žaludek překyselený. Je třeba mu pomoci libovým nebo sušeným masem, zeleninou, ostrým vývarem, nebo heřmánkovým čajem."

Další ochutnávka se koná podle plánu v úterý 4. listopadu 2008 v 18:00 hod. Na pořadu je Svatovavřinecké a Merlot.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3631x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5