O Víně

11.01.2008 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Jihotyrolská vína v Praze

Podle názoru odborníků byla extrémně dlouhá zima s nízkými teplotami až do dubna, následně suché období do srpna, kdy intenzivně pršelo a slunný podzim důvodem, že se úroda ročníku 2006 v oblasti jižního Tyrolska (Trentino - Alto Adige) tak zdařila. Zejména bílá vína jsou silně ovocitá a velice svěží (silnější na kyselinky). Hlavní odrůda Vernatscha nabízená pod názvy Kalterersee a St. Magdalener vyniká vyváženou kyselinkou a příjemnou trpkostí. Rovněž modré odrůdy, zejména autochtonní Lagrein je bohatší na taniny a silnější v obsahu tříslovin než v jiných letech. Možná je ještě brzo hodnotit a mnohá vína překvapí až po zrání, ale zkusme si ochutnat představená vína při prezentaci Italského úřadu pro zahraniční obchod (I.C.E.) v Praze a exportního oddělení Jihotyrolské obchodní komory (EOS) v Bolzanu, která se konala 6. prosince 2007 v hotelu Bascolo Carlo IV.

Pominu zajímavou historii kraje, spojenou svými kořeny s Římany i Řeky, kde začíná zpracování révy vinné před více než 3000 tisíci lety. V 7. století n.l. kupuje vinice v okolí Bolzana Bavorské opatství a nastavá významný rozvoj vinařství Merano díky vývozu vín severně od Alp do Střední Evropy. Ostatně kraj byl kdysi součástí Rakousko-Uherska a teprve po 1. světové válce byl anektován k Itálii (dodnes 70 % obyvatel hovoří německy). Prakticky na severu okolí Brixenu (Bressanone) za Brennerem či Meranem začíná oblast táhnoucí se podle řek Eisack (Isarco) a Etsch na jih až k moři a vytváří tak pás vinic do písmene Y, kde srdcem je právě Bolzano. Prakticky oblast je známá nejteplejším jezerem v Alpách Lago di Coldaro (Kalterenské jezero) a Museem Messner Mountain (MMM), která jsou čtyři stejně jako řeky v této oblasti (Adige, Isarco, Rienza a Talvera).

Právě oblast Horní Adige je vinařským centrem s rozlohou vinic kolem 5100 ha a produkcí 330 tisíc hl vína (cca 45 mil. lahví) od přibližně 150 výrobců. Prakticky se pěstuje 20 odrůd, z nichž 48 % jsou bílé odrůdy jako Pinot grio (Rulandské šedé asi 10 %), Pinot bianco (Burgunda bílá), Chardonnay, Sauvignon (5 %), Tramín kořeněný (Traminer aromatico) (8 %), Moscato rosa, Sylvaner, Müller-Thurgau, Riesling atd. Nejvíce se však pěstují modré odrůdy (52 %) z nichž převládá Schiava (55 %) a Lagrein scuro (8 %), ale významné jsou i Pinot Nero (6,5 %), Merlot (4,5 %), Cabernet Sauvignan či Syrah.

Oblast jižního Tyrolska je proslulá nejen svými víny, ale i jablky (přes 8000 sadařů), které se každoročně prezentují (www.vip.coop) na Slavnosti jablek (duben) v údolí Venosta. Specialitou je i „špek Alto Adige", což je v soli naložená a sušená šunka, která zraje min. 22 týdnů (něco mezi severskou šunkou a Prosciuttem) a městem prezentace je Bozen (duben), kde se konají Špekové slavnosti. Oblast dále vyniká s vysokým počtem (přes 13 tisíc) selských dvorů s prodejem a zpracováním kravského mléka od jogurtů po aromatické sýry (festival sýra trvá 3 dny v Tauferer Ahrntal (březen), Jogurtové dny ve Stezingu (červenec) a Slavnosti mléka (září)). Rovněž údolí Martell proslulé plantážemi jahod, malin či rybízu je proslulé svojí Slavností jahod (červen) a Brixen (říjen) zase Trhy chleba a štrůdlu, kde dominují Schüttelbrot (třesený), Pusterer a Vinschgerl Paarl.

Prezentace měla vlastně vlastně dvě části dopolední odborný seminář s řízenou degustací a odpolední volnou ochutnávku od více jak 20 vinařství. Veškeré informace byly přehledně a vyčerpávajícím způsobem podány v publikaci F. Jaksche „Víno z jižního Tyrolska" pro znalce a labužníky 2007/2008 v českém překladu (ISBN 978-80-254-0781-3) a doplněné již útlejší degustační knížkou s přehledem nabízených vín a krátkým popisem výrobce.

Na semináři zazněla úvodní slova o dané oblasti (vedoucího marketingu EOS pana Thomase Augschölla) a následovaly referáty pěti výrobců vína, které přednesli tři význační hosté a současně výrobci:

1. Christof Tiefenbrunner zastupoval jednak svoji firmu Tiefenbrunner Schlosskellerei Turmhof, kde představil víno:

· Sauvignan Kirchleiten 2006 DOC z oblasti Cortaccia vyrobený z hroznů sklízené koncem října. Půdy pro pěstování jsou štěrkovité až vápencové, vinice položené 310-600 m.n.m. s výtěžností 65 hl/ha. Víno je 100 % Sauvignon blanc a leželo do února na kvasinkách v ocelových nádržích, pak zrálo 5 měsíců. Je představitelem typických lehkých bílých vín z Horního Adige, kde vyrábějí 70 % bílých vín v produkci 800 tisíc lahví za rok . Víno obsahuje 13,5 % alkoholu, 6,2 g/l kyseline a 2,5 g/l cukru. Barva žlutá se zelenkavými odstíny s vyšším glycerolem. Ve vůni průměrné intenzity broskví a bezového květu s podivným buketem mastičky snad i kopřiv a šalvěje. Chuť dosud velice svěží (kyseliny), ale jemná. Vhodné ke chřestu či rybám a vepřovému.


Současně však zastupoval firmu Hofkellerei Willi & Gerlinde Walch s vínem:

· Gewürztraminer janus 2006, („pasíto" zde přeloženo jako pozdní sběr i když se domnívám, že častěji se jedná o strohwein čili slámové) z oblasti Tramin pěstované obdobně jako naše vertico s výnosy 5 t/ha (50 hl/ha) ve výšce 350 m.n.m. Vyrobené studenou macerací a řízeným kvašením v ocelových tancích, několik měsíců zrálo vína na dubových sudech (vyrobeno 3000 lahví). Víno dosahuje 14,2 % alkoholu, 4,9 g/l kys. a 4,8 g/l cukru. Barva velmi vysoká zlatá, intenzivní vůně těžká až patologická - nacházím zde růže a hřebíček, údajně prý květy karafiátu či japonského šeříku. Obdobně je komplikovaná i chuť, kde snad exotické ovoce, ale určitě vanilka a těžké dřevěné tóny. Znalci tvrdí, že chce ještě nechat 3 roky zrát, podle mne to o moc lepší nebude i s ohledem na nízké kyseliny a palčivé dřevité tóny.


2. Michael Goess Enzenberg
Pan hrabě představil rovněž dva vzorky, přičemž první byl od firmy Castel Sallegg Kuenburg Conte Eberhard & Co. SAS z Caldara

· Alto Adige Lago di Caldaro scelto Bischofsleiten 2006 DOC - hrozny pochází od Kaldarského jezera, kde panuje mikroklima a jsou zde jílovité až písčité půdy. Výtěžnost vysoká (až 9 t/ha), odrůda Schiava, která se pěstuje v pěti varietách a sklízí se v říjnu. Víno bylo školeno v dřevěných sudech o objemu 10-20 hl a dozrálo na 12,8 % alkoholu, 5,1 g/l kyselin a pouze 1,5 g/l cukru. Velice nízká červená barva až růžové, ve vůni průměrné intenzity připomíná naše vína po neodborně odbouraných kyselinách malolaktickým kvašešením (smrdí). Chuť jemná lehce nahořklá (mandle), mírné tříslo. Víno se pije vychlazené až na 12 °C a dobře se hodí k rybám asijské kuchyně.


Druhým zastupovaným vinařstvím byl Weingut Tenuta Manincor také z Caldara s vínem řady:

· Réserve del Conte 2005, prakticky velice obdobné půdy s vyšším podílem vápence, relativně nízké nadmořské výšky (200 m.n.m.), kde se pěstují převážně červená vína (70 %). Víno je zceleno z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Lagrein a Sciava, používá se výhradně spontánní kvašení a víno zrálo 12 měsíců v barriquových sudech aby dosáhlo 13 % alkoholu. Velice intenzivní purpurová barva, příjemný buket vanilky, lesních jahod a vyčiněné kůže. Do ČR dováží Austria Wein za 280,- Kč (bez DPH). Ušlechtilé víno je vhodné ke grilovaným pokrmům či pečenému masu.


3. Stephan Kapfinger prezentoval rovněž dvě vinařství - Meraner Weinkellerei (vinné sklepy) s vínem:

· „ZENO" Pinot Nero Riserva 2004 DOC, z oblasti Castelbello u Merana, kde jsou střednětěžké až písčité půdy, na kterých je hustá výsadba až 12 000 hlav/ha v nadmořské výšce 350-600 m.n.m s výtěžností 45 hl/ha. Jedná se o 100 % odrůdu Pinot Nero z keřů až 20 let starých a cuvée pochází ze dvou vinic od Merana a údolí Val de Nosta. Víno obsahuje 13,75 % alkoholu, 4,8 g/l kyselin a 3,2 g/l cukru. Barva rubínová, vůně intenzivní po ovoci snad přezrálé černé třešně a buket vyčiněné kůže. V chuti tříslo se škrablavým závěrem. Víno vhodné k červenému masu či zvěřině nebo pikantním sýrům.


Posledním vzorkem na semináři bylo víno z Cantina Bolzano:

· Alto Adige Lagrein riserva"TABER" 2005 DOC, Taber značí usedlost v Gries u Bolzana, kde se pěstuje na 50 % vinic odrůda Lagrein (kromě Sciavy) ve výčce 250 m.n.m. Sběr hroznů koncem října a kvašení v ocel. tancích s tím, že část dozrává v barriquových sudech a pak se zceluje. Víno mělo 13,5 % alkoholu a zbytkový cukr byl 3 g/l. Barva granátová nejvyšší ze všech vzorků až černá, ve vůni příjemná lékořice, třešně, vanilka, hořká čokoláda. Chuť vína plná, kulatá s elegantním tříslem a slanou dlouhou dochutí.


Následovala polední pauza s občerstvením (zajímavý byl zapečený lilek v těstíčku nebo zákusky) a volná degustace vín jako workshop určený dovozcům, distributorům, majitelům hotelů a restaurací či vinařským odborníkům.

Baron di Pauli, Kaltern - v údolí řeky Adige rodina Di Pauli hospodaří již přes 300 let a dokonce jim v 19. století patřilo i Kalterské jezero. Rukopis vín je poznamenán nejuznávanějším enologem Itálie Helmuthem Zozinem, který je sklepmistrem vinných sklepů Kaltern (hospodaří na 11 ha). Vinařství opředeno medailemi vyprodukuje kolem 48 tisíc lahví ročně z toho 70 % červených. Bohužel neměly vyhlášený Caramo (odrůda Lagrein), nabízely 4 druhy vín od Tramínu exilissi 2006 po Merlot Cabernet Arzio 2005.

Cantina Bolzano (Kellerei Bozen) vinařství známé úspěchy s víny Lagrein Riserva Taber, zde měly ročník 2005 a celkem z 5 vzorků i bílá vína Sauvignon Mock 2006 nebo Chardonnay Kleinstein 2006.

Cantina Girlan - vinařství založené teprve v roce 1923 dělí produkty do 3 kategorií: Vinum (jakostní), Premium a SelectArt - ze 4 nabízených vzorků byly dva nejvyšší kvality Chardonnay 2005 a Lagrein Riserva 2005.

Cantina St. Pauls - okolí městečka San Paolo známé svými vinicemi a vinařstvím založeným roku 1907 nyní pěstují vinnou révu na 180 ha (210 členů). Získávají četná ocenění nejen za Lagrein DiVinus, ale i Vernatsch Sarnerhof Exclusiv jako i Merloty či Burgundy bílé. Byla představena vína (5 vzorků) všechna ročníku 2006 a v řadě Exclusiv (od Sauvignonu, přes Pinot bianco po Lagrein či Merlot).

Cantina Vini Merano (Weinkellerei Meran) - sdružení sklepů (140 ha) založené v roce 1952 (nyní 200 členů), které se proslavilo svým Goldmuskatellerem Passito. Z nabízených 5 vzorků byla dvě bílá vína (tramín a Pinot bianco 2006) a ostatní červená ročníku 2004 zastupená odrůdou Pinot Nero, Lagrein a Merlot.

Castel Sallegg - šlechtický hrad nedaleko Kalterského jezera je centrem vinařství s 30 ha vinohradů a produkcí přes 120 tisíc lahví ročně (70 % červená). Četná ocenění získalo vinařství za svůj Merlot (nejlepší v Itálii), ale i Lagrein a další vína. Z 5 vzorků (ročníky 2006 bílá a 2003 červená) určitě vynikal Moscato Riserva 2001 (jinak specialitou jsou jejich Muškáty růžové, které zde k ochutnání však nebyly).

Castel Schwanburg - zámecké vinice v lokalitě Nalles s vyrovnaným poměrem bílých a červených vín. Z 5 vzorků byl pouze jedno víno bílé (Pinot bianco) jinak samá červená od St. Magdalener 2006 přes Cabernety Sauvignon po Merlot (2004).

Colterenzio (Schreckbichl) - sdružení původně 28 vinařů z roku 1960 nyní čítá 290 členů a spravuje přes 300 ha. Za téměř 50 let získaly slávu jejich Cabernety Sauvignon, ale i bílá vína Tramíny, Chardonnay či Sauvignony. V roční produkci přes 1,6 miliónu lahví převažují bílá vína (54 %). Proto jsem z 5 vzorků ochutnal výrazný Gewürztraminer Atisis Cornell 2006 s výrazem buketu růží a muškátového oříšku, hřebíčku až skořice, v chuti ještě mladé s živou kyselinou, leč již zajímavé, což slibuje za 3 roky dozrát v exkluzivitu jako byl třeba ročník 2004 (91 b.)

Erste& Neue - cantina založena roku 1900 nyní spravuje přes 300 ha a čítá 550 členů družstva. Velice zajímavá jsou jejich vína z odrůdy Lagrein (příbuzný Shirazu), zde měli riservu Puntay 2004, ale vyhlášeni jsou i svými bílými víny odrůd Sauvignon, Pinot blanc či Tramín, kde dokonce vloni získali ocenění nejlepší sladké víno Itálie 2006.

Lentsch - společnost pěstuje hrozny na 15 ha, kde půdní vrstvy (jíl-kameny-písek) umožňují dosáhnout vysokého potenciálu u červených vín. Proto jsem dal přednost z 5 vzorků Lagrein Riserva Morus 2003 (Morus znamená morušovník, který tvořil dříve významné pěstitelské plochy oblasti). Tmavá granátová barva s fialovými odlesky a buket lesních fialek, jahod a hořké čokolády, projevující se v chuti výraznými taniny a dlouhým dozvukem. Hezké víno s 13,5 % alkoholu a jen 1,8 g/l cukru se prodává kolem 13 € v přímém prodeji (ke škodě se dosud do ČR nedováží).

H.LUN - založeno roku1840 je malé vinařství (35 ha) s produkcí špičkových vín (300 tisíc lahví ročně) s převažujícími bílými víny (55 %), kde specialitou je Lagrein růžový nebo růžový Muškát. Vyhlášené je jejich cuvée Weiss Sandbichler (Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon, Rýnský ryzlink) se svěží chutí jablek, hrušek až broskví, zde bylo možné ochutnat ročník 2006 s 13,7 % alkoholu a 2,6 g/l zbytk. cukru (cena kolem 7 €).

Rottensteiner Weinkellerei - Cantina založena roku 1956 nyní pěstuje révu na 100 ha s roční produkcí přes 400 tisíc lahví (65 % červená vína). Vynikající jsou Tramíny ( Passito) a St. Magdalener, zde byl Classico Premstallerhof 2006 s aroma po fialkách a třešních s buketem pecek resp. slupek z mandlí, lahodné víno vyzrálé ve dřevě s 13 % alk. a 2,6 g/l zbytk. cukru, ale ještě o stupeň výše bych hodnotil vlajkovou loď, kterou je víno Lagrein Grieser Riserva Select. Měly ročník 2004, který sice nedosahuje kvalit ročníku 2002 (92 b.), leč podle průvodce Falstaff 2007/08 je hodnoceno 90 b.

Hofkellerei W.& G.Walch - dynastie Walchů založila v roce 1977 vinařství (16 ha) zaměřené na autochtonní odrůdy Vernatsch a Lagrein vyzrálé v dřevěných sudech (1500 litrů). Rovněž specialitou je Růžový Tramín (Rotkelchen) či Rulandské růžové (Ingun). Na ochutnávce byl Tramín a Rulanda šedá ročníků 2006, tradiční St. Magdalener (z odrůdy Vernatsch), ale i Pinot Nero 2004 nebo Lagrein Oberpayrsberg 2004 s příjemnou ostružnovou chutí vyzrálý 12 měsíců na dřevě (Tonneaux).

Josef Brigl - tradiční vinařství (přes 700 let) patří mezi nejstarší podniky v zemi (50 ha), vykupuje i hrozny od smluvních partnerů (produkce téměř milión lahví ročně, převážně červená vína (80 %)). Z 5 vzorků, kde byly tradičně St. Magdalena či Rulanda bílá a Tramín zaujal Pinot Nero Riserva 2004, bohužel neměly vyhlášený Blauburgunder Kreuzbichler 2004.

Josef Weger - sklepy založeny roku 1820 a vinice (jen 5 ha) v kopcovitém kraji (Gries) vhodné zejména pro odrůdu Lagrein nebo slunné Uberetschi (Vernatsch a další modré odrůdy). Osobně nemám rád Tramíny , které zde byly svojí těžkou až patologickou vůní asi typické pro tuto oblast. Specialitou je Blauburgunder Maso delle rose (bohužel nepřivezli), tak jsem dal zavděk aspoň lehce dřevitému Joanni Maso delle rose 2003 - cuvée Merlotu, Cabernetu Sauvignonu a Lagreinu (barrique 12 měsíců).

Manincor - z vyhlášených vinic (48 ha) založil sice již strýc hraběte Goess-Enzenberga, ale ten dal punc po návratu z Kalifornie originality těmto vínům díky sklepmistrovi Andreasi Prastovi. Od roku 1996 vlastní výroba a výstavba nového sklepa v roce 2004 umožňuje zpracovat přes 180 tisíc lahví ročně (70 % červená vína). Osobně mne zaujala Reserva del Conte 2005 jako cuvée Merlotu, Cabernetu Sauvignon a Lagreinu. Vyhlášené Cassiano 2004 (dvojnásobná cena tj. kolem 19 €) asi ještě musí zrát, aby dosáhlo vyšší potenciál.

Mumelter Georg - Griesbauerhof - vinařství (3,8 ha) leží na úpatí hory Rittener berg u Bolzana a od roku 1875 je v rukou rodiny Mumelter. Typické pro oblast jsou Vernatsch šedý a Lagrein, který bylo možno ochutnat jak mladý ročník 2006, tak reservu 2005 (lepší byla 2004 - dosud v prodeji).

Muri Gries - původní opatství Muri (od roku 1173) převzali benediktini a dnes je vyhlášeným klášterním vinařstvím zaměřené na odrůdy Lagrein (Abtei Muri), ale i Rulandu modrou či Muškát růžový. Velice mne zaujal Lagrein riserva Abtei Muri DOC 2004 s buketem švestek a čokolády až pražené kávy s dlouhou a ušlechtilou chutí (kůže,vanilka). Ovšem z jiného soudku a vynikající byl sladký Moscato Rosa Abtei Muri 2005 se zbytkovým cukrem 130 g/l!

Nals Margreid - vzniklo spojením 140 vinařů (150 ha ve výšce 200-900 m.n.m.) s roční produkcí přes 800 tisíc lahví vína (55 % bílé). Specialitou je Baronesse passito „Baron Salvadori" jako dezertní víno. Měli i příjemný Pinot Nero Mazzon 2005 (Rulandské modré) s buketem třešní až lesních jahod s příjemnou tříslovinkou.

Peter Zemmer - původní firma z roku 1928 v Kurtinigu (vinařská stezka) pěstuje na 90 ha převážně odrůdy bílé (RB, Char, RŠ, Svg., RR, MT, Tramín), ale i Vernatsch, Rulandu modrou, Cabernet Sauvignon či Lagrein. Do ČR dováží J. Hodan z Přeštic celou škálu od výběrové řady Cortinie či reservy až po sekty. Ochutnal jsem Lagrein Reserva 2004, ale na můj vkus příliš hořká (spálené slupky kakaových bobů) a znásilněná barriquem.

Tiefenbrunner Castel Turmhof - vesnice Kurtatsch (Cortaccia) zahrnuje i vísku Niclara (Entiklar), kde je zámek s vinařstvím od 12. století. Roční produkce téměř 800 tisíc lahví (70 % bílé víno) je jak z vlastních hroznů (22 ha) tak vykoupených (35 ha). Specialitou je odrůda Müller-Thurgau Feldmarschall von Fenner, která se sklízí z vinice položené 1000 m.n.m. bylo prezentováno 5 vín od lehkých bílých (cuvée Anna z RB a RŠ nebo Sauvignonu) až po těžká Cuvée Linticlarus 2003 (Cabernet Sauvignon a Merlot).

Viticoltori Alto Adige - asociace vinařů sdružuje 6 největších výrobců vína v Tyrolsku a představilo mladá bílá vína Pinot Grigio nebo Müller-Thurgau, ale i červená Pinot Nero či Lagrein (2005).

Resumé:
Velice příjemná prezentace kolem stovky vín, kde významná byla i bílá vína. Příjemné bylo analyzovat rozdílnost nám známých odrůd (Rulandské modré, Sauvignon, Tramín, Rulandské bílé či šedé, Ryzlink rýnský, Sylvánské, Müller-Thurgau atd.), ale i zcela neznámých autochtonních odrůd jako Lagrein (kříženec Syrah), Rosenmuskateller či Vernatsch. Bohaté občerstvení od chlebových placek (na mne trochu tvrdých a příliš aromatických), přes sušenou šunku po aromatické polotvrdé sýry. Navíc oblast severní Itálie poměrně málo u nás prezentovaná a známá nejen kvalitními víny, ale i dobrou krmí si určitě zaslouží více pozornosti i z důvodů jakési historické sounáležitosti (součást Rakousko-Uherska).

Podpůrné odkazy:
- satelitní mapa www.maplandia.cz/italie/trentino-alto-adige
- www.austrovin.com.pl
- oblast Jižního Tyrolska www.suedtirol.info
- vína oblasti www.vinialtoadige.com
- špekové slavnosti www.speckfest.it

Odkazy na jednotlivé vinařství:
- www.barondipauli.com
- www.kellereibozen.com
- www.girlan.it
- www.kellereistpauls.com
- www.meranerkellerei.com
- www.castelsallegg.it
- www.schwanburg.com
- www.colterenzio.com
- www.erste-neue.it
- www.lentsch.it
- www.lun.it
- www.rottensteiner-weine.com
- www.brigl.com
- www.wegerhof.it
- www.tirolensisarsvini.it
- www.muri-gries.com
- www.kellerei.it
- www.zemmer.com (email dovozce: hodan.m@seznam.cz)
- www.tiefenbrunner.com
- www.viticoltorialtoadige.com

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5801x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5