O Víně

29.10.2007 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Galerie Ryzlinku rýnského 2007 v Bzenci

Stále jsem nechápal co je míněno sloganem „Ryzlink rýnský, královské víno, víno králů". A protože jsem předpokládal, že je chyba ve mně a ne v rýňácích, rozhodl jsem se už neodkládat moji dlouho plánovanou návštěvu Galerie ryzlinku rýnského. Tato akce se koná pravidelně v polovině srpna na bzeneckou pouť, ale také později (letos koncem října) v Praze. Zprávu o minulých ročnících z Prahy můžete najít v odkazech níže.

Galerie se koná dva dny. Ale nemusíte se obávat, že druhý den nebude co pít, protože pořadatelé nechávají na druhý den další sadu lahví. Na doporučení účastníků loňských ročníků jsme se vypravili do Bzence už první den výstavy, v pátek. Několik lidí mě ujišťovalo, že pátek je rozhodně lepší. Že je sice za páteční odpoledne na vzorky méně času, než přes celou sobotu, ale je tam mnohem méně lidí. I přes pozdější opakované tvrzení více lidí, že loni skutečně bylo ve sklepě tuto dobu maximálně 30 lidí, nás masa lidí zaskočila. Viz fotografie níže. Vstupné bylo jednorázové 180,- Kč včetně skleničky a katalogu. Systém příplatků za vzorky s velkou zlatou, zlatou medailí, ale i slámové a ledové pomocí kupónů (12,50 Kč) byl jakoby utajen. Potřebu kupónů jsme zjistili až ve sklepních výstavních prostorách a museli se pro ně vracet ke vstupu.

Nyní bych chtěl shrnout mé odpozorované nedostatky v organizaci, ať se dál těmito negativy nemusím zabývat:
- Špatná informovanost o tom, za které vína se připlácí a kolik. U vstupu i v katalogu nebylo uvedeno nic. Samotný systém příplatku bych tolik nehaněl, umožňuje ochutnat nejlepší vzorky většímu počtu návštěvníků.
- Soustředění vín za příplatek na jedno místo. Neustále přebíháte mezi místem, kde jsou seřazeny vzorky podle čísel a místem, kde jsou ty co v souvislých řadách chybí. Vzhledem k tomu, že byl katalog řazen podle obcí vám to narušuje nachutnávání krajových odlišností.
- Pro akci malé a nedostatečně větrané prostory, o počtu míst k sezení ani nemluvě. Možná přišlo více lidí, než pořadatelé čekali, ale obzvlášť v zadním koutě sklepa, kde chyběl pořádný komín byl vzduch tak „hutný", že by se dal krájet. O ruchu, v němž zaniklo i statečné snažení cimbálové muziky ani nemluvím.
- Katalog bez bodových známek, bylo uvedeno jen dosažené ocenění. K tomu nepochopitelný počet oceněných vín ZM - 17,9, SM 28,7, BM 39,2 %. Celkem 85,5 %! Zkrátka se některé bronzové nedaly pít a mezi některými bronzovými medailemi byl obrovský rozdíl. A to tam ještě byla kategorie DIPlom a NEHodnoceno!

A teď pozitiva:
- Samotný nápad. Velký košt vína (letos 298 vzorků), který se opakovaně zabývá jen jednou odrůdou.
- Poměrně dostatečné množství kvalitních vzorků.
- Mezinárodní skladba vín. 220 ČR, 42 Německo, 18 Francie, 15 Rakousko a 3 z jiných zemí v roku 2007.
- Dvoudenní konání výstavy s ponechanými lahvemi na druhý den.
- A také, pro pány, pěkná a ochotná nalévající obsluha.

Ale teď už rychle k tomu o čem je náš portál především - o víně. Musím uznat, že si u mě Ryzlink rýnský výrazně zlepšil reputaci. Už vím, že mladá vína nejsou jen kyselá a že starší nejsou jen petrolejová. Přechutnal jsem něco přes 40 vzorků a naprosto mě uchvátily ty německé, které jsem doposud neznal. Obzvlášť vítěz, držitel velké zlaté medaile (VZM) v kategorii do 12 g/l zbytkového cukru J. Eser, Johannisberg, Rheingau Reisling 2006 Kabinett, Feinherb. Byl s vůní tropického ovoce, žlutého melounu, květů, neuvěřitelné plnosti, na kabinet až neskutečné. Od něj jsem si vyptal u obsluhy i korek viz foto. I druhý vzorek této firmy mě zaujal a ocenění jen SM, jsem bral jako omyl degustátorů. Další vzorek s Johannisbergu, Mumm W., 2006, Spätlese byl také velmi chutný.

U druhého vína s VZM, tentokrát v kategorii nad 12 g/l zbytkového cukru ZD Sedlec, Ryzlink rýnský 2005, výběr z bobulí, polosladké jsem tak nadšený nebyl. Ano je to pěkné, možná trochu sladké víno. Ale vůně hluchavek a poněkud zelené aroma mě moc silně připomínaly Sauvignon. Co to může být, příměs SVG, klon RR, ušlechtilé odrůdové kvasinky?

Dál už jen bez jakéhokoliv pořadí vzorky, které jsem si označil jako velmi dobré, nebo hodně zajímavé.
Bisenc Bzenec, 2005 výběr z hroznů, botritický
Kuchař Oldřich Bzenec, 1997 pozdní sběr - naprosto čistý petrolej, co nemám rád
Mikrosvín Mikulov, 2005 výběr z bobulí, botritický
Vinařství Rajský Moravská Nová Ves, 2006 pozdní sběr - neskutečně voňavý
Drápal Oldřich st., 2004 slámové
Vinařství Zaječí, 2006 pozdní sběr - polosuchý, lehce sauvignonový
Hurst A. Turckheim FR, 2004 Grand Cru, jako směs Pálavy a Tramínu.

Závěrem chci potvrdit, že Ryzlink rýnský může být nazýván královským vínem, i když já si ten svůj královský musím hledat. Dál bych chtěl popřát organizátorům, ale hlavně nám vínomilcům, aby se podařilo v následujících ročnících vychytat zmíněné organizační nedostatky. Pokud se to povede, tak by se tato galerie mohla stát v duchu ryzlinkových přívlastků královská. Vždyť Ryzlink rýnský si to určitě zaslouží!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3108x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5