O Víně

15.10.2007 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vinařství Kovacs a novinky ročníku 2006

Společnost Vinařství Kovacs s.r.o. doznala jistých změn vstupem firmy Inekon Group a.s. v loňském roce (získala 45 % podíl) a tak všichni byli zvědaví na nová vína ročníku 2006, která prezentovala společnost na konci září v restauraci Matylda na Tylově náměstí v Praze. Kolekce 12 vín (že by pokus o analogii s 12 apoštoly?) byly prezentovány, jak v přízemí pizzerie, tak jejím prvním patře, doprovázené bohatou tabulí studených i teplých jídel (vynikající dle znalců byl guláš z divočáka). Dříve než představíme subjektivně hodnocená nová vína, považujeme za slušné (hlavně pro ty méně zasvěcené) představit firmu, která slaví 10 let výročí od svého založení.

Vinařství Kovacs s.r.o. bylo založeno v roce 1997 ve významné vinařské obci Novosedly. Společnost se nejprve soustředila na investice do moderní technologie ve sklepích, následovali výsadby nových vinic, zejména v letech 2002 až 2004 je to téměř 100 tisíc keřů révy vinné v obcích Novosedly, Nový Přerov, Brod nad Dyjí na bezmála 19 ha půdy těch nejlepších lokalit a pronájem 24 tisíc keřů v obcích Novosedly a Dobré Pole. Současným cílem je ještě rozšířit plochy svých vinic o 12 ha a dosáhnout tak v budoucnosti celkových 200 tisíc hlav révy vinné. V roce 2000 proběhla koupě velkého areálu sklepů v obci Brod nad Dyjí, který se 120 metry propojených kleneb nyní po částečné rekonstrukci slouží jako ležácký sklep lahvových vín. V roce 2003 proběhla rekonstrukce Dřevěného, Archivního a Starého sklepa jejichž propojením vzniklo krásné trojsklepí, které slouží jako vinárenské a restaurační prostory Vinařského dvora Kovacs.

Vinice (převzato z www.vinarstvi-kovacs.cz)

V roce 2002 začala výsadba nových vinic, nejprve v obci Nový Přerov ve viniční trati Na štrekách, pak v obci Novosedly ve viniční trati Kamenný vrch a v trati Stará hora, nakonec v Brodě nad Dyjí ve viniční trati Brodské stráně.

Vlastní vinice:
NOVÝ PŘEROV - Na štrekách (50 tisíc keřů )
NOVOSEDLY - Kamenný vrch (26,5 tisíc keřů )
NOVOSEDLY - Stará hora (14 tisíc keřů )
BROD NAD DYJÍ - Brodské stráně (5,5 tisíc keřů)

Pronajaté vinice:
NOVOSEDLY - Stará hora
DOBRÉ POLE - Rosentické a Daniel

Dodavatelské vinice:
NOVOSEDLY - Kamenný vrch
NOVOSEDLY - U božích muk
NOVOSEDLY - Nad sklepy
NOVOSEDLY - Růžová hora

Technologie zpracování:

Od sklizně roku 1998 se používá precizní odkalování a zákvas čistou kulturou kvasinek, ale až od následujícího roku bylo kompletně doplněno chladícím agregátem pro regulaci teploty kvasného procesu (řízené kvašení). V roce 2000 byl pořízen nový šetrný odstopkovač na hrozny a pneumatický lis, doplněný plně automatizovanou plnící linku pracující pod ochrannou atmosférou a automatizovaný etiketovací stroj.Od roku 2002 bylo vybavení sklepa rozšířeno o vakuový rotační filtr na mošty a křemelinový filtr na filtraci mladých vín. Následující rok přibyl průtokový chladič na čerstvě lisovaný mošt (snižuje oxidaci) a nové zařízení na vymražování mladých vín. Od roku 2005 se naistalovaly do kvasných nádrží ohřívací moduly, umožňující start kvasu ve velmi krátkém čase od odkalení.

V loňském roce proběhla modernizace příjmové linky na hrozny přesypávané z beden o obsahu 400 litrů (250 kg hrozna). Pomocí vysokozdvižného vozíku s bočním výklopem se bedny převezou k vibračnímu třídícímu stolu, kde se bedny opatrně přetočí a hrozny se volně rozsypou na třídící stůl dopravující kontinuálně hrozen do odstopkovače. Odstopkované hrozny jsou tak bez poškození dopraveny do pneumatického lisu (přetlak do 0,8 atm). Tím dojde k minimálnímu poškození bobulí hroznů, což zabrání oxidaci s únikem buketních látek a nedochází v moštu k tvorbě těkavých kyselin. Následuje odkalování moštu, kdy mošt sedimentuje do rána druhého dne s následným stáčením čistého podílu z kalů, eventuelně filtrace na vakuovém rotačním filtru.

Kvasný proces:
Prostor pro oxidaci a tvorbu těkavých kyselin, které mohou vznikat činností bakterií a kvasinek octového kvašení je minimalizován, protože odkalený filtrovaný mošt se zakváší čistou kulturou kvasinek a povětšinou je mošt pomocí ohřívacího zařízení před zákvasem ohřán na 20 °C. To umožní velmi rychlý fermentační rozběh - nejpozději do 12 hodin po odkalení. Pak začíná fáze pozvolného ochlazování a to na teplotu 12 - 16 °C v závislosti na odrůdě a typu vína, tzv. řízené kvašení s postupným přidáváním výživy pro kvasinky. Kvasný proces se ukončuje ochlazením na teplotu 5 °C.

Stáčení vín z kvasnic a školení:
Sklepmistr ochutnáním mladého vína určí termín stáčení vína z kvasnic, který je rozhodující pro harmonický výsledek. Po stáčení mladého vína z kvasnic následuje školení, kde je víno vymraženo na -4 °C, aby se vysrážel vinný kámen a určité množství termolabilních bílkovin, které se následně odstraní pomocí bentonitu (přírodní hornina) s šetrnou filtrací a proces školení je ukončen zráním v ležáckém tanku.

Lahvování vína:
Před plnící linkou je umístěn mikrofiltr s velikostí pórů 0,2 µm, který odfiltruje veškeré bakterie a kvasinky, ale ostatní cenné zdraví prospěšné látky uchová ve výsledném produktu. Následné aseptické plnění se provádí pod ochranou atmosférou inertního plynu (dusíku). Lahvováním celé partie vína se docílí jednotné lahvové zralosti.

Reference:

Společnost se může pochlubit mnohými úspěchy na soutěžích a výstavách, jak v ČR, tak zahraničí. Vlajkovou lodí je pro Vinařství odrůda Chardonnay, kde například s ročníkem 2005 získali na mezinárodní soutěži Decanter v Londýně bronzovou medaili. Kromě úspěchu na Decanteru, získalo Vinařství Kovacs letos i dvě zlaté medaile a pět diplomů na Valtických vinařských trzích, které jsou nejstarší soutěží svého druhu v České republice.

Kolekce ročníku 2006:

Je třeba objektivně říci, že jsem neodolal pokušení porovnat hodnocení vín ing. Miroslava Kovácse na jejich website (oddělení Víno a obchod - vše o vínech 2006), kde jsou, jak podrobné rozbory jednotlivých vín, tak poměrně důkladná charakteristika vůní a chutí. Takže pojďme na to:

1. Müller-Thurgau 2006 kabinet (145,- Kč) - enologické cuvée pochází z vinic Dunajský kopec a Stará hora, jedná se o suché víno (2,1 g/l cukru) s nižším obsahem kyselin (5,1 g/l), tím je příjemné ve výrazu působí kulatě, leč stále mladě. Ve vůni je poměrně intenzivní osobně to definuji jako mastička na zarděnky, vzletněji to nazývají květem hluchavky s mírnou chlebovinkou. Uváděné vlašské ořechy a angrešt bych asi hledal marně, ale proti gustu žádný dešputát. Hodnotil bych jako průměrné a dobré víno (3).

2. Veltlínské zelené 2006 kabinet enolog. cuvée (165,- Kč), víno má jen 1,8 g/l zbytk.cukru a 6 g/l kyselin, přesto působí elegantněji než předchozí vzorek, velice hladké a jemné ve výrazu (13,7 % alk.). Ostatně i buket je méně intenzivní a jen těžko se dobrat vůní zeleného pepře či albeda bílého grepu, nelze popřít příjemnou minerálnost (3+).

3. Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr Novosedly - Kamenný vrch (175,- Kč), víno s 1,4 g/l cukru a 6,2 g/l kyselin. Deklarovanou lahodnou vůni banánů jaksi postrádám, snad lze souhlasit se zelenými jablky a opět silný buket jakési mastičky (bude asi rukopisem technologa) s vanilkovým podtónem. V chuti skutečně objevuji kandovanou pomerančovou či grepovou kůru s nahořklým ocasem a lehkou mineralitu (3-).

4. Sauvignon 2006 pozdní sběr Nový Přerov - Na štrekách (195,- Kč), vůně listu černého rybízu až kopřiv s mírným melounovým buketem, v chuti plné (vyšší zbytk cukr 3,1 g/l i alkohol 14 %), výrazné odstíny přezrálého cukrového melounu a černého rybízu, přesto ročníku 2003 (v.b. s 16 % alk.) nešlape ani na paty (3).

5. Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr stejná trať Na štrekách (250,- Kč), řada Grand reserve, nižší intenzita vůně s lehkou lipovinkou a zase hluchavkou(mastičkou), v chuti opět cukrový meloun a petrolejové tóny, deklarované meruňky a hrušky máslovky jen velice okrajově. Zatím ještě působí neučesaně, což lze pro jeho bujaré mládí omluvit (3+).

6. Rulandské bílé 2006 výběr z hroznů zase trať Na štrekách (210,- Kč), nižší intenzita vůně snad limetky a minerálnost v chuti živé (cukr jen 1,6 g/l) a příjemně jemné s vyšším extraktem (2-).

7. Neuburské 2006 pozdní sběr Novosedly Stará hora (175,- Kč), ve vůni letní jablka a zase ten „rukopis“ (mastička), v chuti decentní spíše broskve než nektarinky s lehce travním ocasem. Vysoký obsah zbytkového cukru vytváří fádní dojem (ač 7,1 g/l kyselin). Víno po kterém si dovedu představit jak může bolet hlava, protože kromě cukru má i 14,5 % alkoholu (3).

8. Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů opět Stará hora (320,- Kč), opět řada Grand reserve, víno s průměrnou intenzitou vůně s jemným buketem oplodí grepu až karamelu, velice líbivé pro vyšší zbytkový cukr (15,4 g/l), chuť vyrovnaná po kandovaném ovoci, ale uváděné melouny, mango či liči mi neustále unikaly (3+).

9. Svatovavřinecké 2006 pozdní sběr Novosedly - Nad sklepy (210,- Kč), krásná intenzivní vůně třešní až višní, ale v chuti škrablavé, drsné a neuspořádané, slabé třísloviny a pálivý ocas (4+). Nejsem si jistý jestli čas dopřeje výrazu vína výrazného zlepšení.

10. Zweigeltrebe 2006 pozdní sběr Novosedly - Kamenný vrch (190,- Kč), velice vysoká barva až černá, ve vůni spíše negativní tóny dané reziduálními látkami po odbouraných kyselinách, deklarovanou čokoládu, trnky, višně či švestková povidla zcela zastřeny, ve výrazu pichlavé a neuspořádané (4).

11. Cuvée Amálie 2006, Novosedly - Stará hora, cuvée Irsai Oliver x Muškát moravský výběr z hroznů (190,- Kč!) - víno pojmenované po vloni narozené dcerce majitele určitě dělá vinařství čest. Silně intenzivní vůně muškátu až růží s odstíny akátového medu (zbytkový cukr 50 g/l), silné víno charakterem blíže k likéru (alkohol 14,5 %), nádherně plné (21 g/l extraktu) s tóny červených pomerančů. Určitě ač nemusím sladká vína tak toto víno nadchne i z pohledu poměru kvalita/cena. Pouze určitý rozpor je v analytice obsahu kyselin, kdy website uvádí 6,1 g/l a přiložená objednávka na prezentaci 7,1 g/l. Pokud bude pravdivý údaj s vyšším obsahem (což dost pochybuji), pak by se víno ještě ležením na lahvi (archivací) mohlo zlepšit, přesto již dnes je ve skvělé formě (2+).

12. Chardonnay 2006 výběr z hroznů Nový Přerov - Na štrekách (450,- Kč!) - vlajková loď vinařství - odrůda a poloha vinice, která sklízí úspěchy doma i ve světě, intenzita vína spíše průměrná s odstíny melounu a ananasu, chuti jemné s výrazem banánového pyré s vlašskými ořechy (2). Zbytkový cukr 46 g/l a kyseliny 6,8 g/l řadí víno mezi sladká, možná mohlo být raději silnější v alkoholu (má „jen“ 12,3 %).

Závěrem nezbývá než konstatovat, že vína Vinařství Kovacs ročníku 2006 budou velice zajímavá hlavně u základních odrůd jako je Pinot blanc, Chardonnay a Veltlínské zelené. Relativně suchý rok byl přínosem více pro modré hrozny, ač mne subjektivně představená mladá červená vína nijak nezaujala, ale třeba se ještě výrazně posunou, protože je známo, že vývoj červených vín je vždy o poznání delší než bílých. Takže pokud chcete přijít mladá vína Vinařství Kovacs ochutnat přijměte pozvání na tradiční akce, které ještě letos budou. Jednak Svatomartinské posvícení v termínu 5. - 18.11.2007 ve vinném restaurantu Starý sklep (součástí je penzion s možnou rezervací na tel. 775 127 732) a tamtéž oslavy Silvestra 31.12.2007. Hodně hezkých chvil při meditacích nad sklenkou lahodného moku.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4061x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5