O Víně

21.08.2007 Johnny Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Valtické vinařské slavnosti

Jako každý rok vyrážím na dovolenou na jižní Moravu a zároveň si plánuji návštěvu nějaké vinařské lokality, vinařství. Minulý rok jsem pro sebe a své blízké objevil biovína pana Abrleho. Letos jsem si na internetu zjistil, že se 3. a 4. srpna budou pořádat Valtické vinařské slavnosti, což mi hned zvedlo náladu, protože do té doby stále nic...

V pátek 2. srpna 2007 dopoledne jsem s přítelkyní dorazil do Valtic, po kratší prohlídce (už jsme zde byli několikrát) nám padl do očí nápis „burčák“ na jedné z vinoték. Tož jsme nelenili a valili jak o dušu tam. A hned na místě prubli pár vzorků včetně burčáku z odrůdy Irsai Oliver. Zkusil jsem Muškát moravský pozdní sběr 2006 z vinařství Kosík (jen jsem si nepoznamenal obec a trať) - krásná vůně lučního kvítí, chuť plná ovoce. Povedené víno, ale můj favorit nebyl překonán. Následovalo Rulandské bílé 2006 odrůdové jakostní z Nového vinařství v Měříně - upoutala mě jejich adjustáž, vůně intenzivní, barva kapku vodnatá, na jakostní víno velmi dobrá chuť, spíše ovocná, dochuť kratší. Vzhledem k ceně -196,- Kč bych očekával vyšší kvalitu. Odpochodovali jsme se naobědvat před degustací a následně vyrazili směr zámek.

Valtické vinařské dny se konaly ve půvabných prostorách barokní Španělské konírny zámku ve Valticích. Vinařské akce se účastnili tito vinaři a vinařství: Ludvík Maděřič z Moravského Žižkova, Václav Šalša z Kyjova, Zemědělské družstvo Sedlec, Malcolm Howard Russel z Valtic, Luděk Dwořáček z Valtic, Roman Zapletal z Valtic a Střední odborná škola vinařská rovněž z Valtic. Při vstupu jsme zaplatili 140,- Kč v ceně byl katalog a sklenička na bílé víno (40,- Kč). Ochutnávky, s výjimkou vinařství Ludvíka Maděřiče - tam se neplatilo nic, byly za poplatek 5 a 10 Kč.

Zahájili jsme degustaci u stánku Ludvíka Maděřiče z Moravského Žižkova. Rulandské šedé 2006 pozdní sběr mělo světlou barvu, vonělo mi broskvemi a chutnalo po nektarinkách, doznívalo déle. Sauvignon 2006 pozdní sběr nás navoněl kopřivami, chutnal mandarinkově. Zkusili jsem i Rulandské bílé 2006 pozdní sběr i pěknou Mülllerku pozdní sběr téhož roku. Zapomněl jsem se pak zeptat a podívat na analytika a viniční tratě - tak se kaji mea culpa, mea maxima culpa.

Druhou naší zastávkou byl vysmátý Roman Zapletal z Valtic. Abych citoval z katalogu „vyrábí vína v "ledovém sklepě“, čili historické ledárně. Vinařství zaměřené na zpracování hroznů s vysokou cukernatostí“. Z pana Zapletala jsem vytáhl, že hrozny nakupuje od Zemědělského družstva Sedlec, zpracovává vše sám v nerezových tancích. Dříve byla jeho produkce vyšší, nyní činí 44 tisíc litrů. Vína nezatřiďuje, všechna jeho prezentovaná vína byla uváděna jako zemská. Ocenil jsem, že na etiketách vždy uvádí analytika. A nyní k vínům: Sylvánské zelené 2005 zemské mělo hořčí až ořechovou chuť asi jako vlašské ořechy, zaujalo, hrozny pocházely z obce Sedlec, trať Kotel, cukernatost 22,6 °NM, kyseliny 7,2 g/l. Trochu kyselé mi připadalo Veltlínské zelené 2006 zemské, Sedlec, trať Kotel, cukernatost 20,5 °NM, kyseliny 7,9 g/l. S cukernatostí dosahující pozdního sběru se ukázalo Rulandské šedé 2006 zemské, taktéž tomu odpovídala chuť - 23 °NM, kyseliny 7,1g/l, obec Sedlec, trať Nádrž I. Pokračovali jsme dále vzhůru k vyšším cukříkům Sauvignonem 2006 zemské s dlouhou dochutí 24 °NM, kyseliny 7,4 g/l, zbytkový cukr 7,9 g/l. Mně asi nejvíce zachutnal můj oblíbený Ryzlink vlašský 2006 zemské, suchoš s příjemnými máslovinkami, něžně se rozplýval - 23,2 °NM, kyseliny 7,1 g/l, obec Sedlec, trať se mi vytratila:)). Dále jsem prochutnali Tramín červený 2006 zemské polosladký, cukernatost 24 °NM, kyseliny 6,9 g/l, zbytkový cukr 13,5 g/l obec Sedlec, trať Na čtyřicítce, následně Chardonnay 2006 zemské sladké - cukernatost 25,6 °NM, kyseliny 7,0 g/l a zbytkový cukr 23 g/l opravdu sladké s vůní medu, broskví, chuť kiwi a přezrálého melounu. Bylo opravdu těžší, k vypití tak sedmička na dvě osoby. Konečnou nám u vinaře Romana Zapletala bylo Neuburské 2006 zemské silně voňavé, kapku hořčí, s výraznějšími kyselinami - 8,3 g/l, cukernatost 22,6 °NM, obec Sedlec, trať Pod silnicí. Na závěr jsem se poptal na velikosti partií tak třeba - Sauvignon 1500 kusů, Ryzlink vlašský 3200 kusů.

Odběhli jsem k vedlejšímu stánku pana Luďka Dwořáčka, naléval poctivé dávky. Jeho Rulandské šedé 2005 pozdní sběr obsahovalo 12,5 % alkoholu, bylo polosuché, pocházelo z Valtic, trať Horní čtvrtě a cukernatost mělo 23 °NM, příjemné, následovala jemně melounové Chardonnay 2005 pozdní sběr z téže obce a trati - alkohol 13 %, polosuché - 25 °NM. Ve vedlejším stánku nabízela svá vína Střední odborná škola vinařská z Valtic. Na mé přitroublé přání ochutnat něco letos oceněného mi byl ukázán seznam s letošními víny a oceněními. Škola hospodaří na 29 ha vinic a opravdu si viditelně vede každým rokem lépe... Ochutnali jsem jen 3 vzorky, ale 2 z nich zanechaly ve mně velmi dobrý dojem. Hned první Ryzlink vlašský 2006 kabinet měl nezvyklou až angreštovou vůni i chuť. Opravdu se velmi dobře popíjel. A jeho míry: 11,5 % alkoholu, kyseliny 8 g/l, zbytkový cukr 6 g/l, obec Valtice, trať Hintertály. Na Chardonnay 2004 pozdní sběr jsem měl zálusk už vloni. Koupil jsem si ji za dobrou cenu ve školní prodejně Rolnička a zanechal ji u své přítelkyně. Nicméně její drahý bratr mi ji podle vypil. Po tomto odporném činu jsem se k této „šardonce“ dostal až dnes, ale příliš mě nezaujala -suchá, 13,2 % alkoholu, 2,4 g/l zbytkového cukru a 6,9 kyselin, obec Valtice, trať Pod Reistnou. Na závěr přišel bonbónek v podobě Cuvée rosé zemského vína z roku 2006. Jeho zvláštností bylo, že šlo o cuvée Chardonnay x Frankovka s cukernatostí 24 °NM a 12 % alkoholu. Nádherně svěží, melounové vůně ideální na panující vedra.

Už před časem jsem s prohlížel netové stránky valtických vinařů a padlo mi do oka jméno Malcolm Russel. Dumal jsem, jak se mohl britský občan dostat k výrobě vína u nás. Dnes byla má zvědavost ukojena a zapředl jsem hovor s panem Russellem. Narodil se v Bristolu, posléze se stěhoval do Newcastlu. S vinařstvím a vinohradnictvím se seznámil ve Francii v obci Madiran (Chateau Montus), kde dle jeho slov dělal „černou práci“. Původně učil anglický jazyka a biologii a k nám se přiženil, když se seznámil s českou dívkou. Momentálně je vinařem, ale učí také na Mendelově univerzitě v Lednici anglický jazyk. Produkuje kolem 3000 litrů vína ročně, hrozny nakupuje v Novosedlích. Víno u něj zraje půl roku v sudech, červené i rok. Sklep pana Russella se nachází poblíž rybníka Nesyt, a proto jeho vína nesou označení Nesyt lake. Všechna byla zemská s uvedenou cukernatostí. Prochutnal jsem zajímavý Ryzlink rýnský 2004 zemské, 11,5 % alkoholu, 6,3 g/l kyselin a 1g/l zbytkového cukru. Jevil se jako lehký, máslovitý, přecházel do kyselkavosti. Následovalo Rulandské bílé 2005 zemské, polosuchá, 12,5 % alkoholu s 6 g/l kyselin, cukernatost 22 °NM, vyhrálo na jedné z místních výstav v Lednici. Zakoupil jsem ji a někdy snad dodám i recenzi. Propil jsem se Veltlínským zeleným 2005 zemským, 13 % alkoholu, suché, 21,5 °NM, 6 g/l kyselin a asi 1,5 g/l zbytkového cukru. Konečně i jedno červené víno, protože piji hlavně bílá, ale u pana Rusella jsem podlehl zvědavosti. Jednalo se o Rulandské modré 2004 zemské, suché 12 % alkoholu, cukernatost 19 °NM. Vyznačovalo se borůvkovou vůní a chutí, barvu mělo lehce karmínovou. Musím říci, že mě vína Malcolma Russella zaujala, rozhodně nevynechám příležitost někdy se znovu přechutnat. Ostatně pan Russell se jevil jako velice sdílný a příjemný.
Po chvíli odpočinku a zároveň potěše duše u cimbálové hudby jsme naběhli na Zemědělské družstvo Sedlec. Zaujal Sauvignon 2006 výběr z hroznů, přes počáteční alkoholovou vůni se projevilo aroma černého bezu, rybízu i kopřiv. Obec Sedlec, trať Kotel, 13,5 % alkoholu, bezcukerný extrakt 23,2 g/l, zbytkový cukr 2,3 g/l. A teď něco pro slaďákofily - Tramín červený 2005 výběr z cibéb s krásnou sytě zlatavou barvičkou, dlouhou vůni a chutí přezrálého ovoce, aroma nektarinek i hrozinek. Dodám jen 13 % alkoholu, kyseliny 7,6 g/l, extrakt 46,21 g/l, zbytkový cukr 78,69 g/l, obec Sedlec, trať Nad Nesytem.

Poslední zastavení jme měli paradoxně u hned prvního stánku. Jeho majitelem byl Václav Šalša z Kyjova. Hospodaří na 14 ha vlastních vinic a další 3 ha si pronajímá. Část hroznů prodává, ale rovněž část nakupuje - Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau a Cabernet Sauvignon. Letmo nastíním, co jsme prochutnali: Rulandské bílé 2006 pozdní sběr sladké s chutí broskví - kyseliny 7,9 g/l, zbytkovým cukrem 10,8 g/l a bezcukerným extraktem 30,3 g/l, obec Osvětimany, trať Jahodná. Krásná, voňavá a lahodná Rulanda šedá 2006 výběr z hroznů, kyseliny 6,3 g/l, zbytkový cukr 7,9 g/l, a bezcukerný extrakt 29,2 g/l. V další dobré notě pokračoval Ryzlink rýnský výběr z hroznů, polosladký, kyseliny 5,3 g/l, zbytkový cukr 18,5 g/l a bezcukerný extrakt 39,1 g/l, obec Polešovice, trať Újezdy.

Ke škodě akce bylo, že v pátek 2. srpna nepřišlo, alespoň do našeho odchodu kolem 18 hodiny, příliš lidí. Mrzelo mě to i kvůli nádherné cimbálové hudbě skupiny Hradisko ze Ždánic, které se nesla Španělskou konírnou. Z mého pohledu se Valtické vinařské dny vydařily, vinaři se chovali velice příjemně, celková atmosféra byla velice pohodová. a těším se na další ročník. Ještě bych chtěl dodat, že je to můj první článek na téma vinařské akce, a tak prosím a shovívavost.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3403x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5