O Víně

20.07.2007 ven Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Putování za vínem Hrušky 2007

V sobotu 7. července 2007 otevřeli vinaři z Hrušek u Břeclavi už počtvrté své sklepy. Naštěstí mi po předchozích třech ročnících vyšel čas k jejich návštěvě i letos a nelitoval jsem - k ochutnání se tentokrát nabízel především ročník 2006, o kterém se myslím dá říct, že dopadl velmi dobře.

Úvodem jen něco krátce ze zeměpisu - Hrušky leží asi čtyři kilometry severovýchodně od Břeclavi a podle dřívějšího členění patřily do vinařské oblasti Podluží. S novou klasifikací se začlenily do Slovácké podoblasti. Jednotlivé hrušecké viniční tratě pak podrobněji popisuje v úvodu ochutnávkového průvodce jeden z organizátorů každoročního putování Richard Tichý:

- Nejvíce hrušeckých pěstitelů má své vinohrady v trati Písky. "Jak název trati naznačuje, půda je zde písčitá, záhřevná, ale v ročnících postrádajících dešťové srážky pro révu vinnou poněkud stresující. Réva zde má většinou vegetační náskok oproti jiným tratím a vína pocházející z této trati bývají aromatická, rychle nazrálá, ale někdy poněkud fádní a postrádající svěží kyselinku. Toto naopak prospívá červeným vínům, která jsou lehká, sametově hladká a pitelná," uvádí.

- Další významnou tratí jsou Podsedky, kde se daří především Veltlínskému zelenému a Chardonnay. Na vápenité spraši vyrůstají keře, jejichž věk přesahuje 40 let - výsledkem jsou plná, kořenitá a extraktivní vína.
- Z písčitohlinité trati Ovčačka pochází hlavně Frankovka, Rulandské šedé a Aurelius.

- Nejstarší tratí jsou Hastrmany "dávající plná, minerální vína s pikantní kyselinkou a dobrým potenciálem zrání na lahvi". Místní odsud doporučují Zweigeltrebe, Frankovku, Cabernet Moravia, Rulandské modré a z bílých odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Veltlínské zelené.

Ročník 2006, který v nabídce ochutnávaných vín převažoval, mi ze srovnání s předešlými roky vyšel buď jako spoluvítěz, nebo těsně druhý. Vzpomínám si (když paměť osvěžím pohledem do katalogu), že ročník 2003 mě v Hruškách opravdu dostal - vína byla vyzrálá, plná, voňavá, a to červená i bílá. O rok později to naopak dopadlo o poznání hůře. Pokud jsem neměl mimořádnou smůlu na výběr vzorků, vzešla z ročníku 2004 vína se slabším aroma, zato často s až příliš ráznou kyselinou. Sklizeň roku 2005 už ale zase dala vzniknout řadě zdařilých kousků a lahve s označením 2006 se mi zdály ještě lepší.

Počet vinařů, kteří letos první červencovou sobotu otevřeli své sklepy, se proti loňsku o čtyři snížil na konečných dvanáct. K jedenácti jménům, která se objevují už pravidelně, přibyl premiérově i otevřený sklep Josefa Mráze, vinaře ze Staré Břeclavi (mimo jiné vítěze soutěže Etiketa roku 2005).

Letošní katalog zahrnoval zhruba 110 vín k ochutnání, sám jsem jich během odpoledne zvládl otestovat kolem čtyřiceti. Možná trochu paradoxně jsem i přes velmi dobrý dojem z ročníku 2006 nakonec vyhodnotil jako své pomyslné vítěze dvě vína z ročníku 2005.

Z bílých mě nejvíc zaujal Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr z trati Hastrmany od Richarda Tichého. Nádherně květinově voňavý ryzlink s náznakem medu. Polosuchý s 16,7 gramy cukru, ale nijak přehnaně sladký nebo utahaný (12 % alkoholu, kyseliny 7,6 g/l, extrakt 22,9 g/l).

Z červených vín to pak u mě vyhrálo Zweigeltrebe 2005 výběr z hroznů barrique zase z trati Hastrmany a z téhož vinařství. Opravdu hutné víno s intenzivní vůní marmelády a snad i kůže, které si mimo jiné odneslo zlatý pohár z letošního Víno a destiláty (14 % alkoholu, cukru 2,6 g/l, kyseliny 5,2 g/l a extraktu 30,0 g/l).

Těch vín, která mě výrazněji zaujala, bylo ale víc. U Jaroslava Beneše to bylo Chardonnay výběr z hroznů 2006 - v klasické i botrytické verzi. Bohumil Netopilík nabízel zajímavé nasládlejší ryzlinky z ročníku 2005 jako pozdní sběr i jako výběr z hroznů a dezertní Pálavu 2004 výběr z bobulí.

Jiří Nešpor vyzdvihoval z ročníku 2006 svá červená vína, mě se ale víc líbilo jeho Chardonnay v pozdním sběru a Sauvignon výběr z hroznů, obojí z trati Hastrmany.

U Karla Čapky bych si vybral nejspíš kořenité Sylvánské zelené 2006 pozdní sběr a švestkové Svatovavřinecké 2006 také pozdní sběr. U Josefa Mráze pak v mé skleničce zabodoval Sauvignon 2004 výběr z hroznů se sytou angreštovou vůní.

I další vína mi obecně přišla povedená, v horším případě "jen" slušná. O to víc mě zamrzel povzdech Jaroslava Beneše, jinak člena sdružení Bonus Eventus a vinaře, který svůj hrušecký sklep v červenci návštěvníkům otevírá pravidelně.

Podle něj je pro organizátory někdy obtížné přesvědčit některé vinaře, aby se celé akce také zúčastnili a zmiňoval jejich určitý ostych z toho, že by měli otevřít sklep a nabídnout víno cizím lidem. Což mi přijde škoda. Jistě, ani teď nebyla nabídka nijak chudá, stěží jsem zvládl projít třetinu nabízených vín. Přesto - velká výhoda podobných akcí podle mě spočívá v možnosti srovnání různých stylů, různých přístupů ke stejné odrůdě, často ze stejné trati. A pak je samozřejmě fajn, když je ta srovnávací paleta co nejpestřejší.

Tak uvidíme, kolik odvážných hrušeckých vinařů otevře svůj sklep v červenci 2008...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3088x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5