O Víně

10.04.2007 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Sardinská vína v Praze

22. března 2007 se konalo představení Sardinských vín v Praze (vinotéka Casa Lusitana www.casalusitana.eu), které zprostředkovala slovenská firma PromoEuro z Bratislavy (www.promoeuro.net).

Více než 4000 let starou tradici má výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je široká a kvalita velmi vysoká. Ochutnali jsme nejznámější z nich ovčí sýr Pecorino, který se produkuje z plnotučného ovčího mléka a nechává se zrát alespoň dva měsíce než jde do prodeje.

Země prakticky o velikosti naší Moravy má 4 oblasti a jen 1,6 mil. obyvatel. Měli jsme možnost ochutnat 3 vzorky vín ze severní části Sardinie (Sassari) u města Alghera, kde je známá Neptunova jeskyně.

Nedávno se Britští experti zaměřili i na ostrov Sardinii proto, že místní muži se tam dožívají velmi vysokého věku. A zjistili, že za jejich zázračnou vitalitou stojí zdejší červené víno, které je velice bohaté na polyfenoly. Vína ze Sardinie totiž obsahují až desetkrát více polyfenolů než jejich ekvivalenty z Austrálie, Jižní Afriky a Kalifornie. Tradiční metody výroby používané na Sardinii zajišťují, že účinné látky - procyanidiny - jsou efektivně vyloučeny do moštu a posléze do vína. Endotelové buňky lemující tepny, nejvíce těží z ochranných účinků polyfenolů, jejichž nejčistší formou jsou právě procyanidiny. Když je víno vyráběno tradiční cestou, fermentace hroznů trvá tři až čtyři týdny, oproti pouhému jednomu týdnu u běžně používaných moderních metod výroby vína. Proto tradiční metoda výroby umožňuje procyanidinům plně se extrahovat ze slupky a semen hroznů. Tak jsme zkusili také omládnout...

Osobně bych hodnotil neprofesionální přístup pořadatele jako trochu mrhání časem pozvaných, ale budiž třeba na Sardínii to patří k součásti obřadu. Skromné byly i informace o výrobě a prakticky zástupce firmy ani neumožnil jakékoliv dotazy. Když už jsem musel strávit téměř 2 hodiny ve sklepení vinotéky (iritující obrazy na stěnách asociovaly Reploidní samice (šupiny po těle) v roztodivných pozicích) považuji za slušné se podělit s vámi o zážitky řízené degustace vín z Cantina Santa Maria La Palma (www.SantaMariaLaPalma.com):

1. I PAPIRI 2006 - je Vermentino di Sardinia, které je nejvíce rozšířené v Sardinii a je prakticky častým doprovodem místních jídel. Často se vyrábí ještě s drohotnou fermentací na láhvi, ale toto bylo sice mladé a svěží leč v řadě Grand crú. Tato odrůda se považuje jako nejkvalitnější z bílých původně pěstovaných a vyznačuje se příjemnou vůní po žlutém melounu někdy přecházející do banánů. Tento vzorek dokonale naplňoval představu čerstvého rozříznutého žlutého melounu a v chuti byly výrazné hořčinky připomínající slupky z mandlí, které měly dlouhý vjem-nebyl však vtíravý. Lehké tóny květů lípy a slabá minerálnost až do petroleje evokovalo vhodnost k pokrmům z ryb či bílého masa. Prostě ideální lehké (lehce perlivé) víno (ale 13% alk.) k obědu (bylo vychlazeno na 8°C, což je doporučená teplota). Hodnotil bych jako průměrné, leč již dobře pitelné (pro laiky).

2. Cagnulari D.O.C 2005 - jak zobrazeno výše skutečně odpovídá červeným resp. černým vínům ze Sardinie-velice hluboká purpurová barva se silným(13% alk.) tělem (vysoké množství glycerolu způsobuje vyšší teplota fermentace). Lehkce živočišné vůně evokovaly odrůdu Merlot s bukety čerstvě vyčiněné kozinky(kůže), ale co mne nejvíce zaujalo cítil jsem moře resp. jeho sole-taková svěžest prostě v červeném víně nebývalé. V chuti i vůni byl charakteristický pro tuto odrůdu buket lékořice (zase jsem onládl evokací dětství, kdy jsme mlsaly pendrek) navíc zvýrazněný anýzem až badyánem (to mne posunulo do Andory a jejich skvělému Pastisu). Jinak chuť celkově svíravá až nepříjemně, dlouhá ale nevýrazná spíše jemná až delikátní. Není to prostě moje parketa.

3. Cannonau 2002 Riserva - jejich nejušlechtilejší odrůda (jak uvádějí) je po fermentaci vyškoleno v barriquových sudech (neznámo jak dlouho typoval bych 16 m.). Velice živočišná vůně s typickým buketem vanilky, v chuti odpovídající buketu výrazné a mocné s dlouhým vjemem ušlechtilých tříslovin- úplně jsem ty procyanidiny procítil a šupem omládl ! Tohle víno určitě mohu doporučit není to víno přes 87 bodů (100 bodové OIV stupnice hodnocení), ale něčím jiné než známe z dovozů (Francie, Argentina, Austrálie, Kalifornie, Rakousko aj.)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3629x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5