O Víně

13.03.2007 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace Moravských vinařských závodů Bzenec ve Vinotéce u Charlieho Žďár nad Sázavou

Opět bylo první úterý v měsíci, kdy Vinotéka u Charlieho pořádá degustace vín. Tentokrát začínala v 19:00 hod., nezvykle pozdním termínu, který ovšem místním určitě vyhovuje, a v podstatě, mě skoro také. Když jsem dorazil, somelier Václav Šmach už byl připraven, nalil první vzorek a na začátek krátce představil firmu.

Moravské vinařské závody Bzenec mají mnozí spojeny s známým vínem Ostravský kahan (možná to bylo právě toto víno, kvůli kterému Ostraváci říkávají „To je jedno co piju, hlavně že se motám!", který se prodával ještě za dob socialismu. Pod značkou Moravských vinařských závodů Bzenec se zlepšil ze stolního vína až na jakostní, aby se vzápětí přestal vyrábět a společnost se zaměřila na produkci odrůdových jakostních vín dostupných pro širokou spotřebitelskou veřejnost a výběrových přívlastkových vín určených pro segment gastronomie. Firma po revoluci navázala na filosofii a také způsob výroby, která jí byla v průběhu 40-ti předešlých let „vnucena". Po úspěšné privatizaci současným majitelem se tehdejší Virena s.r.o. přeorientovala na výrobu vín jakostních, později přívlastkových. S přibývajícím objemem výroby a tržního podílu postupně navyšovala tržní podíl a posílila svoje postavení v oboru dalšími akvizicemi vinařství. Dnes firma dodává vína do všech významných obchodních maloobchodních řetězců, přibližně 20 % (plánují více) jsou vína pro gastronomii. Ze 100 obchodů v ČR naleznete asi v 90 vína této společnosti. Celkově bylo a zřejmě i nadále bude dlouhodobou strategií firmy růst a zvyšování kvality. Sídlí na Bzeneckém zámku, který má v dlouhodobém pronájmu. Kdo si prohlížel nějaké knihy o víně, možná si povšiml obrázku obrovských tanků na zpracování vína, umístěných v osmdesátých letech právě ve sklepech zámku. Ty už tam dnes jistě nejsou, určitě byli nahrazeny modernějšími, ale lidé kteří tam tenkráte pracovali, svůj um a zkušenosti jistě mají i dnes. Přestože se označují za firmu věkově poměrně mladou, staví na schopnostech a nadšení zaměstnanců. Koupí firmy Mikrosvín Mikulov firma získala přístup ke značnému množství kvalitních vinic, některé i velmi známé polohy jako třeba Železná v Perné. Spolu s dalšími nákupy, dlouhodobými pronájmy a novými výsadbami má firma vinice prakticky po celé Moravě, kromě Velkopavlovické podoblasti. Právě proto je v jejím sortimentu zřetelně více bílých vín, červených se jim nedostává. Technologicky jsou jejich vína velmi dobře zpracovaná, přes vysokou úroveň technologie opravdu velmi silně odrůdová, většinou k vypití v řádu několika let, na ukládání na desetiletí se firma nezaměřuje. Vína jsou poprvé sířena až po vykvašení, poměrně málo do 100 mg/l. Kyselinka je částečně odbourávaná na jemných kvasnicích, takže ve víně je velmi ovocná, přesto dostatečně silná, příjemná. Společným znakem, který mne napadl, u vín která jsem měl možnost ochutnat, byla podpora kyselinky - od hořčinky. Díky tomu, i když bylo kyselinky analyticky někde i méně, přesto zůstávala dostatečně silným partnerem, aby vytvořila harmonii s alkoholem a cukrem.

V závorce uvádím cenu ve vinotéce v době degustace.

První vzorek bylo z výrobkové řady Winemaker selection, Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr, podoblast Mikulovská, obec Dolní Dunajovice, trať Malý Sluňák, zbytkový cukr: 2,06 g/l, extrakt: 23,13 g/l, alkohol: 13,01 % obj., kyseliny: 7,10 g/l (210,- Kč). Na svůj věk mělo víno v chuti dost kyselinky, hořčinku, sladkost, lipovou vůni, pilo se příjemně. Nazrálá až kvasniční vůně prozrazovala, že víno je zralé k vypití.

Další vzorek Winemaker selection, Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr, podoblast Mikulovská, obec Dobré Pole, trať Staré, zbytkový cukr: 3,60 g/l, extrakt: 20,40 g/l, alkohol 12,43 % obj., kyseliny: 6,34 g/l (160,- Kč). Víno vůní prozradilo ušlechtilé kvasinky, kterými bylo zpracované, ale zůstalo odrůdové, po Sylvánu kořenité. Velmi ovocné, troška žlutého melounu, příjemné, pěkné.

Mikrosvín Mikulov, z výrobkové řady Traditional line, Müller-Thurgau 2004 kabinet, podoblast Mikulovská, obec Březí, trať Ořechová hora, extrakt: 22 g/l, (119,- Kč). Toto víno bylo pro mnohé překvapením až nepříjemným. Velmi jemná vůně i chuť, navíc podané o něco chladnější než dvě předchozí vína způsobili, že zpočátku nic necítili a byli tím zaskočeni. Toto víno není žádná exploze chutí, ale po ohřátí a seřízení smyslů na vyšší citlivost, jsme ale ucítili velmi jemné, zdravé a krásné víno, hezké, milé, příjemné, které nijak neruší tok myšlenek, naopak ho doprovodí a umožní nám vychutnat opravdu hezké chvíle.

Winemaker selection, Sauvignon 2004 výběr z hroznů, podoblast Znojemská, obec Hrušovany nad Jevišovkou, trať Jižní svah, zbytkový cukr: 3,23 g/l, extrakt: 24,70 g/l, alkohol: 11,70 % obj., kyseliny: 6,79 g/l (149,- Kč). Toto byl naopak výrazný Sauvignon, příjemně kopřivový, mletá červená paprika, pepř, v dochuti angrešt, víno bylo už nazrálé, ale stále má ještě dost silnou kyselinku. Poměrně málo alkoholu i zbytkového cukru naznačuje, že víno nekvasilo ušlechtilými, ale tradičními kvasinkami.

Mikrosvín Mikulov, výrobková řada Traditional line, Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr šarže 14, podoblast Mikulovská, obec Dobré Pole, trať Daniel, zbytkový cukr: 2,0 g/l, extrakt: 20,7 g/l, alkohol: 13,5 % obj., kyseliny 5,9 g/l (119,- Kč). V degustaci Veltlínské zelené po Sauvignonu! To musí být buď omyl a nebo - ano překvapení! Víno se ukázalo překvapivě silné v chuti, dost sladké, ovocná kyselinka, harmonické, silná a komplexní chuť. Bylo by zajímavé ochutnat je sklenkou neovoněnou Sauvignonem.

Vína řady Ego, jsou vína, pod která se někdo z firmy „podepsal". Každé je označeno ročníkem narození některého zaměstnance.

Ego No. 76 (technolog), cuvée Veltlínské zelené x Sylvánské zelené 2005 pozdní sběr, šarže 1198, podoblast Mikulovská, zbytkový cukr: 5,6 g/l, extrakt: 20,7 g/l, alkohol: 13,1 % obj., kyseliny: 5,9 g/l (189,- Kč). Vůně skvělá, chuť o něco slabší, bílý pepř, žlutý meloun, dost kyselkavé.

Ego No. 57 (obchodní ředitelka), cuvée Rulandské bílé x Chardonnay x Rulandské šedé 2005 odrůdové jakostní (Chardonnay výběr z hroznů, Rulandské šedé výběr z bobulí), šarže 1100, zbytkový cukr: 5,7 g/l, extrakt: 25,3 g/l, alkohol 12,7 % obj. (159,- Kč). Tohle je ohňostroj vůní a chutí! Silná a skvělá vůně, v chuti marcipán a spousta dalších tónů, které mi připomněly barevné lízátko, kdy si s každým líznutím naberete té žluté, zelené, červené, modré, oranžové a bílé... dobroty.

Mikrosvín Mikulov, výrobková řada Traditional line Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr, šarže 23, podoblast Mikulovská, obec Perná, trať Goldhamer, zbytkový cukr: 33,0 g/l, extrakt: 21,9 g/l, alkohol 12,6 % obj., kyseliny: 6,3 g/l (219,- Kč). Všimněte si toho cukru! To je „ledovka"! Za tu cenu! Přestože je tento vlašák řazený mezi polosladká vína (jen! sladké je až od 45 g/l), cukr v chuti dominuje. Sladkomilci všichni sem. Víno s velmi sladkou chutí, med, ale i hořčinka a kyselinka. Té by bylo třeba trochu víc, i malé množství podávaného vzorku nás přesytilo a stalo se trochu fádním. Doporučení k jídlu - ovocné dezerty.

Ego No. 81 Ryzlink rýnský 2005 výběr z hroznů, podoblast Mikulovská, obec Dobré Pole, trať Staré, zbytkový cukr: 34,9 g/l, extrakt: 21,7 g/l, alkohol 12,9 % obj., kyseliny 6,9 g/l (159,- Kč). Tak toto je opravdová bomba a cenový i nákupní typ! Ještě o něco sladší, ale mnohem více chuti. Ryzlink rýnský je přeci jen králem všech odrůd vína. Tento voní až po meruňkovém kompotu a i přes velmi sladkou chuť neomrzí a sám se podbízí k dalšímu pití. Takováto vína by se měli naučit naši vinaři, ať pro ně nemusíme jezdit až na Moselu! Ale samozřejmě ať nezapomenou vyrábět ani ta současná.

Traditional line, Rulandské modré 2005 pozdní sběr (rosé), podoblast Znojemská, obec Šanov, trať U vinohradu, zbytkový zukr: 1,9 g/l, extrakt: 23,8 g/l, alkohol 13,4 % obj., kyseliny: 7,0 g/l (159,- Kč). Cibulovo-růžová barva, úžasná „rosé" květinová vůně, jahoda a maliny ve vůni, ale už je cítit i lahvová zralost.

ACG, Modrý Portugal 2005 odrůdové jakostní, podoblast Znojemská, obec Šanov, trať U vinohradu (89,- Kč). Tato láhev byla zaměněná, tak si nejsem jist označením. Moc pěkný portugal, na odrůdu dost kyselinky i tříslovinek, dost silné živočišné tóny (koňský pot?)

Winemaker selection Svatovavřinecké 2004 pozdní sběr, podoblast Mikulovská, zbytkový cukr: 1,6 g/l, extrakt: 24,3 g/l, alkoholo 11,5 % obj. (139,- Kč). Kyselá višeň, vařené ovoce, marmeláda, příjemná tříslovinka. Nemám to v poznámkách, ale vybavují se mi živočišné tóny ve stylu odvětrané houně.

Navíc pan Šmach neplánovaně vytáhl z auta víno Ego No. 77 André 2005 pozdní sběr (rosé), podoblast Mikulovská, obec Perná, trať Železná, abytkový cukr: 7,5 g/l, extrakt: 22,0 g/l, alkohol 13 % obj., kyseliny: 6,5 g/l (179,- Kč). Pokud jsem dával pozor, toto víno jim vyhrává ceny všude po světě, jen tady se na rosé zdá málo sladké. Cítili jsme v něm jahody a zakysanou smetanu, je to víno pěkné a pitelné, ale náročné na pití, napne všechny smysly.

Jedno víno jsme neochutnali, přesto že se o něm mluvilo. Ego No. 69 (Ryzlink vlašský). Snad jejich nejlepší víno, však také 69 je rok narození jednoho z přímých tvůrců vín řady EGO.

Protože pan Šmach připravil předtištěné degustační listy se všemi základními údaji o vínech, takže si je každý mohl přečíst (výborný nápad), mohli jsme se plně věnovat výkladu a především prezentovaným vínům. Skončili jsme dost pozdě, až před desátou. Vínomilci se svými počmáranými degustačními listy oblehli pultík a jali se houfně nakupovat. Některá vína se na některé ani nedostala. No a kdo nenakoupil a chce se s víny Moravských vinařských závodů Bzenec blíže seznámit, může si kromě některé prezentace pořádané poblíž jeho bydliště, zajet třeba na Bzenecký košt, pořádaný tradičně prvního května.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3989x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5