O Víně

07.03.2007 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Návštěva Vinařství svatého Tomáše v Malých Žernosekách

První březnovou sobotu jsem s ještě 11 vínomilci navštívil vinařství svatého Tomáše v Malých Žernosekách. Majitelem a spolu se svou rodinou i jediným stálým zaměstnancem je pan Zdeněk Vybíral. Tradici založil jeho otec, který v této obci vlastnil zahradu o rozměrech asi deset arů a pěstoval na ní víno, přičemž z výměry je jasné, že pouze pro přátele.

Popudem ke zvětšení plochy vinic na současných 8 ha byl, jako u řady jiných vinařů, předpokládaný vstup do Evropské unie a možnost založit vinice s dotací. Pan Vybíral se rozhodl, že se chce věnovat této původně zálibě profesionálně a vysadil zejména burgundské odrůdy - Rulandské bílé, šedé a modré a dále pak v jeho produkci najdeme Svatovavřinecké a Müller-Thurgau. Uvažoval též o tramínu, ale z důvodu jeho nižší úrody a tím ekonomické návratnosti od pěstování zatím upustil. Vinice mají převážně jihovýchodní směr, vždy jeden řádek je rozorán a druhý nechán v původní podobě - travnatý. Důvodem je snadný přístup do vinic a ekologie. Sem patří i snaha o minimalizaci chemie. Na jednom hektaru najdeme v průměru 5.000 hlav sazenic.

V obci Malé Žernoseky si pronajal zchátralý statek, původně lisovnu vína se sklepy, která zde podle letopočtu na základovém kameni stojí minimálně od poloviny 16. století. Prvním úkolem bylo vyčistit sklepy od nánosů zeminy a jejich celková údržba. Tento obrovský úkol se zatím nepodařilo zcela dokončit, opraveno je jedno rameno pomyslného V, kterýžto tvar sklepy mají a část spojovacích chodeb. Důvodem je nemožnost nasadit techniku a veškeré opravy tak probíhají ručně. Opravené rameno má délku okolo 50 metrů a sklepy patřily v minulosti k dosti rozlehlým. Podle starých záznamů o převodech nemovitostí na lovosickém panství tvořila totiž plocha vinic v okolí asi 100 ha. Tento impozantní údaj je však nutné brát s rezervou, neboť staří kronikáři nerozlišovali obě strany Labe.

Ovšem my bychom si k místopisu něco říci určitě měli. Obec Malé Žernoseky leží na trase Ústí nad Labem - Lovosice a je nutné nezaměňovat jí za Velké Žernoseky, které leží přes vodu, spojeny přívozem, na trase Ústí nad Labem - Litoměřice a kde sídlí proslulé vinařství pana Kupsy. Nad obcí se vypíná vrch Lovoš a do horních partií Českého středohoří lze vystoupat nádherným Opárenským údolím.

Vinařství jsem nalezl velmi snadno na internetu. Vkusné a obsáhlé webové stránky (webové stránky) poskytují veškeré informace o vinařství, možnostech degustace, odrůdách i cenách, a opět mě přesvědčují o správnosti takovéto propagace.

Degustace pak probíhá přímo ve sklepě, přičemž toto počasí je velmi vhodné. V létě je totiž nutné se přiodít a pan Vybíral chce časem přesunout degustace do opravené lisovny, která nabízí příjemnější klimatické podmínky. Cena degustace je velmi příjemná a jednoduchá - 30 Kč na osobu vstup, 20 Kč drobné občerstvení (sýr, chléb, voda) a pak již se mezi osoby pouze rozpočítají všechny otevřené láhve. Optimální počet osob je okolo deseti.

Rovněž velkou pochvalu zaslouží plán degustací, který obsahuje veškeré údaje o vzorcích, včetně viničních tratí a toto lze konstatovat i o etiketách. Jak dále uvidíme, ochutnávali jsme zejména mladá vína z roku 2006. Důvodem je již zmíněná malá plocha vinic před několika lety a téměř úplné vyprodání zásob. Mladé víno je též ihned lahvováno a prodáváno, z čehož pan Vybíral nemá radost a doufá, že časem víno bude moci mít ve sklepě déle a dojde i na systematické budování archivu. Bohužel, za současné situace, kdy rekonstrukce a založení vinařství polyká veliké peníze, je potřeba víno prodat co nejdříve a objem tanků by ani neumožňoval uskladnit novou úrodu. Víno kvasí v nerezu a vzhledem k nízké teplotě ve sklepě je nutné občas pomoci teplem reflektorů zespodu.

Co jsme degustovali:

Müller-Thurgau 2006 kabinet, cukernatost 20,5, alkohol 11,8 %, viniční trať Na Dobraji, vinice Opárenské údolí, suché. Příjemné víno, v chuti spíš ovocité než muškátové, minerální podtón, daný složením půdy, ideální na dlouhé letní pití.
Cena láhve: 75,- Kč

Müller-Thurgau 2005 pozdní sběr, cukernatost 21, alkohol 12,4 %, Extrakt: 19,8 g/l, cukr: 1,8 g/l, viniční trať Na Dobraji, vinice Opárenské údolí, suché. Příjemná neutrální chuť opět s minerálními podtóny, lehce nasládlý závěr.
Cena láhve: 115,- Kč

Rulandské šedé 2006 kabinet, cukernatost 20.7, alkohol 12,0 %, viniční trať Na Dobraji, vinice Dobraj, suché. Plnější víno, příjemná vůně, svěží kyselinky, minerální podtón.
Cena láhve: 75,- Kč

Ryzlink rýnský 2004 kabinet
Není na prodej, pouze ochutnávka. Nakoupené hrozny z Roudnicka, příjemné, již zakulacené víno, na mě relativně krátké, ale například kamarádka umluvila vinaře a jednu láhev získala.

Rulandské bílé 2006 pozdní sběr, cukernatost 23,5, alkohol 13,0 %, viniční trať Na Dobraji, vinice Dobraj. Velmi příjemné víno, krásná vůně, zbytkový cukr. Pan Vybíral doporučuje nechat rok, dva ležet. Bohužel nepočítal s mou sobotní večerní návštěvou známých, takže jsme víno uložili do našich archivních žaludků. To se týká i vína následujícího.
Cena láhve: 100,- Kč (0,5 litru), víno jsem si koupil a cena odpovídá kvalitě.

Rulandské šedé 2006 pozdní sběr, cukernatost 23,3, alkohol 13,0 %, viniční trať Na Dobraji, vinice U nádraží. Příjemné „dámské“ pití, ovšem díky kyselinkám a minerálnímu podtónu je velmi pitelné, nejde jen o „sladkou vodu“.
Cena láhve: 100,- Kč ( láhev 0,5 litru), víno jsem si koupil a cena odpovídá kvalitě.

Svatovavřinecké 2004 odrůdové jakostní, cukernatost 21, alkohol 12 %, kyseliny: 6,1 g/l, extrakt: 26,6 g/l, cukr: 2,2 g/l, viniční trať Na Dobraji, vinice Opárenské údolí, suché. Příjemné, lehké ovocné víno s krásnou fialovou barvou a poměrně drsnou dochutí.
Cena láhve: 85,- Kč

Svatovavřinecké 2005 odrůdové jakostní, cukernatost 20,8, alkohol 12,7 %, kyseliny: 7,1 g/l, extrakt: 30,6 g/l, cukr: 2,6 g/l, viniční trať Na Dobraji, vinice Opárenské údolí, suché. Mělo cukernatost téměř pozdního sběru, ale bylo necháno v jakostním, aby ho bylo možné dosladit - podle zkušeností pana Vybírala je ideální cukernatost pro kvašení a další práci s červeným vínem na úrovni výběru z hroznů. Opět krásná barva a ovocná chuť.
Cena láhve: 105,- Kč

Rulandské modré 2006, dosud nezatříděno, cukernatost 22, alkohol 13 %, viniční trať Na Dobraji, vinice U nádraží, suché. Příjemné a pitelné víno, nezvyklá tmavší barva.
Cena láhve: 75,- Kč

Rulandské modré 2006 pozdní sběr, cukernatost 23,3, alkohol 13,4 %, viniční trať Na Dobraji, vinice Dobraj, suché. Víno přímo z tanku, příjemné, ale na konci dosud zbytek CO2.
Cena láhve: 100,- Kč

Rulandské modré 2006 výběr z hroznů, cukernatost 24, alkohol 13,6 %, viniční trať Na Dobraji, vinice Dobraj, suché. Opět příjemné, ovšem zatím víno pro znalce, který dokáže i v tomto stavu, tedy opět z tanku, odhadnout jeho potenciál. My ostatní uvidíme za několik měsíců.
Cena láhve: 140,- Kč

Cestou zpět vlakem jsme si vyměňovali dojmy, každému chutnalo něco jiného a tak to má u dobrého vinaře být. Jeho cílem by měla být specifická, rozpoznatelná vína a ne unifikovaný produkt, který sice nikoho nerozčílí, ale ani nenadchne. A právě pro svou zajímavost a specifičnost stojí za to vína pana Vybírala určitě ochutnat. Zažili jsme prostě příjemné odpoledne se vstřícným člověkem, který kromě kvalitních vín umí zajímavě vyprávět, provedl nás celým svým hospodářstvím a dokonce některým z nás umožnil práci s koštýřem. Já se do tohoto vinařství vrátím zcela jistě, protože již několik přátel, na které se nedostalo, projevili zájem tuto degustaci rovněž absolvovat. Pokud byste se někdy do Malých Žernosek vydali, doporučuji návštěvu vinařství spojit s výletem, ať již pěším nebo cyklistickým. Krásná cyklotrasa je například z Ústí nad Labem nebo Litoměřic do Velkých Žernosek, pak přívozem - berou i kola do Malých a zpět. Pěší výlet je možná ještě zajímavější, ze zastávky Lovosice - město na vrch Lovoš a pak dolů Opárenským údolím, případně zdatní turisté mohou navštívit královnu Českého středohoří horu Milešovku. S návštěvou doporučuji neotálet, protože za rok se má již začít stavět poslední úsek dálnice D8 a ten charakter krajiny změní navždy.

A pokud to máte do Malých Žernosek daleko, degustace tohoto vinaře bude probíhat 7. března 2007 od 18:30 hod. v pražské Gröbovce.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3476x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5