O Víně

12.05.2022 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.05.2022 07:00

Návštěva vinařství Weingut Eder, Jettsdorf

Na začátku května jsem se při svých cestách po Rakousku krátce zastavil i ve vinařské podoblasti Wagram, kde jsem navštívil vinařství Weingut Eder v obci Jettsdorfu, tudíž se dnes za touto návštěvou v krátkosti ohlédneme.

Při své poslední cestě do Rakouska jsem velmi rád využil i pozvání vinaře Christiana Edera do jeho vinařství Weingut Eder ve vinařské obci Jettsdorf ve vinařské podoblasti Wagram, kterou sice navštěvuji pravidelně, avšak v Jettsdorfu jsem byl poprvé, jelikož většinou jezdím vlakem a chodím pěšky a tak je Jettsdorf přeci jenom z ruky, takže k jeho vínům jsem se vždy dostal někde mimo vinařství. Většinu vinic má vinařství však ve vinařské obci Feuersbrunn (viniční tratě Brenner, Kirchthal, Nussberg, Rosenberg, Stiegl), kterou naopak mám na své trase velmi často, vyjma této obce nalezneme vinice tohoto vinařství i ve Felsu am Wagram (viniční trať Mitterweg), všechny vinice jsou stejně jako většina vinic ve vinařské podoblasti Wagram tvořeny hlubokou spraší, která je jako stvořená pro skvělá vína z odrůdy Veltlínské zelené, stejně tak jako pro místní autochtonní odrůdy Veltlínské červené a Veltlínské červené rané.

Novinkou ve vinařské podoblasti Wagram je od ročníku 2021 apelace Wagram DAC a převzetí pyramidálního rozdělení vín, na Gebietswein, Ortswein a Riedenwein. Přičemž pro kategorii Riedenwein jsou povoleny pouze tři odrůdy a to Veltlínské zelené, Veltlínské červené a Ryzlink rýnský, které smějí jít vždy do prodeje až od 1. března roku následující po sklizni. Pro kategorii Ortswein jsou pak povoleny odrůdy Chardonnay, Veltlínské zelené, Veltlínské červené, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Rulandské modré a Zweigeltrebe, přičemž tyto smějí jít do prodeje vždy od 1. ledna roku následujícího po sklizni. Pro kategorii Gebietswein jsou pak povoleny odrůdy Chardonnay, Veltlínské červené rané, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Muškát žlutý, Veltlínské červené, Sauvignon Blanc, Tramín, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a do prodeje smí jít od 1. prosince roku sklizně. Tudíž v současnosti jsou již některá vína deklarovaná v apelaci Wagram DAC, od příštího ročníku pak již bude takto deklarována většina.

V novém ročníku 2021 jsou vína v novém moderním designu s důrazem na odlišení jednotlivých kategorií, tj. Gebietswein, Ortswein a Riedenwein, přičemž změna to je opravdu velmi povedená, dále je nutné zmínit, že vína zatříděná jako Große Reserve je vždy limitovaná edice o 1989 láhvích, přičemž jednotlivé láhve jsou vždy očíslované, já jsem během své návštěvy přechutnal kompletní sortiment vinařství, jež je v současné době k dostání, takže mé krátké slovní a bodové hodnocení přikládám níže.

Nejvíce mě během ochutnávky zaujala vertikála vína Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve, jež ukázala potenciál tohoto vína, v současnosti je nejzajímavější ročník 2019, avšak ročník 2020 je také velmi dobrý, avšak zatím příliš mladý. Obrovským překvapením pro mě byl Roter Veltliner (Veltlínské červené) 2021 Ried Feuersbrunner Brenner, což je nádherné opulentní Veltlínské červené, které patří ke špičce této vinařské podoblasti za velmi příjemnou pořizovací cenu, jednoznačný tip na ochutnání. Pro milovníky burgundských odrůd mohu jenom doporučit Weißburgunder 2020 Feuersbrunn Große Reserve, kde se tedy zatím určitě vyplatí víno archivovat, avšak už nyní jde o krásné víno. Další dvě příjemná překvapení byla pro mě způsobena vínem Sauvignon Blanc 2021 Wagram, což je nádherná ukázka Sauvignonu, jež patří opět k tomu nejlepšímu v této vinařské podoblasti, za naprosto nepřekonatelnou cenu, to je za mně jednoznačný tip na nákup, tím druhým překvapením pak byl Frühroter Veltliner (Veltlínské červené) 2021 Wagram, což je trochu atypicky Veltlínské červené rané s 13,5 % alk., avšak tomuto vínu to vyloženě sluší a i tady se jedná o jedno z nejzajímavějších vín této odrůdy, co jsem ve vinařské podoblasti měl příležitost ochutnat. Dominantní odrůdy vinařství je samozřejmě Veltlínské zelené, kromě vlajkové lodi z viniční trati Kirchthal mě nejvíce zaujal Grüner Veltliner 2021 Ried Feuersbrunner Nussberg a neskutečně zábavné pití na letní terasu, pak byl krásně ovocný Grüner Veltliner 2021 Löss Wagram. Příjemná byla i všechna červená vinařství, parádní Zweigeltrebe, tj. Zweigelt 2018 Feuersbrunn Große Reserve a především překvapení v podobě St. Laurent (Svatovavřinecké) 2019 Ried Strasser Bleckenweg, jež má skvělý poměr cena/kvalita, pro milovníky této odrůdy opět tip na nákup. Pro milovníky vín se zbytkovým cukrem tu pak je sympatické Frizzante zvané Lössecco 2021. A nyní již tedy mé klasické bodové hodnocení všech vín:

92 bodů - Grüner Veltliner 2019 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, tr, 15.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2020 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, tr, 15.00 €)
92 bodů - Roter Veltliner 2021 Ried Feuersbrunner Brenner (RV, tr, 10.00 €)
91 bodů - Weißburgunder 2020 Feuersbrunn Große Reserve (WB, tr, 15.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, tr, 15.00 €)
91 bodů - Zweigelt 2018 Feuersbrunn Große Reserve (ZW, tr, 15.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Ried Feuersbrunner Nussberg (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Wagram (SB, tr, 7.50 €)
90 bodů - St. Laurent 2019 Ried Strasser Bleckenweg (SL, tr, 8.00 €)
89 bodů - Frühroter Veltliner 2021 Wagram (FV, tr, 7.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Ried Feuersbrunner Rosenberg (GV, tr, 8.00 €)
89 bodů - Riesling 2021 Wagram (RI, tr, 7.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Feuersbrunn (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Löss Wagram (GV, tr, 6.00 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2021 Wagram (GM, tr, 7.50 €)
88 bodů - Lössecco 2021 (GV/CH/SB, tr, 6.50 €)
88 bodů - Chardonnay 2021 Feuersbrunn (CH, tr, 8.00 €)
88 bodů - Zweigelt 2019 Feuersbrunn (ZW, tr, 6.00 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2021 Wagram (ZW, tr, 6.50 €)
87 bodů - Gemischter Satz 21 Wagram (GemS, tr, 6.00 €)

Závěrem tedy musím říci, že návštěva vinařství mě velmi potěšila a vína buď nadchla či byla minimálně nadprůměrná, obecně vzato se jedná o velmi vyrovnanou směsici vín se skvělým poměrem cena/kvalita, každopádně už se těším na další návštěvu tohoto vinařství a pro ty, co náhodou pojedou okolo Jettsdorfu (je přímo u dálnice) mohu návštěvu vinařství jenom doporučit, to ostatně platí pro celou vinařskou podoblast Wagram, která je trochu neprávem opomíjená, ačkoliv minimálně vína z odrůd Veltlínské zelené, Veltlínské červené a Veltlínské červené rané jsou odtud vždy skvělá.

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem): CH = Chardonnay (Morillon), FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner, Malvasier), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner, Weißgipfler), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2333x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5