O Víně

09.05.2022 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.05.2022 07:00

Wachauer Weinfrühling 2022 (I. část)

První část reportáže z nejznámější vinařské akce vinařské podoblasti Wachau, tj. z vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2022, jež se konala na přelomu dubna a května tohoto roku.

Po dvouletém přeložení se tradiční vinařská akce Wachauer Weinfrühling 2022 vrátila do svého původního termínu, tj. do prvního květnového víkendu, tudíž ani já jsem tradičně nemohl v tomto termínu návštěvu vinařské podoblasti Wachau vynechat. Vinařská akce Wachauer Weinfrühling 2022 se tedy letos konala v termínu 30.04.-01.05.2022 (sobota-neděle), kdy bylo možné navštívit takřka všechna místní vinařství, této zřejmě nejslavnější rakouské vinařské podoblasti. Brány všech zúčastnivších vinařství se po oba dva dny otevřely vždy od 10 do 18 hodin, přičemž vstupné na tuto vinařskou akci činilo 25 €, jež bylo nutné uhradit v prvně navštíveném vinařství či již mít zakoupené vstupné v předprodeji. V rámci vstupného získal návštěvník možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech otevřených vinařstvích, dále měl návštěvník možnost bezplatně využít autobusovou dopravu Wachauer Linien, která byla kvůli této vinařské akci posílená na obou březích na velmi přívětivý taktový interval 30 minut (kéž by to takto fungovalo i v jiných vinařských podoblastech), v bočním údolí Spitzer Graben pak na hodinový takt. Tradičně zůstala také možnost využít k bezplatné dopravě tři přívozy přes Dunaj, což je ideální varianta pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit vinařství na obou březích Dunaje, mezi které ostatně sám patřím. Kromě autobusů na obou březích Dunaje a přívozů přes Dunaj byla v ceně i bezplatná přeprava vlakem Wachaubahn, leč bohužel spojení vlakem je omezeno pouze na čtyři páry vlaků denně, a tak se dá říci, že jde využít v podstatě jen pro příjezd a odjezd do/z vinařské podoblasti. V sobotu večer (tj. 30. dubna 2022 od 18 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž tato akce byla zpoplatněna částkou 15 €, na tuto večerní akci pak byly vypraveny další 3 páry vlaků z Kremsu do Spitzu pro návoz a odvoz návštěvníků.

V rámci letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 111 místních vinařství, jež se nacházela v mnoha obcích vinařské podoblasti Wachau po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o tyto vinařské obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané obci): Dürnstein (4), Gut am Steg (4), Hofarnsdorf (1), Hundsheim (1), Joching (8), Mautern (2), Mauternbach (2), Mitterarnsdorf (4), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (6), Rossatz (4), Rossatzbach (1), Rührsdorf (5), Schwallenbach (1), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (2), Unterloiben (9), Vießling (1), Weißenkirchen in der Wachau (19) a Wösendorf in der Wachau (14).

Po dvouleté přestávce se vrátila i prezentace vín pozvaných hostujících vinařství během této vinařské akce, přičemž tentokráte padla volba na hostující vinařství z maďarské vinařské podoblasti Tokaj, konkrétně se jednalo o 16 tamních vinařství, přičemž tato vinařství pak hostovala u jednotlivých vinařství napříč celou vinařskou podoblastí Wachau, konkrétně je bylo možné navštívit v těchto vinařských obcích (v závorce je uveden počet vinařství z Tokaje v dané vinařské obci): Dürnstein (1), Joching (1), Mautern (1), Mauternbach (1), Rossatz (2), Spitz (3), Unterloiben (3), Vießling (1), Weißenkirchen in der Wachau (2) a Wösendorf in der Wachau (1). Já se přiznám, že většinou projíždím tato hostující vína jen velmi okrajově a trochu letmo, avšak i přesto mě osobně nadchla především suchá vína z odrůdy Furmint, ostatně tato odrůda mně v poslední době zaujala i v Rakousku v okolí Neusiedlersee.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus, pro bílá a růžová suchá vína vznikla navíc od ročníku 2020 i apelace Wachau DAC, avšak vznik této apelace je vzhledem k šíři jejího rozsahu, kdy u základních vín jde o apelaci až pro 17 odrůd vinné révy, úplně zbytečný a její význam mě úplně míjí, navíc je v rámci této apelace možné uvádět názvy viničních tratí pouze u vín z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, což celkově vnímám jako velký krok zpět.

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly - Kavyl Ivanův (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha (především menších) vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii vín ve Wachau, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii vín nabízí zřejmě všechna místní vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivací, avšak i jako mladá vína mají svou nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaká víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a velmi často i rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Mapu viničních tratí pro celou vinařskou podoblast Wachau naleznete zpracovanou v digitálním atlasu viničních tratí zvaném Riedenkarten, jež spravuje Österreich Wein Marketing (ÖWM), a který naleznete pod tímto odkazem. Jedná se jednoznačně o nejlepší digitální podobu map viničních tratí, jež obsahuje např. i údaje o průměrných srážkách, průměrných teplotách, sklonu, nadmořské výšky, atp. Další online alternativu pak představuje aplikace MyWachau, jež naleznete pod tímto odkazem, avšak je možné si jí jako aplikaci stáhnout i do Vašeho mobilního zařízení. Tato aplikace nabízí detailní mapu i s popisem všech viničních tratí, kdy u jednotlivých viničních tratí můžete najít údaje jako velikost v ha, počet slunečních hodin, sklonitost, nadmořskou výšku či půdní profil, navíc je možné u jednotlivých viničních tratí zjistit i která vinařství z dané viniční trati produkují vína, avšak tento seznam je vhodné brát spíše orientačně, neb rozhodně není úplný a někde i nepřesný. Aplikace MyWachau však zobrazuje dále i umístění jednotlivých vinařství či otevírací doby jednotlivých Heurige, takže na cestování po Wachau se jedná o ideálního pomocníka.

Po tradičním obsáhlém úvodu nastává čas se ohlédnout za jednotlivými vinařstvími a víny, jež jsem navštívil a ochutnal, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 17 vinařství z celkového počtu 34 vinařství, jež jsem během letošního ročníku navštívil. V dnešní první části se podíváme na vinařství pocházející z vinařských obcí Hofarnsdorf, Mitterarnsdorf, Rossatzbach, Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching a Wösendorf in der Wachau. Ve všech mnou navštívených vinařstvích jsem se snažil pokrýt celé nabízené portfolio, v některých vinařstvích jsem měl možnost ochutnat i vína mimo nabídku, tak ty v seznamu naleznete také.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, avšak k určitým vínům se určitě časem podrobněji vrátím ve svých Vinných střípcích. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nejdříve nacházejí na pravém břehu Dunaje po proudu jeho toku (tj. od Melku směrem ke Kremsu), kde jsem začínal svou pouť vinařskou podoblastí a následně jsou v seznamu vinařství levého břehu Dunaje, jež jsou řazena naopak proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž se jedná pouze o fotky z mého bohatého archivu, jelikož počasí letos opravdu nepřálo a tak nemělo cenu příliš fotit. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku.

A nyní již tedy samotné hodnocení jednotlivých vinařství a jejich vín:

Weingut Lahrnsteig, Hofarnsdorf 39, A-3621 Mitterarnsdorf
Jedna z mých tradičních zastávek, kde mě letos nejvíce zaujal jejich Riesling (Ryzlink rýnský) 2020 Smaragd Ried Trauntal, následována dalšími víny jakostní kategorie Smaragd s parádní pořizovací cenou, konkrétně Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2020 Smaragd Ried Poigen a Weißburgunder (Rulandské bílé) 2020 Smaragd Ried Hoferthal. V jakostní kategorii Smaragd byla tradičně velmi pěkný Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Poigen, avšak velmi příjemně překvapen jsem pak byl zejména u povedeného minerálního rýňáku Riesling 2021 Federspiel Ried Mitterbirg.

91 bodů - Riesling 2020 Smaragd Ried Trauntal (RI, tr, 13.90 €)
91 bodů - Riesling 2020 Privat Steinterrassen (RI, ht, 22.90 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Poigen (GV, tr, 10.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Poigen (GV, tr, 8.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2020 Smaragd Ried Hoferthal (WB, tr, 10.50 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Mitterbirg (RI, tr, 9.50 €)
89 bodů - Chardonnay 2021 Smaragd Ried Hoferthal (CH, tr, 10.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Hoferthal (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Rupertiwein (GV, tr, 7.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 (GM, tr, 8.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder (GV, tr, 7.00 €)
86 bodů - Rosé 2021 (ZW, tr, 7.50 €)

Weingut|Marillenhof Bergkirchner, Mitterarnsdorf 1, A-3621 Mitterarnsdorf
Má oblíbená zastávku u jednoho z kvalitativně nejzajímavějších vinařů pravého břehu Dunaje, kde jsem tradičně byl nadšen z Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2021 Smaragd Ried Poigen, což je prostě a jednoduše dlouhodobě jeden z nejlepších veltlínů tohoto břehu Dunaje. Velmi pěkný byl minerální Riesling 2021 Smaragd Ried Hoferthal s krásnou kyselinkou a obrovských archivačním potenciálem. Z jakostní kategorie Federspiel u mě opět vyhrál další veltlín z viniční tratě Poigen, jež patří k těm nejzajímavějším viničním tratím této části Wachau, konkrétně tedy šlo o Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Poigen s parádní pořizovací cenou.

93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Poigen (GV, tr, 18.50 €)
92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Hoferthal (RI, tr, 24.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Poigen (GV, tr, 9.30 €)
90 bodů - Riesling 2021 N°5 Ried Poigen (RI, tr, 11.30 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Scheibenthal (GV, tr, 9.30 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2021 Arnsdorf (GM, tr, 9.30 €)
88 bodů - Zweigelt Rosé Secco 2021 (ZW, tr, 9.80 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2021 Wachau (ZW, tr, 8.30 €)

Weingut Rehrl-Fischer, Rossatzbach 19, A-3602 Rossatzbach
Má první návštěva vinařství a vlastně i první seznámení s jejich víny a musím říci, že po první návštěvě jsem odcházel velmi nadšen a určitě sem budu muset zase někdy navrátit, osobně mě nejvíce bavila obě vína jakostní kategorie Smaragd z viniční tratě Steiger, o něco málo byl pro mě lepší Riesling (Ryzlink rýnský) 2021 Smaragd Ried Steiger, avšak opravdu jenom o málo před Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2021 Smaragd Ried Steiger. Z jakostní kategorie Federspiel byl pak opravdu parádní veltlín Grüner Veltliner 2021 Federspiel Glanzlicht, který má až neskutečný poměr cena/kvalita, avšak obecně vzato všechna vína byla rozhodně nadprůměrná až skvělá.

92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Steiger (RI, tr, 16.00 €)
92 bodů
- Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Steiger (GV, tr, 14.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Frauenweingärten (GV, tr, 13.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Glanzlicht (GV, tr, 9.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Steiger (GV, tr, 8.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Kirnberg (GV, tr, 13.00 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Zanzl (RI, tr, 10.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2021 Smaragd Ried Kirnberg (WB, tr, 11.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Frauenweingärten (GV, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Kirnberg (GV, tr, 8.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder (GV, tr, 7.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 Federspiel (GM, tr, 8.00 €)

Weingut Paul Stierschneder - Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
Má tradičně první zastávka na levém břehu Dunaje, kde jsem obvykle nadšen především víny ze slavné viniční tratě Loibenberg a nejinak tomu bylo i letos, nejzajímavějším zástupcem je novinka v sortimentu, tj. rýňák Riesling 2021 Smaragd Ried Loibenberg „351", avšak stejně tak je výborný i můj velmi oblíbený rýňák Riesling 2021 Smaragd Ried Loibenberg. Z hlediska odrůdy Veltlínské zelené je pak parádní Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Loibenberg, stejně tak jako i Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt. V jakostní kategorii Federspiel mohu doporučit především nádherný veltlín Grüner Veltliner 2021 Federspiel produced by Valentin.

93 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Loibenberg „351" (RI, tr, 24.00 €)
93 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Loibenberg (RI, tr, 19.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Loibenberg (GV, tr, 20.00 €)
92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Rothenberg (RI, tr, 19.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt (GV, tr, 19.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Alte Reben (GV, tr, 16.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel produced by Valentin (GV, tr, 11.80 €)
90 bodů - Riesling 2021 Loibenberg Terrassen (RI, tr, 12.80 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Klostersatz (RI, tr, 11.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2021 Smaragd (CH, tr, 16.00 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Smaragd (SB, tr, 16.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Klostersatz (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Frauenweingarten (GV, tr, 10.80 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2021 Ovillus (GM, tr, 17.00 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2021 Federspiel Guglzipf (GM, tr, 12.50 €)
88 bodů
- Zweigelt Rosé 2021 Federspiel (ZW, tr, 10.00 €)

Weingut Weixelbaum, Burgstiege 71, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Vloni jsem se k vínům tohoto vinařství bohužel nedostal, tudíž letos byla zastávka takřka nutností, neb při mém prvním setkání s víny tohoto vinařství jsem byl velmi příjemně překvapen a stejně tak tomu bylo i v letošním roce, nejlepší byla ochutnávka dosud nenaláhovaného veltlínu Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Himmelreich Limited Edition, avšak mému stylu nejvíce vyhovoval krásný minerální rýňák s parádní kyselinkou ze slavné viniční tratě Achleiten, tj. Riesling 2021 Smaragd Ried Achleiten, což je víno, jež si zatím rozhodně zaslouží delší archivaci. Z Jakostní kategorie Federspiel pak vyčnívá velmi povedený veltlín Grüner Veltliner 2021 Federspiel Terrassen.

92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Himmelreich Limited Edition (GV, tr, 19.00 €)
92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 14.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg (GV, tr, 12.50 €)
91 bodů - Riesling 2020 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 14.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Terrassen (GV, tr, 9.30 €)
89 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Weitenberg (RI, tr, 9.30 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, tr, 8.80 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Weissenkirchen (GV, tr, 8.80 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 Federspiel (GM, tr, 9.50 €)
87 bodů - Gemischter Satz 2021 Federspiel (GemS, tr, 8.30 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder (GV, tr, 7.80 €)
85 bodů - Rosé vom Zweigelt 2021 (ZW, tr, 8.50 €)

Weingut Gattinger, Pfarrer Burger Straße 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Velmi zajímavé vinařství, jež pravidelně produkuje trochu atypicky na vinařskou podoblast Wachau i skvělá červená vína, v nichž jednoznačně patří ke špičce této vinařské podoblasti, avšak mně osobně zde vždy nadchnou především bílá vína, a zvláště ta v jakostní kategorii Smaragd, přičemž v letošním roce se mně nejvíce líbil nádherný rýňák Riesling 2021 Smaragd Ried Steinriegl, avšak stejně tak povedený byl i veltlín Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg, z jakostní kategorie Federspiel pak byla naprosto skvělá obě jejich vína, tj. jak Grüner Veltliner 2021 Federspiel, tak Riesling 2021 Federspiel. A jak jsem již předznamenal, tak pro milovníky povedených červených vín tu je Pinot Noir (Rulandské modré) 2019.

93 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 24.00 €)
92 bodů
- Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg (GV, tr, 22.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Steinterrassen (GV, tr, 14.00 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel (RI, tr, 12.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel (GV, tr, 11.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2021 Smaragd Ried Hinter der Burg (CH, tr, 19.00 €)
90 bodů - Pinot Noir 2019 (PN, tr, 29.00 €)
88 bodů - Muskateller 2021 Ried Hinter der Burg (GM, tr, 12.00 €)
88 bodů - Rosé 2021 (PN/ZW, tr, 10.00 €)
88 bodů - Rosé Frizzante 21 (PN/ZW, tr, 12.00 €)

Weingut Mazza, Auf der Burg 124, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Vloni jsem po dlouhé době navštívil toto vinařství a odcházel jsem velmi spokojen, tudíž jsem s další návštěvou neotálel, a i letos jsem toto vinařství zařadil do programu a udělal jsem stejně jako vloni dobře, nejzajímavějším vínem pro mě byl jednoznačně rýňák ze slavné viniční trati Achleiten, tj. Riesling 2021 Smaragd Ried Achleiten, už nyní nádherný a s obrovským archivačním potenciálem, velmi povedený byl i veltlín Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg a příjemným překvapením pak Gelber Muskateller (Muškát žlutý) 2021 Smaragd. Z jakostní kategorie Federspiel mě pak nejvíce zaujala dvojice Riesling 2021 Federspiel Ried Vorderseiber a Grüner Veltliner 2021 Christines Grüner.

93 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 17.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg (GV, tr, 14.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Ilses Lesung (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Vorderseiber (RI, tr, 9.50 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2021 Smaragd (GM, tr, 16.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Christines Grüner (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Hinter der Burg (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Veltliner Auftakt (GV, tr, 9.00 €)
87 bodů - Mazzas Rosato 2021 Federspiel (ZW, tr, 8.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 Weissenkirchen (GM, tr, 10.00 €)

Weingut Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Má jedna z tradičních zastávek ve Weißenkirchenu in der Wachau, kde se vína dlouhodobě prezentují sympatickým poměrem cena/kvalita, v letošním roce mě zde tradičně nejvíce zaujal krásný Riesling (Ryzlink rýnský) 2021 Smaragd Ried Achleiten, což je opravdu povedený minerální rýňák s krásnou kyselinkou i velkým archivačním potenciálem. Velmi povedený byl i veltlín Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg Alte Reben, z jakostní kategorie Federspiel pak bylo opravdu skvělé duo Riesling 2021 Federspiel Weissenkirchen a Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Buschenberg, přičemž obě tato vína mají i nádhernou pořizovací cenu.

92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 13.50 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Weitenberg Alte Reben (GV, tr, 11.00 €)
91 bodů - Riesling 2021 Federspiel Weissenkirchen (RI, tr, 8.90 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Buschenberg (GV, tr, 8.90 €)
90 bodů - Chardonnay 2018 Reserve (CH, tr, 14.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, tr, 8.50 €)
89 bodů - Muskateller 2021 Weißenkirchen (GM, tr, 8.90 €)
88 bodů - Frizzante Rosé 2021 (ZW, tr, 8.90 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2021 (ZW, tr, 8.50 €)

Weingut Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
Mé dlouhodobě oblíbené vinařství se špičkovými ultrasuchými víny, jež v žádném ročníku nezklamou, přičemž svůj vysoký standard potvrdil Karl Holzapfel i letos, opravdu jen těžko vybrat nejlepší víno, avšak snad jako vždy musím vyzvednout především Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2021 Smaragd Ried Achleiten, ze slavné viniční trati, což je nádherný charakteristický veltlín s obrovským potenciálem. Mým favoritem je dlouhodobě krásný rýňák Riesling 2021 Smaragd Vorderseiber, což je opravdu víno s neskutečným potenciálem, nedávno jsem ochutnal ročník 2006 tohoto vína a musím uznat, že je to opravdu víno vhodné na velmi dlouhou archivaci. Tradičně byl skvělý i veltlín Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kollmitz se zajímavými krémovými tóny. V jakostní kategorii Federspiel pak doslova vyčnívá veltlín Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Achleiten, jež v dané kategorii patří k tomu nejlepšímu ve Wachau, ovšem stejně tak povedený byl i Riesling 2021 Federspiel Zehenthof.

94 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 29.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 29.00 €)
94 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, tr, 29.00 €)
93 bodů - Riesling 2020 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, tr, 29.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 22.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Achleiten (GV, tr, 14.80 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 22.00 €)
92 bodů - Weißburgunder 2017 Hippolyt (WB, tr, 33.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Hippolyt (GV, tr, 33.00 €)
91 bodů - Riesling 2021 Federspiel Zehenthof (RI, tr, 14.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Zehenthof (GV, tr, 12.70 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder (GV, tr, 10.00 €)

Weingut Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
Další z vinařství, jež patří mezi užší špičku vinařské podoblasti Wachau a kde jsem z vín vždy nadšen a ročník 2021 to jenom potvrdil, mně se tentokráte nejvíce líbil polosuchý rýňák Riesling 2021 Best of, jež bude patřit mezi to nejlepší ve Wachau v tomto ročníku, stejně tak jsem byl ovšem nadšen i ze suchého rýňáku Riesling 2021 Smaragd Ried Steinriegl, u odrůdy Veltlínské zelené u mě osobně vyhrálo především duo Grüner Veltliner 2021 Smaragd Best of a Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Loibenberg. Skvělá vína ovšem byla i v jakostní kategorii Federspiel, kde hned trojice vín bude určitě patřit k užší či širší špičce této vinařské podoblasti, konkrétně šlo o Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Pichl Point, Riesling 2021 Federspiel Ried Stein am Rain a Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Klaus.

95 bodů - Riesling 2021 Best of (RI, ht, 27.50 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Best of (GV, tr, 24.00 €)
94 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 22.50 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Reserve Ried Kollmitz (GV, ht, 27.00 €)
93 bodů - Riesling 2021 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 23.50 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Loibenberg (GV, tr, 21.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Steinertal (GV, tr, 21.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Pichl Point (GV, tr, 20.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Pichl Point (GV, tr, 10.10 €)
91 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Stein am Rain (RI, tr, 11.30 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Klaus (GV, tr, 10.10 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel TOM (GV, tr, 9.30 €)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Federspiel (SB, tr, 9.60 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2021 Federspiel (GM, tr, 10.80 €)

Weingut PAX, Florianigasse 137, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Poměrně nové vinařství a tudíž má teprve druhá návštěva vinařství, kdy mně osobně nejvíce zaujal nádherný rýňák Riesling 2021 Smaragd Ried Höll, avšak parádní byl i veltlín Grüner Veltliner 2021 Smaragd Kollmitz. Mým osobním preferencím pak nejvíce vyhovoval veltlín z poměrně málo známé viniční trati Kaiseberg, tj. Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kaiserberg. Pro milovníky burgundských odrůd lze určitě doporučit pěkné Chardonnay schované pod názvem Wachauer Reserve, pro milovníky vín s méně alkoholem pak veltlín Grüner Veltliner 2021 Federspiel Weissenkirchen.

93 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Höll (RI, tr, 37.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 28.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kaiserberg (GV, tr, 26.00 €)
92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Biern (RI, tr, 37.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Pichl Point (GV, tr, 26.00 €)
91 bodů - Wachauer Reserve 2020 (CH, tr, 26.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Weissenkirchen (GV, tr, 13.00 €)
90 bodů - Pinot Noir 2020 (PN, tr, 37.00 €)
90 bodů - Riesling 2021 Wösendorf (RI, tr, 15.00 €)

Weingut Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Velmi zajímavé vinařství, jež se ubírá směrem naturálních vín, takže tu zpravidla není o nějaké zajímavé překvapení nouze, každopádně si tu vybere své víno snad každý, mě vždy zaujme především oranžové víno z odrůdy Rulandské šedé, tj. Grauer Burgunder 2017 Masichvergoren, jež ve své kategorii patří k tomu nejzajímavějšímu ve Wachau, v jakostní kategorii Smaragd mě tentokráte zaujala dvojice vín Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2018 Smaragd for friends only a Riesling (Ryzlink rýnský) 2021 Smaragd Ried Kollmütz, z hlediska jakostní kategorie Federspiel je pak parádní především rýňák Riesling 2021 Federspiel Mitz&Mütz. Tradičně mám svého favorita v naturálním Pulp Fiction (yellow) N°13 2019, což je víno, které bych doporučil každému, kdo úplně naturální vína nemusí, neb tohle prostě zaujme.

92 bodů - Grauer Burgunder 2017 Maischevergoren (PG, tr, 40.00 €)
92 bodů
- Grüner Veltliner 2018 Smaragd for friends only BIO (GV, tr, 55.00 € za 1,5 l)
92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Kollmütz BIO (RI, tr, 25.00 €)
91 bodů - Chardonnay 2019 Smaragd mal anders BIO (CH, tr, 20.00 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Mitz&Mütz BIO (RI, tr, 14.00 €)
90 bodů - Pulp Fiction (yellow) No° 13 2019 BIO (GM/FV, tr, 20.00 €)
90 bodů - Rosé Sekt 2018 Brut (ZW, brut, 25.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2020 Smaragd BIO (CH, tr, 20.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Postolern BIO (GV, tr, 25.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Kollmütz BIO (GV, tr, 12.00 €)
88 bodů - Pulp Fiction (red) No° 15 2020 BIO (SY, tr, 20.00 €)
88 bodů - Grauer Burgunder 2020 Kain & Abel BIO (PG, tr, 30.00 €)
87 bodů - Pulp Fiction (green) No° 14 2020 BIO (GV/RI, tr, 14.00 €)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z mých oblíbených vinařství ve Wösendorfu in der Wachau, kde především vína jakostní kategorie Smaragd nikdy nezklamou, v letošním roce mě nejvíce uchvátil jako skoro vždy Riesling (Ryzlink rýnský) 2020 Smaragd Ried Harzenleithen, následován skvělou dvojicí veltlínů Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Kollmitz a Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Hochrain. Parádní byl i Weißburgunder (Ruladské bílé) 2019 Smaragd Ried Gaisberg, jež patří v rámci dané odrůdy, k tomu nejlepšímu, co lze ve vinařské podoblasti Wachau ochutnat. Z jakostní kategorie Federspiel bych pak doporučil především odrůdově charakteristický rýňák Riesling 2021 Federspiel Terrassen.

93 bodů - Riesling 2020 Smaragd Ried Harzenleiten (RI, tr, 28.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 25.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Hochrain (GV, tr, 22.00 €)
92 bodů - Riesling 2020 Smaragd Ried Kollmitz (RI, tr, 25.00 €)
91 bodů - Weißburgunder 2019 Smaragd Ried Gaisberg (WB, tr, 20.00 €)
91 bodů
- Riesling 2021 Federspiel Terrassen (RI, tr, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Gaisberg (RI, tr, 22.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Bachgarten (GV, tr, 14.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2018 Smaragd Terrassen (CH, tr, 20.00 €)
88 bodů - Frizzante vom Zweigelt 2021 (ZW, tr, 14.00 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2021 Federspiel (ZW, tr, 10.00 €)

Weingut Schwaiger, Marktplatz 22, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Další z řady mých tradičních zastávek a jedno z vinařství, u nichž všechna vína mají vždy skvělý poměr cena/kvalita, můj favorit v tomto vinařství je dlouhodobě stejný a to krásný rýňák ze slavné viniční trati Kollmütz, tj. Riesling 2021 Smaragd Ried Kollmütz, velmi příjemným překvapením pro mě byl suchý muškát jakostní kategorie Smaragd, Muskateller 2021 Smaragd, jež patří v dané odrůdě a jakostní kategorii rozhodně mezi širší špičku. Z jakostní kategorie Federspiel pak opět zaujme především rýňák z viniční trati Kollmütz, tj. Riesling 2021 Ried Kollmitz, jež má v tomto roce o něco více alkoholu, avšak i tak je parádní, navíc s krásnou cenou, to platí i pro povedený Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Kollmütz.

92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 12.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Bachsatz (GV, tr, 12.50 €)
91 bodů - Muskateller 2020 Smaragd (GM/RM, tr, 13.00 €)
90 bodů - Riesling 2021 Ried Kollmütz (RI, tr, 8.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Weißburgunder 2021 Smaragd Ried Ralais (WB, tr, 11.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Marienfeld (GV, tr, 8.00 €)
87 bodů - Muskateller 2021 Wösendorf (GM/RM, tr, 8.00 €)
87 bodů - Frizzante Rosé 2020 (ZW, tr, 8.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder Silberknollen (GV, tr, 7.00 €)
86 bodů - Frühroter Veltliner 2021 (FV, tr, 7.00 €)
86 bodů - Zweigelt Rosé 2021 Federspiel (ZW, tr, 7.00 €)

Weingut Schrey, Professor-Gruber-Gasse 37, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vloni jsem do tohoto vinařství zavítal zase po delší době a odešel jsem velmi mile překvapen, tudíž tentokráte jsem ani na chvíli neváhal a svou návštěvu rychle zopakoval a dobře jsem udělal, ročník 2021 je v tomto vinařství velmi povedený, kdy mně se nejvíce líbil můj oblíbený rýňák Riesling 2021 Smaragd Ried Höll, opravdu nádherný rýňák s příjemným zbytkovým cukrem i vyšší kyselinou, teprve na počátku své cesty, velmi příjemný byl i veltlín Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kirchweg. V rámci jakostní kategorie Federspiel mně pak opět zaujal rýňák, z trochu neprávem opomíjené, avšak krásné viniční trati Höll, jež je pro dobré rýňáky jako dělaná, tj. konkrétně Riesling 2021 Federspiel Ried Höll.

92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Höll (RI, tr, 12.80 €)
91 bodů
 - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Kirchweg (GV, tr, 12.80 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Höll (RI, tr, 8.70 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Hochrain (GV, tr, 8.20 €)
89 bodů - Chardonnay 2021 Auslese (CH, s, 14.00 €)
88 bodů - Chardonnay 2021 Federspiel Wösendorf (CH, tr, 8.20 €)
88 bodů - Muskateller Frizzante 2021 (GM, tr, 10.80 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 Wösendorf (GM, tr, 8.70 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder Ried Kollmütz (GV, tr, 7.00 €)
87 bodů - Rosé Frizzante (ZW, tr, 9.00 €)
87 bodů - Rosé vom Zweigelt 2021 (ZW, tr, 7.00 €)

Weingut Eigl, Winklgasse 42, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství se skvělým Heurige, kde jsou vždy zajímavá vína s pěknými cenami, mě se v letošním roce nejvíce líbil jejich rýňák Riesling 2021 Smaragd Ried Jochinger Berg, ovšem dlouhodobě tu nejraději ochutnávám, tak trochu raritu, tj. Grauburgunder (Rulandské šedé) Smaragd Joching, což je takřka v každém ročníku sázka na jistou, navíc jednoodrůdové Rulandské šedé je ve vinařské podoblasti Wachau opravdu vzácnost. Z hlediska odrůdy Veltlínské zelené mě pak nejvíce zaujala dvojice vín pocházející z viniční trati Stein am Rain, tj. Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Stein am Rain a Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Stein am Rain.

91 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Jochinger Berg (RI, tr, 13.00 €)
90 bodů - Grauburgunder 2021 Smaragd Jochinger (PG, tr, 11.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Stein am Rain (GV, tr, 13.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Stein am Rain (GV, tr, 8.00 €)
89 bodů - Riesling 2021 Ried Jochinger Berg (RI, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Ried Kollmitz (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Weißburguder 2021 Smaragd Jochinger (WB, tr, 11.80 €)
87 bodů - Frizzante 2021 (GV, tr, 8.80 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2021 (GM, tr, 8.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2021 Ried Pichl Point (GV, tr, 8.00 €)
85 bodů - Grüner Veltliner 2021 Steinfeder (GV, tr, 7.00 €)

Weingut Ernthofer, Winklgasse 52, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Opět jedna z mých tradičních zastávek na putování vinařskou podoblastí Wachau, kde mně letos nejvíce zaujala dvojice veltlínů Grüner Veltliner 2019 Reserve Privatfüllung Georg a Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Steinriegl, povedený byl i rýňák Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl. V rámci jakostní kategorie Federspiel pak byl pro mě nejlepší veltlín Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Hinter der Burg, avšak hned v závěsu byla dvojice Riesling 2021 Federspiel Ried Gaisberg a Grüner Veltliner 2021 Federspiel Weißenkirchen.

92 bodů - Grüner Veltliner 2019 Reserve Privatfüllung Georg (GV, tr, 16.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Steinriegl (GV, tr, 13.50 €)
91 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 13.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2020 Smaragd Ried Steinriegl (GV, tr, 13.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Weissenkirchen (GV, tr, 11.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Ried Hinter der Burg (GV, tr, 9.50 €)
90 bodů - Riesling 2021 Federspiel Ried Gaisberg (RI, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2021 Federspiel Weißenkirchen (GV, tr, 8.20 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 Weißenkirchen (GM, tr, 9.00 €)
87 bodů - Chardonnay Frizzante 2021 (CH, tr, 8.50 €)
87 bodů - Rosé Frizzante 2021 (ZW/BP, tr, 8.00 €)
87 bodů - Rosé 2021 (ZW/BP, tr, 6.90 €)
85 bodů - Weißweincuvée 2021 (GV/RI/GM, tr, 6.90 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem, jestli cena uvedena není, tak mně není dosud známa): BP = Modrý Portugal (Blauer Portugieser), CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, DonRI = Ryzlink dunajský (Donauriesling), FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner, Malvasier), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GewTr = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner, Weißgipfler), MT = Müller Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), PN = Rulandské modré (Blauburgunder, Pinot Noir), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), RÖ = Rösler, SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss). V podstatě takřka všechna vína ročníku 2021 jsou pak díky šíři apelace zařazena do apelace Wachau DAC.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1188x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5