O Víně

16.09.2020 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.09.2020 07:00

Weinherbst Wachau 2020 (I. část)

První část reportáže z nejznámější vinařské akce vinařské podoblasti Wachau, tj. z vinařské akce Weinherbst Wachau 2020, jež v letošním ročníku výjimečně nahradila vinařskou akci zvanou Wachauer Weinfrühling 2020.

První květnový víkend mám dlouhodobě vyhrazen pro návštěvu vinařské podoblasti Wachau, kde se tradičně koná tamní největší vinařská akce zvaná Wachauer Weinfrühling 2020, ta však byla z důvodu koronaviru přeložena až na první zářijový víkend, přičemž samozřejmě vzhledem k období změnila i název na Weinherbst Wachau 2020. Tato vinařská akce se tedy letos konala v termínu 05.-06. září 2020 (sobota-neděle), kdy bylo možné navštívit velkou část místních vinařství této slavné rakouské vinařské podoblasti. Brány všech zúčastnivších vinařství se měly otevřít po oba dva dny vždy od 10 do 18 hodin, přičemž vstupné se tentokráte výjimečně nevybíralo a vinařská akce byla tedy zcela zdarma, jelikož do poslední chvíle nebylo ani jisté, zda se uskuteční a v jakém rozsahu, neb vinařská akce se nakonec z důvodu koronavirových opatření mohla konat pouze ve venkovních prostorách, což bylo podmíněno i pěkným počasím, to bohužel vydrželo pěkné jen v sobotu, takže v neděli byla akce oficiálně zrušena, avšak i tak měla některá vinařství otevřeno i v tento den. Taktéž tentokráte zcela chyběly hostující vinařství, která měla původně přijet z maďarské vinařské podoblasti Tokaj, ale to pro mě nebyl žádný zásadní problém.

I přestože byla vinařská akce zdarma, tak zůstala zachována možnost bezplatně využít autobusové linky Wachauer Linien, jež obsluhují oba dva břehy, konkrétně linka WL1 levý břeh a linka WL2 pravý břeh, a dále zůstala možnost bezplatně využít i dva přívozy přes Dunaj mezi těmito dvěma břehy (Weißenkirchen in der Wachau-St. Lorenz a Spitz-Arnsdorf), pouze bylo nutné si z oficiálních stránek stáhnout a vytisknout dokument opravňující k bezplatné dopravě. Rozdílem oproti minulému ročníku bylo pouze to, že zůstal zachován rozsah dopravy dle klasického jízdního řádu a nedošlo k jejímu posílení, neb přeci jenom, když se žádné vstupné letos nevybíralo, tak by posílení dopravy bylo až příliš citelným zásahem do rozpočtu celé vinařské akce, avšak i tak je na frekventovanějším levém břehu zachován hodinový takt, který byl zcela dostačující.

Mapu viničních tratí vinařské podoblasti Wachau si můžete bezplatně stáhnout přímo z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem. Vzhledem k tomu, že jde o velmi podrobnou mapu, navíc i občasně aktualizovanou, tak se jedná určitě o nejlepší mapový podklad pro tuto vinařskou podoblast. Online alternativu pak představuje aplikace MyWachau, jež naleznete pod tímto odkazem, avšak je možné si jí jako aplikaci stáhnout i do Vašeho mobilního zařízení. Tato aplikace nabízí detailní mapu i s popisem všech viničních tratí, kdy u jednotlivých viničních tratí můžete najít údaje jako velikost v ha, počet slunečních hodin, sklonitost, nadmořskou výšku či půdní profil, navíc je možné u jednotlivých viničních tratí zjistit i která vinařství z dané viniční trati produkují vína, avšak tento seznam je vhodné brát spíše orientačně, neb rozhodně není úplný a někde i nepřesný. Aplikace MyWachau však zobrazuje dále i umístění jednotlivých vinařství či otevírací doby jednotlivých Heurige, takže na cestování po Wachau se jedná o ideálního pomocníka.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína, nutno podotknout, že od ročníku 2020 vznikne ve Wachau i apelace Wachau DAC, avšak vznik této apelace bude vzhledem k šíři jejího rozsahu, kdy u základních vín půjde o apelaci až pro 17 odrůd vinné révy, úplně zbytečný a její význam mě úplně míjí, navíc zásadně nesouhlasím s tím, že v rámci této apelace má být povoleno uvádění viničních tratí pouze u vín z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, celkově to vnímám jako velký krok zpět.

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly - Kavyl Ivanův (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha (především menších) vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii vín ve Wachau, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii vín nabízí zřejmě všechna místní vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivací, avšak i jako mladá vína mají svou nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaká víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a velmi často i rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po tradičním obsáhlém úvodu nastává čas se ohlédnout za jednotlivými vinařstvími a víny, jež jsem navštívil a ochutnal, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 14 vinařství z celkového počtu 28 vinařství, jež jsem během letošního ročníku navštívil. V dnešní první části se podíváme na vinařství pocházející z vinařských obcí Unterloiben, Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching a Wösendorf in der Wachau, kde jsem ostatně letos během svého pobytu pobýval. Ve všech mnou navštívených vinařstvích jsem se snažil pokrýt celé nabízené portfolio, v některých vinařstvích jsem měl možnost ochutnat i vína mimo nabídku, takže ty pak v seznamu naleznete také, naopak některá vína byla již vyprodaná.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, avšak k určitým vínům se určitě časem podrobněji vrátím ve svých Vinných střípcích. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nacházejí na levém břehu Dunaje proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž se jedná převážně o fotky z mého bohatého archivu, neb do této vinařské podoblasti mířím i několikrát ročně a během této vinařské akce většinou nemám příliš času fotografovat, v této části jsem tedy alespoň tematicky zvolil podzimní fotky z mého archivu. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku.

A nyní již tedy samotné hodnocení jednotlivých vinařství a jejich vín:

Weingut Martin & Karin Fink, Unterloiben 36, A-3601 Dürnstein
V tomto vinařství jsem se objevil zase po trochu delší době, abych zjistil, kam se vinařství posunulo a musím říci, že kvalita zůstala zachována a nadále je zde sympatický poměr cena/kvalita, mě nejvíce zaujal trochu atypicky jediný zástupce vín z vinařské podoblasti Kremstal v podobě rýňáku Riesling 2019 Steinjuwel Ried Pfaffenberg, avšak tato viniční trať přímo sousedí s vinařskou podoblastí Wachau, velmi sympatické byly oba zástupcí viniční trati Kreutles v podobě Riesling 2019 Federspiel Kreutles a Grüner Veltliner 2019 Federspiel Kreutles, vyznačující se pěknými pořizovacími cenami. Pro milovníky aromatických odrůd tu je jedna zajímavost v podově červeného muškátu Roter Muskateller 2019 Smaragd Ried Klostersatz, což je v jakostní kategorii Smaragd poměrně velká rarita.

91 bodů - Riesling 2019 Steinjuwel Ried Pfaffenberg (RI, tr, 14.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Selection „U" (GV, tr, 13.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2019 Smaragd Ried Mauterner Süßenberg (CH, tr, 13.00 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Kreutles (RI, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Kreutles (GV, tr, 8.80 €)
89 bodů - Roter Muskateller 2019 Smaragd Ried Klostersatz (RM, tr, 13.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2019 Alte Rebe Steinterrassen (GV, tr, 10.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Frauenweingarten (GV, tr, 8.30 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2019 Federspiel Ried Rothenhof (RI, tr, 8.80 €)
85 bodů - Grüner Veltliner 2019 Steinfeder Ried Frauenweingarten (GV, tr, 7.70 €)

Weingut Paul Stierschneider - Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
Mé oblíbené vinařství, které se rok od roku mírně zlepšuje, opravdu velmi pěkná sestava vín, zvláště v jakostní kategoii Smaragd a především v případě vín ze slavné viniční trati Loibenberg, kde jak Riesling 2019 Smaragd Ried Loibenberg, tak Grüner Veltliner 2019 Smaragd Loibenberg, jsou skvělí zástupci této viniční tratě s obrovským potenciálem archivace. Mě každoročně zaujme i další zástupce slavných viniční tratí v podobě Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt, v letošním roce mě navíc zaujal i velmi pěkný Sauvignon Blanc 2019 Smaragd Ried Klostersatz, který osobně považuji zatím asi za nejlepší Sauvignon, který jsem v tomto vinařství prozatím ochutnal, každopádně do tohoto vinařství se budu nadále velmi rád vracet.

93 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Loibenberg (RI, tr, 19.00 €)
92 bodů
- Grüner Veltliner 2019 Smaragd Loibenberg (GV, tr, 19.00 €)
91 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Rothenberg (RI, tr, 17.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt (GV, tr, 17.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Alte Reben (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2019 Loibenberg Terrassen (RI, tr, 12.00 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2019 Smaragd Steinertal (GM, tr, 17.50 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2019 Smaragd Ried Klostersatz (SB, tr, 15.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2019 Smaragd Ried Klostersatz (CH, tr, 15.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel "produced by Valentin" (GV, tr, 11.20 €)

Weingut Jäger, Kremserstraße 1, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Zase trochu po delší době jsem zavítal i do vinařství Weingut Jäger a odcházel jsem více než spokojen, neb toto vinařství se letos řadí mezi ta nejlepší vinařství vinařské podoblasti Wachau, opravdu velmi silná a vyrovnaná sestava vín, mě uchvátila především dvojice rýňáků Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl a Riesling 2019 Smaragd Ried Achleiten, avšak i oba veltlíny jakostní kategorie Smaragd byly skvělé, avšak u veltlínů mně především zaujala vína jakostní kategorie Federspiel s úžasným poměrěm cena/kvalita, kde nejlepší z nich je dle mě Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Klaus, avšak i ostatní mají laťku kvality také velmi vysoko. Novinkou v sortimentu je růžový sekt Rosé Sekt 2017 Brut Nature a určitě stojí za vyzkoušení pro milovníky velmi suchých bublin, jako jsem já, neb tento sekt rozhodně patří mezi top růžové sekty. Určitě se musím v tomto vinařství zase začít objevovat častěji.

95 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 24.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 22.00 €)
94 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 22.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Vorderseiber (GV, tr, 20.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Klaus (GV, tr, 9.80 €)
91 bodů - Rosé Sekt 2017 Brut Nature (ZW, brut nature, 18.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, tr, 9.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Weitenberg (GV, tr, 9.80 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2019 (SB, tr, 11.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Selection (GV, tr, 10.80 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Weißenkirchen (GV, tr, 8.80 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2019 Federspiel (GM, tr, 11.80 €)
86 bodů - Rosé Zweigelt 2019 (ZW, tr, 7.20 €)

Weingut Weixelbaum, Burgstiege 71, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Má premiérová návštěva v tomto vinařství se nesla v duchu příjemného překvapení, neb šlo o velmi vyrovnanou směsici vín, kdy mě především zaujal skvělý muškát Gelber Muskateller 2019 Federspiel, který v dané cenové kategorii patří k nejlepším v celé vinařské podoblasti Wachau, skvělé byly i oba rýňáky Riesling 2019 Smaragd Ried Vorderseiber a Riesling 2019 Federspiel Ried Weitenberg, pomyslnou třešničkou na dortu je pak limitovaná edice veltlínů z vrchní části známé vinični tratě Achleiten v podobě Grüner Velltiner 2019 Smaragd Ried Himmelreich Limited Edition. Většina vín v tomto vinařství má velmi zajímavý poměr cena/kvalita, takže určitě nejsem v tomto vinařství naposledy a hned příští ročník si toto vinařství řadím do svého seznamu.

91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Himmelreich Limited Edition (GV, tr, 19.00 €)
91 bodů - Gelber Muskateller 2019 Federspiel (GM, tr, 8.50 €)
90 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, tr, 13.00 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Weitenberg (RI, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Müller Thurgau 2019 Auslese (MT, lb, 10.00 € za 0,5 l)
88 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Weißenkirchen (GV, tr, 8.00 €)

Weingut Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Má oblíbená a tradiční zastávka ve vinařské podoblasti Wachau, která mě nikdy nezklame, jedno z vinařství, které si drží pomyslnou laťku dlouhodobě vysoko, každoročně tu zcela dominuje Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl, což je opravdu parádní ukázka povedeného rýňáku jakostní kategorie Smaragd, která má to nejlepší ještě před sebou, avšak i veltlín Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Weitenberg je v každém ročníku skvělý. V letošním ročníku mě zase po nějaké době velmi bavilo Chardonnay 2019 Smaragd Ried Hinter der Burg, ačkoliv tuto odrůd jinak příliš nevyhledávám, tak u tohoto vína bych klidně celý večer vydržel. Novinkou v sortimentu je Grüner Veltliner 2019 Smaragd Steinterrassen, aneb základní víno jakostní kategorie Smaragd se skvělou pořuzovací cenou pro ty, co chtějí poznat krásy této jakostní kategorie, pro ty, co však mají ráci lehčí variantu lze určitě doporučit Grüner Veltliner 2019 Federspiel. V tomto vinařství jako jednom z mála v údolí máte možnost ochutnat i zajímavá červená vína, která nejsou jenom doplňkem sortimentu.

92 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 22.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Weitenberg (GV, tr, 19.00 €)
91 bodů - Chardonnay 2019 Smaragd Ried Hinter der Burg (CH, tr, 19.00 €)
90 bodů - Grüner Vetlliner 2019 Smaragd Steinterrassen (GV, tr, 12.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Pinot Noir 2018 (PN, tr, 29.00 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel (RI, tr, 11.00 €)
88 bodů - Telos 2018 (ZW/CS/RÖ, tr, 15.00 €)

Weingut Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Jedno z vinařství, které má velmi slušný poměr cena/kvalita, v letošním ročníku mě tu opravdu bavil rýňák Riesling 2019 Smaragd Ried Achleiten, který má na danou kategorii a slavnou viniční trať opravdu pěknou pořizovací cenu, pro milovníky barikových vín lze doporučit novinku v sortiment Chardonnay 2018 Reserve, avšak s jejím otevřením bych chvíli počkal, protože toto víno je teprve na začátku své cesty a za pár let bude jednoduše skvělé. Z jakostní kategori Federspiel byl povedený minerální veltlín Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Buschenberg, který v dané cenové kategorii také jen stěží hledá konkurenci. Pro milovníky sladkých vín tu je tu velmi sladké Chardonnay Beerenauslese 2017 s neskutečnými cca 200 g/l zbytkového cukru, která však drží i pěkný kyselinka.

92 bodů - Beerenauslese 2017 (CH, s, 15.00 € za 0,375 l)
91 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 12.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Weitenberg Alte Reben (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2018 Reserve (CH, tr, 14.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Buschenberg (GV, tr, 7.90 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Liebenberg (RI, tr, 7.90 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2019 (GM, tr, 7.90 €
86 bodů - Rosé Zweiglet 2019 (ZW, tr, 7.50 €)

Weingut Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
Mým chutím jedno z nejbližších vinařství, neb všechna vína jsou opravdu suchá, typická a zvláště Smaragdy s obrovským archivačním potenciálem, letošním vítězem se pro mě stal Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Achleiten, avšak u tohoto vína se vyplatí trochu počkat, mým dlouhodobým tajným favoritem je o něco krémovější veltlín Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmitz, který je trochu neprávem ve stínu prvního, opravdu povedený je i rýňák Riesling 2019 Smaragd Ried Vorderseiber, z hlediska jakostní kategorie Federspiel pak poměrně vyčnívá Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Achleiten, který bych naslepo klidně zařadil mezi lehčí Smaragdy, avšak velmi těsně za ním je i zajímavý Riesling 2019 Federspiel Zehenthof. Pro milovníky těžších vín plných pražených tónů lze jednoznačně dát tip na nesmírně zajímavé Rulandské bílé v podobě Weißburgunder 2015 Hippolyt, což je víno školené neskutečných 36 měsíců v sudech typu barrique, každopádně na dlouhé zimní večery ideální víno, avšak rovnou říkám, že toto víno chce čas a velkou sklenici.

94 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 28.00 €)
93 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, tr, 28.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 21.00 €)
93 bodů - Weißburgunder 2015 Hippolyt (WB, tr, 30.00 €)
92 bodů
- Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Achleiten (GV, tr, 13.80 €)
91 bodů
- Riesling 2019 Federspiel Zehenthof (RI, tr, 13.80 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Zehenthof (GV, tr, 11.70 €)
88 bodů
- Grüner Veltliner 2019 Steinfeder (GV, tr, 9.00 €)
88 bodů - Pink 2019 (ZW, tr, 9.00 €)

Weingut Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
Další ze špičkových vinařství vinařské podoblasti Wachau, kde každoročně nelze sáhnout po špatném vínu, v letošním ročníku dominovala dvojice vín Riesling 2019 Smaragd Best Of a Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Steinertal, avšak mé chuťové pohárky nejvíce bavily veltlíny pocházející z viniční trati Pichl Point, tj. Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Pichl Point a zvláště pak Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Pichl Point, který má opravdu velmi sympatickou pořizovací cenu. Mým dlouhodobým favoritem je i rýňák Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl, jež si i letos udržel laťku kvality velmi vysoko. Pro milovníky aromatických odrůd lze zcela určitě doporučit dvojici Gelber Muskateller 2019 Ried Postaller a Sauvignon Blanc 2019 Ried Donaufeld, neb ty Vás rovněž velmi potěší

94 bodů - Riesling 2019 Smaragd Best Of (RI, tr, 26.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Steinertal (GV, tr, 20.00 €)
93 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 21.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Pichl Point (GV, tr, 18.50 €)
93 bodů - Riesling 2019 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 22.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Loibenberg (GV, tr, 18.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Pichl Point (GV, tr, 9.70 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Klaus (GV, tr, 9.70 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2019 Ried Postaller (GM, tr, 10.70 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Stein am Rain (RI, tr, 10.70 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2019 Ried Donaufeld (SB, tr, 9.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 TOM (GV, tr, 9.20 €)

Weingut Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství pro milovníky naturální a oranžových vín, neb v této kategorii patří toto vinařství k absolutní špičce vinařské podoblasti Wachau a pravidelně mně přesvědčuje, že tomu tak opravdu je, z těchto vín je dlouhodobě absolutní špičkou oranžové víno Grauer Burgunder 2017 Maischvergoren, paráda v dané kategorii, mně tradičně velmi bavil i Pulp Fiction No. 7 Yellow Label, který je založen především na skvělé kombinaci Veltlínského červeného a Muškátu žlutého, naopak příjemným překvapením z hlediska naturálních vín pro mě tentokráte byl Pulp Fiction No. 11 Pink Label, aneb rosé založené na odrůdách Zweigeltrebe a Chardonnay, velmi zábavné pití a přitom dost odlišné od klasického rosé. Ze standardních vín byla nejlepší novinka v sortimentu Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Achleiten, následován dvěmi víny na které je spolehnutí v každém ročníku Riesling 2019 Smaragd Ried Kollmütz a Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmitz. Toto vinařství je prostě jiné, avšak jen a jen tím pozitivním směrem.

93 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 40.00 €)
92 bodů - Grauer Burgunder 2017 Maischevergoren (PG, tr, 40.00 €)
92 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 25.00 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 20.00 €)
91 bodů - Grauer Burgunder 2018 Smaragd Ried Postolern (PG, tr, 17.00 €)
90 bodů - Pulp Fiction 2018 No. 7 Yellow Label (FV/GM/WB, tr, 20.00 €)
90 bodů - Pulp Fiction 2019 No. 11 Pink Label (ZW/CH, tr, 14.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Postolern (GV, tr, 25.00 €)
90 bodů - Zweigelt 2012 Ried Postolern (ZW, tr, 20.00 €)
90 bodů - Pulp Fiction 2019 No. 10 Green Label (GV/RI, tr, 14.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Seelenkräutel (GV, tr, 14.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Ried Bachsatz (GV, tr, 14.00 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel Mitz&Mütz 2019 (RI, tr, 14.00 €)
88 bodů - Pulp Fiction 2019 No. 12 Red Label (SY, tr, 20.00 €)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z vinařství zcela mimo program, tudíž vinaři ještě jednou děkuji za jeho čas, protože tato zastávka za to stála, opravdu velmi vyrovnaná a kvalitativně vysoko postavená sestava vín, kde mě pravidelně nadchne dvojice vín Riesling 2019 Smaragd Ried Harzenlenleiten a Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmitz, avšak tentokráte jsem byl nejvíce příjemně překvapen krásným Rulandským bílým v podobě Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Gaisberg, opravdu nádherná a typický rulanda se slušným archivačním potenciálem. Skvělé byly i oba dva Federspiely, tj. Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Bachgarten a Riesling 2019 Federspiel Terrassen, kde však o malý kousek favorizuji veltlín před rýňákem.

93 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Harzenleiten (RI, tr, 26.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 23.00 €)
92 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Kollmitz (RI, tr, 23.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Hochrain (GV, tr, 20.00 €)
91 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Gaisberg (WB, tr, 19.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Bachgarten (GV, tr, 12.00 €)
90 bodů - Riesling 2019 Federspiel Terrassen (RI, tr, 13.00 €)

Weingut Schwaiger, Marktplatz 22, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z vinařství s nejnižšími cenami ve vinařské podoblasti Wachau, které si však udržuje i velmi slušnou kvalitu vín, takže poměr cena/kvalita je velmi povedená. Tradičně nejlepším vínem vinařství je skvělý rýňák Riesling 2019 Smaragd Ried Kollmütz, mně však v posledních letech stále baví i dvojice vín Weißburgunder 2019 Smaragd Ried Railas a Muskateller 2019 Smaragd Ried Angern. Z hlesiak jakostní kategorie Federspiel mě v letošním roce nejvíce zaujal veltlín Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Marienfeld, jen velmi těsně následován povedeným rýňákem Riesling 2019 Federspiel Ried Kollmütz. Každopádně návštěvu tohoto vinařství lze doporučit každému, kdo si myslí, že ve vinařské podoblasti Wachau nelze najít vína s nízkou pořizovací cenou a slušnou kvalitou.

91 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 11.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2019 Smaragd Ried Railas (WB, tr, 9.50 €)
90 bodů - Muskateller 2019 Smaragd Ried Angern (GM/RM, tr, 12.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Bachsatz (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Marienfeld (GV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Kollmütz (RI, tr, 7.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Muskateller 2019 Federspiel (GM/RM, tr, 7.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2019 Steinfeder Ried Silberknollen (GV, tr, 6.50 €)
86 bodů
- Zweigelt Rosé 2019 Federspiel (ZW, tr, 6.50 €)
85 bodů - Frühroter Veltliner 2019 Steinfeder Ried Point (FV, tr, 6.50 €)

Weingut Eigl, Winklgasse 42, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství známé svým skvělým Heurige, které určitě doporučuji navštívit, toto vinařství se akce neúčastnilo, avšak vinař si na mě udělal chvilku a za to mu ještě jednou děkuji. Z hlediska vín je tradičně nejsilnější sestava veltllínů, kdy nejlepší je Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Stein am Rain, avšak z hlediska pěkné pořizovací ceny mu na paty šlape duo Grüner Veltliner 2019 Ried Kollmitz a Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Pichl Point. Mě stejně jako vloni velmi mile překvapilo Rulandské bílé Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Kollmitz plné zajímavý oříškových tónů.

90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Stein am Rain (GV, tr, 10.50 €)
89 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Kollmitz (WB, tr, 9.80 €)
89 bodů - Chardonnay 2019 Smaragd Ried Pichl Point (CH, tr, 9.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Ried Kollmitz (GV, tr, 7.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Pichl Point (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Pinot Gris 2018 Smaragd Ried Postaller (PG, tr, 9.80 €)
88 bodů - Riesling 2019 Ried Jochinger Berg (RI, tr, 8.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel (GV, tr, 7.00 €)

Weingärtnerei Lengsteiner, Winklgasse 53, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Toto vinařství tento ročník mělo své brány zavřené, avšak i přesto jsem se domluvil s Christianem Lengsteinerem na ochutnávce, tudíž mu děkuji za jeho čas i mimo oficiální program. Dlouhodobě nejzajímavější vína tohoto vinařství pochází z viniční tratě Harzenleithen ve St. Michaelu, v letošním ročníku byl skvělý jak Grüner Veltliner 2019 Smaragd Harzenleiten, tak Grüner Veltliner 2019 Federspiel Harzenleiten, pro srovnání jsem ochutnal u jakostní kategorie Smaragd i ročník 2018 tohoto vína a ten byl ještě o kousek lepší, každopádně všechna vína mají až neskutečný poměr cena/kvalita, vína jakostní kategorie Smaragd v hodnotě 10 € opravdu příliš nepotkáte. A pokud zavítáte do jejich Heurige, tak určitě doporučuji si dát něco ze zvěřiny, neb sám vinař je i myslivcem.

90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Harzenleiten (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Ralais (RI, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Harzenleiten (GV, tr, 10.00 €)
89 bodů
- Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Gaisberg (WB, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Harzenleiten (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Ralais (RI, tr, 7.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 7.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Gaisberg (GV, tr, 7.00 €)
86 bodů - Der Grausliche 2019 (GM/RI, tr, 7.50 €)
86 bodů - Frizzante Rosé 2019 (ZW, tr, 7.50 €)
86 bodů - Frizzante Der Grausliche 2019 (GM/RI, tr, 8.00 €)
85 bodů - Gelber Muskateller 2019 Ried Johannserberg (GM, tr, 7.50 €)

Weingut Ernsthofer, Winklgasse 52, A-3610 Wösendorf in der Wachau
V tomto vinařství mě uvítala velmi vyrovnaná kvalita vín a především velká směsice nejrůznější veltlínů, kde nejlepším vínem pro mě byla novinka v sortimentu Grüner Veltliner 2019 Reserve Privatfüllung Georg, následován naopak klasikou, která mě nikdy nezklame Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Steinriegl. Příjemným překvapením pro mě bylo víno pocházející z jižního (pravého) břehu údolí Wachau, tj. z viniční tratě Buchenthal, odkud pocházel minerální veltlín Grüner Veltliner 2019 Ried Buchenthal. Z ryzlinků opět nezklamala parádní viniční trať Steinriegl a rýňák z ní v podobě Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl.

91 bodů - Grüner Veltliner 2019 Reserve Privatfüllung Georg (GV, tr, 16.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Steinriegl (GV, tr, 13.50 €)
90 bodů - Riesling 2019 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 13.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Weißenkirchen (GV, tr, 11.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Ried Buchenthal (GV, tr, 9.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2019 Ried Kollmütz (GV, tr, 10.00 €)
88 bodů
- Grüner Veltliner 2019 Federspiel Ried Hinter der Burg (GV, tr, 9.50 €)
87 bodů - Riesling 2019 Federspiel Ried Gaisberg (RI, tr, 8.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2019 Federspiel Weißenkirchen (GV, tr, 8.00 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem, jestli cena uvedena není, tak mně není dosud známa): BB = Blauburger, BM = Blütenmuskateller (Cvětočnyj), BP = Modrý Portugal (Blauer Portugieser), CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, DonRI = Ryzlink dunajský (Donauriesling), FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GewTr = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MT = Müller Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), PN = Rulandské modré (Blauburgunder, Pinot Noir), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), RÖ = Rösler, SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3399x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5