O Víně

23.01.2020 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.01.2020 07:00

Putování za znojemským veltlínem

Pod dojmem různých „putování“ po sklepích, vinicích, které téměř masově vznikalo pro milovníky vína, vinařství ve všech podoblastech a vinařských obcích, uspořádal v roce 2009 spolek Sdružení znojemských vinařů akci pro veřejnost, nazvanou „Putování za znojemským veltlínem“ (PZV). Možná by byl vhodnější název „Za vinaři Znojemska“, těch možností by bylo víc, ale to „putování“ prostě zvítězilo. Nakonec to je jedno, PZV si zapsala řada milovníků vín do svého kalendáře a mnozí PZV pravidelně navštěvují. A tak každoročně začátkem června poznávají účastníci vína, vinice, vinaře a vinařství Znojemské vinařské podoblasti.

Znojemská vinařská podoblast má v současné době 3.098 ha vinic a 1.150 pěstitelů. Veltlínské zelené je jedním z typických vín Znojemska, paří mezi nejpěstovanější odrůdy (15,5 %), proto se objevilo v názvu vinařské akce.

Cílem bylo poznat a navštívit zejména malá, ale i větší, neznáma či známější vinařství, ochutnat a porovnat jejich vína, především Veltlínské zelené, prohlédnout si jejich sklepy a vinice, pohovořit s vinaři, poznat jejich filozofii atd. Zpočátku byl zájem tak velký, že na objíždění vinařství jezdily dva autobusy a zájemci se odmítali. Vzhledem ke vzrůstajícím početným vinařským akcím v různých podoblastech, zájem se postupně ustálil na cca 50 zájemců a jezdí jeden autobus. Za uplynulá léta se navštívilo přes 40 různých vinařství, pravda, v některých se návštěva opakovala vzhledem ke kvalitě vín, prostředí i ochotě a vstřícnosti samotného vinaře. Postupně tak poznáváme vinaře a vinařství podoblasti. Protože naše podoblast se dělí na tři rajony: miroslavský, znojemský a hrušovanský, tak se návštěvy vinařství v jednotlivých rajonech postupně střídají. S těmi návštěvami je mnohdy spojena i prohlídka málo známé sklepní uličky. Ty se v posledních létech opravují a mění k lepšímu stavu, než-li tomu bylo před pár desítkami let.

V posledních dvou létech se akce pořádá střídavě v pátek či v sobotu. Účastník dostane katalog, oranžovou plátěnou taštičku na sklenku a samozřejmě i skleničku, i když je možné si vzít vlastní z minulých návštěv. Cestou průvodce podrobně komentuje vinařskou historii, vinařství, která se navštíví a okolní vinice, kolem kterých se projíždí a samozřejmě mnoho dalších informací. Další informace získá přímo u vinaře, kde ochutnává jeho vína. K dispozici bývá celkem 30 až 35 vzorků vín. V posledním navštíveném vinařství bývá zpravidla pohoštění, hudba a zpěv. Akce končí ve 20 až 21 hodin s odvozem účastníků zpět do Znojma. PZV je jedna ze stěžejních pravidelných tradičních akcí spolku, mimo Znojemského koštu, exkurze do jiných podoblastí u nás, Rakouska a Mikulášského koštu mladých vín. Doprovodné fotografie jsou z PZV v roce 2019, kdy jsme navštívili Rajhradské klášterní s.r.o. (www.rajhradskeklasterni.cz), Fučíkovic vinný sklípek v Branišovicích (www.fucikovicsklipek.cz), Rodinné vinařství Matouš - Čeperová v Olbramovicích (www.vinoolbramovice.cz) a Vinařský spolek sv. Michal v Bohuticích (www.bohutice.cz).

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3810x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5