O Víně

02.01.2020 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.01.2020 07:00

Sv. Martin v Modrých Horách 2019 - I. část

Ve dnech 8. 11. 2019 - 10. 11. 2019 proběhl v pěti obcích Velkopavlovické vinařské podoblasti v pořadí již 26. Festival otevřených sklepů (FOS). FOS je vždy na jaře a na podzim. Do letošního podzimního pod názvem Sv. Martin v Modrých Horách, byly zařazeny vinařské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Vrbice a Kobylí.

Cituji z webových stránek:

 „Velkopavlovická vinařská podoblast je podle výměry osázených vinic největší vinařskou podoblastí u nás. Díky vysokému obsahu hořčíku v půdě se zde daří modrým odrůdám, nezaměnitelná červená vína tuto podoblast proslavila. V zatím jediném apelačním systému Velkopavlovické podoblasti - VOC Modré Hory - mohou být zatříděna jen vína z modrých odrůd Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Vyhlášená je především Frankovka purpurové barvy a skořicově višňového aroma, pozornost si zaslouží také lehčí, jemně kořenitý Modrý Portugal. Pozoruhodná vína zde dávají aromatické odrůdy Muškát moravský a Tramín červený".

Tradičně bývá otevřeno 30 sklepů, letos 34 s možností ochutnat až cca 500 vzorků vín, což je samozřejmě nad možnosti návštěvníků, ale výběr je pěkný. Po ubytování ve Velkých Pavlovicích, jsme se zaregistrovali v místní Sokolovně, nasedli do festivalového autobusu (jezdily dvě linky A a B) a vyrazili do jednotlivých vinařství za zajímavými zážitky a dobrými víny. V mnoha vinařstvích jsme již dříve byli a navíc naše degustace proběhly pouze v sobotu, tak jsme si vybrali jen některé, no a také takové, jejichž vína nám vždy chutnala. A tak jsme zakotvili ve starobylé vinařské obci Kobylí. První vína jsme ochutnali v malém rodinném Vinařství Tomčala (www.tomcala.cz). Vína získávají asi z 2,5 ha vlastních vinic tratí Padělky, Nivky a U Vývozku. Půda obsahuje množství hořčíku a to svědčí červeným odrůdám. Velice pěkný byl suchý Merlot 2019, suché Veltlínské zelené 2018 a polosuchý Tramín červený 2018, Sauvignon 2018 všechna vína mzv.

V Modrém Vinařství (www.modrevinarstvi.cz) jsme se dozvěděli, že hospodaří na 4 ha vinic, bílá vína dělají řízeným kvašením s ušlechtilými kvasinkami, červená otevřenou macerací v kádích a poté jsou v dubových sudech. Nabízeli k ochutnání 21 vín. Ze vzorků, které jsme ochutnali, se nejvíce líbil polosladký Hibernal 2018 a polosuchý v pozdním sběru Děvín 2018. Začalo drobně poprchávat, lisovna se plnila návštěvníky a tak jsme popošli do nedalekého sklípku ve víře, že to tam bude lepší.

Víno z Kobylí - Patria Kobylí, a.s. (www.patriakobyli.cz). Vinařství vzniklo v roce 1998 z bývalého družstva. Hospodaří na 165 ha vinic. V nabídce měli 15 vín, ochutnali jsme sedm, ze kterých nejvíce chutnal polosladký výběr z hroznů Tramín červený 2015 s nádhernou vůní, v celkovém hodnocení návštěvníků byl na třetím místě. Výborný byl v pozdním sběru Ryzlink rýnský 2017, suchý Ryzlink vlašský Gallery 2017. Poprvé jsme ochutnali letošní svatomartinský velice dobrý Müller - Thurgau. I když se mi letos vůbec nelíbilo posunutí otevření svatomartinských vín už na tento víkend s pochybným odůvodněním. Co bude v dalších létech až 11. 11. padne na jiné všední dny? Nedovedu si představit, že by ve Francii otevírali Beaujolais Nouveau jiný den, nežli třetí čtvrtek v listopadu... Nebylo to podle mne šťastné rozhodnutí VF. Tradice se má dodržovat (bohužel u nás se často dělají výjimky). Přijel autobus s dalšími účastníky, docela se to tu zaplnilo a tak jsme popošli dál.

Vinařství Vajbar Kobylí (www.vajbar.cz) funguje od roku 2003, vlastní 7,5 ha a ročně vyrábí asi 40 000 lahví. Ze 14 nabízených vín jsme nejdříve ochutnali mladý opět velmi dobrý suchý Müller - Thurgau 2019. Z dalších vzorků, které nám nejvíce chutnaly, to byl příjemný voňavý suchý Muškát moravský 2018, polosuchý Hibernal 2018, polosladká Pálava 2018 a skvělý suchý Merlot 2016. Po ochutnání ještě několika dalších vzorků jsme nastoupili do autobusu plného rozjařených, převážně mladých účastníků a vystoupili v Bořeticích. Ty jsou známé nejenom sklepními uličkami, výbornými víny ale vinařskou recesistickou Svobodnou spolkovou republikou Kraví hora. Byli jsme zde mnohokrát, ale vždy se bavíme vtipnými nápady, které se tu objevují. No a samozřejmě je tu i VOC Modré Hory. V rámci FOS bylo otevřenou pět sklepů. Navštívili jsme hned první Rodinné vinařství Jedlička (www.vinoboretice.cz). V příjemné lehce vytopené místnosti jsme se nejenom posadili, ale i vychutnali několik vzorků ze 13 nabízených i když měli ještě i vzorky dalších vín za poplatek. K mé radosti až na jedno všechna vína byla suchá. Ochutnali jsme slušný kabinetní Sauvignon 2017 a ještě několik dalších, ale potom červená vína: skvělou, typickou Frankovka VOC 2015, velice pěkné mzv Modrý Portugal 2017. Mimo dobrých vín se tu dalo docela hodně najíst různých pochutin. Dál jsme prošli kolem „vstupní celnice" do „Svobodné spolkové republiky Kraví hora" a pokračovali známou sklepní uličkou s desítkami sklepů. Před některými bylo kryté posezení a v příjemných měsících se tu příjemně popíjí kolem grilu s různými specialitami. Prohlédli jsme si různá „velvyslanectví", sídlo „prezidenta" a se sklenkou v ruce došli k dalšímu otevřenému sklepu rodinného Vinařství Hempl (www.vinarstvihempl.cz ). Révu pěstují od roku 2004 asi na 4 ha. Pochutnali jsme si na skvělém suchém mzv Sylvánském zeleném 2018, Neuburském 2018. Manželka na mzv polosladké Pálavě 2018 a Tramínu červeném 2018. Z červených vín bylo skvělé suché Cuvée (Zw + CS) 2018 a suchý barrigue Zweigeltrebe oceněný stříbrnou medailí na Vinium Juvenale 2019. Ochutnali jsme ještě několik dalších vzorků, udělali pár fotek a pokračovali k dalšímu sklípku.

Mimo vlastních poznatků jsem čerpal některé informace z tradičně výborného katalogu „Sv. Martin v Modrých Horách", případně z webových stránek jednotlivých vinařství. (Pokračování)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2890x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5