O Víně

23.12.2019 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.12.2019 07:00

Degustace ve vinařství Weingut Leo Jahner

V prosinci jsem si domluvil degustaci ve vinařství Weingut Leo Jahner v malé obci Wildungmauer ve vinařské podoblasti Carnuntum, a nyní se tedy ohlédneme za víny, které jsem tam měl možnost ochutnat.

V polovině prosince jsem měl cestu do Vídně a jejího okolí a tak jsem si pro zpestření programu domluvil i ochutnávku vín ve vinařství Weingut Leo Jahner, Feldgasse 35, A-2403 Wildungsmauer, které leží doslova na půl cesty mezi Vídní a Bratislavou ve vinařské podoblasti Carnuntum, jedno se spíše o menší vinařství, které obhospodařuje cca 12 ha vinic, z čehož připadá přibližně 7 ha na modré odrůdy a 5 ha na bílé odrůdy, přičemž ty nejlepší vinice se nachází v sousední obci Höflein bei Bruck an der Leitha, kde vinařství obhospodařuje velmi známé viniční tratě jako Bühl, Scheibner či Steinäcker, avšak viniční tratě nalezneme přímo i v sousedství vinařství (vkusná moderní stavba, kde nalezneme i velmi známé Heurige, foto naleznete v příloze), např. viniční trať Kirschgarten.

V rámci degustace jsem společně s vinařem Leo Jahnerem projel celý aktuální sortiment, což čítalo celkem 13 vín a když trochu předběhnu, tak především červená vína byl opravdu skvělá, většinou i s velkým archivačním potenciálem, ovšem nejlepším vínem pro mě bylo poměrně jednoznačně ledové víno z odrůdy Ryzlink vlašský s 250 g/l zbytkového cukru, který však byl krásně vyvážen pěknou kyselinkou a ačkoliv rozhodně nejsem příznivcem těchto vín, tak musím říci, že lepší ledové víno jsem v letošním roce neměl příležitost ochutnat. Jinak jak jsem již zmínil, mě zaujala především vína červená, nejvíce pak mému osobnímu vkusu seděl asi Wild Wall 2016 a Merlot 2017 Ried Scheibner, avšak z hlediska poměru cena/kvalita mě jednoznačně uchvátila vína Rubin Carnuntum, kdy v této cenové kategorii patří tato vína opravdu ke špičce této vinařské podoblasti.

Celkově vzato se jednalo o velmi pěknou degustaci, plnou mnoha informací o vínech, vinařské podoblasti a diskuzí nad jednotlivými tématy (především nad novou apelací Carnuntum DAC, s níž se budeme v následujících ročnících setkávat), takže návštěvu tohoto vinařství můžu určitě doporučit, neb je doslova kousek od vídeňského letiště, které přeci jenom využívá poměrně značná část lidí i z ČR a přímo z letiště jezdí skoro až k vinařství vlak, ostatně ten jsem využil pro dopravu do vinařství i já. A nyní tedy již následuje popis jednotlivých vín, které jsem společně s Leo Jahnerem ochutnal, pořadí odpovídá pořad, v němž jsme vína chutnali, cena v závorce pak odpovídá ceně vína při nákupu přímo ve vinařství.

Gelber Muskateller 2019 (7,00 €)
Bílé víno z odrůdy Muškát žlutý. Barva světlé žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí černý bez, muškátový květ, ibišek a mandarinky, v závěru jemný dotek pomerančové kůry. V chuti lehčí, harmonické, na pozadí muškátové tóny a černý rybíz, v závěru jemný dotek pomerančů a grapefruitu, střední perzistence. První víno nové ročníku a velmi líbivé, pro milovníky aromatických odrůd vyloženě pěkná záležitost, avšak archivace tu postrádá smysl. Hodnotím 86 body.

Sauvignon Blanc 2017 (7,00 €)
Bílé víno z odrůdy Sauvignon Blanc. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní až intenzivnější, ovocné, na pozadí černý rybíz, angrešt a kopřivy, v závěru jemný dotek grapefruitu a lemongrass. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí černý rybíz, broskve a angrešt, v závěru lehký dotek pomerančů a grapefruitu, střední až delší perzistence. Typický Sauvignon s trochu netypicky vyšším alkoholem, ale ten je ve víno velmi pěkně zakomponován. Hodnotím 87 body.

Grüner Veltliner 2018 (6,00 €)
Bílé víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, zelená jablka a hrušky, v závěru jemný dotek bylin, koření a broskví. V chuti plnější, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, zelená jablka, hrušky a ananas, v závěru jemný dotek koření, grapefruitu a lemongrass, střední až delší perzistence. Základní veltlín jako stvořený do gastronomie, u tohoto vína vydržíte klidně celý večer a cena je takřka bezkonkurenční. Hodnotím 88 body.

Rosé 2018 (6,00 €)
Růžové víno z odrůd Zweigeltrebe, Frankovka modrá a Merlot. Barva středně lososová, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí jahody a maliny, v závěru jemný dotek třešní a pomerančové kůry. V chuti lehčí, harmonické, ovocné, na pozadí jahody, maliny a třešně, v závěru jemný dotek ostružin, střední perzistence. Základní růžové víno, nic komplikovaného, ale čistě provedená klasika. Hodnotím 85 body.

Zweigelt 2017 (7,00 €)
Červené víno z odrůdy Zweigeltrebe. Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí třešně a višně, v závěru jemný dotek koření a pomerančové kůry. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí mix třešní a višní, v závěru lehký dotek kávy a koření, střední perzistence. Základní Zweigeltrebe, opět víno vhodné do gastronomie se sympatickou cenou. Hodnotím 87 body.

Carnuntum Cuvée 2016 (7,00 €)
Červené cuvée založené primárně na Zweigeltrebe, avšak jinak je tam také Frankovka modrá, Merlot, Svatovavřinecké i trochu Syrah. Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí třešně, višně a švestky, v závěru jemný dotek koření, drobného lesního ovoce a pomerančové kůry. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí třešně, drobné lesní plody a švestky, v závěru jemný dotek višní, koření a pomerančů, střední perzistence. Hodnotím 87 body.

Small Wall 2017 (10,00 €)
Červené cuvée z odrůdy Frankovka modrá a Merlot. Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí černý rybíz a tmavé lesní plody, v závěru lehký dotek tabáku, kávy a pomerančové kůry. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí červené lesní plody, třešně a švestky, v závěru jemný dotek koření, střední až delší perzistence. Zajímavé cuvée, ideální do gastronomie, avšak menší archivace mu rovněž neuškodí. Hodnotím 89 body.

Rubin Carnuntum 2018 (10,00 €)
Červené víno z odrůdy Zweigeltrebe. Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí sušené švestky, třešně a drobné lesní plody, v závěru jemný dotek tabáku, šípků, koření a pomerančové kůry. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí třešně, švestky a tmavé lesní plody, v závěru jemný dotek pomerančové kůry, střední až delší perzistence. Zatím velmi mladé víno, ale pro mě osobně z hlediska poměru cena/kvalita je toto víno obrovským příslibem, ideálně je ho však otevřít až tak za 2-3 roky. Hodnotím 90 body.

Rubin Carnuntum 2016 (10,00 €)
Červené víno z odrůdy Zweigeltrebe. Barva tmavě rubinová s jemnými fialovými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí tmavé třešně a borůvky, v závěru jemný dotek višní, tabáku a koření. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí třešně a švestky, v závěru jemný dotek pomerančové kůry a višní, střední až delší perzistence. Ročník 2016 jsem ochutnal pro srovnání s ročníkem 2018, nutno říci, že ročník 2016 je v ideální formě pro aktuální pití, leč ročník 2018 si myslím bude ještě lepší, každopádně víno s označením Rubin Carnuntum jsou kvalitativní jistotou v sortimentu všech vinařství této vinařské podoblasti. Hodnotím 90 body.

Wild Wall 2016 (20,00 €)
Cuvée z odrůd Zweigeltrebe, Frankovka modrá, Merlot a Cabernet Sauvignon. Barva tmavě rubínová s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí tmavé třešně, máta a černý rybíz, v závěru jemný dotek lékořice, hořké čokolády a pražených tónů. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí třešně a tmavé lesní plody, v závěru jemný dotek koření, máty a hořké čokolády, v závěru zajímavá salinita a mineralita, delší perzistence. Archivační potenciál tohoto vína je opravdu velký, tady bych se nebál archivace ani 10 let, zatím je toto víno příliš mladé, avšak i tak opravdu skvělé. Hodnotím 91 body.

Zweigelt 2016 Ried Steinäcker Reserve (30,00 €)
Červené víno z odrůdy Zweigelt. Barva tmavě rubínová s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní až intenzivnější, ovocné, na pozadí třešně, tmavé lesní plody, tabák a koření, v závěru jemný dotek višní a pražených tónů. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tmavé lesní plody (především borůvky) a třešně, v závěru jemný dotek hořké čokolády a koření, delší perzistence. Top Zweigeltrebe i přes vyšší pořizovací cenu, jasně odrůdové charakteristické a i přes školení 30 měsíců v menších dubových sudech si víno zachovala svůj charakter. Hodnotím 92 body.

Merlot 2017 Ried Scheibner (17,00 €)
Červené víno z odrůdy Merlot. Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí tmavé lesní plody (především borůvky), třešně a sušené švestky, v závěru jemný dotek koření a pražených tónů. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí borůvky, třešně a sušené švestky, v závěru jemný dotek hořké čokolády, koření a pomerančů, delší perzistence. Top Merlot, v dané cenové kategorii příliš zajímavějších Merlotů ani nejde nalézt, opravdu povedené víno s velkým archivačním potenciálem. Hodnotím 92 body.

Welschriesling 2016 Eiswein (25,00 € za 0,375 l)
Ledové víno z odrůdy Ryzlink vlašský. Barva světle zlatožlutá s jemnými stříbrnými odlesky, vysoká viskozita. Ve vůni středně intenzivní, na pozadí tropické ovoce a med, v závěru jemný dotek sušený meruněk a sušených limetek. V chuti plné, na pozadí tropické ovoce (hlavně liči a maracuja), sušené meruňky a med, v závěru velmi jemný dotek čokolády, dlouhá perzistence. Nádherné víno s parádní kyselinkou, jedno z nejlepších ledových vín, které jsem v letošním roce ochutnal. Hodnotím 93 body.

Toť vše, já ještě jednou děkuji vinaři Leo Jahnerovi, že si na mě vyhradil poměrně velký časový úsek, abychom ochutnali všechna vína a podiskutovali nad nimi, naposledy jsem jeho vína ochutnával v roce 2014 a pak nyní, tak snad se k nim dostanu častěji.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3156x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5