Vinařství Vouni Panayia - původní kyperské odrůdy
Reportáž z návštěvy vinařství Vouni Panayia na Kypru.
Pojďme zpět do roku 1987, kdy se Andreas Kyriakides po získání hodnotných zkušeností a znalostí na Oddělení vinohradnictví a oenologie ministerstva zemědělství, rozhodl rozvinout jeho zájmy o víno do práce plné lásky a vytříbené chuti. Toto byl okamžik, kdy se rozhodl založit první soukromé regionální vinařství na Kypru: Vouni Panayia.
Generace po generace, jsou rodinné vinohrady ve Vouni Panayia obstarávány s vášní, obrovskou péčí a respektem k výjimečnému vinohradnickému charakteru oblasti.
Vinařství Vouni Panayia je striktně rodinný business založen dvěma bratry a bratrancem, kteří přenášejí svojí vášeň na další generace. Po získání nezbytných znalostí vinohradnictví a vinařství na univerzitě ve Florencii, nový rod dnes hraje aktivní roli v běhu vinařství.
Lidé ve Vouni Panayia mísí tradici s novými technologiemi, zkušenostmi a znalostmi a vytváří kvalitní vína z vybraných hroznů, výhradně domorodého původu na vlastních vinohradech, které vytváří výrazné charakteristiky regionu. Systém vedení je z 95 % na keř, který zakracují asi 2krát za rok.
Vinohrady se rozprostírají v nadmořské výšce cca 1000 metrů, obklopené borovicovými lesy, na zhruba 25 ha. V tomto unikátním terroir, pod trodoskými horami, Andreas Kyriakides pěstuje původní bílé odrůdy Xynistery, Promara, Morokanela a Spourtiko a modré Maratheftiko, Yiannoudi and Ntopio Mavro.
Středomořské klima, mírné zimy a letní teploty sráženy vrcholy trodoských hor dělají Vouni Panayia ideální místo pro pěstování révy. Sazenice rostou na svých původních kořenech, bez použití amerických podnoží, zatímco co vlastní půdní struktura jsou většinou jílovito-sádrovité komponenty.
Stejně jako vína sama i místní vinařství zraje lety. Po velké renovaci je vinařství Vouni Panayia vybavené nejposlednějšími technologiemi pro zajištění vysokého standartu.
Mimo produkci vína, vinařství nabízí návštěvníkům i možnost objevit svět kyperského vína a vinohradnictví; naučný krátký film ukazující celý proces od pěstování révy po lahvování vína, tradiční muzeum a líbezná degustační místnost, jsou zde k tomu, aby rozšířily vaše znalosti a smysly.
Vybrala jsem si degustaci 11 vzorků za 12 €, jíž mě provedl mladší z bratrů. Vzorky: 4 bílé, 1 rosé, 3 červené, 2 dezertní a 1 pálenka. Z bílých za mě nejlepší ALINA - Xynistery dry, polosladké (ALINA MEDIUM DRY) už tak nevystihuje pikantnost v chuti a své charakteristické aroma citrusu, melounu a květinových tónů. Uvádí jasmín, ten rozpoznám velmi dobře, neboť je to vůně má oblíbená, ale bohužel jsem ho nenašla ani v jedné z obou variat. Rosé, PAMPELA, produkují jedno, suché, a to z odrůdy Maratheftiko &Mavro. Nejvíce jsem cítila jahody, příjemné pro mě nezvykle tělnaté rosé. Z červených vín mě mile překvapilo víno PLAKOTA - blend modrých odrůd, suché, ovocné aroma plné třešní a malin, jemné a kulaté patro, vhodné na každodenní pití. Ostatní červená vína zrají na dubovém sudu jeden rok a potencionál zrání uvádí 15 až 20 let. Za mě nejlepší YIANNOUDI, velmi tmavé granátové barvy, aromata prezentující divoké plody kyperských keřů s jemným dotekem vanilky. Likérová vína v lahvičkách originálního tvaru, o obsahu 375ml, zdobí naprosto jedinečná etiketa, plná květů hýřících všemi barvami. Pastva pro oči a samozřejmě i čichové a chuťové pohárky. Tmavší provedení je z odrůdy Mavro, světlejší Muscat. Obě dvě zrály 4 roky v sudu a potenciál uvádí až 100 let. Koupila jsem si do sbírky obě dvě.
Po ukončení degustace jsem si sedla venku na terase a kochala se výhledem do okolí, se starším z bratrů jsem si vyměnila studijní a pěstitelské zkušenosti a facebook a můžeme sdílet :-)
Lehký snack, obsahující čerstvý a vyzrálý kozí sýr, chleba a zeleninu dávají zadarmo na vrub podniku.