O Víně

23.05.2019 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.05.2019 07:00

Wachauer Weinfrühling 2019 (I. část)

První část reportáže z nejznámější vinařské akce vinařské podoblasti Wachau, tj. z vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2019, jež se tradičně konala během prvního květnového víkendu.

První květnový víkend tradičně trávím ve vinařské podoblasti Wachau, kde jsem tudíž nemohl chybět ani letos, abych se zúčastnil tamní největší vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2019, jež se letos konala v termínu 04.-05. května 2019 (sobota-neděle), kdy bylo možné navštívit takřka všechna místní vinařství, této zřejmě nejslavnější rakouské vinařské podoblasti. Brány všech zúčastnivších vinařství se po oba dva dny otevřely vždy od 10 do 18 hodin, přičemž vstupné na tuto vinařskou akci činilo 25 €, jež bylo nutné uhradit v prvně navštíveném vinařství či již mít zakoupené vstupné v předprodeji. Vstupné se tedy oproti minulému ročníku navýšilo o 5 €, avšak vzhledem k rozsahu akce a k cenovým relacím jednotlivých vín ve vinařské podoblasti Wachau se jedná stále o velmi akceptovatelnou částku, za níž návštěvník získal možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech otevřených vinařstvích, dále měl návštěvník možnost bezplatně využít autobusovou dopravu Wachauer Linien, která byla kvůli této vinařské akci posílená na velmi přívětivý interval 30 minut (kéž by to takto fungovalo i v jiných vinařských podoblastech). Tradičně zůstala také možnost využít k bezplatné dopravě tři přívozy přes Dunaj, což je ideální varianta pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit vinařství na obou březích Dunaje, mezi které ostatně sám patřím. Kromě autobusů a přívozů byla letos prvně v ceně i bezplatná přeprava vlakem Wachaubahn, leč bohužel spojení vlakem je omezeno pouze na čtyři páry denně a tak se dá říci, že jde využít v podstatě jen pro příjezd a odjezd do/z vinařské podoblasti. V sobotu večer (tj. 4. května 2018 od 18 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz měla konat tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž tato akce byla zpoplatněna částkou 15 €, avšak vzhledem k velmi špatnému počasí byla tato akce letos zrušena.

V rámci letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 112 místních vinařství, jež se nacházela v mnoha obcích vinařské podoblasti Wachau po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o tyto vinařské obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané vinařské obci): Dürnstein (3), Gut am Steg (3), Hofarnsdorf (1), Hundsheim (2), Joching (7), Mautern (4), Mitterarnsdorf (5), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (6), Rossatz (4), Rossatzbach (1), Rührsdorf (5), Schwallenbach (1), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (2), Unterloiben (9), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (19) a Wösendorf in der Wachau (15).

Příjemnou tradicí posledních ročníků se stala prezentace zahraničních vinařství během této vinařské akce, v letošním ročníku však nastala poprvé výjimka, kdy na návštěvu do Wachau nedorazila zahraniční vinařství, nýbrž vinařství rakouská, konkrétně se jednalo o celkem 29 vinařství z vinařské podoblasti Burgenland, která je známá především svými skvělými červenými víny, takže pro milovníky červených vín šlo o vyloženě příjemné zpestření. Tato vinařství pak hostovala u jednotlivých vinařství napříč celou vinařskou podoblastí Wachau, konkrétně je bylo možné navštívit v těchto vinařských obcích (v závorce je uveden počet vínařství z Burgenlandu v dané vinařské obci): Dürnstein (1), Joching (2), Mautern (1), Oberloiben (1), Spitz (5), Unterloiben (3), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (1) a Wösendorf in der Wachau (2). Já jsem se během pobytu věnoval vínům z Burgenlandu jen velmi letmo a doplňkově, a to spíše pouze u mých známých vinařů, avšak jinak rozhodně doporučuji, především červená vína, z Burgenlandu vyzkoušet, neb v tomto regionu mají svůj původ právě jedny z nejlepších červených vín Rakouska.

Mapu viničních tratí vinařské podoblasti Wachau si můžete bezplatně stáhnout přímo z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem. Vzhledem k tomu, že jde o velmi podrobnou mapu, navíc i občasně aktualizovanou, tak se jedná určitě o nejlepší mapový podklad pro tuto vinařskou podoblast. Online alternativu pak představuje aplikace MyWachau, jež naleznete pod tímto odkazem, avšak je možné si jí jako aplikaci stáhnout i do Vašeho mobilního zařízení. Tato aplikace nabízí detailní mapu i s popisem všech viničních tratí, kdy u jednotlivých viničních tratí můžete najít údaje jako velikost v ha, počet slunečních hodin, sklonitost, nadmořskou výšku či půdní profil, navíc je možné u jednotlivých viničních tratí zjistit i která vinařství z dané viniční trati produkují vína, avšak tento seznam je vhodné brát spíše orientačně, neb rozhodně není úplný a někde i nepřesný. Aplikace MyWachau však zobrazuje dále i umístění jednotlivých vinařství či otevírací doby jednotlivých Heurige, takže na cestování po Wachau se jedná o ideálního pomocníka.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína, nutno podotknout, že od ročníku 2019 vznikne ve Wachau i apelace Wachau DAC, avšak vznik této apelace bude vzhledem k šíři jejího rozsahu, kdy u základních vín půjde o apelaci až pro 17 odrůd vinné révy, úplně zbytečný a její význam mě úplně míjí.

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly - Kavyl Ivanův (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha (především menších) vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii vín ve Wachau, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii vín nabízí zřejmě všechna místní vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivací, avšak i jako mladá vína mají svou nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaká víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a velmi často i rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po tradičním obsáhlém úvodu nastává čas se ohlédnout za jednotlivými vinařstvími a víny, jež jsem navštívil a ochutnal, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 16 vinařství z celkového počtu 33 vinařství, jež jsem během letošního ročníku navštívil. V dnešní první části se podíváme na vinařství pocházející z vinařských obcí Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching, Wösendorf in der Wachau a St. Michael in der Wachau. Ve všech mnou navštívených vinařstvích jsem se snažil pokrýt celé nabízené portfolio, v některých vinařstvích jsem měl možnost ochutnat i vína mimo nabídku, tak ty v seznamu naleznete také.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, avšak k určitým vínům se určitě časem podrobněji vrátím ve svých Vinných střípcích. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nacházejí na levém břehu Dunaje proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž se jedná pouze o fotky z mého bohatého archivu, jelikož počasí letos opravdu nepřálo a tak nemělo cenu příliš fotit. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku. A nyní již tedy samotné hodnocení jednotlivých vinařství a jejich vín:

Weingut Paul Stierschneider - Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
V posledních letech je v tomto vinařství kvalita neskutečně vyrovnaná, v letošním roce musím říci, že mě nejvíce zaujala obě vína jakostní kategorie Smaragd z odrůdy Riesling (Ryzlink rýnský), tj. Riesling 2018 Smaragd Ried Loibenberg a Riesling 2018 Smaragd Ried Rothenberg, avšak i u veltlínů se jednalo o pěknou kolekci vín, z nichž žádné rozhodně nezklame. Do tohoto vinařství se budu rád vracet i nadále.

93 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Loibenberg (RI, tr, 19.00 €)
92 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Rothenberg (RI, tr, 17.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Loibenberg (GV, tr, 18.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt (GV, tr, 17.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Alte Reben (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2018 Smaragd Ried Steinertal (GM, tr, 17.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 produced by Valentin (GV, tr, 11.00 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Smaragd Ried Klostersatz (SB, tr, 15.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Frauenweingarten (GV, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Klostersatz (GV, tr, 10.00 €)
89 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Loibenberg Terrassen (RI, tr, 12.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2018 Smaragd Ried Klostersatz (CH, tr, 15.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2018 Federspiel Guglzpif (GM, tr, 11.00 €)

Weingut Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Mé oblíbené vinařství, které i přes to, že je poměrně neznámé, tak nikdy nezklame, tak tomu bylo i letos. Z loňského ročníku mě nejvíce zaujal Riesling (Ryzlink rýnský) 2017 Smaragd Ried Steinriegl, zatímco z letošního ročníku pak mé oblíbené víno Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2018 Smaragd Ried Weitenberg. Návštěvu tohoto vinařství doporučuji i pro milovníky červených vín, těch je ve Wachau poskrovnu, avšak právě toto vinařství se v ročnících 2017 i 2018 prezentuje velmi zajímavými červenými víny.

92 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 22.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Weitenberg (GV, tr, 19.00 €)
91 bodů - Riesling 2018 Ried Steinriegl Selektion (RI, tr, 22.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Weitenberg (GV, tr, 10.50 €)
90 bodů - Riesling 2018 Federspiel Terrassen (RI, tr, 10.50 €)
90 bodů - Pinot Noir 2017 (PN, tr, 29.00 €)
89 bodů - Sekt vom Riesling Federspiel 2017 (RI, brut, 19.00 €)
89 bodů - Telos 2017 (CS/ZW/RÖ, tr, 15.00 €)
89 bodů - Riesling 2018 Cecilia (RI, tr, 10.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Terrassen (GV, tr, 9.50 €)
88 bodů - Muskateller 2018 Ried Hinter der Burg (GM, tr, 10.00 €)

Weingut Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Menší vinařství, která však umí vždy příjemně překvapit, v letošním roce především velmi pěkným výběrem z bobulí Chardonnay 2017 Beerenauslese, který se rozhodně všem milovníkům přírodně sladkých vín bude líbit. Pro ty, co mají rádi suchá vína, tu je především skvělý Riesling (Ryzlink rýnský) 2018 Smaragd Ried Achleiten, který zaujme i velmi sympatickou cenou.

92 bodů - Chardonnay 2017 Beerenauslese (CH, s, 15.00 € za 0,375 l)
91 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Achleiten (RI, tr, 12.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Weitenberg Alte Reben (GV, tr, 10.50 €)
90 bodů - Chardonnay 2017 Barrique (CH, tr, zatím mimo prodej)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Buschenberg (GV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Liebenberg (RI, tr, 7.50 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2018 (GM, tr, 7.50 €)
86 bodů - Rosé vom Zweigelt 2018 (ZW, tr, 7.00 €)

Weingut Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
Jedno z mých velmi oblíbených vinařství, kde je kvalita každoročně velmi vysoko a v tomto případě se dokonce ani nebojím říci, že ročník 2018 je ještě o něco málo lepší než ročník 2017, především Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2018 Smaragd Ried Achleiten je opravdu skvělé víno, avšak i ostatní vína tu mají špičkovou kvalitu. Novinkou v sortimentu je Grüner Veltliner 2017 Capra, aneb veltlín, jež byl školen ve větších dubových sudech a musím říci, že jde o velmi zajímavou záležitost, kterou stojí za to ochutnat.

94 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
94 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
92 bodů - Grüner Veltlner 2017 Capra (GV, tr, 19.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 19.50 €)
92 bodů - Weißburgunder 2013 Hippolyt (WB, tr, 28.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 19.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Achleiten (GV, tr, 13.30 €)
90 bodů - Riesling 2018 Federspiel Zehenthof (RI, tr, 13.30 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Zehenthof (GV, tr, 11.30 €)

Weingut Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
Další z řady špičkových vinařství vinařské podoblasti Wachau, navíc ročník 2018 tu je opět o něco lepší než ročník 2017, především pak u dvojice rýňáků Riesling 2018 Smaragd Ried Steinriegl a Riesling 2018 Dürnsteiner Freiheit, jež budou oba patřit k tomu nejzajímavějšímu ve Wachau v tomto ročníku. Z veltlínů mě pak nejvíce zaujal Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Steinertal, což je každoročně sázka na jistotu, avšak u veltlínů mě velmi potěšila i vína jakostní kategorie Federspiel, jež byla všechna velmi zajímavá.

94 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 21.00 €)
94 bodů - Grüner Vetliner 2018 Smaragd Ried Steinertal (GV, tr, 20.00 €)
94 bodů - Grüner Vetliner 2018 Smaragd Best Of (GV, tr, 23.00 €)
93 bodů - Riesling 2018 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 22.00 €)
93 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 21.00 €)
93 bodů - Grüner Vetliner 2018 Smaragd Ried Pichl Point (GV, tr, 18.50 €)
93 bodů - Grüner Vetliner 2017 Smaragd Ried Loibenberg (GV, tr, 18.00 €)
92 bodů - Riesling 2017 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 22.00 €)
92 bodů - Grüner Vetliner 2018 Smaragd Ried Loibenberg (GV, tr, 18.00 €)
92 bodů - Grüner Vetliner 2017 Smaragd Ried Pichl Point (GV, tr, 18.50 €)
92 bodů - Weißer Burgunder 2017 Smaragd Ried Postaller (WB, tr, 18.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Klaus (GV, tr, 9.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Steinwand (GV, tr, 9.30 €)
90 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Stein am Rain (RI, tr, 10.70 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Tom (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Loibner (GV, tr, 9.30 €)
89 bodů - Riesling 2018 Federspiel Wachauer Terrassen (RI, tr, 10.20 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2018 Ried Postaller (GM, tr, 10.70 €)
87 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Federspiel Ried Donaufeld (SB, tr, 9.10 €)

Weingut Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství, ve kterém rádi experimentují s naturálními víny, z nich mě stejně jako v posledních letech velmi zaujal Grauer Burgunder (Rulandské šedé) 2016 Maischevergoren & Unfiltriert, přičemž nejlepších je verze zcela bez síry, to je opravdu nádherná ukázka „oranžového vína". Z klasických vín se mně pak tento rok nejvíce líbily veltlíny Grüner Veltliner 2017 Smaragd for friends only a Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Postolern.

92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd for friends only (GV, tr, 50.00 € za 1,5 l)
92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Postolern (GV, tr, 25.00 €)
91 bodů - Grauer Burgunder 2016 Maischevergoren & Unfiltriert (PG, tr, 38.00 €)
91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 25.00 €)
91 bodů - Weißer Burgunder 2017 Smaragd Ried Kollmütz (WB, tr, 17.00 €)
90 bodů - Grauer Burgunder 2018 Smaragd Ried Postolern (PG, tr, 17.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Bachsatz (GV, tr, 14.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Steinwand (GV, tr, 20.00 €)
90 bodů - Riesling 2018 Federspiel Mitz & Mütz (RI, tr, 14.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Ried Kollmütz (CH, tr, 17.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 10.00 €)
88 bodů - Riesling 2018 Ried Kollmütz (RI, tr, 20.00 €)
87 bodů - Pulp Fiction No. 6 Unfiltriert (SY/ZW, tr, 14.00 €)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z kvalitativně nejlepších vinařství ve Wösendorfu in der Wachau, kde naleznete opravdu velmi zajímavá vína, přičemž z loňského ročníku tu vyčnívá velmi pěkný Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2018 Smaragd Ried Kollmütz Das Beste, z aktuálního ročníku mě nejvíce bavil další veltlín, tentokráte Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Kollmitz.

94 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Kollmütz Das Beste (GV, tr, 37.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Kollmitz (GV, tr, 23.00 €)
92 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Kollmitz (RI, tr, 23.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Hochrain (GV, tr, 20.00 €)
91 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Gaisberg (RI, tr, 19.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Ried Gaisberg (WB, tr, 18.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Bachgarten (GV, tr, 12.00 €)
90 bodů - Riesling 2017 Federspiel Terrassen (RI, tr, 13.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Terrassen (CH, tr, 18.00 €)

Weingut Schwaiger, Marktplatz 22, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství se sympatickým poměrem cena/kvalita, kde je pravidelně velmi vyrovnaná řada vín a bylo tomu, tak i v letošním roce, tentokráte mě nejvíce zaujaly rýňáky Riesling 2018 Smaragd Ried Kollmütz a Riesling 2018 Federspiel Ried Kollmütz, avšak obecně se dá říci, že všechna vína jakostní kategorie Smaragd jsou velmi zajímavá. Pro milovníky sladších vín lze určitě doporučit Grüner Veltliner 2017 Beerenauslese.

91 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 11.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Beerenauslese (GV, s)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Bachsatz (GV, tr, 11.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Railais (WB, tr, 9.50 €)
90 bodů - Muskateller 2017 Smaragd Ried Angern (GM/RM, tr, 12.00 €)
89 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Kollmütz (RI, tr, 7.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Marienfeld (GV, tr, 7.50 €)
87 bodů - Muskateller 2018 Federspiel (GM/RM, tr, 7.50 €)
87 bodů - Frühroter Veltliner 2017 Steinfeder Point (FV, tr, 6.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder Silberknollen (GV, tr, 6.50 €)

Weingut Reinhard Denk, Hauptstraße 24, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Pravděpodobně jedno z nejlevnějších vinařství v celé vinařské podoblasti Wachau, tady jsou místy ceny opravdu až neskutečně nízké. Já sem zabloudím jen jednou za pár let, tak jsem sám byl zvědav, jaký poměr cena/kvalita tu naleznu a nebylo to špatné, mě z aktuálního ročníku nejvíce zaujal Weißburgunder (Rulandské bílé) 2018 Smaragd Ried Bach.

90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Kollmütz (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Bach (WB, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Kollmütz (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 9.00 €)
88 bodů - Riesling 2018 Federspiel (RI, tr, 8.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Ried Bach (WB, tr, 9.00 €)
87 bodů - Muskateller 2018 (GM, tr, 8.00 €)
87 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Kollmütz (RI, tr, 9.00 €)
86 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Federspiel (SB, tr, 8.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder (GV, tr, 6.00 €)
84 bodů - Rosé 2018 (ZW, tr, 6.00 €)

Weingut Fritz & Anita Geith, Professor-Gruber-Gasse 35, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Velmi malé vinařství, kam jsem zavítal po dlouhé době, přičemž mě nejvíce zaujal již nazrálý Riesling (Ryzlink rýnský) 2015 Smaragd Ried Ritzling, z aktuálního ročníku pak vína z odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), jež pocházejí z viniční tratě Hochrain, tj. Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Hochrain a Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Hochrain.

91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Ried Riztling (RI, tr, 14.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Hochrain (GV, tr, 10.20 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Hochrain (GV, tr, 7.20 €)
89 bodů - Weißburgunder 2015 Smaragd Ried Steinriegl (WB, tr, 13.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 7.20 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder (GV, tr, 6.20 €)
85 bodů - Roter Muskateller 2018 Ried Hochrain (RM, tr, 6.90 €)

Weingut Schrey, Professor-Gruber-Gasse 37, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Na této adrese jsem se objevil po velmi dlouhé době, neb času mám každoročně málo, tak jsem byl opravdu zvědav, jakým směrem se produkce vinařství ubírá a dá se říci, že kvalitativně to je setrvalé, přičemž nejzajímavějším vínem pro mě byl Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2017 Smaragd Ried Kirchweg.

90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Kirchweg (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Höll (RI, tr, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Kirchweg (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Hochrain (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Höll (RI, tr, 7.00 €)
88 bodů - Chardonnay 2018 Federspiel Ried Kollmütz (CH, tr, 6.60 €)
88 bodů - Chardonnay 2017 Auslese Ried Kollmütz (CH, s, 12.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2018 Ried Höll (GM, tr, 7.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder Ried Kollmütz (GV, tr, 5.50 €)
85 bodů - Rosé vom Zweigelt 2018 Ried Ralais (ZW, tr, 5.50 €)

Weingut Eigl, Winklgasse 42, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství s velmi pěkným Heurige, kde mě z loňského ročníku stále mile překvapuje Riesling (Ryzlink rýnský) 2017 Smaragd Ried Jochinger Berg, což je opravdu zajímavý rýňák, z letošního ročníku mě pak nejpříjemněji překvapily veltlíny Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Stein am Rain a Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmitz.

91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Jochinger Berg (RI, tr, 12.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Stein am Rain (GV, tr, 10.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmitz (GV, tr, 7.80 €)
89 bodů
- Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Kollmitz (WB, tr, 9.80 €)
89 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Jochinger Berg (FV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Pichl Point (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Chardonnay 2018 Smaragd Ried Pichl Point (CH, tr, 9.80 €)
88 bodů - Pinot Gris 2018 Smaragd Ried Postaller (PG, tr, 9.80 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder (GV, tr, 7.00 €)

Weingärtnerei Lengsteiner, Winklgasse 53, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Velmi vyrovnaná kolekce vín, z nichž mě nejvíce zaujala vína z odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) pocházející z viniční tratě Harzenleithen, Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Harzenleithen a Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Harzenleithen, jež se prezentovala opravdu krásnou mineralitou. Naprostou jistotou v každém ročníku je pak pro mě Riesling (Ryzlink rýnský) 2018 Smaragd Ried Ralais.

91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Gaisberg (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Harzenleithen (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Ralais (RI, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Harzenleithen (GV, tr, 7.00 €)
89 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Gaisberg (WB, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Riesling 2018 Ried Ralais (RI, tr, 7.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Gaisberg (GV, tr, 7.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2018 Ried Johannserberg (GM, tr, 7.50 €)
87 bodů - Der Grausliche 2018 (GM/RI, tr, 7.50 €)

Weingut Ernsthofer, Winklgasse 52, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Velmi vyrovnaná série vín, z nichž pro mě osobně trochu vystupuje krásný Weißburgunder (Rulandské bílé) 2018 Smaragd Ried Kollmütz, který z hlediska této odrůdy patří rozhodně k nadprůměru v této vinařské podoblasti, dále se mně velmi líbily i veltlíny Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Steinriegl a Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Steinriegl, každopádně sem určitě stojí za to se podívat.

91 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Kollmütz (WB, tr, 14.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Steinriegl (GV, tr, 13.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Steinriegl (GV, tr, 13.50 €)
90 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Steinriegl (RI, tr, 13.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Weißenkirchen (GV, tr, 11.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Weißenkirchen (GV, tr, 11.50 €)
90 bodů - Riesling 2018 Federspiel Weißenkirchen (RI, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GV, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Weißenkirchen (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2018 (GM, tr, 9.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Hinter der Burg (GV, tr, 9.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder Ried Buchenthal (GV, tr, 6.80 €)

Weingut Bayer, St. Michael 4, A-3610 St. Michael in der Wachau
Ročník 2018 je v tomto vinařství nejlepším ročníkem, co pamatuji, opravdu pěkná kolekce vín s hned několika příjemnými překvapeními, nejzajímavějším vínem pro mě byl jednoznačně Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2018 Smaragd Sophie, avšak skvělý je i rýňák Riesling 2018 Smaragd Ried Ralais. V jakostní kategorii Federspiel pak dominují především vína z krásné viniční trati Harzenleithen.

92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Sophie (GV, tr, 13.00 €)
91 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Ralais (RI, tr, 10.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Sophie (GV, tr, 13.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Ried Vorderseiber (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Kollmütz (WB, tr, 9.50 €)
90 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ried Ralais (RI, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Vorderseiber (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2018 Smaragd Ried Kollmütz (CH, tr, 9.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Harzenleithen (GV, tr, 7.50 €)
90 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Harzenleithen (RI, tr, 8.00 €)
89 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Ried Kollmütz (WB, tr, 9.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Hochrain (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Ried Kollmütz (CH, tr, 9.00 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2018 Federspiel Wösendorfer (GM, tr, 8.00 €)
88 bodů - Frühroter Veltliner 2018 Federspiel Ried Kollmütz (FV, tr, 7.50 €)
87 bodů - Gemischter Satz 2018 Federspiel Ried Kollmütz (GemS, tr, 7.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder Ried Donauboden (GV, tr, 6.50 €)
86 bodů - Rosé 2018 Federspiel Ried Kollmütz (ZW, tr, 6.00 €)

Weingut Bruch, St. Michael 5, A-3610 St. Michael in der Wachau
Velmi malé vinařství se skvělým poměrem cena/kvalita, navíc se tu vždy najde něco zajímavé, tentokráte to bylo především Chardonnay 2018 Smaragd Ried Kirchweg, avšak toto víno mě zaujme snad v každém ročníku, velmi sympatické pak byly i veltlíny v jakostních kategoriích Smaragd a Federspiel, tj. Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Marienfeld a Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kirchweg.

90 bodů - Chardonnay 2018 Smaragd Ried Kirchweg (CH, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2018 Smaragd Ried Marienfeld (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2018 Federspiel Ried Kirchweg (GV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Weißburgunder 2018 Smaragd Ried Harzenleithen (WB, tr, 9.50 €)
87 bodů - Riesling 2018 Federspiel Ried Kollmütz (RI, tr, 9.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2018 Steinfeder (GV, tr, 6.50 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem, jestli cena uvedena není, tak mně není dosud známa): CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GB = Goldburger, GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GewTr = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MT = Müller Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), PN = Rulandské modré (Blauburgunder, Pinot Noir), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), RÖ = Rösler, SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4597x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5