O Víně

07.11.2018 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.11.2018 07:00

Degustace Vinařství Reisten, Pavlov

Dne 18. října 2018 jsme premiérově přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Reisten z Pavlova. Zavítal mezi nás obchodní ředitel vinařství Vašek Šmach.

Každý, kdo se po této anotaci začal křižovat, má recht- my jsme dříve reagovali úplně stejně. Při otevřených sklepech v Pavlově jsme tuto firmu bez lítosti míjeli, neboť jsme si nehodlali kazit žaludek ničím, co patří do portfolia Templářských sklepů Čejkovice. Až před zhruba třemi lety jsme se rozhodli, že přeci jen jejich novou budovu vinařství navštívíme, že jim dáme šanci a pomlouvat by měl jen ten, kdo zkusil. Vína nebyla vůbec špatná, takže jsme po roce zopakovali návštěvu. To už se nám povedlo zúčastnit se prohlídky celého vinařství, kterou osobně vedl jejich sklepmistr Zdeněk. Tento týpek s vizáží a image fanouška metalu říznutého drsným motorkářem, ovšem též velezkušený odborník s praxí několika let v USA a vinařství Kolby, nám ochotně a rád odpověděl na všechny dotazy.

Reisten funguje jako samostatná firma, po které jsou pochopitelně požadovány nějaké hospodářské výsledky, ale mají naprostou volnost v tom, jak je docilují. Zdeněk nás ubezpečil, že kvalita a původ hroznů jsou pro něj prvořadé a pokud by došlo ze strany Templářů k sebemenšímu ovlivňování, on bude první, kdo zabalí čumajdan a vyrazí o dům dál.

Kvalita vín se nám líbila, takže jsme už s obchodním ředitelem Vaškem Šmachem dohodli nějaké detaily a nic nebránilo degustaci u nás.

Dorazilo opět přes 60 návštěvníků, degustace začala o něco později, protože si část lidí zakoupila lístky na Turné král vín. Organizátoři přijeli osobně, takže to bylo pro obě strany velmi pohodlné a jednoduché, za což jim touto cestou ještě jednou děkujeme.

Turné se po několika letech uskutečnilo v Ústí nad Labem, též proběhlo v hotelu Clarion a dokonce jen den po naší degustaci. To si někteří alkoholici, totiž jsem chtěl říci vínomilci, pochvalovali, že si degustování pěkně natáhnou, jiní pak volili akci buď naší nebo turné, řka, že mají jen jedny játra.

Vašek zahájil tradičně, představil sebe a vinařství, vy můžete najít veškeré informace zde: http://www.reisten.net/ a zde: https://www.facebook.com/REISTEN/.

Sám pochází ze severní Moravy, kde dosud žije. Je vystudovaným učitelem, ovšem nikdy neučil, dále pracoval v gastronomii, aby posléze zakotvil v ostravských vinařských závodech. A odtud byl na Moravu jižní jen krátký krok.

Vinařství obhospodařuje v tuto chvíli 32 ha vinic, zhruba polovinu hroznů prodává Templářům. Vína vyrábí ve 4 řadách a ze 4 vinic, přičemž to ale není tak, že jedna řada by využívala hrozny z dané, konkrétní vinice. Spíše by se dalo říci, že se jednotlivé řady liší tím, k jaké příležitosti jsou vína určena a jaký mají archivační potenciál. Obecně ale platí, že vína nedávají na trh hned, ale minimálně po roce.

Při výrobě vína sází především na typickou, výraznou kyselinu a celkovou komplexnost vína. Vína se pak příjemně pijí a nejsou fádní. Návštěvníci měli podobný názor, vína jim chutnala a degustace příjemně ubíhala.

Základem produkce jsou pochopitelně vína bílá, která mají drtivou převahu. V Reistenu se snaží pěstovat menší množství odrůd, které jsou vhodné do daných lokalit.

Červená vína jsou v menšině, tvoří zhruba jen 5 procent produkce. Vyrábí je jen každý druhý rok, protože tato produkce přesně dostačuje. Ale letos byl tak vynikající ročník, že pravidlo poruší a po ročníku 2017 vyrobí i ročník 2018.

Degustovalo se též jedno růžové. I prodej těchto vín jde pomalinku nahoru, bohužel i přes masivní osvětu se řada lidí stále domnívá, že se jedná o slitky červeného a bílého vína, které vinaři zbylo v sudu.

Opět se ukázalo, že všem chutnají suchá vína, ale vyhrál polosladký tramín. Bral ho i vítěz tradiční losovačky.

Vašek nasadil akční, degustační ceny, takže návštěvníci mohutně zásobili své vinotéky. Zájem byl veliký, zbylo jen pár láhví.

Vinařství Reisten nás příjemně překvapilo a návštěvu můžeme pouze doporučit.

 
   Název   Velikost 
  18_10_18_Klub přátel vína ÚL.pdf   231.5 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3664x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5