O Víně

15.10.2018 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.10.2018 07:00

Degustace Vinařství Gotberg, Popice

Dne 20. září 2018 jsme po několika letech přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Gotberg z Popic. Zavítal mezi nás obchodní zástupce vinařství Martin Jankovič.

Dohoda s vinařstvím byla velmi jednoduchá a rychlá. Martin přijel brzy a vína umístil do připravené chladničky. Tím jsme docílili optimální teploty přes nezvykle horké počasí a příjemné degustaci již nic nestálo v cestě. Dorazilo přes 60 vínomilců, někteří pravidelní návštěvníci však ještě čerpali dovolené a nemohli tudíž přijít. Mezi ně se zařadil i náš Jarda, který se rekreoval v lázních a akci jsme tak museli zvládnout jen s Mírou.

Začali jsme přesně v sedm, což si Martin pochvaloval. Degustace měla tradiční průběh, Martin představil vinařství a pokračoval při nalévání jednotlivých vzorků.

Vinařství patří k těm středním, obhospodařují v tuto chvíli asi 56 ha vinic v obci Popice. Vinice jsou relativně mladé, byly vysazeny současně se založením vinařství. Název vinařství je podle stejnojmenného kopce, asi každý pozná, že jméno je německého původu. Kam se časem podělo druhé t se přesně neví, možná šlo o chybu v přepisu, v každém případě teď zní jméno takto.

O vinařství se můžete dozvědět spoustu informací zde: https://www.gotberg.cz/ apod tímto odkazem.

Přes svou relativní velikost si vinařství zachovalo atribut domáckosti a otevřenosti. Prakticky každý den (v sezóně) je otevřeno od 10 do 17 hod., kdy je možné vinařství navštívit za účelem degustace na recepci a nákupu vína. Věnovat se vám bude denní služba, tvořená zaměstnanci. I Martinova žena má za normální, že občas při těchto službách vypomůže. Dost rozdíl proti brblání a neochotě v jiných firmách v mém blízkém okolí.

Ve sklepě kraluje Staňa Málek, který má, jak bývá velmi obvyklé, toto povolání jako rodinnou tradici, i jeho tatínek má vinařství a lze se s ním setkat na řadě akcí. Zaměřují se na typické odrůdy pro tuto oblast, vína přihlašují do soutěží, ale obvykle zahraničních. Dosahují tam velmi pěkných výsledků a občas to stvrdí nějakou tou medailí na láhvi. Veškerá jejich vína, sekt a nealkoholické limonády jsou z vlastní produkce. Žádné hrozny nenakupují.

Mně osobně je sympatické pěstování Sylvánského a potěšila též suchá Pálava. Rovněž červená vína stojí za ochutnání a opět vyvrací mýtus, že na Moravě nejde udělat dobré červené. Všechny vzorky byly velmi příjemné a u návštěvníků zvítězil rýňák číslo 5.

O vína byl velký zájem, rozebrána byla prakticky všechna dovezená vína a Martin se dohodl s několika návštěvníky na dalším závozu vín, která došla.

Martin předal štafetový kolík pro vinařství Reisten, které bude příští měsíc v říjnu. Degustace se vydařila a my návštěvu vinařství a ochutnávku jejich vín rozhodně doporučujeme.

 
   Název   Velikost 
  degulist gotberg bez cen.pdf   71 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3825x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5