O Víně

17.09.2018 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.09.2018 07:00

Výstava hroznů v Louckém klášteře

Jako doprovodný program tradičního Znojemského historického vinobraní je letos 39. ročník výstavy ovoce, zeleniny, květin a potravinářských produktů „Znojemsko - zahrada Moravy 2018“ ve štukových sálech Louckého kláštera. Součástí výstavy je i expozice a soutěž nazvaná „Terroir znojemských vín - výstava hroznů“.

Pominu-li nádherné exempláře různých druhů ovoce, zeleniny či květin, jež upoutají snad každého, kdo výstavu v krásných štukových sálech Louckého kláštera navštíví, jsou to hrozny révy vinné, které stojí rozhodně za pozornost. Pro zájemce o vinařství či milovníky vín, je zajímavou součástí výstavy expozice hroznů různých odrůd, pěstovaných ve Znojemské vinařské podoblasti. Letošní expozice hroznů se zde vystavuje již po třinácté. Vinaři samozřejmě hrozny jednotlivých odrůd důvěrně znají, ale výstava je především určena široké veřejnosti a ta přece jen častěji vína ochutnává, nežli studuje typy hroznů jednotlivých odrůd. Hrozny na výstavu dodali různí pěstitelé révy vinné ze Znojemska. Bohužel nejsou zastoupené všechny odrůdy, protože vzhledem k letošnímu počasí, rané odrůdy už jsou sklizené a návštěvníci je mohou na vinobraní ochutnávat jen v podobě burčáku.

Nejlepší či nejhezčí, typický vzorek v kategorii hroznů, komise vyhodnotila hrozen odrůdy Cabernet Moravia z Vinných sklepů Lechovice. Další čestní uznání: Ryzlink rýnský z Pomona a.s., Těšetice a Dornfelder ze Znovínu Znojmo a.s. se sídlem v Šatově.

V kategorii Kolekce odrůd vinné révy získala čestné uznání Střední odborná škola Znojmo, Znovín Znojmo, a.s. se sídlem v Šatově, Ampelos s.r.o., UKZUZ Brno stanice Oblekovice a Pomona a.s. Těšetice.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3819x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5