O Víně

05.09.2018 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.09.2018 07:00

Za víny v okolí Vídně I.

Letošní exkurze pro vinaře a milovníky vín, tradičně pořádaná spolkem Sdružení znojemských vinařů, z. s., směřovala do okolí Vídně. V Rakousku je v současné době 46 515 ha vinic a 32 000 pěstitelů. V oblasti Vídně je celkem 637 ha vinic.

Vinařská oblast Weinviertel 13 560 ha má hlavní střediska Poysdorf, Retz, Haugsdorf a Wolkersdorf. Na webu nabízí svá vína 468 podniků, hlavní odrůdy VZ, RR, RB, Chardonnay, ze starších odrůd Rotgipfer, Roter Veltliner, NG, Zierfandler. Z modrých ZW, MP, SV. Víno Weinviertel DAC a Weinviertel DAC Reserve (obě VZ). Tento typ vín produkuje na 600 podniků s roční produkcí 5 mil. lahví. Rakousko produkuje ročně 2,4 mil. hl vína, z čehož asi 16 % vyváží, především do SRN a ČR, což je asi 260 000 hl a ročně dováží asi 340 000 hl. Roční spotřeba vína na 1 obyvatele je 32,4 l (2010). Rakouští vinohradníci a vinaři dostávají dotace od EU v průměrné výši 54,5 € /ha a 1,09 € / hl vína.

Mimo to je velké množství dotací na konkrétní tituly: ekologické vinohradnictví - 750 €, integrovaná produkce - 500 €, první stupeň IP - 250 €, restrukturalizaci odrůdové skladby, příplatky za svažitost, na vybudování terasových stupňů, na šlechtění a množení výchozího materiálu, na závlahovou vodu, odbytu vína do „třetích zemí" a podobně (Zpravodaj SZV č.5/5018).

Cestovnímu ruchu ve vinařských oblastech velmi pomáhají organizace finančně podporované z části státem. U hranic se Znojemskou vinařskou podoblastí například: Weinviertel Weinstrasse, Retzer Land a Pulkautal.

V okolí Vídně jsme navštívili celkem čtyři vinařské podniky. Prvním bylo vinařství Weingut Pleil, Wolkersdorf (www.pleil.at)

Cestou k Weingut Pleil jsme s „ uspokojením" poznali, že i v Rakousku se opravují silnice a jsou také objížďky. Ale nakonec to dopadlo dobře a vinařství jsme našli. Velice srdečně nás přivítal Dipl. Ing. Josef Pleil starší - prezident Svazu vinařů Rakouska se svým synem. Nejprve jsme se zajeli podívat do nedalekých vinic. Celkem obhospodařují 20 ha plochy z toho 18 ha vinic v integrované produkci. Odrůdovou skladbu tvoří především: 45 % Veltlínské zelené, 15 % Chardonnay, 11 % Ryzlink rýnský, atd. Z modrých odrůd je 20 % Zweigelt a 4 % Merlot. V rámci prohlídky vinic, byla velmi zajímavá návštěva pokusných ploch.  Na dvou pokusných plochách (I. RR + VZ a II. BB + Chardonnay) experimentují s minimalizací pracovních operací, jejich cílem je dosáhnutí hranice potřeby práce pouhých 50 hod. na ha, nyní se pohybují kolem 250 - 300 hod. na 1 ha.

Na další vinic zkoušejí nové odrůdy z  HBLA Klosterneuburg: Donauveltliner, Donauriesling, Donaumuskateller. O těchto odrůdách jsem sice něco věděl, ale poprvé je viděl ve vinici a také během dne i několikrát ochutnal. A musím konstatovat, že vína z nich jsou opravdu velmi dobrá.

Ve vinařství pracují 3 členové rodiny + 2 pracovníci, sklizně zvládnou s 8 osobami. Používají stroje na předřez, osečkovače, výkyvné sekce, odlisťovače, 5 - 6 postřiků na choroby a škůdce, sklizeň hroznů kombajnem, výnos 8 - 12 t/ha.

Mají tankovou halu ve dvoře, lahvování provádí v družstvu Poysdorf.  Roční produkce se pohybuje od 900 do 1000 hl vína. Po prohlídce vinic a podrobnému výkladu pana Dipl. Ing. Pleila, jsme se přesunuli na dvůr vinařství, kde jsme si prohlédli některá zařízení a v příjemném chládku venku na dvoře, ochutnali 8 vzorků vín. Jednotlivé vzorky vín velmi erudovaně a podrobně, komentoval junior, senior rozléval a doplňoval syna...

1. Weinviertel DAC Clasic 2017, svěží, 12 %, zb. cukr 2 g/l, v hodnocení Falstaff 89 bodů, (6 €)

2. Weinviertel DAC 2017 Clasic - jiný typ z jiné lokality a půdy, sklizeno při 17 - 19 °Kl (7 €)

3. Weinviertel DAC Reserve 2017, sklizeno při 19° - 21°Kl., zde zraje asi 20 % vína v sudech, ostatní v nerez tancích.

4. Couvée Gemischter Sats 2017 - VZ, Chardonnay, RR, RB - tradiční kupáž v okolí Vídně, ocenění Zlatá NÖ Wein, Zlatá Poysdorfer Weinp arade,hodnocení Falstaff 89 bodů, (7 €). Výborné víno, o kterém nám pan Pleil řekl, že Gemischter Satz je dalším DAC v Rakousku a jsou to vína z výsadeb na území města Vídně (Wiener Gemischter Satz). Ve vinici musí být pěstovány nejméně 3 ze schválených odrůd pro DAC: Ryzlink rýnský, Rotgipfler, Rulandské bílé, Tramín červený. My ale nechutnali DAC, ale normální Gemischter Satz v jejich provedení. Někteří místní vinaři prý dokonce praktikují střídavou výsadbu odrůd přímo v jednom řádku.

5. Ryzlink rýnský QW Clasic 2017, 12 % alk., 7 g/l kys. 6 g/l zb. cukr (6 €).

6. Donauriesling 2017 - RR x Ft 589 - 54 (SV x RU x GU) 13 alk. Sklizen při 19 °Kl (6 €).

Označení na etiketě: odrůdové víno, bez zápisu a oblasti, jen Rakousko (6 €). Je to nová PIWI odrůda se zvýšenou odolností k houbovým chorobám. Byla vyšlechtěná v Lehr- und Forschungszentrum für Wein- und Obstbau Klosterneuburg.  Je prý o ni mezi ekologickými vinohradníky velký zájem. Nakonec to jsme se přesvědčili i v ostatních vinařstvích, která jsme navštívili. Suché, ovocité, ve vůni i v chuti byly tóny melounu, tabáku, broskve s velmi dlouhou dochutí. Podle našeho hodnocení, toto víno bylo z bílých nejlepší.

7. ZW 16 QW, (6 €), biologicky odbouraná kyselina, leželo ve velkých sudech, suché, 13 %, ocenění: zlatá NÖ Wein, 2 hvězdy Vinaria. Skvělé víno, třešňové tóny, vyrovnané, pěkné třísloviny, plná chuť, dlouhá dochuť.

8. Merlot QW 2015, (9 €), víno po višních. Ocenění: NÖ Gold, 3 hvězdy Vinaria. Celkový dojem s degustace vín byl skvělý. Výborně udělaná vína v příjemném prostředí, s vynikajícím komentářem a následnou diskusí.

Odbyt vín je asi 20 % ze dvora, 50 % přes obchodníky a 30 % do sítě obchodů Hofer, jeden z nich je i v Retzu, kousek od Znojma.

Dalším cílem dnešního dne byla Vyšší střední zemská škola a Státní spolkový úřad pro révu a ovoce - HBLA für Wein und Obst Klosterneuburg.

Přijeli jsme k moderní stavbě a na nádvoří zaparkovali. Známý výzkumný ústav byl založený 1890, spadá pod MZe ve Vídni. Studenti ve škole absolvují 5 - ti leté studium s maturitou. V současné době studuje 150 žáků, většina chlapci. Školní statek Landsgrub má 25 ha orné, 25 ha ovocných sadů, 11 ha vinic a 14 ha šlechtitelských vinic. Přivítal nás Dipl. Ing. Martin Mehofer a Moravák Ing. Karel Hanák, který tu pracuje již mnoho let. Na nádvoří školního statku se konala (pravidelně jednou měsíčně) ukázka nové techniky do vinic včetně traktorů a ve vstupní hale sklepního hospodářství byla výstavka supermoderních strojů a zařízení na zpracování hroznů a laboratorní technika. Po několika úvodních slovech, jsme společně přešli přímo do vinice. V pokusné ploše vinic je vysazeno 38 povolených odrůd révy označených informačními tabulkami, mimo klasické odrůdy mají zde i sortiment nově povolených odrůd: Johaniter, Muscari, Cabernet Jura, Pinot Nova, Regent, Roesler, Ratay, Donauriesling, Donauveltliner,  Bluten Muskateler. V genobance mají 400 odrůd révy. Ze sortimentu podnoží nejvíce se používají K - 5 BB, SO 4, Teleki 5 C., nová Ferkali. Docela mne dostala vysazená odrůda Zweigelt, jejíž víno patří mezi mé oblíbené, kterou zde na těchto pozemcích vyšlechtil v roce 1922 pan Zweigelt.

Ve vinicích používají nejnovější stroje na ošetření: Pelenc - předřezávač réví, žací lišty, osečkovače, ometače kmínků, kombajny, třídič bobulí. Po celkem dlouhé prohlídce vinic s naprosto vyčerpávajícím komentářem k jednotlivým, zejména novým odrůdám, jsme přešli do haly a sklepa. Zde nás provázel DipI. Ing. Ferdinand Regner společně s Ing. Hanákem.  Nová sklepní hala byla postavená před 5 lety přibližně za 100 mil. Kč. Zde jsme si prohlédli vlastní technologii. Po odstopkování při ruční sklizni nebo rmut od kombajnu, leží při 2°C až do 3 dnů dle odrůd. Používají membránový lis Wotle. V hale je 46 ks nerezových nádob v objemu 220 - 5 000 l. Tři různé typy rototanků, při 32 - 36 °C. U bílých vín probíhá řízené kvašení při 14 - 18 °C, dělají pokusy s různými typy kvasinek.

Degustace:

1. VZ 2017 DAC, z oblasti Wagram (5 €),

2. Cuvée - Gemischter Satz 2017 (VZ, Chardonnay, RV, MŽ), (6 €)

3.Donauriesling 2017, viniční trať Ried Harrer, (7 €)

4. VZ 2016, QW, viniční trať Ried Harrer, sklizeň při 19,5°Kl (9 €)

5. Pinot Nova 2016 QW (RM x Malverina)

6. ZW 2016 Grand Reserve Baruque, (9,90 €)

7. CS + Merlot 2015 Barique (12 €)

Nejdražší víno v nabídce byl Zweigelt Grosse Reserve 2013 za 27 €.

Po příjemné a zajímavé exkurzi a degustaci jsme se přesunuli do školní jídelny, pojedli, popili a vydali se na cestu do dalších vinařství.

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4017x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5