O Víně

09.08.2018 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.08.2018 07:00

Vítonické sklepy 2018

Letošní Otevřené sklepy ve Vítonicích, vinařské obcí mezi Znojmem a Moravským Krumlovem, vstoupily do 12. ročníku. Dříve byla pořadatelem zájmová skupina vinařů a obec Vítonice. Počátkem letošního roku založili spolek Vítoničtí vinaři, z. s. (www.vitonictivinari.cz) a úspěšně pokračují nejenom tradiční akcí otevřených sklepů, ale v další úpravě jednotlivých sklepů a celé sklepní uličky. O vinařské historii obce jsem již v minulosti psal, nebudu se tedy opakovat.

První sobota v červenci je již po několik let věnovaná ochutnávání vín vinařů z Vítonic, ale i spřátelených vinařských kolegů z Miroslavi, Horních Dunajovic, Morašic, Maršovic a Želetic. Počasí bylo ideální a tak není divu, že se v uličce sešla téměř tisícovka návštěvníků, aby ochutnali v 16 sklepích přibližně 135 vzorků vín. V minulých létech se po zaplacení vstupného volně degustovaly vzorky vín, letos se vše poněkud změnilo. V ceně byl docela pěkný katalog, sklenička a několik bločků. A tak jednotlivé vzorky se platily jedním bločkem, což nikoho nijak nezruinovalo a přece jenom se částečně hradily náklady vinařů. Nechybělo bohaté občerstvení, hudba i různé vinařské soutěže pro návštěvníky. Novinkou byly instalované pěkné, masivní lavice pro unavené návštěvníky. Nabízená vín k degustaci byla všechna dobrá, suchá, často ale polosladká či sladká. Mám je docela rád, ale tak akorát. Je patrné, že si vinaři dali opravdu záležet na výběru vín i když já spíš vyhledávám vína sušší. Ale je to samozřejmě otázka individuální chuti atd... Vyjmenovávat vinaře a jejich vína, která jsem ochutnal snad ani nebudu. Byl by to docela pěkný výčet.

Přesto se zmíním o dvou vinařích. Výborná kolekce suchých byla ve sklepu č. 3 Rodiny Sobotkových. Všechny vzorky, Sauvignon, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Kerner, Chardonnay a Rulandské šedé byly v pozdním sběru ročníku 2017. Dalším vinařem, jehož vína mne zaujala a hlavně hodně chutnala, byla Mirka Čapouna ve sklepu č. 15. Jeho Pálava v pozdním sběru 2017 šla doslova na „dračku". Výborný byl Ryzlink rýnský 2015, Neuburské v pozdním sběru 2017 a Rulandské bílé.

Co ale asi zaujalo všechny návštěvníky sklepní uličky, kromě výborné atmosféry a vín, byly velké dřevěné vyřezávané sochy řezbářkou Lenkou Brzobohatou z Vítonic. Více o ní je na webu. Během své řezbářské kariéry vytvořila a vyřezala více jak stovku nádherných soch z kmenů různých stromů. Letos vytvořila sochu bohyně vína v nadživotní velikosti, která byla instalovaná před sklepem Rodiny Čapounových. Ovšem podobných soch s vinařskou tématikou je v uličce celá řada, včetně patrona vinařů sv. Urbana, které skvěle oživují celou sklepní uličku. Je to opravdu zcela originální výzdoba, jaké není jen tak někde k vidění. Je docela možné, že příští rok, kdy budou opět sklepy otevřené, se objeví nová socha. Zdá se, že spolek „Vítoničtí vinaři", jsou dobrá parta.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4856x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5