Praha pije víno - festival autentických vín
Víkend 18. až 19. května 2018 jsem měla možnost poprvé navštívit festival autentických vín, aneb Praha pije víno, který se konal na Novoměstské radnici na Karlově náměstí na Praze 2 a jehož se účastnilo nad 60 vystavovatelů. Součástí byl i doprovodný program po oba dva dny. V pátek Mgr. Martin Markel, Ph. D. porozprávěl o rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku samostatného československého vinařství a dále se představil sopečný maďarský region Somló za účasti čtyř vinařství. V sobotu Krzysztof Fedorowicz představil polské vinařství a historický region Zielona Góra a Jeff Vejr přiblížil víno a vinařství v Oregonu.
Festival má za sebou již 5ti leté výročí a dosud ho navštívilo 5 000 milovníků právě autentických vín, kteří tak měli možnost ochutnat na téměř 1 500 druhů vín. Festival se vlastně od svého začátku hlásí k vinařskému dědictví Rakouska -Uherska a byť se podunajská Monarchie rozpadla, mezi našimi vinaři žádné hranice neexistují.
Hlavním hostem letošního 5. ročníku festivalu byli tedy vinaři z maďarského Somló. I když je to nejmenší uherská vinařská oblast (cca 725 ha), zaslouží si za svá osobitá vína velkou pozornost. Dále se zde představili vinaři z Rakouska a Slovenska, Slovinska, Itálie, Francie a největší zastoupení měli naši producenti a členové spolku Autentistů. Poprvé jsme mohli na festivalu přivítat i vinaře z Gruzie, Řecka a USA. Obchodníci s vínem se tak zde setkávají se svými vinaři a ostatní vínomilci zde poznávají dosud nepoznané.
Součástí festivalu byl i Food Corner s Relax zónou včetně Prima zmrzliny a dětského koutku, kde návštěvníci mohli ochutnat vybrané pokrmy a vstup do této části byl zdarma.
Filosofie autentických vín se dá pojmout a vstřebat různě. Jednak tato vína mohou být prostředkem umožňujícím zemi, aby vyprávěla svůj vztah mezi nebem a člověkem. Některá vinařství prosazují základní princip nezneužívání, ale vzájemné spolupráce člověka s vinohradem. Jiní mají snahu dostat do láhve maximum dané lokality, aniž by byla vína poznamenána intenzivními primárními aromaty, která nemají nic společného s odrůdou ani terroirem. Další vinařství chtějí proniknout skrze půdu do hlubin minulosti, kde je réva klíčem k pochopení místa původu a ročníku. Přístup těchto vinařů vystihuje svobodu v jejich nesčetných definicích a podobách, jež je jejich životním postojem. Zkrátka tato vína razí víceméně jednu společnou myšlenku a zásadu a to „čím menší vliv vinaře, tím větší ponechání prostoru individualitě vína".
Mezi vystavovateli byli nejen samotní vinaři, ale i obchodníci s vínem, s různými zajímavými příběhy a pozadími začátku vzniku jejich činnosti. Ať už se jedná o internetové obchody, vinné bary či různé malé distribuce, je vidět, že se ve svém směru a zaměření snaží představit a podat to nejlepší.
I někteří z vinařů měli zajímavá zaměstnání, než se dali na těžkou dráhu s vínem. Např. ISTVÁN SPIEGELBERG z maďarského Somló. Narodil se v Německu, kde působil jako osvětlovač v divadle, dále jako DJ a testovací řidič pro BMW. Svůj život změnil a vše vyměnil za malý domeček a 2 ha vinic v Somló v roce 2007, kde neměl zavedenou vodu ani elektřinu. Byť byl žákem legendy BÉLA FEKETE (http://feketepincesomlo.hu/en/), k výrobě vína má odlišný přístup a říká, že všechna vína ze Somló by měla být otevřena 24 hodin před pitím. Jeho produkce činí cca 4000 lahví/rok; 20-25 €/0,75 l. (http://schiller-wine.blogspot.com/2011/08/wines-of-istvan-stephan-spiegelberg-in.html)
Tragickou událostí ve vinařství EREDI di COBELLI ALDO (oblast Trento, Itálie) v roce 2005, jež byla smrt milovaného otce Alda, to všechno začalo. V té době se narodili dědicové Alda Cobelliho -Eridi di Cobelli Aldo. Jejich vína mně představila velice milá a šikovná blondýnka v zelené halence. Zaujalo mě víno z řady Nosiol,odrůda Nosiola, víno pro běžné pití. (http://cobelli.it/en/home).
Dalším zajímavým vinařstvím bylo MEINKLANG, Rakousko, Burgenland. Jedná se o biodynamické hospodářství, které se skládá ze tří částí. Část první se věnuje vinařství, druhá sadařství a třetí polním plodinám. Ve vinicích se aplikuje technika minimálního řezu (neřezané keře jsou nazývány „graupert") a víno zraje v betonových nádobách ve tvaru vejce. (https://meinklang.at/en)Vinařství NIKOLAIHOF, Rakousko, Wachau. Milovníky biodynamických vín je toto starobylé vinařství považováno za ikonu. Bylo vůbec prvním certifikovaným biodynamickým vinařstvím v Evropě a nejstarším vinařstvím Rakouska vůbec - jeho historie sahá až do římských dob a část sklepů je ze 4. století. Je zde kládový lis, který je považován za největší svého druhu. (https://www.nikolaihof.at/home/)Vinařství SEPP MOSER, Kremstal a Neusiedlersee. Rod Moserů patří k nejstarším dynastiím Rakouska, podnik byl založen v roce 1848 a nejslavnějším členem rodiny bez pochyby byl Lenz Moser, který v 50. letech 20. století vynalezl vysoké vedení révy vinné. Dnes vinařství vede Seppův syn Niki, jenž razí cestu zcela jiným postupům. Vinařství má certifikaci Demeter. (http://www.sepp-moser.at/en/)Pivnica ČAJKOV, Brhlovce, Slovensko. Nabízí původně pěstované odrůdy jako je již dnes vzácná Pesecká Leánka, která s lehkostí sobě vlastní zrcadlí celý terroir a přístup tohoto řemeslného vinařství k němu. (www.pivnicacajkov.sk/)Velice milé bylo popovídání si se Stefanií Lassak, WEINGUT LASSAK, Německo. Tento mladý manželský pár, poté co získal zkušenosti na Novém Zélandu, v Burgundsku a Rakousku, založil v Hessigheimu v roce 2016 vinařství. Specializují se na tři odrůdy a to Ryzlink rýnský, Pinot Noir a Lemberger (Blaufränkisch). (www.weingut-lassak.de/)Vinařství VALLI UNITE, Piemont, Itálie. Zde se mi moc líbily jejich etikety, které ve volném čase maluje jejich vinohradník. (http://www.valliunite.com/ )V malém rukodělném vinařství ŽIVÉ VÍNO, Svätý Jur, Slovensko jsem si koupila lekvár z Veltlínu, objem 400 g za 250 Kč - na teplém toastu s máslem chutná geniálně. Je vařený v měděném kotlíku bez cukru, bez želírovacích a konzervačních látek, zahuštěný pouze odpařením přebytečné vody, doba vaření 24 hodin. (http://zivevino.sk/) Dále se mi zdály velice nápadité a originální etikety TIBORA MELECSKYHO ze Strekova, Slovensko. Na etiketě byly vyjmenované a přeškrtnuté odrůdy a zůstala jen ta jedna aktuální - vše dělané ručně.Mohla bych tady jmenovat další a další zajímavá vinařství, ale určitě bude lepší, když na tento neobyčejný, charakterem svých vystavovaných produktů velice zajímavý a pro ne přátelé (a možná i nepřátelé) autentických vín velmi přínosný festival vína, vyrazíte sami. A nezapomeňte, pokud pijete a prodáváte zdravé a dobré víno, lidé jsou zdravější a šťastnější aneb držme se všichni hesla „Make Wine not War". Takže za mě Praha pije víno 2019 určitě ANO!