O Víně

15.06.2018 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.06.2018 07:00

Jaro na Znojemsku 2018 - II.

Jak všichni ze zkušeností známe, čas neuvěřitelně rychle běží. Festival otevřených sklepů - FOS vstoupil letos na Znojemsku do desátého ročníku. Za ta léta proběhlo, podle mne a nepochybně i podle pořadatelů, velice úspěšně, celkem 23 festivalů uspořádaných v různých vinařských obcí Moravy. V reportáži Jaro na Znojemsku I. Jsem popisoval návštěvu vinařství v Šatově a ve Chvalovicích. Nyní se podíváme do Nového Šaldorfa a do Louckého káštera ve Znojmě.

Nový Šaldorf - koncentrace sklepů nazvaných Modré sklepy patří nejenom k těm největším, ale také nepochybně k nejznámějším, několik set let starými sklepy, díky malebnosti, ale v posledních létech i množstvím celoročně pořádaných vinařských akcí Cechem vinařů. No a samozřejmě i skvělými víny, kterými se jednotlivá vinařství prezentují. Z viničních tratí je proslulá Kraví hora mimo jiné především skvělou odrůdou Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnským. Tyto odrůdy jsou prezentovány jako VOC Znojmo. Otevřeno bylo 12 vinařství a jejich sklepní prostory. Vzhledem k tomu, že zde v sále Modrých sklepů byla i prezentace a koncentrace sklepů, míjely se tu festivalové autobusy, tak se tu pohybovalo docela hodně účastníků. Často se místních vinařských akcí zúčastňuji, znám řadu vinařů, jejich vína a sklepy a navíc v pátek 1.6.2018 zde končíme Putování za Znojemským veltlínem, pořádaného SZV (www.szv.estranky.cz). Navštívil jsem tedy jenom tři vinařství. Prvním bylo známé Vinařství Špalek (www.spalek.bio). Hospodaří na 10,5 ha vinic ve skvělé trati Kraví hora. Nedávno byl zrekonstruovaný produkční sklep stojící vedle silnice směrem ke hranicím. V nabídce měli 9 vín různých ročníků. Ochutnal jsem pěkné Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Cuvée Gryllus všechno ročník 2017. Bylo tu už docela těsno vracejícími se účastníky a tak jsem přešel k dalšímu vinařství, kterým byl Sklep sv. Urbana (www.sklepsvurbana.cz), kam se vždy rád podívám, protože sklep je moc pěkně upraveny, opravdu parádní. Nakonec pár fotek, které vždy ve sklepě udělám, vypovídají, jak to tam vypadá. K ochutnání nabízeli 12 vín. Velice dobré bylo Rulandské šedé 2016, bílé 2015 a Kravák 2016 (Sauvignon z Kraví hory). Se sklenkou v ruce jsem s potěšením procházel pěkný sklep. Pomalu se ke svému hlásil žaludek sice plněný dobrým vínem, ale žádným jídlem. A tak jsem tradičně přešel do Vinařství rodiny Vojtkovy (www.guttafortunae.cz), protože tam má paní Vojtková vždy velice dobré pochutiny. Nabídli 14 vín, dal jsem si Veltlínské zelené 2015 a pěknou porci skvělého guláše.

Cituji z webu pořadatele FOS: „Nejoblíbenějším vinařstvím se na základě celkového součtu bodů za vína stalo Vinařství Koníček z Nového Šaldorfa. Na druhém místě je Vinařství LAHOFER a na třetím VÍNO VANĚK s.r.o., obě z Chvalovic".

Vinařskou uličku v Hnanicích jsem vynechal, byl jsem tam nedávno.

No a potom ještě několik dalších vzorků a zcela uspokojený jsem pokračoval za víny do Znojma. Tam mne čekala jen dvě poslední vinařství. Jasně, byl to Znovín Znojmo a.s. (www.znovin.cz) a „sesterské" Vinné sklepy Lechovice (www.vslechovice.cz). Obě vinařství jsou velice známá, nebudu se o nich více rozepisovat, vše je na webu... Znovín měl degustační stánek umístěný ve sklepení Louckého kláštera, kde bylo docela chladno, ale vína byla pěkně vychlazená a dobrá. Nabídli 10 vín. Nejvíce mne oslovil Sauvignon Green a Tropical 2017. Líbilo se mi Veltlínské zelené Ledňáček říční 2017 a podařený Ryzlink vlašský z Šobesu. Pěkně vychlazený jsem přešel do nově budované prodejny VS Lechovice, která se v létě otevře. Je zezadu tzv. Konírny, vchod od parkoviště. Tam jsem si asi nejvíc vychutnal vína, která jsou tradičně dobrá. Z Lechovic jsem snad nikdy neměl špatné víno, a že jsem jich už dost ochutnal. Nakonec do Lechovic či Borotic to je od mého bydliště 6 až 8 km. Děvčata za pultem nabídla 7 vín, která jsem všechna ochutnal a vychutnal: Rulandské šedé ps 2017, bílé mzv 2017, Irsay Oliver mzv 2017, Chardonnay ps 2016 Cabernet Moravia ps 2017 a růžový Zweigelt 2016. Lechovická vína opět nezklamala. Docela se těším, až tato prodejna bude otevřená, pár desítek metrů od prodejny Znovínu v areálu Louckého kláštera. Podstatně to rozšíří možnost srovnávat vína z různých tratí známých vinařství.

Jistě, nenavštívil jsem všechna vinařství a neochutnal tak více jak tři stovky vín, nebylo to ani v plánu natož reálné. Jaro na Znojemsku se vydařilo včetně pěkného počasí a doufám, že další FOS, které jsou nepochybně naplánované, budou stejně dobře organizované jako doposud. Další už bude za pár měsíců na podzim na sv. Martina...

Některé údaje o vinařství jsem čerpal z tradičně skvělého katalogu: Katalog „jaro na znojemsku" - 21. a 22. dubna 2018, 10. ročník/23. festival.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3862x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5