O Víně

23.05.2018 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.05.2018 07:00

Wachauer Weinfrühling 2018 (I. část)

První část reportáže z nejznámější vinařské akce vinařské podoblasti Wachau, tj. z vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2018, jež se tradičně konala během prvního květnového víkendu.

První květnový víkend mám dlouhodobě vyhrazen návštěvě vinařské podoblasti Wachau, abych se zúčastnil tamní největší vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2018, jež se letos konala v termínu 05.-06. května 2018 (sobota-neděle), kdy bylo možné navštívit takřka všechna trochu zajímavější vinařství této slavné vinařské podoblasti. Brány jednotlivých vinařství se po oba dva dny otevřely vždy od 10 do 18 hodin, přičemž v prvně navštíveném vinařství bylo nutné uhradit částku 20 €, za níž návštěvník získal možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech zúčastnivších vinařství, dále měl návštěvník možnost bezplatně využít autobusovou dopravu Wachauer Linien, jež jezdí po obou březích Dunaje (v hodinovém či dvouhodinovém intervalu) či bezplatnou dopravu přívozy přes Dunaj, což je ideální varianta pro ty, jež chtějí navštívit vinařství na obou březích Dunaje. V letošním roce pak bylo možné poprvé pořídit i zlevněnou denní jízdenku na vlaky Wachaubahn za cenu 8,50 €, avšak vlak má v současnosti poměrně velkou nevýhodu v malém počtu spojů, bohužel časy, kdy tu jezdily v pravidelném provozu rakouské spolkové dráhy (ÖBB) jsou nenávratně pryč. V sobotu večer (tj. 5. května 2018 od 18 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž tato akce byla zpoplatněna částkou 20 €, pro návštěvníky, jež se zúčastnily a uhradily vstupní poplatek za sobotní ochutnávku v jednotlivých vinařstvích, pak byla tato částka snížena na 15 €.

V rámci letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 107 tamních vinařství, jež se nacházela v mnoha obcích vinařské podoblasti Wachau po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o tyto obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství): Dürnstein (3), Gut am Steg (3), Hundsheim (1), Joching (7), Mautern (4), Mauternbach (1), Mitterarnsdorf (6), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (6), Rossatz (4), Rossatzbach (1), Rührsdorf (5), Schwallenbach (1), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (2), Unterloiben (8), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (17) a Wösendorf in der Wachau (13).

Vyjma místních vinařství se i v letošním ročníku představili zahraniční hosté, tentokráte po dvou letech opět došlo na návštěvu z Německa, avšak zatímco předloni se představila vinařství a vína z vinařského sdružení VDP. Die Prädikatsweingüter Pfalz, tak tentokráte došlo na vinařství a vína vinařského sdružení VDP. Die Prädikatsweingüter Württemberg, přičemž bylo možné ochutnat vína od celkem 18 vinařství tohoto sdružení, jež hostovala u jednotlivých vinařství napříč celou vinařskou podoblastí. Konkrétně je bylo možné navštívit v těchto obcích (v závorce je uveden počet německých vinařství v dané obci): Dürnstein (1), Joching (2), Mautern (1), Oberloiben (1), Spitz (5), Unterloiben (3), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (1) a Wösendorf in der Wachau (2). Vyjma jednotlivých vinařství, pak bylo možné navštívit i prezentaci celého vinařského sdružení v Jochingu ve vinařství Weingut Karl Holzapfel. Musím říci, že německým vínům jsem se tradičně věnoval jen velmi letmo a doplňkově, avšak nutno uznat, že se mnohdy jednalo o velmi zajímavá vína a např. rýňáky z Württembergu můžou směle konkurovat i známějším rýňákům z jiných německých vinařských podoblastí.

Mapu viničních tratí vinařské podoblasti Wachau si můžete bezplatně stáhnout přímo z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem. Vzhledem k tomu, že jde o velmi podrobnou mapu, navíc i občasně aktualizovanou, tak si troufám tvrdit, že v ní naleznete takřka všechny viniční tratě. Online alternativu pak představuje aplikace MyWachau, jež naleznete pod tímto odkazem, která nabízí seznam drtivé většiny viničních tratí s velmi zajímavým údaji, jakými jsou např. velikost v ha, počet slunečních hodin, sklonitost, nadmořskou výšku či půdní profil, dokonce je možné u jednotlivých vinic zjistit i která vinařství z dané viniční trati produkují vína, avšak tento seznam bohužel není úplně přesný, avšak věřím, že se i tato část této povedené aplikace brzy naplní správnými daty. Např. viniční trať Hochrain ve Wösendorfu in der Wachau naleznete pod tímto odkazem.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je, vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína:

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde zřejmě o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii nabízí takřka všechna vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivaci, avšak i jako mladá vína mají svojí nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaké víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a často rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po tradičním úvodu nastává čas ohlédnout se za jednotlivými vinařstvími a víny, jež jsem navštívil a ochutnal, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 14 vinařství z celkového počtu 28 vinařství, jež jsem během letošního ročníku navštívil. V dnešní první části reportáže se tak podíváme na vinařství pocházející z vinařských obcí Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching, Wösendorf in der Wachau a St. Michael in der Wachau, přičemž jak bývá mým zvykem, tak je seznam navštívených vinařství velmi různorodý, od velkých vinařských jmen přes vinařství střední velikosti až po velmi malá rodinná vinařství lokálního významu. Já jsem se tradičně věnoval především vínům zatříděných v jakostních kategoriích Federspiel a Smaragd, jelikož prvně jmenovaná kategorie poskytuje zajímavá vína s přiměřenou cenou a druhá jmenovaná pak mnohdy opravdu skvělá vína, avšak přeci jenom velmi často je tu kvalita vyvážená až příliš velkou cenou.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, avšak k určitým vínům se určitě časem podrobněji vrátím ve svých Vinných střípcích. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nacházejí na levém břehu Dunaje proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž se však jedná převážně o fotky z mého bohatého archivu, jelikož se nedá říci, že mám během této vinařské akce příliš času fotografovat, avšak mohu Vám slíbit, že v zítřejší II. části budou takřka všechny fotografie aktuální, neb jsem více byl právě v západní části Wachau. Vysvětlivky k popiskům u vín, pak naleznete na konci tohoto článku. Pakliže máte nějaké dotazy, tak mě samozřejmě stačí kontaktovat přes e-mailovou adresu uvedenou v záhlaví a já Vám zkusím v nejbližším možném termínu Vaše dotazy zodpovědět. A nyní již tedy samotné stručné hodnocení:

Weingut Paul Stierschneider - Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
Vinařství, jež mě v posledních letech nepřestává překvapovat a začínám ho poslední dobou dlouhodobě řadit mezi ty nejzajímavější, poměrně velké portfolio vín a všechna opravdu dobrá, speciálně jejich smaragdy jsou výtečné, obzvláště pak Riesling 2017 Smaragd Loibenberg a Grüner Veltliner 2017 Smaragd Loibenberg, tradičním tipem je však Gelber Muskateller 2017 Steinertal, jelikož příliš zajímavějších muškátů ve Wachau nenaleznete, v letošním roce je však polosuchý. Pro ty, co však mají raději lehčí vína, tak je nutné doporučit Grüner Veltliner 2017 Federspiel Frauenweingarten.

92 bodů - Riesling 2017 Smaragd Loibenberg (RI, tr, 18.50 €)
92 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Loibenberg (GV, tr, 18.50 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Dürnsteiner Schütt (GV, tr, 17.50 €)
91 bodů - Gelber Muskateller 2017 Steinertal (GM, ht, 17.00 €)
91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Rothenberg (RI, tr, 17.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Klostersatz (CH, tr, 14.00 €)
90 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Alte Reben (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Frauenweingarten (GV, tr, 9.90 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2017 Smaragd Klostersatz (SB, tr, 15.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 "produced by Valentin" (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Klostersatz (GV, tr, 9.90 €)
89 bodů - Riesling 2017 Loibenberg Terrassen (RI, tr, 11.50 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2017 Guglzipf (GM, tr, 11.00 €)

Weingut Andreas & Birgit Lehensteiner, Kremserstraße 7, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Vinařství si nepřeje, aby bylo hodnocení jejich vín zveřejněno.

 

Weingut Andreas & Martina Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Mé oblíbené vinařství, které snad ani neumí zklamat, opět svojí kvalitu potvrdilo, mně se obzvláště líbil Grüner Veltliner 2017 Smaragd Weitenberg, avšak i Federspiel ze stejné viniční trati je skvělý, tradičně skvělý byl i Riesling 2017 Smaragd Steinriegl a to i přes to, že tu vína jakostní kategorie Smaragd mají i okolo 15 % alk., přesto je alkohol velmi pěkně zakomponován. Chardonnay je v letošním ročníku polosladké a tak udělá radost určitě všem milovníkům zbytkového cukru. Mým tajným tipem je však velmi pěkný Sekt vom Riesling Federspiel, který naopak má cukru velmi málo přesně tak jak má u dobrého sektu dle mě být.

92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Weitenberg (GV, tr, 19.00 €)
92 bodů - Riesling 2017 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 22.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Weitenberg (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2017 Extrem Hinter der Burg (CH, lb, 15.00 €)
89 bodů - Sekt vom Riesling Federspiel 2016 (RI, brut nature, 19.00 €
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Terrassen (GV, tr, 9.30 €)
89 bodů - Riesling 2017 Cecilia (RI, tr, 11.00 €)
88 bodů - Muskateller 2017 Federspiel (GM/MO, tr, 10.00 €)
86 bodů - Müller Thurgau 2017 Federspiel (MT, tr, 8.30 €)

Weingut Herbert & Heidi Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Další z řady vinařství s velmi pěknými cenami, především jejich Smaragdy jsou tradičně skvělé a musím říci, že nový Riesling 2017 Smaragd Achleiten je opravdu velmi pěkný se slušným potenciálem, mně se však velmi líbil i Grüner Veltliner 2017 Smaragd Weitenberg Alte Reben, avšak právě viniční trať Weitenberg považuji za jednu z nejlepších pro pěstování veltlínů v okolí Weißenkirchenu in der Wachau. Zajímavostí je určitě Grüner Veltliner 2017 Federspiel Buschenberg, jelikož jde o první víno nastupující generace ve vinařství tj. syna Alexe, nutno říci, že o jakožto první víno jde o velmi pěkné víno, jež dokonale nese rukopis stávající produkce a směle může konkurovat Federspielům předchozích let.

91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Achleiten (RI, tr, 12.00 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Weitenberg Alte Reben (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 11.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Buschenberg (GV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Vorderseiber (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Riesling 2017 Federspiel Liebenberg (RI, tr, 7.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2017 (GM, tr, 7.50 €)

Weingut Karl Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
Pro mě osobně jeden z těch nejlepších vinařů ve Wachau, který si v každém ročníku drží kvalitu neskutečně vysoko, o čemž jsem se přesvědčil i letos, kdy jsme ochutnali i některé starší ročníky jeho vynikajících Smaragdů, nejlepším z aktuálního ročníku byl poměrně tradičně Grüner Veltliner 2017 Smaragd Achleiten, avšak skvělý byl i Riesling 2017 Smaragd Vorderseiber, já však mám z nich asi nejoblíbenější Grüner Veltliner 2017 Smaragd Kollmitz, prostě chybu neuděláte ani u jednoho. Kdo má rád vína školená v menších dubových sudech, pak je pro něj Weißburgunder 2013 Hippolyt, který byl v těchto sudech školen po dobu 36 měsíců, takže je opravdu velmi specifický a zajímavý.

94 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
94 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2016 Smaragd Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2017 Smaragd Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kollmitz (GV, tr, 19.50 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2012 Smaragd Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2011 Smaragd Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Kollmitz (GV, tr, 19.50 €)
92 bodů - Weißburgunder 2013 Hippolyt (WB, tr, 28.00 €)
92 bodů - Riesling 2006 Smaragd Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Achleiten (GV, tr, 13.30 €)
90 bodů
- Riesling 2017 Federspiel Zehenthof (RI, tr, 13.30 €)
90 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Zehenthof (GV, tr, 11.30 €)
87 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Steinfeder (GV, tr, 8.80 €)

Weingut Fam. Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
Další z mého seznamu nejlepších vinařů Wachau, tady jsem jiné než dobré víno ještě neochutnal, osobně dlouhodobě řadím nejvýše jejich rýňáky, když pominu jejich nejlepší výběry Best of, tak speciálně Riesling 2017 (i ročník 2016) Smaragd Dürnsteiner Freiheit je opravdu skvělý, z hlediska veltlínů pak tradičně nejlépe vypadá Grüner Veltliner 2017 Smaragd Steinertal, avšak mému stylu nejblíže byl spíše krásně minerální Grüner Veltliner 2017 Smaragd Pichl Point, jako obvykle tu mají i jedno z nejlepších Rulandských bílých ve Wachau v podobě Weißer Burgunder 2017 Smaragd Postaller, avšak kdo má rád lehčí vína, tak si může vybrat jakýkoliv Federspiel a chybu také neudělá.

95 bodů - Riesling 2017 Smaragd Best of (RI, tr, 26.00 €)
94 bodů
- Riesling 2016 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 22.00 €)
94 bodů - Riesling 2017 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 22.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Best of (GV, tr, 23.00 €)
93 bodů - Riesling 2017 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 21.00 €)
93 bodů - Riesling 2016 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 21.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Steinertal (GV, tr, 20.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Pichl Point (GV, tr, 18.50 €)
92 bodů - Weißer Burgunder 2017 Smaragd Postaller (WB, tr, 18.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Loibenberg (GV, tr, 18.00 €)
91 bodů
- Riesling 2017 Federspiel Stein am Rain (RI, tr, 10.70 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Klaus (GV, tr, 9.50 €)
90 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Pichl Point (GV, tr, 9.50 €)
90 bodů - Riesling 2017 Federspiel Wachauer Terrassen (RI, tr, 10.20 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Loibner (GV, tr, 9.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Steinwand (GV, tr, 9.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel TOM (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2017 Federspiel Donaufeld (SB, tr, 9.10 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2017 Postaller (GM, tr, 10.70 €)

Weingut Erich Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství pro milovníky oranžových a naturálních vín, avšak i ostatní vína jsou rozhodně zajímavé, absolutně nejzajímavější byl letos Grauer Burgunder 2016 Maischevergoren & Unfiltriert, aneb oranžové víno z Rulandského šedého, ve verzi s minimální sírou a zcela bez síry, zatímco dříve se zdálo lepší s minimem síry, tak nyní jednoznačně dominuje verze bez síry. Z dalších vín bych určitě vyzdvihl Grüner Veltliner 2017 Smaragd for friends only, který je v každém ročníku prostě skvělý či Riesling 2017 Smaragd Kollmütz, což je naprosto odrůdově čistý rýňák ze skvělé viniční trati, avšak i vína jakostní kategorie Federspiel rozhodně nezklamou.

92 bodů - Grauer Burgunder 2016 Maischevergoren & Unfiltriert - bez síry (PG, tr, 38.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd for friends only (GV, tr, 48.00 € za 1,5 l)
91 bodů - Grauer Burgunder 2016 Maischevergoren & Unfiltriert - min. síry (PG, tr, 38.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Kollmitz (GV, tr, 20.00 €)
91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Kollmütz (RI, tr, 20.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Steinwand (GV, tr, 17.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Kollmütz (GV, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grauer Burgunder 2017 Smaragd Postolern (PG, tr, 17.00 €)
90 bodů - Pulp Fiction No. 1 Maischevergoren & Unfiltriert (FV/GM, tr, 20.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Bachsatz (GV, tr, 12.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Hochrain (GV, tr, 9.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2017 Seelenkräutel (GV, tr, 14.00 €)
88 bodů - Pulp Fiction No. 2 Unfiltriert (SY, tr, 17.00 €)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z nejlepších vinařství ve Wösendorfu in der Wachau, kde je těžké vybrat nějaké víno, jelikož všechna jsou vždy výtečná, mě však dlouhodobě svojí kvalitou udivuje Riesling 2017 Smaragd Harzenleiten a Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kollmitz, avšak pakliže máte raději lehčí vína, tak snad nikdy neuděláte chybu vínem Grüner Veltliner 2017 Federspiel Bachgarten, který v rámci veltlínů vždy patří k těm nejlepším v dané jakostní kategorii.

93 bodů - Riesling 2017 Smaragd Harzenleiten (RI, tr, 25.00 €)
93 bodů
- Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kollmitz (GV, tr, 22.00 €)
92 bodů - Riesling 2017 Smaragd Kollmitz (RI, tr, 22.00 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2016 Smaragd Hochrain (GV, tr, 19.00 €)
90 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Bachgarten (GV, tr, 11.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2016 Smaragd Gaisberg (WB, tr, 18.00 €)
89 bodů - Riesling 2017 Federspiel Terrassen (RI, tr, 13.00 €)
88 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Terrassen (CH, tr, 18.00 €)

Weingut Alfred Schwaiger, Marktplatz 22, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Má pravidelná zastávka, jelikož tady se najdou vždy zajímavá vína s pěknými cenami, tak tomu bylo i letos, když pominu tradičně skvělý Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kollmütz, který je přeci jenom nepatrně dražší, tak velmi zajímavý byl Riesling 2016 Smaragd Kollmütz i Grüner Veltliner 2017 Smaragd Bachsatz, v případě Weißburgunder 2017 Smaragd Railas si dokonce troufnu tvrdit, že se jedná o zatím nejlepší Rulandské bílé, které tento vinař vyprodukoval. V rámci jakostní kategorie Federspiel zaujme především Grüner Veltliner 2017 Federspiel Kollmütz.

92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Sophie (GV, tr, 15.00 €)
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Kollmütz (RI, tr, 11.00 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Smaragd Bachsatz (GV, tr, 10.50 €)
90 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Railas (WB, tr, 9.30 €)
90 bodů - Muskateller 2016 Smaragd (GM/RM, tr, 12.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Kollmütz (GV, tr, 7.50 €)
87 bodů - Muskateller 2017 Federspiel (GM/RM, tr, 7.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Marienfeld (GV, tr, 7.50 €)
87 bodů
- Frühroter Veltliner 2017 Steinfeder Point (FV, tr, 6.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2017 Steinfeder Silberknollen (GV, tr, 6.50 €)
89 bodů - Riesling 2017 Federspiel Kollmütz (RI, tr, 7.50 €)

Weingut Fam. Eigl, Winklgasse 42, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Další z řady vinařství s pěkným poměrem cena/kvalita, kde mě však pravidelně nejvíce zaujme Pinot Gris 2017 Smaragd Postaller, který patří v rámci Rulandských šedých vždy k tomu nejzajímavějšímu ve Wachau. Zajímavostí tohoto vinařství je produkce vína z rakouské odrůdy Goldburger, kterou ve Wachau v podstatě nikde jinde nenaleznete, rozhodně zajímavá zkušenost.

91 bodů - Pinot Gris 2017 Smaragd Postaller (PG, tr, 9.80 €)
90 bodů - Riesling 2017 Smaragd Jochinger Berg (RI, tr, 12.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Stein am Rain (GV, tr, 10.50 €)
89 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Pichl Point (GV, tr, 8.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Kollmitz (GV, tr, 7.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Kollmitz (GV, tr, 7.80 €)
88 bodů - Riesling 2016 Federspiel Jochinger Berg (RI, tr, 8.50 €)
88 bodů - Goldburger 2017 Kollmütz (GO, ht, 10.50 €)
88 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Pichl Point (CH, tr, 9.80 €)
87 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Kollmitz (WB, tr, 9.80 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2017 Steinfeder (GV, tr, 7.00 €)
86 bodů - Frühroter Veltliner 2017 Federspiel Engerweg (FV, tr, 7.00 €)

Weingut Georg Ernsthofer, Winklgasse 52, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství, kde je to s kvalitou, tak trochu jako na houpačce, jeden ročník jsou skvělí, pak průměrní, ten letošní ročník zatím spadá naštěstí spíše do té první kategorie, zvláště jejich Grüner Veltliner 2017 Smaragd Kollmütz je opravdu parádní veltlín, avšak ani Riesling 2017 Smaragd Weißenkirchen určitě nezklame, tak snad budou v tomto trendu pokračovat.

92 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Kollmütz (GV, tr, 13.00 €)
91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Weißenkirchen (RI, tr, 12.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Weißenkirchen (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Kollmütz (GV, tr, 10.00 €)
88 bodů - Riesling 2017 Federspiel Weißenkirchen (RI, tr, 8.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Hinter der Burg (GV, tr, 9.50 €)
88 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Vorderseiber (CH, tr, 10.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Weißenkirchen (GV, tr, 8.00 €)
86 bodů - Cuvée Kollmütz 2017 Federspiel (GV/MT, tr, 6.80 €)

Weingärtnerei Fam. Lengsteiner, Winklgasse 53, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Toto vinařství jsem navštívil po hodně dlouhé době a musím říci, že to byl pěkný návrat, od převzetí vinařství novou generací se vinařství posouvá rozhodně tím správným směrem a speciálně Riesling 2017 Smaragd Ralais, avšak i jeho ročník 2016 jsou velmi pěkná vína, navíc s velmi sympatickou cenou, avšak ani veltlíny rozhodně nezklamou, sem se budu muset opět podívat, abych zjistil, zdali bude tento pozitivní trend pokračovat.

91 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ralais (RI, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Harzenleiten (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Smaragd Ralais (RI, tr, 10.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Harzenleiten (GV, tr, 6.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Harzenleiten (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Gaisberg (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Gaisberg (GV, tr, 6.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Bachsatz (GV, tr, 6.50 €)
87 bodů - Riesling 2017 Ralais (RI, tr, 7.00 €)
85 bodů - Der Grausliche 2017 (GM/RI, tr, 7.00 €)
85 bodů - Gelber Muskateller 2017 Johannserberg (GM, tr, 7.00 €)

Weingut Fam. Bruch, St. Michael 5, A-3610 St. Michael in der Wachau
Do tohoto vinařství zavítám jen velmi sporadicky, avšak je to rozhodně škoda, protože poměr cena/kvalita je tu velmi zajímavý a především veltlíny, tj. Grüner Veltliner 2017 Smaragd Marienfeld a Grüner Veltliner 2017 Federspiel Kirchweg jsou vzhledem k ceně opravdu pěkná vína, takže se sem budu muset rozhodně ještě někdy vrátit a přechutnat vína trochu více v klidu.

90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Marienfeld (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2017 Smaragd Kirchweg (CH, tr, 10.00 €)
89 bodů
- Grüner Veltliner 2017 Federspiel Kirchweg (GV, tr, 7.30 €)
89 bodů - Riesling 2017 Federspiel Kollmütz (RI, tr, 9.00 €)
88 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Harzenleiten (WB, tr, 9.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2017 Steinfeder (GV, tr, 6.30 €)

Weingut Erich & Arnold Bayer, St. Michael 4, A-3610 St. Michael in der Wachau
Má pravidelná zastávka v St. Michaelu, jelikož vinařství tu je velmi málo, což vzhledem k velikosti obce není až tak k údivu a sídlí zde právě toto vinařství, které se dlouhodobě prezentuje skvělým poměrem cena/výkon, nutno tedy říci, že vína jakostní kategorie Smaragd jsou během na delší trať a ročník 2017 ještě není nalahvován, každopádně Grüner Veltliner 2017 Smaragd SOPHIE bude opravdu nádherný veltlín, mně se tradičně líbil i rýňák Riesling 2017 Smaragd Ralais, avšak v ročníku 2016 působí zatím o něco zajímavěji. V kategorii lehčích vín je pak jednoznačným favoritem minerální veltlín Grüner Veltliner 2017 Federspiel Harzenleiten.

91 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd SOPHIE (GV, tr, 13.00 €)
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Ralais (RI, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2017 Smaragd Vorderseiber (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Riesling 2017 Smaragd Ralais (RI, tr, 10.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Vorderseiber (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Weißburgunder 2017 Smaragd Kollmütz (WB, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Harzenleithen (GV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Riesling 2015 Spätlese Harzenleithen (RI, lb, 12.00 € za 0,5 l)
88 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Kollmütz (CH, tr, 9.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2017 Federspiel Hochrain (GV, tr, 7.50 €))
88 bodů - Riesling 2016 Federspiel Harzenleithen (RI, tr, 8.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2017 Federspiel Hochrain (GM, tr, 8.00 €)
86 bodů - Rosé Frizzante 2017 (ZW, tr, 7.50 €)
86 bodů - Frühroter Veltliner 2017 Federspiel Kollmütz (FV, tr, 7.50 €)
86 bodů - Gemischter Satz 2017 Federspiel Kollmütz (GemS, tr, 7.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2017 Steinfeder Donauboden (GV, tr, 6.50 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem, jestli cena uvedena není, tak mně není dosud známa): CH = Chardonnay, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GB = Goldburger, GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GO = Goldburger, GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MO = Muškát Ottonel (Muskat Ottonel), MT = Müller Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5160x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5