O Víně

23.04.2018 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.04.2018 07:00

Výstava vín v Uherském Hradišti - Sadech

Krátká reportáž z povedeného výjezdu za moravským vínem.

V březnu se naše parta vínomilů z Pardubicka vypravila za slováckými víny do Sadů. Ve zdejším kulturním době se dalo ochutnat asi 500 vín, která se počátkem března zúčastnila soutěže. K dispozici byl přehledný katalog, kde byla vína rozdělena podle odrůd a navíc seřazena podle pořadí, takže většina lidí „šla" po těch vítězných. Ke smůle pořadatelů přišlo návštěvníků o něco méně, než očekávali, což ale pro nás bylo spíše výhodou, protože jsme se nemuseli nijak tlačit a i ta nejlepší vína nezmizela hned. Tak jako hodně lidí v té době po celé republice, ani já se úplně nevyhnul té vlně všelijakých nepříjemných onemocnění, tudíž můj čich nebyl úplně ve formě, ale ještě se to dalo zvládnout. Jenom jsem pro tentokrát vynechal bodové ohodnocení, pouze jsem si poznamenal, co se mi líbilo.

Absolutní „hvězdou" pro mě (ale i ostatní) byl Ryzlink rýnský 2015 z Vinařství Vaďura Polešovice - voňavý, plný, lahodný. Líbil se mi i rýňák Ing. Graci z Mařatic. K dalším pěkným bílým patřily: Neuburské - Hanáček Mařatice, Rulandské bílé - RNDr. Zajíc Mařatice, Rulandské šedé - Malík Břestek nebo Sylvánské zelené - Tománek Boršice. Pěkná vína se našla i mezi červenými. Například Alibernet - Medek Sady, Neronet - Durník Boršice, Dornfelder - Bečica & Juračka Sady, Zweigeltrebe - Ing. Graca Mařatice. Velice se mi líbil barikový Zwan 2016 (Zweigleltrebe + André) Tomáše Bečici ze Sadů.

Velkým lákadlem pro mě byla asi hodinová přednáška Tomáše Bečici o vadách vína. Vadné vzorky si našel (bohužel) mezi soutěžními víny, doprovodil to perfektním výkladem, jak k těmto neveselým koncům vína dospěla. Dobrá vína se dají ochutnat leckde, na různé vady člověk samozřejmě občas taky narazí, ale takhle pěkně pohromadě a s odborným výkladem, to je docela vzácnost.

No a třešničkou na dortu bylo, když nás Tomáš pak ještě pozval k sobě do sklípku, který se nacházel kousek od místa konání akce. Bylo tam velmi příjemně, vína krásně vychlazená, dočkali jsme se i zpěvu, na závěr i něco pokoupili, takže stoprocentní spokojenost!

Celá akce se nám líbila a můžeme ji doporučit.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3481x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5