O Víně

26.03.2018 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.03.2018 07:00

Degustace vinařství ZD Němčičky

Dne 15. března 2018 jsme premiérově přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství ZD Němčičky. Zavítal mezi nás obchodní zástupce vinařství Jarda Jakubec s manželkou.

Veškeré informace o vinařství najdete zde a nebo na Facebooku.

My jsme vinařství nějakou dobu znali, ale upřímně řečeno, za žádnou hitparádu jsme ho tedy nepovažovali. Vína se dala pít, výhodou byly nízké ceny od 80,- do 120,- Kč, ale na některých více obsazených výstavách jsme ho i vynechávali, dobře věda, že o nic nepřijdeme. Naštěstí měl na Vinařských Litoměřicích kolega Jarda ten šťastný nápad, že do toho půjdeme prsama a ochutnáme všechna vinařství. Dali jsme u Němčiček první vzorek, podívali se na sebe a říkáme si - to je nějaké divné, asi jsme se spletli, to je úplně jiné vinařství. Dali jsme všechny vzorky a řeč s obchodním zástupcem. Nastalo to, co většina z vás dnes již ví - vinařství vyměnilo sklepmistra a jejich vína - to je paráda. Ihned jsme se dohodli na degustaci a o rok později jsme jí zrealizovali. Bylo to o to lepší, že vinařství svou kvalitu a práci nového sklepmistra dovedlo zúročit a výhry v soutěžích se jen sypou. Naši hosté tak měli možnost poznat vinařství v naprostém laufu.

Zájem byl velký, dorazilo přes 80 návštěvníků, přípravy nemá cenu zmiňovat, tam bylo opět vše na jedničku. Obchodní zástupce Jarda Jakubec dorazil s manželkou, dohodli jsme harmonogram večera a šlo se na to.

Vinařství hospodaří na ploše přes 90 ha a vyrábí 150 tisíc láhví ročně výhradně z vlastních hroznů, část hroznů prodává. Plán je zvýšit výrobu na zhruba 200 tisíc láhví a hrozny přestat prodávat. Na Jardovi se mi líbilo, že předchozího sklepmistra nijak nehaněl, nekydal na něj špínu, pouze konstatoval, že nový sklepmistr Pavel Buriánek je výborný. Za vše mluví, že předchozí sklepmistr odešel na vlastní žádost a chce se vinaření věnovat jako soukromá osoba. Teprve po té vinařství přistoupilo na hledání sklepmistra nového. Tip na něj dal právě Jarda, který ho znal ze střední vinařské školy ve Valticích, kam nastoupil do sklepního hospodářství a školní vína rovněž začala vyhrávat, co se dalo. Po té, co zjistil, že je Pavel Buriánek volný a navíc bydlí ve Velkých Pavlovicích, což je přes kopec, řekl Jarda vedení - Dejte mu, co si řekne, hlavně ho získejte, nebudete litovat.

Nelhal. Přesto, že nový sklepmistr je svéráz, který o ničem nediskutuje, vína si tvoří sám, obchoďákům je předává tehdy, kdy sám uzná za vhodné, některá vína odmítá prodávat vůbec, vinařství si jeho služeb velice cení. Na soutěžích jeho vína vyhrávají spoustu cen, připomněl bych alespoň double v Králi vín (tedy nejlepší kolekce vín a champion), což se za 12 let stalo teprve dvakrát, předchozího vítěze asi tipnete správně - Volařík a jejich sklepmistr Filda Mlýnek.

Vína jsou vyvážená, základním záměrem rozhodně není, že musí být suchá, používají některé moderní technologie, ale snaží se víno nijak nenásilnit. Červená vína nechávají nějakou dobu ležet. Přestávají vína zatřiďovat a nechávají je v kategorii zemské. Důvodem je hlavně delší proces schvalování, kdy pak není co prodávat. Pravidelní pijáci jejich vín si povšimli též úpravy designu láhve, dle uvážení se používá šroub, sklo nebo korek. Vína se dělí do dvou řad, stříbrné a zlaté. Stříbrná sdružuje vína k příjemnému každodennímu popíjení, zlatá pak se snaží delším ležením dostat z vína maximum a jsou určena spíše ke slavnostním příležitostem. Kvasí se v nerezu, což umožňuje bezchybnou sanitaci.

Návštěvníkům nejvíce chutnal sauvignon a rulanda bílá, měly stejný počet hlasů, při druhém hlasování zvítězil sauvignon. Též jsem mu dal hlas, krásné víno s tóny broskví a černého rybízu.

Návštěvníci též mohli ochutnat vína méně obvyklá, což je rýnský ryzlink dělaný metodou battonage, klaret z frankovky nebo růžové víno. Vinařství se nebojí ani cuvée, která dělají již z hroznů. Červené bylo jen jedno, ale výborné.

Řada návštěvníků hodně chválila rivaner, až posléze zjistili, že jde o "obyčejný" muller. Za mě neobyčejný, skvěle udělaný, vhodný na dlouhé popíjení.

Jarda též připomněl, že portfolio vinařství je ještě širší, mají například skvělá slámová vína a pozval všechny na návštěvu. Předem se omlouval, že ubytovna je ještě socialistická, ale na přespání a uvaření stačí. V tuto chvíli mají zpracovaný projekt a proběhne veliká rekonstrukce, ale shánění financí a schvalování nějakou dobu potrvá.

Prodej připomněl nájezd avarských hord, prodalo se prakticky úplně vše a hosté si degustaci moc chválili. Vinařství rozhodně doporučuji a vůbec nedejte na to, jaké třeba máte zkušenosti z dřívějška. Teď se píše úplně jiná kapitola!

P. S. Vinařství můžete potkat na řadě akcí, já jsem vzpomněl veselou příhodu s kamarádkou, které jsem nadšeně líčil, jak pojedu na Weinprag. Popisoval jsem tři dny zkušeností a popíjení, spoustu kamarádů, setkávání, ona se však tvářila čím dál rozpačitěji. Pak se ukázalo, že mi rozuměla, že jedu na Gay pride.

 
   Název   Velikost 
  degulist zd němčičkybez cen.pdf   72.8 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3681x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5