O Víně

21.03.2018 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.03.2018 07:00

Bál na počest p. Františka Jakubíka ze Zlechova

V březnu 2018 se uskutečnilo již třetí setkání příznivců vín pana Františka Jakubíka ze Zlechova, které pořádá Přerovský vinný kroužek v čele v Ladislavem Mazákem a Tomášem Hlobilem.

Vína mistra Jakubíka jsou jiná, od běžné produkce je dělí jejich specifičnost, unikátnost a také určitá nedostupnost. Jsou opředena spoustou mýtů, ale jedno mají společné, jsou skvělá.

Celá produkce vín je sladká, bílá i červená. Přitom neztrácejí nic ze svého odrůdového profilu, na rozdíl od běžné produkce. Pan František Jabukík se se svými víny doslova mazlí, produkce je skoro mikroskopická. Unikátní je též dostupnost ročníků zpět až do roku 1969, kdy pan Jakubík udělal své první víno. A jak jinak, sladké. V době, kdy zuřila normalizace a podobná vína byla jako z jiné dimenze, zjevení, které se objevilo. I proto byla vyhledávána a oceňována i v zahraničí.

Měl jsem unikátní možnost vína ročníků 1969 ochutnat, a rukopis je pořád stejný - odrůdová čistota, pěkná kyselina a v pozadí sladkost. A ve slabším ročníku je všeho méně, tělo tenčí, víno celkově kratší, vše přiznané, bez umělého vylepšování.

Na Bále jsme měli možnost ochutnat vína zpět do roku 1984. Ten večer mě nejvíce oslovila vína červená, zejména Pinot Noir, a to ročníky 1984, 1990, 2005 výběr z bobulí a 2010 výběr z hroznů. Mladší pinoty ještě potřebují čas. Dalším majstrštykem pro mě byly Frankovky, zejména ročníky 1984, 1988 a 2002 výběr z bobulí.

Z bílých vín má můj dlouhodobý obdiv KoTč (Košutovo-Tramín červený), tentokrát v ročníku 2005, ze stejného ročníku pak dále Chardonnay a Tramín červený. Z ročníku 2006 Ryzlink rýnský a z 2011 Muškát moravský. Všechna uvedená vína byla v přívlastku výběr z cibéb. Hodně sladká, ale s krásnou svěží a šťavnatou kyselinou a odrůdovou charakteristikou. Ještě se vrátím ke KoTč, hlavním znakem tohoto vína je velká kořenitost, zejména hřebíček vyčnívá a je skutečným poznávacím znamením.

Pokud budete mít možnost se k vínům mistra Jakubíka dostat, pak je určitě doporučuji. Zejména pro zvláštní a slavnostní příležitosti jsou skvělým společníkem. Nenechte si je ujít, jedná se o opravdové unikáty.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3711x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5