O Víně

07.03.2018 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.03.2018 07:00

Degustace Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem

Dne 11. ledna 2018 jsme premiérově přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem. Zavítal mezi nás sommeliér vinařství Roman Líbal.

Někteří z vás si možná všimnou atypického data, degustace děláme vždy třetí čtvrtek v měsíci. Ale protože v Clarionu probíhala v "náš" termín jiná velká akce, přesunuli jsme degustaci na čtvrtek druhý. Roman poslal vyplněný degustační list, později se svěřil, že to nemá příliš rád. Nechce, aby si lidé tvořili názor předem, případně nějaká vína neochutnali (suché, to mi nebude chutnat...). Lepší podle něj je, když lidé přechutnají vše a sami si až dle vjemů z vína utvoří svůj vlastní názor.

Hned na začátku Roman představil vinařství, podrobnosti najdete pod tímto odkazem.

V současné době obhospodařují asi 70 ha vinic a řadí se tedy spíše k větším vinařstvím. Před několika málo lety došlo ve vinařství ke generační výměně. Skončil sklepmistr pan Podrábský, který v něm působil přes 40 let a ředitelkou se stala Romanova žena. Roman, ač dlouholetý profesí kuchař, jí následoval a vzal si na starost právě degustace. Ale od malých vinařství si přinesli filozofii, že stejně musí dělat všichni všechno.

Výměna ve vinařství sebou přinesla pokus o přesun někam dále. Tedy navázat na to dobré, ale zároveň reagovat na novou dobu a trendy ve vinařství. Nikoliv v postupech a kvalitě, tam nehodlají, slovy pana Kaplana, ustoupit ani o píďu. Zjednodušili etikety, udělali je čistější a chtějí oslovit mladší a nové zákazníky pomocí řady vín k běžnému pití.

Mezi jejich konkurenční výhody patří odrůda Fratava, jejíž jsou největšími pěstiteli a v našich podmínkách dává velmi pěkná vína. Roman vzpomněl veselou příhodu lékaře a lokálního patriota, který mu vyprávěl, jak na Moravě poučoval vinaře, že takhle fratava nechutná, aby se pak ukázalo, že byl ve sklepě u pana Glose.

Perlou vinařství je vinice Sovice, o níž Roman řekl: Sovice je nádherná vinice, která dává skvělá vína. Jsem na ně pyšný, i když za to nemůžu.

Degustace probíhala tradičně, tedy rozlil se vzorek a Roman k němu něco řekl. Návštěvníků bylo okolo padesáti a Roman je nejspíš velmi zaujal, protože ani nemusel používat mikrofon. Nedivím se, Roman mluví srozumitelně, zábavně a dozvíte se od něj vše, o co máte zájem. Dotazy jsou kořením každé degustace, hosté se ptali, Roman odpovídal, tak to má být.

Soutěží se zúčastňují, ale vybírají si a též za každou cenu nelepí všechny medaile na láhve. Mezi hosty s přehledem zvítězil vzorek číslo 6, rýnský ryzlink 2015 pozdní sběr, polosuché. Roman též všechny zve k nim do vinařství, v tuto chvíli mají okolo 25 vzorků a je možné udělat pro opravdu náročné milovníky vína třeba vertikální degustaci jedné odrůdy.

Chutnala však nejen vína bílá, ale i červená, která jsou dělána tradiční oxidativní metodou nakvášením v otevřených nádobách. Rovněž šumivé víno bylo velmi povedené a velice mi též chutnal sekt dělaný u odborníka na slovo vzatého, pana Petráka.

Degustace se opět velice vydařila a pokud toto vinařství ještě neznáte, tak ho rozhodně doporučuji navštívit.

 
   Název   Velikost 
  degulist+lobkowicz bez cen.pdf   66.8 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3752x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5