O Víně

05.12.2017 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.12.2017 07:00

Degustace vinařství Sing wine

Dne 16. listopadu 2017 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Sing wine z Velkých Bílovic. Zavítal mezi nás syn majitele Michal Tetur s manželkou Hankou.

Vinařství u nás bylo poprvé v březnu 2015, tehdy přijel Michalův tatínek Tomáš. Vinařství zavedlo svůj název před zhruba sedmi lety a důvodem bylo odlišit se od dalšího bílovického vinařství Tetur, v tomto případě Vladimír, což je Michalův strýc. Název Sing wine má odkazovat na hudební a pěvecké nadání celé rodiny a dokonce i osob ve vinařství působících jako zaměstnanci. Michal sám vystudoval operní zpěv, najdeme zde hráče na kontrabas nebo tanečnici. Jediný, kdo má k hudbě pouze vztah, je Michalova žena Hanka, která je ovšem pro změnu výbornou účetní.

Dlouho to vypadalo, že se Michal bude opernímu zpěvu věnovat profesionálně a ve vinařství bude pouze ve volném čase. Jenže zjistil, že je bílovický patriot, líbí se mu tam, chce tam žít, a s tím šlo profesionální pěveckou kariéru skloubit dost těžko. Tatínek Tomáš neměl žádný problém podat Michalovi pomocnou ruku a ve vinařství ho zaměstnat, kde má na starost hlavně marketing, prodej, reklamu a prezentaci.

Přestože má zásluhu na vytvoření prvního cuvée tohoto vinařství, kdy špatně pochopil pokyn otce, smíchal omylem dvě vína do sebe a vznikla skvělá směs, na kterou se doteď vzpomíná, rozhodl se dál nepokoušet osud a od výroby se drží raději dál. Tu má na starost bratr Aleš, který vystudoval střední vinařskou školu a z vinařství se prakticky nehne, aby mu práci někdo nepokazil. Michal opět s úsměvem vzpomínal, kterak bratr už opravdu musel na nějakou společenskou akci, dal mu instrukce a odešel. Pak se ukázalo, že ho skrytě pozoruje a následovalo velké kárání, že to dělá špatně a že alespoň vidí, že se nemůže vzdálit.

Vinařství ročně vyprodukuje asi 80 tisíc láhví a podrobnosti najdete zde a zde.

Sami vidíte velmi pěkný design, za který získalo vinařství řadu cen. Michal by měnil etikety klidně každý rok, dokonce se mu stalo, že vymyslel věc, která v Čechách ještě nejde technicky zrealizovat a doufá, že to půjde v následujích letech.

Vinařství se zúčastňuje pečlivě vybraných soutěží, u kterých jsou přesvědčeni, že ocenění z nich má nějaký význam. Rovněž medailemi šetří a to už musí být, aby jí na láhev nalepili.

Michal přiznal, že měl z našeho pozvání malinko rozpačitý pocit, zda bude mít degustace určitou úroveň. Provedl tedy dotaz u strýce Ládi Tetura a kamaráda Milana Spěváka a dozvěděl se, že nemá mít obavy. Tímto klukům moc děkujeme za pozitivní reference.

Příjezd a příprava proběhla naprosto bez problémů, Michal, jak se stává dobrou tradicí, dovezl řadu obrázků, které celou degustaci vhodně doplnily.

Průběh byl tradiční, vždy se nalil vzorek a Michal k němu něco řekl. Opět nikomu nic nevnucoval, pouze se zajímal, zda chutná a proč.

Předepsaných 12 vzorků ještě vyšperkoval vzorkem nultým, což byl mladý Müller-Thurgau, krásné, svěží, skvěle pitelné víno. Chtěl přivézt ještě muškát, ale ten už byl beznadějně pryč.

Nijak nezastíral problémy moravských vinařů, ročník 2017 nebyl příliš dobrý, něco pomrzlo a kvalita suroviny je problematická. Pozitivní, ale jen zdánlivě, je, že nemají s odbytem sebemenší problém a vína jsou obvykle po pár měsících vyprodaná. Stinnou stránkou je, že by chtěli nechat vína více ležet, dát jim čas a zjistit, kam se vyvíjejí, což při tomto režimu není možné.

Návštěvníci ocenili nejen vína bílá, ale též velmi pěkně udělaná červená. Michal též naznačil, že s dalšími vinaři z Bílovic chystají tzv. slípkové víno, což má být určitá obdoba VOC. Ale jde o překvapení, takže na výsledek a podrobnosti si budeme muset ještě chvíli počkat.

Na závěr pak Michal ještě zazpíval dvě písně, čímž podtrhl a završil moc příjemnou atmosféru celé degustace.

Mírným favoritem (3 stoly) návštěvníků, se stalo Rulandské šedé, ale prakticky každý vzorek si odnesl hlas. Je vidět, že vinařství produkje pěkná vína a každý si najde to svoje.

Nedejte tedy na pochybnosti spojené s názvem, který jsme si vysvětlili výše a v dnešním globalizovaném světě může být v cizině jen výhodou, a určitě vína ze Sing winu ochutnejte. Věřím, že budete potěšeni jako my.

 
   Název   Velikost 
  degulist singwine-klub přátel vína bez cen.pdf   75.2 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4494x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5