O Víně

26.10.2017 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.10.2017 07:00

Chrudimské Svatováclavské fórum vín

Krátká reportáž z druhého ročníku slibně se rozvíjející vinařské akce z ne právě vinařského regionu.

27. září 2017 se v krásném sále chrudimského muzea konal druhý ročních Chrudimského Svatováclavského fóra vín. Hlavnímu organizátorovi akce panu Oldřichu Bujnochovi se podařilo zajistit výběr vín z našich nejlepších vinařství. Celkem tu bylo skoro 300 vzorků a posuzovalo je osm komisí, ve kterých zasedly vedle zkušených odborníků i některé známé osobnosti uměleckého světa. Předsedou byl pan profesor Fedor Malík. V komisi suchých bílých vín, kde jsem byl i já, jsme degustovali 35 vín a nenarazili jsme na žádnou vadu, ba ani na podprůměrný vzorek, tudíž byla celá degustace velmi příjemnou záležitostí. Byl jsem už i na prvním ročníku, který byl také velmi zdařilý, podle letošního průběhu i slov pana Bujnocha se ale zdá, že akce má jasnou tendenci se i do budoucna dále rozvíjet a zlepšovat.

No a co se tedy jednotlivým komisím líbilo nejvíce? V bílých suchých vínech to byl Ryzlink vlašský 2015 PS z Rodinného vinařství Jedlička a Ryzlink rýnský 2015 VzH z Nového vinařství. Z bílých polosuchých a polosladkých (nejpočetněji zastoupená kategorie) Tramín červený 2016 VzH ZD Sedlec a Rulandské bílé VzH Z Mikrosvínu Mikulov. V červených suchých Rulandské modré 2015 VzH Štěpán Maňák a Pinot noir MZV Stapleton & Springer. Ve sladkých bílých Sauvignon 2015 VzB Vinařství Čech a Tramín červený 2005 VzC Marcuswine. V růžových André 2016 kabinet BM vinařství a Clarissimo Merlot/Pinot noir 2016 jakostní z Vinařství Reisten.

Ale dobrých vín si neužily jen degustační komise. Následující den mohla sál muzea navštívit i veřejnost a za rozumné ceny soutěžní vína ochutnat ve velmi příjemném prostředí, kde jim k tomu navíc hezky hrála cimbálovka Jožky Šmukaře. Nevynechal jsem ani tuto příležitost a s přáteli jsme ještě jednou poseděli u skvělého vínka. Nezbývá, než se těšit na další ročník.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4141x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5