O Víně

10.10.2017 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.10.2017 07:00

Degustace Vinařství Na soutoku, Břeclav

Ve čtvrtek 21.9.2017, téměř přesně po dvou letech, jsme v Klubu přátel vína Ústí nad Labem přivítali vinařství Na soutoku z Břeclavi. Více o vinařství si můžete přečíst na: www.nasoutoku.cz.

O vinařství a předchozí degustaci si můžete přečíst zde.

Opět jsme se těšili na Honzu Martínka, obchodního ředitele a hlavního sommeliéra v jedné osobě. Ten však nemohl a poslal nám náhradu více než důstojnou. Dáša Oharková nabírá ve vinařství cenné zkušenosti, studuje poslední ročník Mendelovy univerzity, obor vinařství a vinohradnictví. Sympatická mladá dáma, což jak všichni víme, je krajně neobvyklé, vinaři jsou v drtivé většině muži. Přestože děláme degustace přes devět let, na ženy, které nás navštívily, by nám s přehledem stačily prsty obou rukou.

Dáša kupodivu neměla strach z našich návštěvníků, ale z jízdy automobilem, kterýžto slíbila vrátit Honzovi celý a netknutý. Dle posledních zpráv se tento nelehký úkol podařil. Velmi sympatické bylo, že Dáša nikam nespěchala, vyjednala si u nás nocleh, tudíž mohla degustovat s hosty bez omezení.

Přípravu zmíním jenom proto, že se personál hotelu Clarion opět vytáhl a vše bylo perfektní a včas, tudíž na nás s Jardou zbylo jen pár drobností. Míra nemohl, dovolenkoval se, ale návštěvníci byli poměrně klidní, tudíž jsme je stačili napomínat my s Járou. Zbytek si ohlídala Dáša, na které je vidět, že si umí lidi umravnit, také má ve sklepě na starosti degustace.

Návštěvníků dorazilo přes 50, o něco málo méně než obvykle, dle omluv bylo nejčastější příčinou prudké snížení teplot a následné nachlazení.

Degustace probíhala tradičně, vždy jsme nalili vzorek, Dáša nejprve přečetla analytické hodnoty a pak společně s návštěvníky objevovala vůně a chutě. Někdy byly rozdíly ve vnímání dosti značné, opět lze jen chválit, že nebylo nic vnucováno, vše mělo formu přátelské diskuse.

Pokud bych měl vína charakterizovat jedním slovem, pak příjemná. Z bílých mě jednoznačně nejvíc oslovil kopřivový sauvignon, velmi pěkná je řada klaretů blonde a neztratí se ani červená vína. Ty jsou záměrně dělána jako svěží, ovocitá, dobře pitelná, pravý opak těžkých červených vín z jižních zemí.

Závěrečné hlasování všech osmi stolů proběhlo velmi zajímavě. Pouze rýnský ryzlink a rulandské šedé dostaly dva hlasy, zbytek hlasů se rozdělil mezi jednotlivá vína. To je myslím velmi potěšující, že vinařství umí udělat ucelenou řadu, kde každému chutná něco.
Prodej probíhal výborně, díky vstřícnému postoji vinařství, které pro tento večer nastavilo velmi příznivé ceny.
Degustace se moc líbila a já mohu vinařství jen doporučit. Zajeďte, ochutnejte, věřím, že budete spokojeni.

P. S. Děkuji Honzovi za spolupráci a doplnění reportáže tam, kde má ovíněná hlava selhala.

 
   Název   Velikost 
  degulist na soutoku-bez cen.pdf   68.4 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4239x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5