O Víně

28.08.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.08.2017 07:00

Za vínem k Dunaji III.

Letošní vinařská exkurze do Rakouska, kterou každoročně tradičně pořádá spolek Sdružení Znojemských vinařů, z. s. (www.szv.estranky.cz), zavedl všechny zúčastněné do čtyř vinařství v oblasti Kremstal a údolí Wachau.

Po zajímavém, krásném pobytu se skvělými víny ve vinařství Domäne Wachau, odkud se nám moc nechtělo odjet, jsme se přece jenom vypravili dál, do Kremsu. Tam jsme si na hodinku odpočinuli v přístavišti na břehu Dunaje, dali si kávu, já odlovil kešku.

Třetí návštěvou v našem, doslova nabitém programu, byla vinařská a ovocnářská škola Landwirtschaftliche Fachschule Krems - Weinbau u. Obstabau Schule http://www.wbs-krems.at/de/. Je to škola s dlouhou působností, byla založena v roce 1874. Víc o historii školy, učebním programu, studijních oborech a filosofii školy atd. na Wikipedii a školním webu. Byl jsem zde asi před deseti léty, kdy mimo jiné, celý školní vinohrad zničily kroupy a my viděli jen dřevo bez listí a smutný obličej průvodce - vinohradníka. Ochutnávali jsme vína ve velmi starém sklepě, stěny porostlé plísní, prostě ta správná atmosféra.

Ovšem to co jsme viděli letos, nám docela vyrazilo dech. Kolega, který tu kdysi také byl, to shrnul do věty: „Člověče, to je jako srovnávat Trabanta s Mercedesem...".

Před školou byla skupinka úspěšných absolventů sommeliérů, kteří se fotili se sklenkou vína v ruce společně s ředitelem Mag. Dietrem Faltlem. Ten nás hned po fotografování uvítal a představil nám filosofii a chod zmodernizované školy. Cestou do jídelny, měli jsme tam oběd, jsme procházeli chodbami, kde byly světlé kožené sedačky, křesla, konferenční stolky, kuřárny (!!!) pro studenty a personál, počítačová herna, studovna, knihovna atd. atd.. Nevím, to si v našich školách nedovedu představit - rád bych se ale mýlil. Na chodbách školy se hlavní jídla objednávala přes čipy, v jídelně byl volný výběr dalších jídel formou švédských stolů, různé saláty, zákusky, voda a dokonce i víno bylo k dispozici. Po nasycení jsme se odebrali k prohlídce sklepního hospodářství. A to bylo další překvapení, před námi byla supermoderní stavba a v ní vše, co je zapotřebí k výrobě vína. Tam převzal roli hostitele a průvodce sklepmistr Ing. Völker.

Provázel nás novou „supermoderní" výrobní halou na výrobu vína s nejmodernější pokusnou technologii.

Nové centrum za 220 milionů Kč, bylo otevřeno v roce 2013. Vedle zařízení na profesionální výrobu a skladování vína, zahrnuje také salonky pro semináře, laboratoře pro žáky a poradenskou činnost. Místní vína se prodávají ve vlastní školní vinotéce, degustační místnosti. V novém centru se také nachází Spolkový úřad pro vinařství (Weinqualitätskontrolle).

Klimatizované haly s velkým množstvím demižonů a nerez tančíků s možností zahřívání a ochlazování, každá nádoba je napojená na PC, vše se sleduje, vyhodnocuje atd.. Učni pracují samostatně ve skupinách po cca 10 osobách již ve vinici, zpracovávají hrozny, provádějí vinifikaci s různými typy kvasinek, „vyrábí" víno včetně školení v pokusné variantě, lahvují a dávají na ohodnocení Spolkové sklepní inspekci, navrhují etikety a zajišťují marketing. S mistrem či sklepmistrem konzultují případné problémy atd. Učňovská škola je čtyřletá, z toho mají 1,5 roku praxi, možná je pouze 6 měsíců ve „vlastním" podniku. Absolvent je velice všestranně, důkladně vzdělaný, umí ovládat všechny stroje a zařízení, bez ohledu na případnou specializaci. Z toho všeho je patrné, jakou důležitost a význam klade nejen spolková vláda na přípravu mladých vinařských odborníků. Není se potom divit, jak rakouská vína v posledních létech získávají prestiž a dobývají „svět". Centrum je samozřejmě i konzultačním a vzdělávacím střediskem pro odborníky a ostatní vinaře z širokého okolí. Škola - učni obhospodařuje pod vedením odborných mistrů 17 ha vinic.

V krásné a stylové moderní degustační místnosti jsme ochutnali 6 vzorků.

Kremstal DAC 2016 Campus Klassik (Grüner Veltliner), svěží, tóny lučních květů, citrus v chuti i vůni, jemné pepřové tóny, střední dochuť. Anal. hodnoty: alkohol 12%, 6g/l kys., 3 g/l cukr. Velice pěkné víno.

Grüner Veltliner Kremstal DAC Reserve 2016, z viniční trati Sandgrube. Ve vůni i chuti citrusové plody, svěží, pepřovité tóny, středně dlouhá dochuť.

Riesling Kremstal DAC Reserve 2016, pěkný minerální, merUňkové, broskvové tóny, stžedně dlouhá dochuť.

Gelber Muskateller Niederösterreich 2016 Jakostní, ve vůni chuti jemné tóny růže, černého bezu, kratší dochuť.

Zweigelt 2016 rosé, příjemné typické pro tuto odrůdu.

Zweigelt 2014 Jakostní. Krásná barva, ve vůni i v chuti švestkové tóny, lesní ovoce, příjemné vyrovnané třísloviny, plné s dlouhou dochutí.

V prodejně u vchodu do celého centra si každý nakoupil z velké nabídky nejen vín, ale i různých specialit a nepochybně i příjemných cen. Rozpětí se tu pohybuje od 5,2 - 29 € za láhev. Přiznám se, že návštěva školy a všeho kolem ve mne zanechala hluboký dojem a jsem rád, že mohu srovnávat s tím, co jsem viděl dříve a nyní. Doporučuji si domluvit s vedením školy návštěvu. Stojí to za to.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4367x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5