O Víně

21.08.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.08.2017 07:00

Za vínem k Dunaji I.

Letošní vinařská exkurze do Rakouska, kterou každoročně tradičně pořádá spolek Sdružení Znojemských vinařů, z. s. (www.szv.estranky.cz), zavedl všechny zúčastněné do čtyř vinařství v oblasti Kremstal a údolí Wachau.

Podobné exkurze se setkávají s velkým zájmem nejen místních vinařů, ale i milovníků vín z různých koutů republiky. Nejinak tomu bylo i letos. První zastávkou bylo rodinné vinařství Weingut Donabaum (www.weingut-donabaum.at) ve městě Spitz. Krásné, mnohdy velmi úzké a strmé terasy osázené révou, dávaly tušit nesmírně pracné a namáhavé obdělávání vinice, což později potvrdil vinař Johann Donabaum. Po přivítání jsme prošli malou okružní prohlídkou po jeho vinicích s pěknými výhledy nejen na terasy, ale i na nedaleko protékající Dunaj a vlastní městečko. Vinařství obhospodařuje 8 ha vinic v integrované produkci. Hlavní odrůdou, asi z 60 % pěstuje Veltlínské zelené, dále potom Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Muškát žlutý a Neuburské. Nejvyšší, horní terasy jsou osázené Ryzlinkem rýnským, spodní potom Veltlínským zeleným. Asi na 60 % plochy svých vinic má kapkovou závlahu, kterou zajišťuje místní závlahářské družstvo celkem na 200 ha vinic ostatních vinařů.

Pan Donabaum sdělil, že v roce 2016 jarní mrazíky poškodily vinice asi z 70 %, zatímco letošní jen z 10 %, prý zejména proto, že použil parafínové svíce mezi řádky. V rodinné firmě pracuj 4 členové rodiny a 2 pracovníci. Celou sklizeň v pohodě zvládnou s deseti osobami. Po krátké exkurzi ve vinici, jsme si prohlédli sklep pod budovou vinařství s pěkným archivem a poté se dostali do degustační místnosti, kde nás čekalo celkem 6 vzorků bílých vín.

Prvním bylo Veltlínské zelené 2016 Federspiel z trati Point. Mohli jsme srovnávat s dalším ročníku 2015 Smaragd z trati Zornberg a ročníku 2016 Smaragd z trati Sude Point. Všechny jmenované vzorky byly výborné, nepatrně se lišily ve vůni i chuti, ale jak kdosi z přítomných řekl: „mají ten správný šmrnc".

Poslední jmenovaný byl ovšem nádherný charakteristický vzorek, velmi se mi líbil. Další dva vzorky byly Ryzlink rýnský 2016 Federspiel z trati Bergterrasen a ročníku 2014 Smaragd z trati Offenberg. Ten byl skvělý, plný nádherný s velkým potenciálem. Posledním vzorkem bylo velmi dobré Neuburské 2013 Reserve. Ceny vín se podle nabídkového listu pohybovaly v rozmezí 11 - 25 € za láhev. Asi 20 % vína prodá pan Donabaum přímo tzv. ze dvora, ostatních 80 % většinou na export. Velmi srdečně jsme se rozloučili s panem Donabaumem a jeho manželkou a v příjemném prostředí na dvorku vinařství, jsme ve stínu počkali na autobus a pokračovali do nedalekého Dürnsteinu, do vinařství Domäne Wachau.

(pokračování)

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4447x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5