Tradiční exkurze nejen za veltlíny
V sobotu 3. června 2017, se uskutečnila tradiční vinařská exkurze Putování za Znojemským veltlínem, kterou osmým rokem pořádá spolek Sdružení znojemských vinařů.
Spolek Sdružení znojemských vinařů byl založený v roce 1990 ve Znojmě a sdružuje profesionální a amatérské vinaře, milovníky vín Znojemské vinařské podoblasti. Spolek každoročně pořádá řadu odborných exkurzí v ČR a v Rakousku, výstav, seminářů a mezi jinými i tuto akci věnovanou převážně Veltlínu zelenému, odrůdě patřící mezi typické v naší podoblasti.
Cílem této akce je postupně poznat vína převážně malých pěstitelů či menších vinařství. A právě proto je o putování každoročně značný zájem.
Předpověď počasí byla 29 - 30 °C, takže bylo jasné, jakou „pecku" každý dostane, až vyjde z příjemného chladného sklepení... Ovšem i když to bylo opravdu náročné, vyrovnali jsme se s šokujícím přechodem se ctí. Letos jsme se vydali na sever od Znojma.
První zastávka zcela plného autobusu s milovníky vín z různých koutů republiky, byla v Horních Dunajovicích ve známém Vinařství Líbal (www.vinolibal.cz), členem VOC Znojmo. Vinařství je známé svým skvělým Sauvignonem a Pálavou, víny, které vyhrály soutěže v San Franciscu a Izraeli. Marek Líbal, kterému vinařství předal otec, známý vinař a vinohradník Josef Líbal, nás přivítal, seznámil nás s hospodařením v moderně zařízené hale. A nabídl k degustaci 8 vzorků vín. Začali jsme vínem Veltlínské zelené VOC 2016 a poté ročníky 2015 a 2014. Hrozny nakupují z Agra Horní Dunajovice a jsou z viniční trati Stará hora. Dalším vzorkem byl velice dobrý jakostní, suchý Müller - Thürgau 2015 z viniční trati Frédy. Poté výborný polosladký Sauvignon VOC 2015, ovšem šampion Znojemského koštu a zlatá z Tarravino Izrael, Pálava 2015 ve výběru z hroznů (12 %, obsah kyseliny 6,6 g/l, obsah zbytkového cukru 47,8 g/l) ze Staré hory, byla opravdu lahůdka. Polosladké Zweigeltrebe 2016 a suché Svatovavřinecké 2015 uzavřely pěknou degustaci.
Poté jsme se přesunuli do nedaleké Miroslavi do Vinařství Hanzel (www.vinarstvihanzel.cz), které je od roku 2014 součástí Vinařství Lahofer (www.lahofer.cz). Nově zrekonstruovaná budova, v níž je nejen vinařství, sklep, ale i restaurace a penzion je opravdu moc pěkná, stylová. Připravených 8 vzorků perfektně prezentoval s mnoha dalšími, velmi fundovanými informacemi, Jaroslav Chaloupecký. Tentokrát jsme ochutnali 2 dobré veltlíny z viniční trati Babičák a Vinohrady u Křídlůvek. Výborný byl Sauvignon VOC 2015 z Volného pole v Hostěradicích, stejně jako výborné suché, v pozdním sběru Rulandské modré 2014. Muškát žlutý 2016 byl vítězem v odrůdě na letošním Znojemském koštu. Celkový dojem z vín byl opravdu všemi velice kladně hodnocený.
Třetím vinařstvím, kam jsme se přesunuli, bylo Víno Tichý, s.r.o. Rybníky (www.vinotichy.cz). Přivítal nás Jaroslav Tichý junior, stručně představil vinařství (více na jejich webu) a sešli jsme dolů do sklepa mezi velké sudy, kde následovalo ochutnání 8 vzorků vín. Degustovat mezi sudy ve sklepě má samozřejmě jinou atmosféru, nežli v lisovně nebo v degustační místnosti, ať je sebelépe vybavená. Z vín, která jsme ochutnali asi největší ohlas mněl suchý Ryzlink vlašský 2015 výzběr z hroznů, velice dobý suchý kabinet Müller-Thurgau 2016 a vynikající jakostní suchý Dornfelder 2015.
To už se blížil podvečer a my se přesunuli k poslednímu zastavení v zámečku v Moravských Knínicích, kde se prezentoval Vinařský spolek sv. Floriána osmi veltlíny svých členů (Beneš V., Semotam J., Vančura V., Hodeček J., Raboň K., Klim S. a Vinný sklípek u Hanzalů). Hrozny pocházely převážně z místní viniční trati Zolos, Staré hory a v jednom případě z Weinperků v Miroslavi. V salonu zámečku stojícím v krásně upraveném okolním parku, nás uvítal jménem spolku pan Karel Hanzel. Okrojovaní členové spolku nalévali Veltlín zelený, komentovali jej a po dvou vzorcích vystoupil místní mužácký pěvecký sbor a po něm i ženský. Parádně zpívali vinařské písničky a musím podotknout, že při některých běhal mráz po zádech, jak byly fantasticky podané. Atmosféra byla nádherná, včetně dalšího pohoštění klasickým řízkem a chleby s pomazánkami. Veltlíny byly velice dobré, typické. Bylo vidět, že si vinaři dali záležet na jejich výběru i prezentaci a my mohli příjemně srovnávat. Patří jim velké díky za skvělou atmosféru i vína. Za příjemné odpoledne jsme celkem ochutnali 32 vzorků vín. Z toho: 15x Veltlínské zelené, 3x Müller-Thurgau, 2x Sauvignon, 2x Pálava, 1x Ryzlink rýnský, 1x Ryzlink vlašský, 1x Muškát žlutý, 1x Rulandské šedé, 1x Zweigeltrebe, 2x Svatovavřinecké, 1x Rulandské modré, 1x Cabernet Savignon, 1x Dornfelder. Tradiční Putování za Znojemským veltlínem je podle ohlasů účastníků úspěšně za námi. A tak už můžeme připravovat další, už devátý roční v roce 2018.