O Víně

13.06.2017 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.06.2017 07:00

Degustace vinařství Bílkovi

Dne 18. května 2017 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Bílkovi z Velkých Bílovic. Zavítal mezi nás spolumajitel vinařství František.

Degustace se kryla se zápasem české reprezentace v hokeji s Ruskem. Hotel Clarion opět nezklamal. Zapnuli nám televizi, personál pomohl a my jsme vše doladili o třetinách. Bohužel, i přes naše fandění naši prohráli, tudíž degustace začala v poněkud smutném duchu.

Smutek však František rychle rozptýlil a zahájil výbornou degustaci. Představil své vinařství. Hospodaří zhruba na 20 hektarech, hrozny nenakupují ani neprodávají. Celá rodina vystudovala vinařství a podílí se na chodu jak nejvíce mohou. František několikrát zdůraznil, že právě díky rodičům a jejich pomoci se může vinařství dále rozvíjet.

Protože bylo velmi teplo, personál hotelu vyšel vstříc naší žádosti a umístil ledničku přímo na sál. Vína tak šla ven v optimální kondici.

Teď řeší krásné starosti, protože Františkovo sestře Markétě se narodil synek Maxmilian. František se tak stal hrdým strýcem. Jejím manželem je člen dalšího rodu vinařů z Bílovic, což jsou Zemánkovi. Výpadek Markéty ve vinařství je znát, ještě pár dní před porodem lepila na láhve etikety, že to přeci musí dodělat.

Specializují se na červená vína, rádi z nich vytváří cuvée, jak ostatně lze vidět v degustačním listu.

Návštěvníků dorazilo okolo šedesáti. Jejich vítězem se stal neuburg, ale nijak drtivě. Bylo vidět, že vína chutnala jako celek. Určitě k tomu pomohl Františkův projev. Vždy nechal víno nalít a pak k němu něco řekl. Nikomu nic nevnucoval, každý si mohl najít ve víně to svoje.

Snaží se vyrábět příjemná, dobře pitelná vína, velkou pozornost věnují i designu. Medaile na láhve nelepí, rádi o nich případné zájemce informují.

Zajímavostí je pinot gris berry. Časem by František rád vyráběl takovýchto zajímavostí ještě více.

Jeho představou je též vytvoření určité finanční, prostorové a vinné rezervy a možnost prodávat červená vína až po několika letech.

Vinařství pochopitelně nabízí možnost návštěvy, degustací a exkurzí do vinic.

Celý večer utekl velmi rychle a o vína byl velký zájem při nákupu, vyprodala se prakticky všechna.

Degustace se opět velice vydařila a návštěvu vinařství nebo nákup vín můžeme jen doporučit.

 
   Název   Velikost 
  degulist bílek bez cen.pdf   74.4 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4278x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5