O Víně

08.06.2017 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.06.2017 07:00

Cesta za polskými víny. II. část

Pokračování vyprávění o poznávání polských vín třemi autory ovine.cz.

Tak jak se nám polská vína vlastně jevila? Většina jich byla z hybridních resistentních odrůd (někdy pro nás absolutně neznámých), protože pro ty klasické tam moc dobré klimatické podmínky nejsou. Buď pomrznou, nebo je napadne nějaká plíseň. Čekali jsme hlavně vína bílá, bylo ale velmi mnoho růžových a červených. A co bylo opravdovým překvapením - červená byla nejlepší. Podařilo se nám ale vypozorovat dva častější nedostatky. I když se jednalo vesměs o vína mladá, některá už byla zlomená. Někde mohly být příčinou až nepochopitelně krátké nekvalitní korky - jen něco přes 3 cm a z drti - jinde nedostatek síry. S tou byl obecně trochu problém, protože u jiných jí zase bylo až dost, což vadilo zejména mimořádně citlivému nosu Jirky. Ale aby zase nevznikl chybný dojem: narazili jsme i na řadu vín pěkných. Tak jen stručný přehled těch, která se nám líbila (hodnocení mezi 80 až 83 body):

♦ Zadora - Rondo 2015, Regent 2015, Cuvée RoRe 2011
♦ Pańskie Pole - Cuvée odrůd Regent, Cabernet Cortis a Monarch 2014, Johanniter 2015
♦ Demeter - Solaris 2016, Johanniter 2016
♦ Kuźnia - Solaris 2016
♦ Akaria - Solaris 2016
♦ Uroczysko - Cuvée Red - Zweigeltrebe, Cabernet Cortis, Cabernet Cantor 2015, Cuvée White - Seyval blanc, Jutrzenka, Solaris, Pinot gris 2016, Jutrzenka 2016 (zatím jediná původní polská odrůda)

Polští vinaři brali naše názory vážně, měl jsem dojem, že zdůvodněná kritika pro ně byla přínosem a nezlobili se. To je třeba též přičítat právě nedostatku informací (viz např. chyba s krátkými korky). Takže jsme se rozloučili velmi přátelsky. Oni měli také možnost porovnat svá vína s moravskými, kterých jsme jim přivezli vskutku hodně a snažili jsme se o poměrně pestrý průřez. My si zase mohli udělat dosti solidní představu o zdejším vinařství, protože v obou těchto setkáních jsme ochutnali po devatenácti vzorcích polských vín (+ něco málo z Moravy).

To ale ještě zdaleka nebylo všechno. Odpoledne nás čekala WINNICA CHODOROWA, kde nás mile přívítali pan Zbigniew Krzyżak a paní Grażyna Dudek. Zde jsme dostali vzorků 12, respektive 14. Na uvítanou cider, polsky cydr, který je tam teď údajně velmi oblíbený a ve velkých městech stojí sedmička 60 zlotých, což jsou skoro naše čtyři stovky. No a na závěr jsme dostali nějakou pálenku, která měla nejméně milion procent, takže se nám nejprve zastavil dech a potom vyhrkly slzy. Co se týče vín, přišla nám technologicky dobře zvládnutá a vyrovnaná. Velmi pěkná byla Jutrzenka 2016 a Rondo rosé 2016, opět nejlepší byla červená - Regent 2016, Rondo 2016 a skvělé Rondo 2015, které jsem si vzal domů a jsem zvědav na porovnání s podařeným Regentem od pana Chrobaka.

Na závěr ještě něco o vinicích. Do těch jsme se moc nedostali, protože bylo velké mokro. Jsou v nadmořské výšce okolo 300 až 400 metrů, většina představených vinařství obhospodařuje kolem 0,5 ha, Demeter asi hektar a Chodorowa ještě o polovinu více, stáří vinic je do deseti let.

Pěknou tečkou celého výjezdu byla v pondělí návštěva solného dolu Bochnia, kde sice žádné víno nepodávali, chodili jsme ale skoro tři hodiny pod zemí a určitě jsme se nenudili. Takže celá akce byla velmi pěkná a zcela jistě by bylo zajímavé podívat se do Polska za pár let znovu a porovnat, jakého pokroku zatím zdejší vinaři dosáhli. Velká snaha a zájem tu je vidět, tudíž věřím, že budou vína ještě lepší.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4293x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5